Costache Costel

Buna Seara tuturor.

18 postări în acest subiect de discuţie despre Buna Seara tuturor.

Buna Seara tuturor.

Costache Costel

Sint nou in forum si ca posesor de rulota asa ca Va Salut Cu Mult Respect.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare

Fejer Antal

Salutare @Costache Costel și bun venit în această comunitate! :default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

:default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Salutare și bine ai venit printre noi

Distribuie această postare


Link către postare
Lungu Marin

:default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Costache Costel

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Costache Costel

Am o intrebare daca nu e cu suparare. sint nou si nu stiu cu ce masina am voie sa tractez rulota care are 1250 kg.si daca este voie cu cat.B

Distribuie această postare


Link către postare
Bilti

trebuie sa aduni MMA de la masina si de la rulota (e trecut in talon). daca nu depaseste 3500Kg poti cu B-ul.

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G
Am o intrebare daca nu e cu suparare. sint nou si nu stiu cu ce masina am voie sa tractez rulota care are 1250 kg.si daca este voie cu cat.B
Cu permisul B se poate conduce un vehicul sau ansamblu de vehicule cu măsa maxima de 3500 kg.
Cu permisul B96 se poate conduce UN ANSAMBLU de 4250, deci un tractor cu maxim 3500 kg și o remarca.
Cu permisul BE se poate conduce un ansamblu de 7000 kg, tractorul va avea și în acest caz maxim 3500 kg.
Întorcându-ne la cazul tău, 3500-1250=2250, aceasta este masa maxima admisa a mașinii pentru a te putea încadra în categoria B.
1250 kg spun mai nimic, ce rulotă este, din ce an, ce are pus pe ea, spun asta deoarece în acte poate avea o masă, dar în realitate sa fie mult mai grea.
Mai există apoi o regulă nescrisă a rulotismului ce spune ca rulota sa nu aibă mai mult de 80% din capacitatea maxima de tractare a mașinii.
O rulotă de 1250 kg (reali) o poți trage aproape cu orice tip de Suv cu motor pe motorină de la 1.5 cc, benzină turbo 1.6 cc ( chiar dacă am auzit numai de bine de noul 1.3T al grupului Nissan/Renault).
Înțelegi ca variabilele sunt foarte multe, mai degrabă ai face o lista a mașinilor ce ți-ar place și ai expune-o, așa ne dam și noi cu părerea ca acum iarna ne cam plictisim, e puțină activitate
  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Costache Costel

Adevarat ne plictisim dar eu am problema reala .Rulota este SWIFT CORNISHE din 1994si are 1190 kg.cu totul spune cel care a vindut-o catre mine ca ar avea 1250 reali eu am tractat-o cu un ford cu motor de 2000 fara probleme dar am gasit un militian care m-a avertizat ca nu am voie cu cat B sa tractez remorca cu greutate mai mare de 750 kg si ma pus in dilema nu am stiut  ce sa raspund

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Costin Lipan

Nu prea are treaba ce "spune" unul sau altul, conteaza ce scrie in acte. Ce MMA are rulota, MMA masina si cat poate tracta masina CU SISTEM DE FRANARE.

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G
Adevarat ne plictisim dar eu am problema reala .Rulota este SWIFT CORNISHE din 1994si are 1190 kg.cu totul spune cel care a vindut-o catre mine ca ar avea 1250 reali eu am tractat-o cu un ford cu motor de 2000 fara probleme dar am gasit un militian care m-a avertizat ca nu am voie cu cat B sa tractez remorca cu greutate mai mare de 750 kg si ma pus in dilema nu am stiut  ce sa raspund
Acela ori era un milițian incompetent ori era la drumul mare.
Ford cu motor de 2000 nu spune nimic, poate fi un Focus, Fiesta ce nu au masă și volum, cum poate fi un Kuga, Edge, Transit supradimensionate pentru rulotă.
Ar fi mult mai bine atunci când cereți un sfat sa spuneți toate datele, nu costă nimic.
C'è spun cele 2 taloane la vocea mase, motor, putere.

Distribuie această postare


Link către postare
NRLaurentiu
16 minute în urmă, Raul G a scris:

nu costă nimic

Ba costa, costa timpul celorlalti, care poate au scris deja suficient de mult pana acum pe acest forum, astfel incat atunci cand vine cineva precum domnul, care nu vrea sa citeasca intai legislatia (care e obligatorie, nu optionala, precum forumul, ba a mai dat si examen) si apoi ce s-a mai scris pe aici, constati ca ai pierdut timpul degeaba... Exista un topic pe aceasta tema (sau mai multe daca nu au fost unite, asa cum am sugerat), unde va puteti documenta. Se tot deschid aiurea n topicuri pe aceeasi tema, isi dau cu parerea unii si altii in fiecare dintre ele si apare cetateanul din Caragiale.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Costache Costel

Imi cer scuze domnule RADU daca te-am deranjat eu intreb ceea ce nu stiu ca un om batrin asa ca nu pierde timpul dumitale pretios cu oameni ca mine.Ai dreptate nu am citit legislatia dar o voi face si nu voi mai intra aici sa nu deranjez oameni ca dumneata foarte ocupati

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Sunt Raul si nu Radu, nu ți-am spus sa citești legislația ce în teorie ar fi trebuit sa o ști ci doar sa expui toate datele clar de la început pentru a-ți putea oferi informații precise și corecte.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.