Roland Stanciu

Pot pune provizoriu o baterie de masina?

11 postări în acest subiect de discuţie despre Pot pune provizoriu o baterie de masina?

Pot pune provizoriu o baterie de masina?

Roland Stanciu

Pe rulota mea am montata o baterie Optima de 65 ah.

IMG-20220902-WA0012.jpg.bfb9ed13fbdc9637679f7ce87d190e48.jpg

 

Din păcate cred ca e pe ducă. Am pus-o pe redresor, redresorul rulotei, s-a încărcat, dar se încălzește tare si nu tine deloc tensiunea în ea. Duminica aveam 13 volți, ieri erau 10, 9 volți. Asta e redresorul:

IMG-20220902-WA0020.thumb.jpg.444fc7e35249665687e06e3b85814c23.jpg(

 

Intrebare: am o baterie nou nouta de masina Rombat de 60 ah. Am cumparat-o pentru o mașină veche, acum o luna, mașină ce a ajuns la rabla ... asa ca acum am o baterie nou nouta.

Știu ca nu e potrivita pentru rulota, dar o pot folosi provizoriu, pana cumpăr una speciala de rulota? Menționez ca am mover pe rulota, si panou solar.

LE ma refer la faptul dacă stric ceva de pe rulota, punând aceasta baterie. Vreau sa mai fac câteva ieșiri pana cumpăr una noua ...

 

Modificat de Roland Stanciu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu
34 minute în urmă, Roland Stanciu a scris:

dar o pot folosi provizoriu

Da.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel
La 02/09/2022 la 17:20, Roland Stanciu a scris:

Pe rulota mea am montata o baterie Optima de 65 ah.

IMG-20220902-WA0012.jpg.bfb9ed13fbdc9637679f7ce87d190e48.jpg

 

Din păcate cred ca e pe ducă. Am pus-o pe redresor, redresorul rulotei, s-a încărcat, dar se încălzește tare si nu tine deloc tensiunea în ea. Duminica aveam 13 volți, ieri erau 10, 9 volți. Asta e redresorul:

IMG-20220902-WA0020.thumb.jpg.444fc7e35249665687e06e3b85814c23.jpg(

 

Intrebare: am o baterie nou nouta de masina Rombat de 60 ah. Am cumparat-o pentru o mașină veche, acum o luna, mașină ce a ajuns la rabla ... asa ca acum am o baterie nou nouta.

Știu ca nu e potrivita pentru rulota, dar o pot folosi provizoriu, pana cumpăr una speciala de rulota? Menționez ca am mover pe rulota, si panou solar.

LE ma refer la faptul dacă stric ceva de pe rulota, punând aceasta baterie. Vreau sa mai fac câteva ieșiri pana cumpăr una noua ...

 

Doar sper ca n-ai asezat-o precum a fost asezata cea veche.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu
în urmă cu 3 ore, Marius Viorel a scris:

Doar sper ca n-ai asezat-o precum a fost asezata cea veche.

Nu înțeleg... ce era greșit la așezarea bateriei vechi?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

Cea veche era GEL sau AGM pe care le poti pune in orice prozitie ca nu curg. Cea provizorie care e acid nu poti s-o pui la fel. Se strica si va curge.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.

Salutare! 

Cu scuzele de rigoare că postez pe topicul lui Roland, dar ca să nu mai deschid un topic nou, sunt cam în aceeași situație, în sensul că am primit cadou o baterie nouă Caranda Heavy Duty de 180 Ah și nu știu dacă are sens să mă complic cu ea la rulotă, este grea, are 45 kg, nu încape în locașul dedicat, bănuiesc că nu are descărcare lentă...

Totuși, dacă o pun în portbagajul mașinii, iar la locul de campare (off camping - pescuit) o leg cu cabluri de cea montată pe rulotă, în caz de urgență, m-ar ajuta? Sau le stric pe amândouă?

Menționez că folosesc panou solar 175W și regulator Victron 20Ah, iar bateria actuală de pe rulotă este tot auto, Caranda de 100 Ah.

Mulțumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
7 minute în urmă, Bogdan D. a scris:

bănuiesc că nu are descărcare lentă...

Descarcarea e cum vrei tu: lenta sau rapida, depinzand exclusiv de consumatorii pe care ii ai. Ai vrut sa spui deep cycle - descarcare "adanca".

Folosirea sau intelegerea eronata a unor termeni duce la necazuri. Valabil pentru oricine, in orice domeniu!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.
La 1/31/2023 la 11:51, NRLaurentiu a scris:

Descarcarea e cum vrei tu: lenta sau rapida, depinzand exclusiv de consumatorii pe care ii ai. Ai vrut sa spui deep cycle - descarcare "adanca".

Folosirea sau intelegerea eronata a unor termeni duce la necazuri. Valabil pentru oricine, in orice domeniu!

 

Îmi cer iertare pentru folosirea sau înțelegerea unor termeni într-un mod neadecvat, greșit chiar, și mulțumesc pe aceeași cale pentru faptul că ai reușit să previi un dezastru iminent și de proporții epice, nu doar aici, dar în orice domeniu!!! Mulțumesc din nou!

Totuși, fiind siderat, bănuiesc de adâncimea vorbelor proprii (deep, nu?), cred că ți-a scăpat întrebarea... Mulțumesc frumos, din nou...

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

:)

 

Cred ca te complici cu ea. Dar daca vrei sa te complici, in caz de moarte clinica a celei de la rulota, eu zic s-o deconectezi de la aparatele de mentinere a voltajului cand o pui pe cea de 180 Ah. Altfel, cu doua in paralel, vei avea doua necunoscute lesinate, in culmea matematicii!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel
La 03/02/2023 la 0:01, Bogdan D. a scris:

 

Îmi cer iertare pentru folosirea sau înțelegerea unor termeni într-un mod neadecvat, greșit chiar, și mulțumesc pe aceeași cale pentru faptul că ai reușit să previi un dezastru iminent și de proporții epice, nu doar aici, dar în orice domeniu!!! Mulțumesc din nou!

Totuși, fiind siderat, bănuiesc de adâncimea vorbelor proprii (deep, nu?), cred că ți-a scăpat întrebarea... Mulțumesc frumos, din nou...

Trebuie s-o dai jos pe cea veche. N-o mai tine acolo, te complici degeaba. Gaseste-i loc la cea noua si aia e.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos Alexandrescu
La 03/02/2023 la 0:01, Bogdan D. a scris:

 

Îmi cer iertare pentru folosirea sau înțelegerea unor termeni într-un mod neadecvat, greșit chiar, și mulțumesc pe aceeași cale pentru faptul că ai reușit să previi un dezastru iminent și de proporții epice, nu doar aici, dar în orice domeniu!!! Mulțumesc din nou!

Totuși, fiind siderat, bănuiesc de adâncimea vorbelor proprii (deep, nu?), cred că ți-a scăpat întrebarea... Mulțumesc frumos, din nou...

Cu scuzele de rigoare si complet pe langa subiect, dar nu ma pot abtine. Replica a fost "deep". :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.