Mihai-Arad

Radar - Radare fixe

9 postări în acest subiect de discuţie despre Radar - Radare fixe

Radar - Radare fixe

Mihai-Arad

Salutare :cu-rulota:

 

Veste buna pentru conducatorii auto disciplinati; sau, veste proasta (ori ar trebui sa-i spun, ... o palma grea si apasata peste ceafa de bizon/babuin) pentru soferii indisciplinati/agresivi.

2022 se anunță un an greu pentru șoferi. Carburanții s-au scumpit deja, iar tendința este în continuare de creștere, din cauza majorării accizei și a barilului de petrol.

Tot anul acesta, Codul Rutier ar putea fi modificat.

 

"""De luna aceasta, șoferii agresivi vor putea fi amendați. Codul Rutier va fi modificat printr-o decizie a Guvernului, a declarat ministrul de Interne într-un interviu pentru Digi24. Anul acesta, Ministerul de Interne va monta și 600 de camere radar fixe pe cele mai aglomerate drumuri din țară: DN7, DN1 și Autostrada Soarelui.

 

Lucian Bode: "Până la finalul lunii ianuarie ne propunem să adoptăm OUG, avem de altfel și reglementarea în abilitarea guvernului de a emite ordonanță pe această componentă.

Conducerea agresivă, cu tot ce înseamnă regimul de sancțiuni, vom veni cu un proiect în acest an. Îl avem deja bugetat, de instalare a 600 de camere de monitorizare pe trei artere importante din România. Mă refer la DN1 - Valea Prahovei, DN 7 - Valea Oltului și A2 – București-Constanța.

400 din cele 600 de camere sunt moderne, au posibilitatea să citească numărul de înmatriculare și să transmită automat în dispecerat dacă nu are certificat, dacă are ITP."""

Partea feina, e ca nu trebuie ca nenea politist (sau militian cum spun unii) sa intre in contact cu "soferii indisciplinati" (asa ca-n vest, ca deh, tot vrem o tara ....)

He-he-heeee .... S-a cam terminat haiducia pe soselele patriei (alea cateva asa cum ... îs!)

Iar daca se concentreaza "umpic mai mult oleaca", ar mai putea sa faca:
- verifice ITP (in adevaratul sens!)
- verificare RCA
- verificare rovinieta

Si, ... daca chiar se apuca de treaba, pun in functiune si senzorii aia de greutate (asa cum vedem prin tarile care  au apa-calda non-stop!), ca, ....  e jale cu supraincarcarea masinilor in Romania (camioane, si nu numai).

 

* Propunerile pentru noul Cod Rutier: Amendă de mii de lei pentru șoferii care vor claxona exagerat sau vor face depășiri periculoase !

Codul Rutier ar putea fi modificat, astfel încât șoferii care conduc agresiv să fie drastic sancționați. O depășire periculoasă sau claxonatul excesiv ar putea costa până la 3.000 de lei.

Faptele care vor fi considerate agresive de către polițiști:

- Dat flash-uri și claxonat în mod repetat ceilalți șoferi
- Făcut slalom printre mașini
- Circulat foarte aproape de alt vehicul
- Accelerat mașina prin patinarea excesivă, în gol, a roților
- Întoarcerea mașinii prin folosirea frânei de mână
- Conducerea pe o roată a motocicletei

Sancțiunile vor fi cuprinse între 1.305 și 2.900 lei, potrivit proiectului de lege.

 

In rest , le urez "Spor la munca"!

Iar voua, ... dragi rulotisti, multe vacante frumoase, relax-relax tot anul 2022, daca-i posibil !

:salutare!:

Modificat de Mihai-Arad
Icon__-__
  • Like 5
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihai-Arad

Iote, cum arata radarele fixe pe soselele din vecina Ungaria.

 

61d870d5160f5_Hungaria-RadarTrafic.png.85e7f02475ec4cfdccbc74f9cb50d49b.png

 

:)

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Bine ar fi sa functioneze si la noi! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

@Mihai-Arad

Vad preluare de pe alt forum, usor modificata, fara a fi introdusa in citat si cu specificarea sursei:

 

Citat:

S-a cam terminat haiducia...

Daca se concentreaza "umpic", ar mai putea sa faca:
- verifice ITP
- verificare RCA
- verificare rovinieta

Si daca chiar se apuca de treaba, pun in functiune si senzorii aia de greutate, ca e jale cu supraincarcarea masinilor in Romania (camioane).

 

Utilizatorul de acolo din cate stiu este de sex feminin.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 23 ore, Gabriel I a scris:

Bine ar fi sa functioneze si la noi! 

:default_109:

Iote,   cum functioneaza ... prin vest.

Sursa: aici (sau click pe imaginea de mai jos)! :)

France-Radar-road.png.60c4935356b6c79356dd01a5980772b3.png

 

Sursa: aici (sau click pe imaginea de mai jos)! :)

61d9cedfd4fea_RadarRoadEuropa.png.87bc082061ef1ee54cbb50496764998b.png

 

Acolo, de ce se respecta viteza? Acolo, de ce se poate conduce "civilizat"?

De ce poti iesi pe sosea cu o "masina de epoca", ruland cu <50km/h fara flash-uri si claxoane?

Crezi ca prin vest nu-s masini puternice (hAudi, Metedes sau BeMeWeu)?

 

Vom trai si vom vedea! :)

 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Claxonat excesiv și mersul cu motocicleta fără a avea ambele roți în contact cu solul sunt și în prezent sancționate de Codul rutier.

Restul nu... și într-adevăr e nevoie de aceste prevederi noi în cod.

O altă prevedere importantă, care deja a intrat în vigoare, este aceea că nu mai pot obține permisul de conducere persoanele care nu au minim 10 clase.

Dacă ar fi fost să mă întrebe și pe mine,  :) eu unul aș fi mers pe 12  clase cu și bacalaureatul luat.

Cât privește camerele fixe, demult ar fi trebuit să se revină la utilizarea lor.

:salutare!:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vajko Mihai Gavril

" Acolo de ce se poate  iar la noi nu ?"

Acolo au autostrazi , drumuri rapide , şosele de centură care ocolesc oraşele .

Acolo , prima dată se oferă posibilitatea de a circula civilizat sau  mai rapid sau o alternativă .

La noi... din păcate , avem infrastructura rutiera rămasă de pe vreme comuniştilor , parcul auto a crescut enorm dar drumuri ...ioc.

Nu sunt adeptul încălcării regulilor rutiere , dar constat cu indignare că apar tot felul de iniţiative de înăsprire al amenzilor rutiere care, fie vorba între noi , nu sunt aplicate " cefelor de bizon " şi nici " haiducilor de la volan " pentru simplul motiv că au relaţii.

Noi , ăştialalţi  , " fraieri " care respectăm regulile , vom fi vînaţi de către poliţişti , care se amplasează în zone strategice , adică în locuri unde , dacă nu cunoşti oraşul sau locul , ai toate şansele să greşeşti . 

Despre faptul că doar cei cu minim 10 clase vor putea obţine un permis de conducere cred că este o glumă .

Cunosc persoane care datorită împrejurărilor nu au avut posibilitatea de a urma un liceu , de exemplu au rămas la ţară să lucreze în agricultură şi sunt şoferi foarte buni şi responsabili. 

De asemenea cunosc persoane cu studii superioare , foarte buni ingineri , care ignoră în totalitate regulile rutiere , au avut chiar şi cîteve evenimente rutiere şi tot nu le pasă .

Sunt de acord ca pentru obţinerea unui permis de conducere să ai nevoie de o anumită inteligenţă dar mai presus de toate , această inteligenţă trebuie să fie însoţită şi de bunul simţ , de respect şi responsabilitate. După ideea legiuitorului  , atunci  hai să dăm permise de conducere din oficiu , celor care au studii superioare ,  celor cu studii universitare  , doctorate , etc , care , cu respectul cuvenit pentru şcoala pe care au făcut-o , poate sunt antitalent la conducere .

Deci , după părerea mea , vor suferi cei mai puţin vinovaţi.

 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

@Vajko Mihai Gavril, intradevar , nu avem infrastructura iar nivelul instructiei scolare nu aduce automat bun simt si responsabilitate dar...cred ca avem doua probleme majore pt care suntem agresivi (cel putin in trafic) : lipsa de educatie si lipsa sanctiunii pt aceasta agresivitate.

Vi s-a parut ca multi conducatori auto se comporta civilizat in trafic in Ungaria pana in apropiere de vama romaneasca , pt ca mai apoi sa fie de nerecunoscut ( ca si comportament in trafic) ? De cate ori ati asistat la sicanari in trafic in vestul Europei ? Care credeti ca e diferenta?

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty
în urmă cu 1 oră, Gabriel I a scris:

Care credeti ca e diferenta?

 

Fără discuție... coerciția ❗🤷‍♂️ Și vă explic....

Civilizația se face prin constrângere❗

Vă povestesc un caz concret știut de mine....

A fost oprită în trafic o mașină cu numere de Austria. La volan cetățean austriac,  născut în România, plecat de pe vremea lui Ceașcă, trăind acolo deja de peste 40 de ani. Așadar "virusat" ci civilizație. 

În dreapta soția conducătorului auto, cu centură pusă. El fără. 

În actul de identitate apărea în haine de preot catolic.

Pe scurt....

Întrebat fiind dacă și în Austria "uită" să folosească centura, a răspuns prompt și fără rezerve :) "Nici vorbă, că pierd puncte la permis și amenda e mare șinu mă iartă nimeni"❗

I-a mai fost pusă o întrebare..."De ce după ce intră și străinii în România, dezbracă de pe ei civilizația ca pe o haină care-i jenează❓" 

Nu a avut niciun răspuns și mai mult... a plecat capul și-a cerut scuze...

Revenind....

Că se stă cu radarele în "locuri strategice", asta nu e o scuză decât pentru vitezomani. Pânda e o măsură polițienească peste tot în lume și implicit în Eruropa, unde polițiștii, clar, stau și la pândă. Iar dacă stau acolo, probabil că e o zonă sensibilă, predispusă la accidente tocmai din cauza vitezei.

Dar ca de obicei... polițistul e de vină că eu am fost prins, nicidecum eu că am 46 la pantof. :default_doh:

De câte ori... cei care ați circulat prin Europa, nu ați dat peste europubele lăsate "întâmplător" pe marginea autostrăzilor sau drumurilor naționale exact acolo unde nici nu te-ai aștepta ❓E tot un fel de pândă, pentru a prinde în plasă vitezomanii. Și probabil tot zone sensibile.

La fel nu e o scuză lipsa infrastructurii. Asta nu-ți dă dreptul (de exemplu) să intri orbește într-o depășire în curbă, fără vizibilitate, doar pentru că tu te grăbești și nu ai la dispoziție o autostradă spre destinația ta... și pentru că pe tine te mănâncă talpa❗Pentru asta nu e "vinovată" nici familia ta, aflată în mașină și nici a celui cu care poți intra în coliziune frontală ❗

Cât privește cele 10 clase pentru a accede la dobândirea unui permis de conducere, e o măsură foarte bună...O fi și badea de la stână bun la condus un 4x4, dar între stână și saivan... nu și pe o șosea unde trebuie respectate reguli, pe care în prealabil trebuie să le înveți. Nu săriți... am dat doar un exemplu cu ciobanul. Poate fi orișicine fără școală și cunoștințe minime de legislație.

Eu aș mai fi plusat în legislație și cu o retestare la solicitările de preschimbare a permiselor obținute în alt stat (de exemplu Ungaria), într-un permis românesc,  știm noi de cine (asta ca să nu fiu acuzat de nimic).

Mă rog.... e atât de discutat pe tema asta, încât în 10 zile... și nu vom acoperi toate hibele de la noi. :salutare!:

 

  • Like 7
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.