Vasile Oae

Transylvania Velo Camp

6 postări în acest subiect de discuţie despre Transylvania Velo Camp

Transylvania Velo Camp

Vasile Oae

Într-un final am reușit sa facem prima ieșire de anul acesta. Cum din alte motive personale a trebuit sa ajungem în zona Alba Iulia, am cautat locuri de cazare pe acolo. 

Cunoscând puțin zona dinspre Alba Iulia către Câmpeni, Zlatna pe Valea Ampoiului am ajuns la campingul Transylvania Velo Camp. 

Pentru a ajunge la camping se deviază de la drumul principal, pe Valea Ampoitei aproape 1 km, se traversează Valea, și la poalele dealului am găsit campingul. Waze știe locația. 

Nu este foarte mare, dar foarte fain îngrijit, cu o clădire noua pentru baie, foarte curata; o chiuveta și un furtun afara lângă baie pt alimentarea cu apa; posibilitate de conectare la curent; o camera dotata cu frigider și aragaz pt cei care vin cu cortul sau nu au în dotare. 

Este o locație pt cei ce cauta liniștea, asta fiind și una din condițiile impuse de gazde. De altfel niște oameni foarte faini. 

Noi nu am stat foarte mult ca să putem verifica, dar am văzut pe prezentarea de pe Facebook (cât am putut vedea fără cont) ca organizează diverse tururi cu bicicletele sau excursii. 

Întrarea în camping este puțin cam mica și deși teoretic puteam intra cu rulota cuplata, nu am avut chef sa îmi bat capul cu manevre, asa ca am decuplat și băgat rulota cu mover-ul. 

Pentru aprovizionare exista un magazin sătesc pe strada la vreo 300m. La gazde se poate da comanda de plăcinte tipice pt acea zona. Coapte pe vatra de piatra și umplute cu diverse: varza, cartofi, .. 

IMG_20220521_151749.jpg

IMG_20220521_152733.jpg

IMG_20220521_152654.jpg

IMG_20220521_174106.jpg

IMG_20220521_174154.jpg

IMG_20220521_151913.jpg

IMG_20220521_152158.jpg

IMG_20220521_171027.jpg

IMG_20220521_152302.jpg

IMG_20220521_152138.jpg

IMG_20220521_152220.jpg

IMG_20220521_151821.jpg

IMG_20220521_152313.jpg

IMG_20220521_152223.jpg

IMG_20220521_151837.jpg

  • Like 7
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Mulțumim frumos pentru prezentare și poze

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dinu Adrian

Mulțumim pentru prezentare și poze.👌

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare @Vasile Oae și mulțumim pentru prezentare și poze! :salutare!::noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Multumim pentru prezentare :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

Cu tot dragul. 

Mai am un camping despre care sa va povestesc, și care nu apare prin topicuri. 

Dar asta într-un topic nou. 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Cris
      de Cris
      Salut,
      Vrem sa plecam prin tara sa si vizitam cate ceva prin Hunedoara si Alba Iulia. Ne-am gandit sa plecam pe Transalpina ( Bucuresti- Valcea-Brezoi) , iar dupa Petrosani sa ne oprim la Pestera Bolii, Castelul Kendeffy, Rezervatia de zimbrii din Hateg, Biserica Densus, Cetatea Malaiesti, Cetatea Colt, Manastirea Prislop, Sarmizegetuza. Si pentru ca toate acestea nu se pot face intr-o zi, am vrea sa ramanem 2-3 zile in Campingul de linga Lacul Cincis. Apoi sa plecam spre Alba Iulia deoarece am fost acum 2 ani dar n-am reusit sa o vizitam pe toata. Acolo am sta in Campingul din interiorul Cetatii , se pare ca cei care au fost acolo s-au declarat multumiti , iar dupa ce terminam de vazut prin Alba sa plecam spre Sibiu unde sincer nu stiu unde o sa stam.
      Cine poate sa-mi mai dea ceva idei de calatorie .... i-as fi recunoscatoare.Si cei care au fost prin campinguri in zonele mentionate sa-mi spuna si mie ce au gasit si cum a fost.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.