Vizitator Anonim

Moover merge "sacadat"

32 postări în acest subiect de discuţie despre Moover merge "sacadat"

Moover merge "sacadat"

Vizitator Anonim

Salutare tuturor!

Problema mea e ca ultimele 2 dati cand am dorit sa folosesc mooverul a mers sacadat.
Prima data nu i-am dat atentie, am zis ca e de la bateria descarcata, dar a 2-a oara stiam ca bateria e incarcata.

Simptomele sunt ca si cum n-ar prelua comanda si intrerupe: merge 1-2 secunde se opreste o fractiune de secunda si tot asa.
Am observat insa ca problema e la o roata, daca dau miscare pe cilindrul din stanga, roteste fara intrerupere. Cel din dreapta e problema.

Colegul @mario mi-a zis ca e o problema de la un carbune, atunci cand am luat-o, sa-l mai lovesc din cand in cand, insa nu stiu unde sa lovesc si daca asta e problema, ce sa fac sa scap de ea.

Merci!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Achim

Apropo, de noi cei cu movere...

Unde gasesc niste papuci mama de aproximativ 10 mm latime? Mai exact cred ca sunt de 9.3 mm

Contactele de la motoarele moverului sunt pentru asemenea papuci si eu nici nu stiam ca exista...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Eu nu am asfalt pe strada. In curte nici atat, am niste balastru, pietris, iarba.

Ca sa am o mai buna inaintare fara afundare, am pus o roata de cauciuc, cu camera, se gaseste la magazinul de rulote cu 30 de lei sau 40. O mica modificare si am pus-o. Acum e ok, nu se mai afunda!

Am mai fost cu el putin in service pentru ca nu mai tragea o parte, si inca mai am problema ca nu merge daca nu sunt foarte aproape de rulota, dar fara el nu as fi putut sa bag in curte asa cum doresc (cu fata inainte).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Din probele facute de mine, moverul pare sa fie eficient si pe pamant denivelat. Motoarele si angrenajele aferente m-au impresionat definitiv.

Sunt tentat sa-l pun la niste cazne serioase, dar mi-e sa nu fac vreo dandana.

In schimb, pe noroaie din acelea lipicioase nu cred sa-l poti folosi decat punand umarul serios ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Da, confirm cele spuse de colegul Achim. Daca ai noroi lipicios pe roata acolo ramai, patineaza (cel putin al meu) fara nici o intentie de a misca roata!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Ca sa fiu mai explicit. Mooverul face rulota sa se duca acolo unde vrei tu. Si pe pietris, si pe altele, nu noroi, nu acolo unde se poate afunda in pamant, dar poti sa-i pui scanduri sub roata sa o ajuti (sub roata din fata). De asemenea mooverul te ajuta cand incaleci rulota pe masina. De asemenea, eu bag si scot rulota cam 20 de m in/din curte la iesire, si e o mare distractie sa stai cu telecomanda in mana sa moara de ciuda vecinii :)

Lasand gluma, e ceva pe care daca nu-l ai, nu prea te gandesti sa-l iei, iar daca il ai iti dai seama ca nu poti fara el! Daca tu ai pozitii nasoale de parcare in curte, dupa cum ziceai, e bun. Iti trebuie baterie serioasa la el.

Inca ceva! Nu urca pante! Filmuletul ala e poate la mooverele de 4000 de euro, nu stiu, al meu trebuie ajutat din cand in cand daca e mai hop!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Inainte sa cumpar moverul am studiat temeinic piata. Cele mai bune oferte le-am gasit pe ebay-ul englezesc.

Am iesit mai bine cumparand partea mecanica separat de cea electronica. Astfel la licitatii am iesit mai ieftin, pentru ca englezii comozi nu se prea incurca sa cumpere pe bucatele.

Transportul este dificil pentru ca mecanismul trece de 30 de kg si mai toata lumea cand vinde, cere predarea personala. Partea buna este ca toti romanii au un cunoscut ce-si rupe oasele pe insula aia.

Ca avantaj, in afara parcarii in curte, unde am probleme mari de spatiu, am descoperit ca de multe ori campingurile din strainatate nu-ti ofera prea mult spatiu. Aleile sunt inguste ca si locul de campare stabilit Facand multe manevre, masina mea incepe sa miroasa dubios de tare a ambreiaj incins. Unul din cosmarurile mele este sa ma lase kit-ul de ambreiaj, mai ales departe de casa.

In consecinta, am decis sa bag banii intr-un mover, ca acele cosmaruri sa nu devina realitate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Pentru ca acest topic a luat-o pe alte cai si eu n-am rezolvat problema, revin:

Motorul din dreapta merge la intervale de 2-3 secunde dupa care se opreste. Poate avea si 20 de secunde de functionare, si se opreste fara sa apas eu pe alt buton.

Din cate am observat, se aude si un clank dinspre partea electronica!

Ma gandesc ca poate fi de la baterie? Sa nu aiba suficient de mult amperaj? Vreun sfat?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

[embed=425, 349] http://youtu.be/6atcv_eFtRI[/embed]

Asadar, am postat un filmulet audio (mai mult), incepe cateva secunde cu motorul care functioneaza corect, apoi continua cu cel care nu merge.

In momentul in care video se inegreste, am apropiat telefonul de celalat motor.

Pareri?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Eu zic ca, din moment ce de fiecare data se aude contactorul, la mersul sacadat, problema este din comanda electronica. Trebuie sa scoti cutia cu relee si sa o dai la verificat. Am in Bucuresti niste baieti priceputi, dar parca am citit ca ai si tu prin Ploiesti.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Si tu zici ca se aude contactorul? Asa am si eu parerea asta! Am sa vorbesc cu electronistul meu cand vine vremea frumoasa, sa vedem ce putem sa-i facem.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Da, asa pare sa fie. Mai bine sa fie electronica decat electromotorul. Parca merge mai mult timp cand e "rece". O fi vreo piesa care se incalzeste.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Nu stiu, am inceput filmarea cu motorul care functioneaza corect, din greseala, am apasat pe butonul gresit. Ai vazut, nu are un timp anume, se opreste total aleator, 1-2-3-10 secunde....

Complicat! Sper sa-i dau de cap repede!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

De ce nu vrei tu sa pui in paralel cu motorul buclucas un bec sau un voltmetru, sa vezi daca atunci cand intrerupe, ii vine curent sau nu ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Habar nu am unde sa fac asta, dar cand trece "iarna" ma bag sa caut!

Asa am sa fac, momentan acolo unde e roata e o ditamai baltoaca, asa ca n-am prea multe ce face, de aceea am si postat acest film, poate "din auzite" rasar pareri si opinii!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Pai intr-o prima faza nu e nevoie sa te bagi sub rulota. Poti sa pui becul sau voltemtrul pe firele ce pleaca din cutia de comanda a moover-ului din rulota. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Da, am sa incerc diseara cand ajung acasa sa fac asta, revin cu amanunte!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Am revenit cu ceva amanunte, am vorbit cu electronistul meu si mi-a zis sa incerc sa mut firele de la un motor la altul, si de acolo tragem concluzie de unde e: electric, carbuni, etc...

O sa fac si asta!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Da... deci... nu! Imi merge fara probleme acum. Oricum, o problema este, dar nu stiu cum s-o rezolv!

Am descoperit alta problema, mai grava, o infiltratie...  sa vad ce fac cu ea acum, in alt topic!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Jucandu-ma cu el, mi-am dat seama de urmatorul lucru:

Daca pun in functiune decat motorul care sacadeaza, va sacada, daca il pun pe celalalt, merge fara probleme.

In schimb, daca le pun pe ambele, ambele sacadeaza!

Daca ar fi o problema la carbuni/etc... n-ar trebui sa se opreasca cel cu probleme iar cel bun sa continue sa mearga?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Nu, fiindca daca ai o problema la carbuni sau un angrenaj blocat la cel care sacadeaza, mananca mult mai mult curent si atunci poate sa nu mai aiba celalalt destula forta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Crezi ca gasesc carbuni? Trebuie sa-l desfac neaparat sa vad ce e pe acolo si de ce face asa. In prima faza o sa schimb alimentarea la motoare, sa vad daca e de acolo, le iau prin eliminare, usor usor...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Nu stiu ce fel de motoare ai , cu carbuni sau perii, pana nu deschizi sa vezi ce e acolo sunt doar presupuneri. Eu unde nu am gasit carbuni am slefuit altii pe dimensiune. Poate sa nu fie de la carbuni ci sa fie un angrenaj blocat si sa intre in protectie. Pot fi multe. Schimba mai intai alimentarile ca sa fii sigur ca nu e din electronica moover-ului.

Aseara m-am jucat si eu un pic cu al meu, dar nu am reusit sa o fac sa mearga dreapta, serpuieste dupa cum merge roata de la protap prin iarba/pamant. Dar nu e o problema majora pt mine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Pai de serpuit serpuieste, n-ai ce sa-i faci, e de la roata din protap, nu e nici o problema asta! Am sa fac si niste poze, sa vedem ce gasim!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

DECI:

1. Am schimbat legaturile motoarelor intre ele, rezultatul a fost urmatorul:

1 si 2 = motor bun |  3 si 4 = motor sacadat

pus motorul de pe 3 si 4 pe paucii 1-2 => merge perfect

pus motorul de pe 1 si 2 pe papucii 3 si 4 => sacadeaza si celalalt

De aici am ajuns la concluzia ca e ceva electronic!

Dar... am pus Voltmetru pe intrare (papucii + si - ) si cand se intrerupea, tensiunea scadea la 10-11V

Cred ca de la asta e, sfaturi?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Trasnea Alin
      de Trasnea Alin

      Rulotă Dethleffs Family 1998 2 zone de dormit separate + veranda + cort mare pe toată suprafața , cu dus interior 2x150 panouri solare, invertor sinus-pur 1000W, acumulator solar - OFF-ON camping

      Rulotă solidă fabricată în Germania cu izolație foarte bună, foarte ușoară - se trage cu orice auto cat. B, pentru 1-4 persoane - 2 zone de dormit.
      Pregătită de drum/concedii on și off camping.
      Adusa personal din Olanda, înmatriculată in Romania, acte în regula.
      ITP valabil, impozit si RCA valoare mica,

      Foarte bine întreținută și foarte curată interior /exterior fără mirosuri, infiltratii, mucegai, podea moale
      Greutate proprie = 830 kg
      MMA = 1100 kg
      Sasiu si cuplă antibalans AL-KO
      Aragaz cu 3 ochiuri, chiuveta bucătărie + baie, încălzire soba Truma, WC mobil, duș interior, cadita de duș din fibră.
      - Controler (invertor solar) cu afișaj /setări /laptop MPP Solar cu sinus-pur 1000 W
      - Acumulator 100 Ah cu descărcare lentă
      - prize int + ext la 220
      - senzor / detector fum, gaz-GPL, monoxid carbon
      - cauciucuri C-uri, roată rezervă (suport dedesubtul rulotei, nu ocupă spațiu)
      - plase insecte : ușa intrare (pe șină) , geamuri, trape, perdele, draperii, jaluzele atermice
      - trapa baie + trapa centrală mare Heki
      - cos gunoi ușa chiuveta
      - bazin apă
      -butelie gaz
      - cutie exterioara alimentare din bidon apă (off-camping)
      - suport biciclete
      - panou frontal aluminiu
      - telescoape
      - mover cu telecomanda (deplasare rulota din telecomanda)
      Pret 5900 Euro
      Mai multe detalii la telefon   0742072085













    • Cristi Florean
      de Cristi Florean
      Mover rulota cu toate accesoriile (mai putin acumulatorul-se leaga la acumulatorul rulotei). Este montat pe o rulota de 1200kg. Funcționează perfect, toate componentele prețul: 400 euro este fix, ușor negociabil dacă se demontează de d-voastră. La cerere (și contra cost) se poate monta pe rulota dvs
      Video cu funcționarea în următorul link
       
    • Vlad Carciumaru
      de Vlad Carciumaru
      Deoarece am o rulota care nu prea are căutare, vând următoarele accesorii separat:
      1. Cortul care este compus din:
      Cort complet Hypercamp Picasso mărimea 5, 755-780cm, Veranda Lago Trend mărimea 5 care se poate monta și direct pe rulota sau in prelungirea cortului. Camera cu montare laterala (stânga sau drepta) pe cort. Sunt incluse următoarele:
      - schelete metalice pentru cort, veranda și camera laterala,
      - țăruși și scărițe de cauciuc,
      - interior de pânza pentru a folosi camera laterala pe post de dormitor,
      - benzi de furtuna cu prindere tip trident atât la cort cat și la veranda,
      - perdeluțe pentru cort,
      - fusta laterala pentru montare in partea de jos a rulotei, inclusiv pentru acoperirea rotii.

      Toate componentele sunt in stare foarte buna, nu exista rupturi, reparații sau fermoare defecte.
      Pret: 450€
       
      2. Mover Reich, se actioneaza cu o parghie, nu cu cheia de roti. (o sa revin cu imagini)
      Pret 300€
       
      Telefon 0771045128


    • Doru Movileanu
      de Doru Movileanu
      Cumpar mover SH pt. o rulota Bailey Ranger din 1999 MMA 1077KG. Tel 0744.201060. Multumesc.
    • Vlad Tocae
      de Vlad Tocae
      Caut mover pt o rulota MMA 1050 (Bayerland Spinter 430)
      Evident ca pretul este important dar cel mai improtant este sa fie in stare perfecta de functionare
      De preferat cu role de aluminiu, dar nu este o conditie eliminatorie
      multumesc
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.