Nicoara Andrei

Sfaturi pentru achitie rulota din italia !

24 postări în acest subiect de discuţie despre Sfaturi pentru achitie rulota din italia !

Sfaturi pentru achitie rulota din italia !

Nicoara Andrei

Buna ziua , am o intrebare si sper sa nu gresesc locatia postarii ! 

 

Doresc sa achizitionez o rulota din italia ! Poate imi puteti oferii cateva informatii referitor la cum o pot aduce in tara ! 

 

In italia nu se poate imatricula individual se folosesc numerele masinii tragatoare ! 

Ma aflu in italia cu numere de romania si nu gasesc solutia de a o tracta in romania ! 

 

Un sfat l-am avut dar nu stiu daca este corect 100% :

Sa ma duc sa achizitionez rulota dupa sa ma duc in ungaria sa iau numere de zoll si sa ma intorc pentru a ridica rulota fara probleme ! 

 

Imi puteti spune daca este corecta informatia sau cunoasteti alta solutie ? 

 

Va multumesc anticipat , o zi frumoasa

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

In Italia rulota sau remorca are număr propriu, nu se mai folosesc numere repetitive de cca 15 ani.
Cumperi rulota, faci actele la o agenție, controlori dacă are ITP-ul făcut altfel nu are voie sa circule pe drumurile publice, atfel la orice control vin sequestratw actele și rulota.
Dacă nu are număr propriu, la remorca începe cu XA....., ci unul repetitiv trebuie reinmatriculata la MCTC.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicoara Andrei
27 minute în urmă, Raul G a scris:

In Italia rulota sau remorca are număr propriu, nu se mai folosesc numere repetitive de cca 15 ani.
Cumperi rulota, faci actele la o agenție, controlori dacă are ITP-ul făcut altfel nu are voie sa circule pe drumurile publice, atfel la orice control vin sequestratw actele și rulota.
Dacă nu are număr propriu, la remorca începe cu XA....., ci unul repetitiv trebuie reinmatriculata la MCTC.

Am fost aici la ACI sa vorbesc trnasferul catre unbrezident italian se face pe loc si nu se elibereaza alte numere de imatriculare se folosesc cele care le ai pe masina care o tracteaza poti merge sa acizitionezi placuta galben pe care sa scrie numarul masinii tragatoar respectiv una de italia ! Nu se imatriculeaza nu se face asigurare aditionala pentru remorca , masina tragatoare este polita ei de asigurarea ca este considerata accesoriu ! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Cauta o agenție de practice auto serioasă, cei de la ACI sunt niște incompetenți.
Rulotă mea este înmatriculată cu număr propriu, are acte de înmatriculare proprii.
Asigurarea este obligatoriu, dar ceea statica când nu este agățată la mașină. Când rulota este agățată la mașină răspunde asigurarea mașinii, da trebuie anunțată asigurarea nu toate o au din default și fără suprapreț.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicoara Andrei

Sunt surprins . Eu vreau sa achizitionez de la un concesionario o rulota si am intrebat cum pot pleca cu ea ca am vazut ca nu are numere de italia ! Si mi sa explicat ca nu se libereaza numere pentru rulote si se folosesc cele de pe masina ! De atunci m-am blocat ca nu o pot tracta , am zis ca sigur rezolv la ACI am fost acolo azi de dimineata si mi sa spus ca pentru rulote nu se elibereaza numere provizorii doar pentru auto . Iar daca achizitionati o rulota o puteti tracta cu numere de pe masina ! ( scuzama daca gresesc si pentru scrisul de la raspunsul anterior ma bazaia copilul ) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Pana acum cca 15 ani se folosea ceea ce vine chemată " targa ripetitrice" ce era de culoare galbenă.
Cum spuneam mai sus de atunci au carte de înmatriculare su număr propriu exact cum are și rulota și remorca mea.
In Italia nu exista numere provizorii, am cumpărat o mașină pentru cineva din România anul trecut și fostul proprietar mi-a lăsat numerele și asigurarea pana i-am adus numerele de înmatriculare înapoi din România.
Caută în zona de unde vrei sa o cumperi, poți sa ne spui și noua care este și cum se cheamă dealerul, o agenție de practice auto și vei rezolva totul fără bătaie de cap
Totul poate părea absurd, dar țara acesta este campioana mondiala la încurcat lucruri simple, în fapt de burocratie nu-i bate nimeni.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicoara Andrei

@Raul G 

11 minute în urmă, Raul G a scris:

Pana acum cca 15 ani se folosea ceea ce vine chemată " targa ripetitrice" ce era de culoare galbenă.
Cum spuneam mai sus de atunci au carte de înmatriculare su număr propriu exact cum are și rulota și remorca mea.
In Italia nu exista numere provizorii, am cumpărat o mașină pentru cineva din România anul trecut și fostul proprietar mi-a lăsat numerele și asigurarea pana i-am adus numerele de înmatriculare înapoi din România.
Caută în zona de unde vrei sa o cumperi, poți sa ne spui și noua care este și cum se cheamă dealerul, o agenție de practice auto și vei rezolva totul fără bătaie de cap
Totul poate părea absurd, dar țara acesta este campioana mondiala la încurcat lucruri simple, în fapt de burocratie nu-i bate nimeni.

9 minute în urmă, Raul G a scris:

Pana acum cca 15 ani se folosea ceea ce vine chemată " targa ripetitrice" ce era de culoare galbenă.
Cum spuneam mai sus de atunci au carte de înmatriculare su număr propriu exact cum are și rulota și remorca mea.
In Italia nu exista numere provizorii, am cumpărat o mașină pentru cineva din România anul trecut și fostul proprietar mi-a lăsat numerele și asigurarea pana i-am adus numerele de înmatriculare înapoi din România.
Caută în zona de unde vrei sa o cumperi, poți sa ne spui și noua care este și cum se cheamă dealerul, o agenție de practice auto și vei rezolva totul fără bătaie de cap
Totul poate părea absurd, dar țara acesta este campioana mondiala la încurcat lucruri simple, în fapt de burocratie nu-i bate nimeni.

Acum ma duc la un practice auto sunt in bergamo si iti dau de veste imdiat ce am un raspuns ! La masina mi sa spus ca se poate de rulota avem o problema !

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicoara Andrei

Am fost la practica auto si mia spus ca daca vreau numar cu XA pe rulota iau numarul mic care il are si il deteriorez . Dupa care mergi la politie spui ca numarul mic este deteriorat si astepti urmatoarele nr care sunt nr cu XA ( adica se presupune ca sunt independente) si dupa nu stiu daca pot sa fac asigurare independenta !? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Am fost la practica auto si mia spus ca daca vreau numar cu XA pe rulota iau numarul mic care il are si il deteriorez . Dupa care mergi la politie spui ca numarul mic este deteriorat si astepti urmatoarele nr care sunt nr cu XA ( adica se presupune ca sunt independente) si dupa nu stiu daca pot sa fac asigurare independenta !? 
Corect, cum spuneam este țara campioana la complicat lucruri simple.
Asigurarea se face doar cea statică pentru cand este parcată, nu exista alt tip de asigurare.
Chemi asigurarea mașinii și le cere extinderea poliței existente pe cârlig.
Nu uita de ITP, nu se poate circula fără.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicoara Andrei
în urmă cu 3 ore, Raul G a scris:

Corect, cum spuneam este țara campioana la complicat lucruri simple.
Asigurarea se face doar cea statică pentru cand este parcată, nu exista alt tip de asigurare.
Chemi asigurarea mașinii și le cere extinderea poliței existente pe cârlig.
Nu uita de ITP, nu se poate circula fără.

Are ITP , face cere de numere noi cu XS si am sa fac si asigurarea de care spui ! Consideri ca in varianta asta pot calatori cu ea pana in tara si sa o tractez cu masina de Romania ? 

 

Multumesc frumos dl! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Perfect, dacă asigurarea ta acoperă cârligul de remorcare poți călători liniștit. Fiind ambele înmatriculate în UE poți merge cu mașina de RO și remorca de IT.
Acum ne-ai ( cel puțin pe mine) făcut curioși despre ce rulotă estw vorba? Ce an, model, pret și normal poze

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicoara Andrei
în urmă cu 12 ore, Raul G a scris:

Perfect, dacă asigurarea ta acoperă cârligul de remorcare poți călători liniștit. Fiind ambele înmatriculate în UE poți merge cu mașina de RO și remorca de IT.
Acum ne-ai ( cel puțin pe mine) făcut curioși despre ce rulotă estw vorba? Ce an, model, pret și normal poze

:) Documentele sunt in curs de desfasurare am achizitionat un Caraone 440 FD  2012 nu stiu sa dau multe informatii sunt nou in treaba asta dar imi doream de mult ! Sper si cred ca am facut o alegere buna ! Poze am sa pun cand intru in posesia ei si mai mult ca sigur am sa o prezint in topicul ( Rulota mea ) .

Multumesc pentru indrumare pot spune ca mi-ai fost de foarte mare ajutor si sper ca o sa finalizam repede cu documentele si numerele de XA ! O zi frumoasa 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Asteptam atunci prezentarea căsuței voastre, iar eu ma bucur ca am putut fii de ajutor.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Tapurin

Buna ziua, anul trecut am achizitionat si eu o rulota din Vicenza.

Am reusit sa o aduc cu un sofer autorizat(nu stiu daca este termenul corect)care avea numere de inmatriculare proprii.

Am platit pe ruta Vicenza-Oradea 900 euro, de la Oradea am luat numere rosii.

Am uitat sa mentionez ca a  fost tractata.

Modificat de Vasile Tapurin
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Buna ziua, anul trecut am achizitionat si eu o rulota din Vicenza.
Am reusit sa o aduc cu un sofer autorizat(nu stiu daca este termenul corect)care avea numere de inmatriculare proprii.
Am platit pe ruta Vicenza-Oradea 900 euro, de la Oradea am luat numere rosii.
Am uitat sa mentionez ca a  fost tractata.
Ai plătit un preț foarte bun, eu am dus mașina pana în Arad cu ceva mai mult

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Tapurin

Aveam oferta de platforma pe ruta Roma-Constanta de 600 euro dar latimea rulotei nu se incadra.

Dupa ce am incercat cu trei transportatori cu platforma (luati de pe bursa) , am reusit sa o aduc tractata.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicoara Andrei
în urmă cu 2 ore, Vasile Tapurin a scris:

Aveam oferta de platforma pe ruta Roma-Constanta de 600 euro dar latimea rulotei nu se incadra.

Dupa ce am incercat cu trei transportatori cu platforma (luati de pe bursa) , am reusit sa o aduc tractata.

Vin cu ea pe roti odata ce sunt actele gata ! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicoara Andrei

Bun , un pic pe scurt desi nu am intrat in posesia ei ! Trebuie sa ai numere mari individuale pe ea nu cel mic care se ataseaza cel repetitiv ulterior ! Ca sa faci asta trebuie sa te duci cu numarul mic la politie sa spui ca este deteriorat si iti va da altul ( la mine aici de treaba asta se ocupa concesionario " magazinul " ) ulterior masina care tracteaza mica casuta acopera ( asigura ) rulota . In tara cand ajungi sa ai asigurare in vederea imatricularii pentru rulota ( deoarece la noi se asigura individual ) . Sper ca am inteles bine si ca am fost si inteles ! Mai precis acum stau dupa numerele mari cu XA ca sa o pot tracta ! 

 

O zi frumoasa !

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
DUMITRU FELIX

Bună seara !

Sunt si eu in aceeași situație: Vreau sa aduc în tara o rulota din Italia. Varianta mea cea mai la indemana ar fi sa o tratez cu o mașină cu nr de România. Este sau nu posibil, legal vorbind, asigurare ce tip, ....?

Multumesc pentru sfaturi și păreri. Sunt adeptul referințelor reale, astfel va rog să-mi dați o mână ajutor.

Multumesc .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Bună seara !
Sunt si eu in aceeași situație: Vreau sa aduc în tara o rulota din Italia. Varianta mea cea mai la indemana ar fi sa o tratez cu o mașină cu nr de România. Este sau nu posibil, legal vorbind, asigurare ce tip, ....?
Multumesc pentru sfaturi și păreri. Sunt adeptul referințelor reale, astfel va rog să-mi dați o mână ajutor.
Multumesc .
Da este legal dacă rulota are numărul ei propriu, adică XA..... și mașina are asigurare pe cârlig.

Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicoara Andrei
în urmă cu 10 ore, DUMITRU FELIX a scris:

Bună seara !

Sunt si eu in aceeași situație: Vreau sa aduc în tara o rulota din Italia. Varianta mea cea mai la indemana ar fi sa o tratez cu o mașină cu nr de România. Este sau nu posibil, legal vorbind, asigurare ce tip, ....?

Multumesc pentru sfaturi și păreri. Sunt adeptul referințelor reale, astfel va rog să-mi dați o mână ajutor.

Multumesc .

Buna dimineata :)

 

 @Raul G Ma invatat rapid despre numerele individuale adica cele care incep cu XA pentru ( rulota / remorca etc.). Eu am mers linistit pana la intrarea in tara unde am facut o asigurare pe sasiu a rulotei pentru a avea asigurare si la rulota !

 

De altfel nu ma oprit nimeni niciodata pana acum dar conform legii in teorie sunt legal . 

 

P.S. Atentie mare la verificarea rulotei inainte de plecare la drum lung in special rotile sa fie corect presurizate ( eu sunt patit , fiind asigurat ca rulota este pregatita de drum - ea achizitinata de la un Concesionario - au fost umflate peste masura recomandata si in Slovenia in tunel a facut explozie roata deapta )

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
DUMITRU FELIX

@Nicoara Andrei Numerele cu XA se obțin prin transcriere pe numele meu? Ulterior voi putea avea asigurare individuala pe rulotă ?

Multumesc !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
[mention=7499]Nicoara Andrei[/mention] Numerele cu XA se obțin prin transcriere pe numele meu? Ulterior voi putea avea asigurare individuala pe rulotă ?
Multumesc !
Numerele cu XA le pot obține cetățeni ai CE cu domiciliul în Italia, ori le are ori le cere cine vinde rulota.
Atenție la revizie, fără nu poți circula. Se face după 4 ani de la înmatriculare apoi din 2 în 2 ani.

Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.