Daniel Gheorghe

Am dat la schimb rulota pe Duba care arata deplorabil

14 postări în acest subiect de discuţie despre Am dat la schimb rulota pe Duba care arata deplorabil

Am dat la schimb rulota pe Duba care arata deplorabil

Daniel Gheorghe

Buna ziua am dat la schimb rulota pe o buba care arata deplorabil, și acum sunt în proces sa izolez Duba. O izolez cu poliestern de culoarea gri și cu un alt strat mai subțire cu folie argintie. Am nevoie de niste sfaturi cu electricitatea cum se fac legăturile de 12 și cu 2.20 wati. Duba are 6 metri lungime si 1, 50 Latime. Tot ce a fost în ea am dat afara pentru izolare. Mulțumesc anticipat 🤗😊 zi frumoasa!!! 

VID-20220509-WA0014.mp4

IMG-20220509-WA0013.jpg

IMG-20220509-WA0012.jpg

IMG-20220509-WA0011.jpg

IMG-20220509-WA0009.jpg

Screenshot_20220509_120632_ro.mercador.jpg

Modificat de Daniel Gheorghe

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ionita Mihai

Nu știu de ce, dat parca citesc Dănila Prepeleac... 

 

Scuze de off topic. 

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Nu stiu cum arata rulota pe care ai dat-o, dar masina asta arata jalnic si greu de crezut ca o sa iasa ceva din ea fara investitii majore.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Cum ai zice : “Ai sărit din lac in puț!” 😮‍💨

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Grigoras

Dacă a-ti sti ca e un caz social , nu ar fi doar comentarii negative ! Omul atât poate financiar , atât își permite ! Locuiește în ea chiar in timp ce o repară, din ce am inteles ! Cel puțin fața de rulota, nu prea are cum sa fie infiltratii si sper sa nu fie nici mucegai .Omul a cerut , , ajutor " într-o comunitate de rulotisti si stăm pe margine ca rulotistii vechi cand vine unul ce e la prima iesire si nu stie sa puna bețele la cort ! Și mai fac si pariu in cât timp o sa se lase păgubaș, dar nu ar sări nici unul să-l ajute ! Trapă nouă găsești pe Exis.ro , Piese rulote.ro sau Motorhome. Veche găsești pe Olx , dar poate fi coaptă. Poate are vreun , , coleg rulotist " vreuna veche de donat .După ce o speli pe afară si curatenie in interior o sa arate mai bine .Spor la treabă!

Trimis de pe al meu SM-A320FL folosind Tapatalk

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Daniel Gheorghe , eu sincer nu stiu cum sa te mai ajut...

Izolatia (extrudat?) trebuie pusa intre rame din lemn, in special la plafon, altfel nu sta. Ca solutie foarte ieftina, te poti limita la a pune peste polistiren acea folie aluminizata si atat, fara a mai pune si placaj peste ele. Depinde daca te deranjeaza sau nu sa stai intre pereti stralucitori...

In functie de cat timp vrei s-o tii (un an, doi sau peste cinci ani) repari toata tabla de la interior si o tratezi antirugina. Banuiesc ca e ferfenita si cu gauri acum.

De asemena, pentru cheltuieli rezonabile iarna, pune izolatia (polistirenul sau mai bine extrudatul) de patru centimetri grosime. E mai scump baxul, dar te poti incalzi extrem de usor si rapid cu o sobita cu lemne de 1 kW.

Instalatia de 12 V se poate face foarte usor, te pot ajuta s-o asamblam cand ai majoritatea componentelor. Instalatia o compui din minim o baterie de acumulatori, GEL/AGM si nu auto, un incarcator inteligent de la 230 V la 12 V, o priza auto de 12 V. Apoi poti adauga si un invertor de 1.ooo W (real) daca nu vei dispune de curent electric de la retea - in acest caz e mai scump pentru ca o sa ai nevoie si de un panou fotovoltaic si un regulator MPPT pentru a reincarca bateria de acumulatori.

 

Nu stiu ce sa mai zic, imi pare rau ca nu pot face mai mult pentru tine...

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Rămân la ideea ca rulota asa cu infiltrati si un acoperiș deasupra ei ar fi fost mai bine din punct de vedere al spațiului, izolării.
Niște bârne de lemn și câteva lațuri de lemn plus ceva tabla deasupra nu era un capăt de lume.
Am văzut și varianta mult mai economica, saci cu sticle de plastic pe rulotă și peste bandă din aceea ondulata verde făcută din plastic, totul legat cu strășnicie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Gheorghe
La 19.05.2022 la 15:06, Daniel Gheorghe a scris:

Buna ziua am dat la schimb rulota pe o buba care arata deplorabil, și acum sunt în proces sa izolez Duba. O izolez cu poliestern de culoarea gri și cu un alt strat mai subțire cu folie argintie. Am nevoie de niste sfaturi cu electricitatea cum se fac legăturile de 12 și cu 2.20 wati. Duba are 6 metri lungime si 1, 50 Latime. Tot ce a fost în ea am dat afara pentru izolare. Mulțumesc anticipat 🤗😊 zi frumoasa!!! 

VID-20220509-WA0014.mp4

IMG-20220509-WA0013.jpg

IMG-20220509-WA0012.jpg

IMG-20220509-WA0011.jpg

IMG-20220509-WA0009.jpg

Screenshot_20220509_120632_ro.mercador.jpg

Buna seara cu problema asta nu ma descurc. Ideea este ca vreau mai întâi sa fac interiorul și după exteriorul dar trebuie sa termin cu gaurile din exterior ca să termin cu interiorul. Mulțumesc anticipat 😊🤗

IMG_20220522_225218.jpg

IMG_20220522_225153.jpg

1653250680280.jpg

Modificat de Daniel Gheorghe

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Gheorghe
La 19.05.2022 la 19:33, Ionita Mihai a scris:

Nu știu de ce, dat parca citesc Dănila Prepeleac... 

 

Scuze de off topic. 

Amuzand 😂😂

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Gheorghe
La 20.05.2022 la 13:51, NRLaurentiu a scris:

@Daniel Gheorghe , eu sincer nu stiu cum sa te mai ajut...

Izolatia (extrudat?) trebuie pusa intre rame din lemn, in special la plafon, altfel nu sta. Ca solutie foarte ieftina, te poti limita la a pune peste polistiren acea folie aluminizata si atat, fara a mai pune si placaj peste ele. Depinde daca te deranjeaza sau nu sa stai intre pereti stralucitori...

In functie de cat timp vrei s-o tii (un an, doi sau peste cinci ani) repari toata tabla de la interior si o tratezi antirugina. Banuiesc ca e ferfenita si cu gauri acum.

De asemena, pentru cheltuieli rezonabile iarna, pune izolatia (polistirenul sau mai bine extrudatul) de patru centimetri grosime. E mai scump baxul, dar te poti incalzi extrem de usor si rapid cu o sobita cu lemne de 1 kW.

Instalatia de 12 V se poate face foarte usor, te pot ajuta s-o asamblam cand ai majoritatea componentelor. Instalatia o compui din minim o baterie de acumulatori, GEL/AGM si nu auto, un incarcator inteligent de la 230 V la 12 V, o priza auto de 12 V. Apoi poti adauga si un invertor de 1.ooo W (real) daca nu vei dispune de curent electric de la retea - in acest caz e mai scump pentru ca o sa ai nevoie si de un panou fotovoltaic si un regulator MPPT pentru a reincarca bateria de acumulatori.

 

Nu stiu ce sa mai zic, imi pare rau ca nu pot face mai mult pentru tine...

Multumesc mult 🤗😊

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Pentru exterior, pana cand faci niste reparatii mai serioase, poti folosi si banda de felul asta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Gheorghe
în urmă cu 18 ore, Costin Lipan a scris:

Pentru exterior, pana cand faci niste reparatii mai serioase, poti folosi si banda de felul asta.

Mersi mult 🤗😊

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Gheorghe
La 19.05.2022 la 19:33, Ionita Mihai a scris:

Nu știu de ce, dat parca citesc Dănila Prepeleac... 

 

Scuze de off topic. 

Salut, estetic arata bine, dar erea plina de infiltratiii, din cauza asta am făcut schimbul 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Gheorghe
La 19.05.2022 la 15:06, Daniel Gheorghe a scris:

Buna ziua am dat la schimb rulota pe o buba care arata deplorabil, și acum sunt în proces sa izolez Duba. O izolez cu poliestern de culoarea gri și cu un alt strat mai subțire cu folie argintie. Am nevoie de niste sfaturi cu electricitatea cum se fac legăturile de 12 și cu 2.20 wati. Duba are 6 metri lungime si 1, 50 Latime. Tot ce a fost în ea am dat afara pentru izolare. Mulțumesc anticipat 🤗😊 zi frumoasa!!! 

VID-20220509-WA0014.mp4

IMG-20220509-WA0013.jpg

IMG-20220509-WA0012.jpg

IMG-20220509-WA0011.jpg

IMG-20220509-WA0009.jpg

Screenshot_20220509_120632_ro.mercador.jpg

Am facut masurarile la cele doua gauri în tavan una are (107 lungime cu 80 latime) si cea de a doua are (37 lungime cu 23 latime) de centimetri. Zi frumoasa 🤗😊

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.