BabaBogdan

Recondiționare și vopsire cu vopsea Raptor rulota

41 postări în acest subiect de discuţie despre Recondiționare și vopsire cu vopsea Raptor rulota

Recondiționare și vopsire cu vopsea Raptor rulota

BabaBogdan

Salutare membri rulotisti! 

Tocmai m-am apucat de reconditionat o rulota ABBEY din 96 si doresc sa postez aici progresul muncii mele in eventualitatea unor sfaturi, idei din partea dvs. 

La interior am descoperit o infiltratie la baie la partea de sus. 

La exterior am demontat tot (ferestre, trape, chedere, bandouri ...) am slefuit tot si am aplicat sprit chit cu pistolul. 

Momentan sunt in faza de construire a politei din fata (partea care sustine buteliile)

In paralel am facut o proba cu vopseaua raptor la partea din spate. 

Atasez poze. Astept sfaturi, pareri, sugestii ...

IMG_0866.jpeg

IMG_0867.jpeg

IMG_0869.jpeg

IMG_0878.jpeg

IMG_0889.jpeg

IMG_0899.jpeg

IMG_0907.jpeg

IMG_0942.jpeg

IMG_0944.jpeg

IMG_1001.jpeg

IMG_1024.jpeg

IMG_1046.jpeg

IMG_1058.jpeg

IMG_1069.jpeg

IMG_1071.jpeg

IMG_1072.jpeg

IMG_1123.JPG

IMG_1111.jpeg

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel I

Bravo! Si curajos si priceput.

Desi e evident ca nu ma pricep cat tine...esti sigur ca raptor e cea mai potrivita alegere?

Adica , pe langa kg in plus , parca nu iti da chiar un aspect elegant, eu as fi ales vopsea auto sau autocolant.

Am vazut Raptor si Line-X pe masini de teren, nu aratau prea bine in oras ...

Orice alegere faci, succes in continuare si deabia asteptam sa vedem rezultatul final!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BabaBogdan

Am ales vopseaua raptor deoarece voi folosi rulota la pescuit (bălți, Dunăre…) deci boscheți, copaci… Mi am vopsit și o mașina cu aceeași vopsea și vreau sa zic ca nici nu șurubelnița nu prea o mai zgarii. De greutate nu îmi fac probleme deoarece mașina mea are sarcina de tractare 3500 kg. Vopseaua raptor este simplu de aplicat, nu trebuie sa ai calități de vopsitor auto. Cu o vopsea normala sigur nu mi ar fi ieșit și ar fi arătat groaznic. Vedem la urma…

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Bogdane, având o oarece experiență,   te-aș invita să verifici foarte bine - acum că tot lucrezi la caroserie - panoul frontal. Și eu am englezoaică și toată lumea știe că mai au probleme la panoul frontal. 

Cred că ar fi foarte frumos dacă ai pune la urmă niște dungi autocolante, ca să nu fie prea seacă la caroserie. Dau și eu cu părerea. 

Iese foarte frumoasă lucrarea! Spor la treabă și vreme bună! 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BabaBogdan
în urmă cu 3 ore, Florin Smolnicki a scris:

Bogdane, având o oarece experiență,   te-aș invita să verifici foarte bine - acum că tot lucrezi la caroserie - panoul frontal. Și eu am englezoaică și toată lumea știe că mai au probleme la panoul frontal. 

Cred că ar fi foarte frumos dacă ai pune la urmă niște dungi autocolante, ca să nu fie prea seacă la caroserie. Dau și eu cu părerea. 

Iese foarte frumoasă lucrarea! Spor la treabă și vreme bună! 

In primul rând mulțumesc ! Momentan lucrez la partea din fata (am făcut un grătar metalic pe care vreau sa îl plachez cu teggo). Intr-adevăr am descoperit o mică infiltrație la panoul din fata dar din fericire nu trebuie sa schimb decât o șipca de lemn (treaba simpla pe lângă ce am de făcut in rest).
Am mai descoperit ca toate chederele erau coapte și s au rupt la demontat și din păcate trebuie sa le cumpar pe toate… dacă știți de unde as putea achiziționa chedere și accesorii pt geamuri (mânere) aștept recomandări și va mulțumesc anticipat. De asemena am nevoie și de geamul din fata mijloc deoarece este spart … l am pozat mai sus cu ruleta alături …

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BabaBogdan
în urmă cu 3 ore, Lungu Marin a scris:

Succes!

Mulțumesc frumos !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex.lefterica
In primul rând mulțumesc ! Momentan lucrez la partea din fata (am făcut un grătar metalic pe care vreau sa îl plachez cu teggo). Intr-adevăr am descoperit o mică infiltrație la panoul din fata dar din fericire nu trebuie sa schimb decât o șipca de lemn (treaba simpla pe lângă ce am de făcut in rest).
Am mai descoperit ca toate chederele erau coapte și s au rupt la demontat și din păcate trebuie sa le cumpar pe toate… dacă știți de unde as putea achiziționa chedere și accesorii pt geamuri (mânere) aștept recomandări și va mulțumesc anticipat. De asemena am nevoie și de geamul din fata mijloc deoarece este spart … l am pozat mai sus cu ruleta alături …
 
Pentru chedere si accesorii de geamuri vezi la exis, motorhome sau pieserulote.ro, gasesti de toate la oricare din cele 3, analizeaza putin preturile.

Pentru geam poti lua legatura cu Dumitrana George 0766661552. Are rulote de anglia si nu numai la dezmembrat. Poti incerca si la el penteu chedere, dar fiind din dezmembrari posibil sa fie exact ca ale tale.

In rest, spor la treaba si asteptam cu interes poze cu noutatile.

Trimis de pe al meu SM-G986B folosind Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty
în urmă cu 5 ore, Florin Smolnicki a scris:

Cred că ar fi foarte frumos dacă ai pune la urmă niște dungi autocolante, ca să nu fie prea seacă la caroserie.

Pe raptor mai greu de pus autocolant, dacă nu imposibil, datorită neregularităților.

Mai degrabă tot vopsit, dar și asta tot dificil va fi din cauza neregularităților specifice vopselei raptor.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BabaBogdan
în urmă cu 3 ore, Ovidiu-Betty a scris:

Pe raptor mai greu de pus autocolant, dacă nu imposibil, datorită neregularităților.

Mai degrabă tot vopsit, dar și asta tot dificil va fi din cauza neregularităților specifice vopselei raptor.

Am și varianta …dar sa ajung acolo mai întâi. Voi masca cu banda pe lângă zona in care vreau sa lipesc autocolant și stickere, trag chit pe zona cu sticker sa fac o suprafața neteda și apoi lipesc stickere și dungi. Astfel încât in spatele stickerelor voi avea o suprafața neteda. 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BabaBogdan

Aveți idee cu ce as putea sa înfund cele 3 geamuri din fata? Cel mare e fisurat, chederele sunt praf deci costa o avere sa le schimb. Prefer sa le infund ca nu am nevoie de lumina de la ele. 

D9E4F2CB-7C33-47C7-BAE4-BE7BF0549211.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

@BabaBogdan nu pot decât sa îți urez spor la treabă :bravo:!

Sunt convins că iasă ceva frumos. 

Toate cele bune :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@BabaBogdan Geamurile se pot înfunda cu panel - ceea ce punem la ușile de termopan.

Și eu am fost în situația ta anul trecut. Am desfăcut panoul frontal ca să fac ceva reparații.

Voi atașa o poză. Cred că eram cel mai hotărât om din lume, la acea vreme, să înlocuiesc geamurile cu panel sau alubond.

Dar nu am făcut-o. Rulota va fi mai puțin frumoasă, dacă închizi acele geamuri. Este singurul motiv pentru care NU am făcut-o.

Pe lângă toate acestea, vor apărea alte provocări tehnice cărora va trebui să le faci față. Să nu crezi că termini așa ușor!

Caută geam la dimensiune, chinuiește-te și încearcă să recondiționezi panoul frontal, cât mai aproape de original. Eu așa aș face.

Vezi că se face reclamă, pe anumite grupuri de Facebook, la geamuri de rulotă. Dai dimensiunile și îți face geam nou, la fel cu originalul. Este o firmă de prin Craiova, cred.

Poate ajută și colegii cu o informație...

Dacă totuși vrei să o închizi numaidecât, vei avea două avantaje:

1. nu vei mai avea geamuri în față care s-ar putea sparge și

2. dacă ieși iarna cu rulota (așa cum facem noi), va fi mult mai cald înăuntru.

Caută pe acest forum topicurile dedicate raparațiilor de panou frontal. Sunt câteva foarte bune.

Înainte de a mă apuca de treabă, am citit din scoarță în scoarță aceste topicuri. Este esențial!

Eu le-am citit de câteva ori, înainte să mă apuc de treabă și le-am mai citit de câteva ori în timp ce am lucrat la panoul frontal.

Și tot nu am înțeles chiar tot, din prima.

Au fost colegi care mi-au dat sfaturi, unii (spre surprinderea mea) chiar m - au sunat ca să îmi dea sfaturi.

Foarte drăguț din partea lor! Le mulțumesc și sunt plin de respect față de acești oameni!

Iată un topic ce m-a inspirat foarte mult:

 

Citește-l cu mare atenție.

Cel mai important sfat pe care ți-l dau este acesta: 

 

NU LIPI/ FIXA PANOUL FRONTAL! Nu lipi nimic fix pe/ de panoul frontal! Panoul frontal trebuie să fie foarte flexibil, să se miște foarte ușor! Folosește doar cleme din metal (NU șuruburi!) pentru a îmbina structura de lemn din spatele geamurilor și de sub chedere. Structura de la panoul frontal este o structură în sine, independentă de caroseria rulotei, ea trebuie și se mișcă independent de pereții rulotei, independent de geamuri!

Au fost colegi care au lipit cu silicon structura de lemn de plasticul de la capacul din față al rulotei și într-un an le-a crăpat tot plasticul. 

De ce? Două motive: Pentru că plasticul și lemnul au coeficienți de dilatare diferiți, iar geamurile se mișcă independent de structura rulotei.

 

 

Fiecare șipcă de lemn să o dai cu ulei de in. Este ieftin și foarte eficient împotriva umezelii.

Încă un sfat pe care îl consider foarte important: pune cât mai repede sub un acoperiș rulota. Dacă vine o ploaie sau o ninsoare, e jale!

Pune și tu un număr de telefon la semnătură, poate vor unii colegi să te sune, să te ajute. Nu cred că e un secret așa de mare.

 

Spor la treabă și multă răbdare! 

Oricât ar fi de neplăcute aceste lucrări, mie mi-au produs o mare bucurie! Pentru mine a fost o plăcere să rezolv această provocare.

Singurul necaz pe care nu l - am putut învinge anul trecut, în timpul reparațiilor, a fost vremea. Am început în aprilie și am terminat în iulie! Am început pe vreme frumoasă și m-a nins, a fost lapoviță, a fost soare, a plouat de m-a înnebunit! Vecinii erau disperați că în luna iunie trebuiau încă să mai facă focul. Cred că mulți își amintesc ce primăvară am avut anul trecut. :salutare!:

IMG_20210604_122458.jpg

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BabaBogdan

Am decis sa infund cele 3 geamuri deoarece chederele celor 3 geamuri sunt varza, geamul mare este spart iar sistemele de inchidere plus telescoape sunt si ele distruse. Deci pentru a inlocui geamurile, chederele si accesoriile de inchidere as avea un cost foarte mare (peste 500 euro). Deoarece rulota o voi folosi doar pt pescuit, nu ma deranjeaza ca voi avea mai putina lumina in rulota deoarece ziua de obicei voi sta afara. 

Nr. meu de tel este: 0753807434

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.

Salut. O alternativă pentru înfundarea geamurilor poate fi și  cu plăci bond aluminiu compozit (le găsești și sub numele de alucobond, dibond).

Le folosesc firmele de publicitate.

Practic sunt 2 foi de aluminiu cu plastic între ele, sunt ușoare și rezistente.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BabaBogdan

Prima mâna de vopsea. Mâine sper sa dau a doua mâna dacă e vremea buna. 

5D585C7F-3859-4C64-8EBF-AE4281548A1D.jpeg

D5ADC654-84EE-4B6D-A2D8-2629CCA8BCD0.jpeg

1D4FB351-9473-4F4D-B7B7-D93FBB318FA2.jpeg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BabaBogdan

Salutare tuturor. Deoarece e urat afara mi am făcut de lucru la interior. Am desfăcut scheletul panoului din fata deoarece am găsit o porțiune cu ceva mucegai. Între timp mi a venit o idee pe care o voi pune in practica. Am comandat kit de fibra cu rășină epoxidica și voi umple cele 3 goluri de geam cu aceasta fibra. Practic voi reface panoul cum a fost înainte de decupaj. 
Dacă a mai făcut cineva asta și îmi poate da un sfat ii mulțumesc anticipat! 
 

B860E604-202A-4ECD-9950-F08E681D6D6F.jpeg

CB0B3F7F-7572-46BA-9104-EA3F335640C6.jpeg

C6F57D2C-CF7D-4660-BB16-14C463FAD57E.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu
34 minute în urmă, BabaBogdan a scris:

Salutare tuturor. Deoarece e urat afara mi am făcut de lucru la interior. Am desfăcut scheletul panoului din fata deoarece am găsit o porțiune cu ceva mucegai. Între timp mi a venit o idee pe care o voi pune in practica. Am comandat kit de fibra cu rășină epoxidica și voi umple cele 3 goluri de geam cu aceasta fibra. Practic voi reface panoul cum a fost înainte de decupaj. 
Dacă a mai făcut cineva asta și îmi poate da un sfat ii mulțumesc anticipat! 
 

B860E604-202A-4ECD-9950-F08E681D6D6F.jpeg

CB0B3F7F-7572-46BA-9104-EA3F335640C6.jpeg

C6F57D2C-CF7D-4660-BB16-14C463FAD57E.jpeg

 

Salutare Bogdan,  

în primul rând felicitări pentru efortul depus :clapping:și îti doresc mult spor în continuare în procesul de reparație! 

Eu sincer cred că doar fibra de care zici tu nu prezintă siguranță pentru umplerea unor goluri asa mari. Asa dacă am înteles eu bine ce vrei să faci acolo! 

Eu am folosit fibra si rasina doar pentru a întări zonele fisurate sau chiar si cele care nu erau fisurate.

Multă răbdare:salutare!:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BabaBogdan
în urmă cu 1 oră, Ciprian Mirescu a scris:

 

Salutare Bogdan,  

în primul rând felicitări pentru efortul depus :clapping:și îti doresc mult spor în continuare în procesul de reparație! 

Eu sincer cred că doar fibra de care zici tu nu prezintă siguranță pentru umplerea unor goluri asa mari. Asa dacă am înteles eu bine ce vrei să faci acolo! 

Eu am folosit fibra si rasina doar pentru a întări zonele fisurate sau chiar si cele care nu erau fisurate.

Multă răbdare:salutare!:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mulțumesc in primul rand pt încurajare! 
In legătura cu umplerea golului cu fibra ma gândesc sa pun o plasa mare de fibra dintr un capăt in altul sa acopere inclusiv zonele existente. Apoi peste acea plasa voi încarca cu fibre mărunte plus rășină. (Ma gândesc sa fac același lucru pe exterior dar va fi multă munca sa fac o suprafața neteda). După asta voi construi un schelet sănătos pe interior in spatele golurilor. Apoi voi placa totul pe interior cu placaj de 3 mm și tapet. 
 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Panoul frontal este facut din plastic ABS. In locul tau, eu as cauta placile necesare din acelasi material si le-as suda, chitui si vopsi cu totul. Daca este prea mult de sudat, poti folosi popnituri.

Rasina armata cu fibra de sticla se foloseste pentru a intari materialul, altfel nu rezista si scartaie la fiecare adiere de vant.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BabaBogdan
în urmă cu 5 ore, Costin Lipan a scris:

Panoul frontal este facut din plastic ABS. In locul tau, eu as cauta placile necesare din acelasi material si le-as suda, chitui si vopsi cu totul. Daca este prea mult de sudat, poti folosi popnituri.

Rasina armata cu fibra de sticla se foloseste pentru a intari materialul, altfel nu rezista si scartaie la fiecare adiere de vant.

Salut Costin! La rulota mea panoul frontal este făcut din rășină epoxidica armata cu fibra (când am șlefuit pe afara am dat de fibre și se vede și pe interior) Ma gândesc ca dacă umplu cu același material va fi ok…

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Eu nu sunt mare expert, insa m-am documentat cand mi-am reparat si eu rulota (am avut o crapatura in panoul frontal). Atunci am citit ca rasina nu se foloseste singura ci ca armatura. Oricum, cred ca ti-ar fi mai simplu daca ai folosi ca suport bucati de plastic sau acril croite pe dimensiunile necesare, eventual le poti intari pe acelea cu rasina poliuretanica si fibra de sticla. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@BabaBogdan 

Bogdane, mi-a traversat capul un gând, ca un trăsnet. Nu știu de unde îmi vin mie toate ideile astea...   :)))))

Știi ce mai poți face?

Dacă dorești, se poate reface după original toată structura de lemn de la panoul frontal. După aceea, poți cumpăra totuși niște cheder nou și să îl înlocuiești pe cel vechi (ai spus că cel vechi era complet distrus). În interiorul chederului pui alucubond sau panel și ai rezolvat problema. Te apropii cât de cât de original, doar că nu ai geamuri.

 

Este doar o idee. Poate e o tâmpenie ce am scris mai sus, dar se-ar putea încerca și așa. 

Spor la treabă!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.