Liviu Maftei

Furtun cuplare la reteaua de apa

8 postări în acest subiect de discuţie despre Furtun cuplare la reteaua de apa

Furtun cuplare la reteaua de apa

Liviu Maftei

Buna ziua,

stiti unde as putea gasi un furtun Whale pt racord la reteaua de apa(ideal si 1 adaptor pt mufa Truma Crystal 2) gen poza 1 ?

De asemenea caut furtunul dublu pt alimentare apa din bidon exterior(cel actual e degradat..)

Stie cineva la ce se foloseste elementul din poza 3? l-am gasit in rulota si nu am apucat sa intreb vanzatorul pt ce e? e din teava, demontabil si are 2 butoni sudati in capete...

 

O zi frumoasa

Whale.jpg

pompa apa.jpeg

la ce foloseste.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ionita Mihai

Țeava din poza 3 este pentru transportarea butoiului cu apa curata prin tragere/împingere. Cauta imagini cu aquaroll. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liviu Maftei
16 minute în urmă, Ionita Mihai a scris:

Țeava din poza 3 este pentru transportarea butoiului cu apa curata prin tragere/împingere. Cauta imagini cu aquaroll. 

😀 nu as fi bănuit..  super.. ms 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Liviu Maftei 

 

Topicul citat mai sus este un topic cu cele mai bune informații pe care le cauți. 

 

Sunt sigur că vei găsi aproape toate răspunsurile la întrebările tale.

Spor la citit cu atenție și succes în rezolvarea problemelor!

 

Dacă nu te superi, ți-aș da câteva sfaturi, de care să ții cont:

1. Cumpără nu numai un furtun nou la pompa de apă (poza 2). Eu cred că cel mai bine este să îți cumperi o pompă nouă de apă. În aceste condiții vei avea pompa nouă, furtunul de calitate și cuplajul pompei cu rulota se va face ușor. Părerea mea. Vei vedea că în timp vei proceda așa cum ți-am scris eu aici. Vechea pompă să o păstrezi de rezervă.

Pompe noi, complete (nu cumpăra second - nu merită!!!) găsești pe Facebook la Dumitrana George, Rulote Alba, Reparații Rulote.

Fă fotografii ca vânzătorii să știe ce model de culpă ai nevoie. Sunt mai multe modele. Ia-ți încă o pompă simplă, ca să o ai pe la rulotă, cu siguranță vei avea nevoie de ea, cândva, într-un anumit context.

Nu vreau să te sperii, sper să nu mă înțelegi greșit, dar eu am tot timpul la rulotă vreo 3 pompe + acel furtun de cuplaj, în caz că merg și în camping + 50 de metri de furtun prelungitor + tot felul de cuplaje, reducții, furtune mai lungi sau mai scurte.

 

2. Furtunul pentru cuplajul direct la apă - poza 1 - este practic un reductor de presiune de la 6 la 1, 5 bari,  atunci când ești în camping. 

Citește aici:

https://www.manualslib.com/manual/1615584/Whale-Watermaster-Mains.html#manual

Îl poți cumpăra, fie de pe internet, fie de pe Ebay, fie de la persoane care vând piese de rulote, fie de pe la piețele de vechituri (știu că nu este tocmai corectă denumirea, dar nu îmi vine altceva în minte).

Aceeași problemă: trebuie să fii atent la modelul cuplei. Eu mi-am cumpărat și o altă reducție, suplimentară, de un bar. A costat 15 lei, la Leroy. Dacă mi se pare prea mare presiunea de 1, 5 bari, o pot reduce la un bar. 

Atenție! Cuplajul din poza 1 a ta, nu este același model cu acea cuplă din poza 2 pe care o ai tu! Să fii atent ce comanzi și cumperi!

 

3. Succes și dacă mai ai întrebări, îți răspundem cu drag!

 

 

 

 

 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liviu Maftei
acum o oră, Florin Smolnicki a scris:

@Liviu Maftei 

 

Topicul citat mai sus este un topic cu cele mai bune informații pe care le cauți. 

 

Sunt sigur că vei găsi aproape toate răspunsurile la întrebările tale.

Spor la citit cu atenție și succes în rezolvarea problemelor!

 

Dacă nu te superi, ți-aș da câteva sfaturi, de care să ții cont:

1. Cumpără nu numai un furtun nou la pompa de apă (poza 2). Eu cred că cel mai bine este să îți cumperi o pompă nouă de apă. În aceste condiții vei avea pompa nouă, furtunul de calitate și cuplajul pompei cu rulota se va face ușor. Părerea mea. Vei vedea că în timp vei proceda așa cum ți-am scris eu aici. Vechea pompă să o păstrezi de rezervă.

Pompe noi, complete (nu cumpăra second - nu merită!!!) găsești pe Facebook la Dumitrana George, Rulote Alba, Reparații Rulote.

Fă fotografii ca vânzătorii să știe ce model de culpă ai nevoie. Sunt mai multe modele. Ia-ți încă o pompă simplă, ca să o ai pe la rulotă, cu siguranță vei avea nevoie de ea, cândva, într-un anumit context.

Nu vreau să te sperii, sper să nu mă înțelegi greșit, dar eu am tot timpul la rulotă vreo 3 pompe + acel furtun de cuplaj, în caz că merg și în camping + 50 de metri de furtun prelungitor + tot felul de cuplaje, reducții, furtune mai lungi sau mai scurte.

 

2. Furtunul pentru cuplajul direct la apă - poza 1 - este practic un reductor de presiune de la 6 la 1, 5 bari,  atunci când ești în camping. 

Citește aici:

https://www.manualslib.com/manual/1615584/Whale-Watermaster-Mains.html#manual

Îl poți cumpăra, fie de pe internet, fie de pe Ebay, fie de la persoane care vând piese de rulote, fie de pe la piețele de vechituri (știu că nu este tocmai corectă denumirea, dar nu îmi vine altceva în minte).

Aceeași problemă: trebuie să fii atent la modelul cuplei. Eu mi-am cumpărat și o altă reducție, suplimentară, de un bar. A costat 15 lei, la Leroy. Dacă mi se pare prea mare presiunea de 1, 5 bari, o pot reduce la un bar. 

Atenție! Cuplajul din poza 1 a ta, nu este același model cu acea cuplă din poza 2 pe care o ai tu! Să fii atent ce comanzi și cumperi!

 

3. Succes și dacă mai ai întrebări, îți răspundem cu drag!

 

 

 

 

 

 

Mulțumesc.  Citisem postul respectiv. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Mă poate lămuri și pe mine cineva care este diferența dintre cele două cuple?
Cea mai veche este originală. Cea mai deschisă la culoare este nouă. 

IMG20220614164325.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Întrebare adresată în special colegilor care au rulote englezești.

Vă rog frumos să mă lămuriți și pe mine.

Poate fac ceva greșit și nu îmi dau seama.

 

Care ar putea fi problema/ de ce apar probleme la cupla externă de apă a pompei?

Poate aveți niște filmulețe în care se explică modul în care se cuplează corect pompa.

De exemplu: nu pot atașa în mod corect cupla de la pompa de apă la rulotă.

Fie am probleme cu alimentarea cu apă, fie cu alimentarea cu curent și apă.

Ce trebuie să verific? 

Menționez că am cumpărat o pompă de apă nouă, originală, completă, foarte bună, impecabilă - firma Whale.

La pompă nu am probleme.

Ce trebuie să verific la „priza” fixată de peretele rulotei?

 

Adresez această întrebare pentru că am și furtun de conectare directă la rețeaua de apă și nu îl pot folosi.

Mie mi se pare că problema ar fi mai mult una mecanică.

Ce sfaturi îmi dați?

 

Mulțumesc!

 

IMG20220614173147.jpg

IMG20220614164325.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Referitor la intrebarea de mai devreme, cea din stanga e sparta.

 

Desi pare un model mai vechi, pe YT am vazut o posibila cauza la cuplarea electrica: lamelele se oxideaza repede si "bine". Trebuiesc curatate prin slefuire usoara. La modelul tau este mai usor de facut asta. La cele mai noi, mai dificil. Pe canalul Trudigianilor am vazut rezolvarea problemei. Asta daca te referi la partea electrica! La partea apoasa nu stiu ce sisteme se mai ascund prin spatele mufei (filtre, electrovane etc.)

 

PS: rectific - la tine pare mai dificil (am marit/prelucrat poza ta sa vad ce e pe acolo). Foloseste un dremel cu pasla, nu foarte abraziv.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Salutare!
      Novice fiind, ma confrunt cu o problema.
      Am observat ca daca se termina apa din bidon, pompa merge in continuu..
      Fac ceva gresit sau e necesar atunci când raman fara apa sa o opresc din buton?
      Mulțumesc frumos!
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.