Bogdan Lungu

Nobel art T6000 - ford transit

16 postări în acest subiect de discuţie despre Nobel art T6000 - ford transit

Nobel art T6000 - ford transit

Bogdan Lungu

salutare.

din luna martie sunt fericitul posesor al unei autorulote Nobel Art T6000 facut de Roller Team Italia pe sasiu de ford transit. motor 130 cp, cutie manuala 6 viteze. an productie 2020 - 79000 km in acest moment.

5 persoane in centuri, 4 locuri de dormit. de fapt sunt 2 adulti si 2 copii.

7.45 lungime - destul de lunga dar m-am obisnuit cu ea.

Dormitor matrimonial cu usa spre restul autorulotei.
Wc separat de dus.
Pat lift deasupra locului de luat masa (se lasa si se ridica motorizat).
Bucatarie echipata complet: frigider mare (110 litri parca), aragaz, chiuveta, apa calda.
Loc de luat masa cu masa extensibila, scaunele sofer/pasager se rotesc spre spate, bancheta doua locuri plus bancheta 1 loc.
Trapa mare deasupra zonei din fata.
Parasolare cu ventuza pentru geamurile din fata (parbriz+sofer+pasager). Parasolare si plase de tantari integrate in toate ferestrele autorulotei (plus usa de acces).
Incalzire centralizata cu centrala termica pe gaz.
Aer conditionat masina, aer conditionat stationar.
Smart TV, suport 3 biciclete, veranda extensibila
Spatiu depozitare mare.
Baterie acumulator in zona de dormit.

rezervor de apa uzata 100 litri/ uzata cred ca tot 100 litri.

ca prima impresie dupa cativa mii de km facuti: masina e mult (dar mult) mai silentioasa decat fiat. zona de habitatie este relativ ok cum e gandita. patul matrimonial e pe mijloc si se circula in jurul lui. dupalupuri din dormitor ar fi trebuit gandite cu rafturi si nu cu bara de agatat umerase cum sunt acum. producatorul are impresia ca rulotistii umbla doar la costum.

noi am luat-o atat pentru uzul propriu dar si pentru inchiriere. toata vara am inchiriat-o de trei ori pentru ca nu prea ne da inima sa o lasam pe mana oricui. incercam sa ne selectam atent clientii.

20220709_104801.jpg

20220731_170927.jpg

20220731_170953.jpg

IMG_9387.JPG

IMG_9389.JPG

IMG_9392.JPG

IMG_9394.JPG

IMG_9400.JPG

IMG_9401.JPG

IMG_9409.JPG

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ovidiu-Betty

Salutare Bogdane❗️🖖

Super faină autorulota voastră... :OK:

Să o folosiți cu plăcere și să aveți doar ieșiri reușite❗️:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

Sa o stăpâniți sănătoși și cat mai multe iesiri!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Sa aveti parte de ea!!!:autorulota:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Felicitări @Bogdan Lungu pentru achiziție! :OK: Să aveți parte de ea! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Lungu

ce sistem de navigatie folositi pentru autorulote/rulote?

 

waze nu este cea mai buna optiune pentru acest gen de masini.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Lungu

sautare.

 

astazi am vrut sa dau drumul la centrala pe apa calda si am avut niste probleme.

 

procedura a fost urmatoarea: am dat drumul la gaz, am ponit centrala pe apa calda dar mi-a dat o eroare si am constatat ca am uitat sa dau drumul la pompa de apa. am resetat centrala si am dat drumul la pompa de apa dar am constatat ca centrala mi-a aruncat toata apa afara. in spate sub masina este o conducta de eliminare a apei despre care am crezut eu initial este de la aer conditionat (pentru eliminare condens). dar astazi am constatat ca este de la centrala termica iar toata apa pompata a curs pe acolo. in masina erau 3 grade cand am facut aceasta operatie. care ar putea fi problema?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Lungu
24 minute în urmă, Bogdan Lungu a scris:

sautare.

 

astazi am vrut sa dau drumul la centrala pe apa calda si am avut niste probleme.

 

procedura a fost urmatoarea: am dat drumul la gaz, am ponit centrala pe apa calda dar mi-a dat o eroare si am constatat ca am uitat sa dau drumul la pompa de apa. am resetat centrala si am dat drumul la pompa de apa dar am constatat ca centrala mi-a aruncat toata apa afara. in spate sub masina este o conducta de eliminare a apei despre care am crezut eu initial este de la aer conditionat (pentru eliminare condens). dar astazi am constatat ca este de la centrala termica iar toata apa pompata a curs pe acolo. in masina erau 3 grade cand am facut aceasta operatie. care ar putea fi problema?

acum m-am uitat si eu pe manualul Truma si am vazut ca este o supapa de siguranta care la 3 grade se dechide pentru a evacua apa din boiler. abia la 7 grade pot sa o inchid manual.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

Salut Bogdan!

Frumoasa autorulota! Sa ai parte de ea multi ani!

Am o intrebare totusi vizavi de boilerul Truma: nu poti incalzi apa la 3 grade sau mai jos?

Pai ce facem iarna?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
La 1/4/2023 la 7:06, Marius Viorel a scris:

Salut Bogdan!

Frumoasa autorulota! Sa ai parte de ea multi ani!

Am o intrebare totusi vizavi de boilerul Truma: nu poti incalzi apa la 3 grade sau mai jos?

Pai ce facem iarna?

Încălzim interiorul rulotei la peste 3 grade și apoi umplem instalația cu apă, foarte simplu.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Lungu
La 04/01/2023 la 8:06, Marius Viorel a scris:

Salut Bogdan!

Frumoasa autorulota! Sa ai parte de ea multi ani!

Am o intrebare totusi vizavi de boilerul Truma: nu poti incalzi apa la 3 grade sau mai jos?

Pai ce facem iarna?

Truma functioneaza si fara apa. Poti incalzi interiorul si apoi pui apa cum spune Vlad, dar doar dupa ce ai deblocat siguranta care iti arunca apa afara din instalatie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos

Felicitari pentru rulota. Foarte faina. Si eu caut una asemanatoare, doar ca vreau patul mare, din perete in perete (2 simple care se unesc). De unde ai luat-o? din tara, din afara? de pe site-uri?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Lungu
La 26/01/2023 la 14:35, Andrei Dragos a scris:

Felicitari pentru rulota. Foarte faina. Si eu caut una asemanatoare, doar ca vreau patul mare, din perete in perete (2 simple care se unesc). De unde ai luat-o? din tara, din afara? de pe site-uri?

 

Multumesc. am luat-o la mana a doua de la GoCamper. Am folosit si varianta cu pat din perete in perete dar asta e mai comoda.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Lungu

Salutare. Am o problema la usa. De pe interior se deschide fara nici o problema, de pe exterior nu se deschide deloc. Manerul de pe exterior nu actioneaza mecanismul de deschidere. Ce ar putea fi? Cum se desface mecanismul  de inchidere? Multumesc anticipat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos
La 08.03.2023 la 12:52, Bogdan Lungu a scris:

Salutare. Am o problema la usa. De pe interior se deschide fara nici o problema, de pe exterior nu se deschide deloc. Manerul de pe exterior nu actioneaza mecanismul de deschidere. Ce ar putea fi? Cum se desface mecanismul  de inchidere? Multumesc anticipat.

De ce zici ca e mai comoda? Nu ai spatiu mai mult la varianta din perete in perete?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Lungu
1 minut în urmă, Andrei Dragos a scris:

De ce zici ca e mai comoda? Nu ai spatiu mai mult la varianta din perete in perete?

am acces in pat pe fiecare parte. cand trebuie sa ma dau jos nu sar peste sotie. in plus, am niste trepte care ma ajuta sa ma urc in pat.... dimensiunea patului este ok pentru doua persoane.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.