Liviu Maftei

Problema răcire frigider

10 postări în acest subiect de discuţie despre Problema răcire frigider

Problema răcire frigider

Liviu Maftei

Bună ziua, as dori sa întreb dacă e dificil de demontat un frigider Dometic de pe o rulota swift. După prima ieșire în care l am utilizat pe gaz, am constatat ca nu răcește f bine.. am citit tot ce am găsit despre subiect, și as incerca metoda rasturnatului pe mai multe părți poate asta e problema.. a stat ceva timp pe dreapta și ma gândesc sa nu ii fi cauzat...urmează sa plecam în Austria și as dori sa înghețe măcar un pic în congelator. 

Dacă e complicat demontajul, voi cauta un service care sa o facă...în zona Iași nu am găsit ceva specializat..

Ms de îndrumări.

Ms de sfaturi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Csaki Attila

Nu este asa de complicat, deschizi usa si are patru suruburi in interior doua pe o parte doua pe cealalta,   porma demontenzi ce are deasupra chiuveta sau aragaz ca sa ajungi la teava de si gaz si apoi grilajul exterior in poate avea cateva suriburi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Liviu Maftei , sunt topicuri pe forum in care sunt demontate frigidere. De asemenea, gasiti si metode de revigorat. Am expus o metoda chiar eu. Tot pe forum gasiti si recomandari de mesteri din zona Iasului (nu demult a fost mentionat). Trebuie doar sa cautati! Pentru a fi si mai precis in demontare, va recomand sa vizualizati unul din multele clipuri de pe YT. Stiu, cere timp...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

suna la 0721930633

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liviu Maftei
La 11.07.2022 la 14:29, NRLaurentiu a scris:

@Liviu Maftei , sunt topicuri pe forum in care sunt demontate frigidere. De asemenea, gasiti si metode de revigorat. Am expus o metoda chiar eu. Tot pe forum gasiti si recomandari de mesteri din zona Iasului (nu demult a fost mentionat). Trebuie doar sa cautati! Pentru a fi si mai precis in demontare, va recomand sa vizualizati unul din multele clipuri de pe YT. Stiu, cere timp...

Mulțumesc 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liviu Maftei
La 11.07.2022 la 14:24, Csaki Attila a scris:

Nu este asa de complicat, deschizi usa si are patru suruburi in interior doua pe o parte doua pe cealalta,   porma demontenzi ce are deasupra chiuveta sau aragaz ca sa ajungi la teava de si gaz si apoi grilajul exterior in poate avea cateva suriburi.

Mulțumesc o sa încerc. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liviu Maftei
La 11.07.2022 la 15:16, Draghiciu Dumitru a scris:

suna la 0721930633

Mulțumesc,   o sa va sun mâine dimineață. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liviu Maftei

ca sa ''inchid'' subiectul, dupa discutia telefonica cu dl Draghiciu(inca o data multumesc de implicare) nu am mai demontat frigiderul pt ca era destul de complex de reparat... am reusit sa il utilzam in concediu ciocanind in valva care probabil e defecta si nu da gaz tot timpul si aprizand ul cu bricheta cand scanteia refuza sa mai tacane... asta doar pe parcursul drumului intrucat in campingurile unde am stat am folosit 220V si a functionat f bine. acum ma gandesc daca are sens sa il duc la reparat sau sa il schimb cu unul pe freon despre care am auzit ca sunt net superioare fata de cele cu amoniac...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salut @Liviu Maftei

 Frigiderele cu compresor sunt mult mai ok față de amoniac, însă se aude când merge compresorul mai ales noaptea când e liniște! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Salutare @Liviu Maftei 

Bine c-ai rezolvat-o (datorita lu' nea Mitica, omul de servici, omu' cu telefonul in semnatura). :bravo:

La 4.8.2022 la 10:49, Liviu Maftei a scris:

.... am reusit sa il utilzam in concediu ciocanind in valva care probabil e defecta si nu da gaz tot timpul si aprizand ul cu bricheta cand scanteia refuza sa mai tacane...

Pai, eu as spune sa nu-l (mai) schimbi (implica costuri, timp si "mana de lucru" care nu o gasesti in zona Iasi), ramai pe ciocanit in valva. :)

Radem , glumim dar treaba ciocanitul, langa o sursa de gaz, .... si "buuum" nu-i a buna, ba chiar deloc.

Nu vreau sa vad stirile ProTv de la 17:00

In rest, sanatate si multe drumuri line si frumoase cu "rulota pusa la punct".

:salutare!:

P.S.

Subscriu cele spuse de @Fejer Antal 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.