Andreea Dinu

Rulota/autorulota/campervan?

23 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota/autorulota/campervan?

Rulota/autorulota/campervan?

Andreea Dinu

Buna tuturor,

Venim catre voi cu marea rugaminte sa ne ajutati cu un sfat momentan bazat pe experientele voastre. Situatia sta asa:
- suntem un cuplu
- avem 2 caini: un beagle si un caine mic
- calatorim 365 zile/an in Europa (posibil sa incercam sa ajungem si in Asia/Africa la un moment dat)
- calatorim iarna si in tarile nordice
- in majoritatea timpului nu vom sta in campinguri
- lucram online si avem nevoie constanta de electricitate, internet
- vrem sa folosim orice cumparam ca si casa permanenta
- avem un Peugeot 3008, 4x4, atasez talon
- ne trebuie un pat de 120-140cm ideal, 2 locuri sau o canapea de pe care sa lucram cu o masuta
- a/c neaparat pentru ca foarte rar mai lasam cainii in masina uneori si vara si  trebuie sa fie racoare pentru ei
- neaparat baie cu dus
- in bucatarie ne-am dori sa fie spatiu sau deja montate masina de spalat vase si cuptor electric
- nice to have: acoperis cu vedere exterioara, cort de prelungire, living care se mareste cand stai pe loc, panouri solare, senzori parcare spate, alarma
- bugetul nostru este de undeva la maxim 25.000-30.000 euro, insa evident cu cat mai ieftin si mai bun cu atat mai bine :))
- suntem dispusi sa ne luam si categoria E la permis

 

Acum, am incercat sa citim toate sfaturile voastre foarte interesante si plus ce materiale am mai gasit online insa suntem foarte nedumeriti ce ar fi mai ok pentru noi: autorulota, campervan sau rulota. (avem varianta sa vindem masina si sa luam o autorulota)
Putem merge si in alta tara sa o luam, nu e musai din Romania, dar e clar ca ar trebui sa apelam la un dealer cu experienta care sa stie la ce sa se uite.
Am citit un articol care face comparatie intre rulota si autorulota, de acolo cumva inclinam spre rulota, insa tot citind pare ca dpdv utilitati/functionalitati cum ar fi a/c sau energie constanta off camping nu prea se potriveste cu ce cautam noi. Ne puteti oare ajuta cu un sfat?

Multumim mult de tot si Sarbatori fericite!

talon.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Foarte frumos programul, călătoria lunga presupune rulotă mică.
Knaus Sport&fun, T@b 420, Eriba Touring.
Ați luat in considerare un Off-road cu rooftent?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andreea Dinu

Bun Raul, multumim mult pt raspuns. Nu am laut in calcul pentru ca ne-am gandit ca ne trebuie totusi ceva spatios. Noi planuim sa stam cate 2-3 saptamani intr-un singur loc intrucat in timpul saptamanii lucram normal ca toata lumea :) Credem ca totusi ceva mai spatios ne-ar ajuta mai mult, dar binenteles asteptam sfaturile voastre.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Catalin

Mașina de spălat vase ? Cuptor electric ? ...și off camping ??? Teoretic, nu e imposibil. Practic, puțin probabil.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Off-campingul are anumite limite, este interzis in multe țări vestice si sudice, dar este încurajat în Scandinavia, aprovizionarea cu apă si deversarea ei, energia fie gaz si/sau curent.
Inainte de pandemie foloseam foarte mult rulota in extrasezon cu cardul ACSI si plateam de la 12 la 20 max pe noapte, se doarme într-un loc sigur, ai acces la dușurile si toaleta lor.
Un van poate fii potrivit ca spațiu si mobilitate.
Ei sunt un cuplu ce fac cam același lucru ce doriți si voi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Un numar de contact pt o discuție, se poate? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andreea Dinu

V am dat mesaj.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andreea Dinu

Woooow, in sfarsit am apucat sa ne uitam :))) sunt superbi cainii :))) Foarte folositoare sfaturile pentru calatorit cu caini, multumim mult Raul!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Dacă se poate... îmi dau și eu cu părerea.

Și eu plănuiesc să călătoresc mult, cu casa după mine (încă nu spui de care), când voi ajunge la pensie.

Întreaga Europă, Asia și în mod sigur, de început: Africa. E visul meu de mult timp să traversez Gibraltarul. 

No, așe să fie!

Și eu îmi pun aceeași problemă, și eu voi fi exact în situația voastră. Doar că eu nu voi avea câini sau alte animale. 

Le iubesc, le prețuiesc, le admir,   îmi plac animalele, DAR nu vreau să am balamuc pe cap. 

Ca să mă credeți să mă înțelegeți și să nu vă speriați de mine, vă dau un exemplu cu animalele: stau la casă și în fiecare an cumpăr de sute de lei semințe de floarea soarelui și dau toată iarna de mâncare pițigoilor. E un spectacol să vezi venind după mâncare zeci, sute de pițigoi, de diferite soiuri și zeci de multe alte păsări, care mai de care mai frumoasă: botgroși, cintezoi, sticleți și multe altele.

Aceasta este deja o altă discuție, nu zic nimic mai departe.

Nu vă supărați că vă spun atât de repede, dar uitați din prima de rulotă. 

Pentru călătorii lungi și pentru mobilitate rapidă, rulota este un dezastru. 

Au curs râuri de cerneală scriindu-se despre avantajele și dezavantajele rulotei sau ale camperului sau făcându-se tot felul de comparații.

Dacă vă veți uita pe forumurile de specialitate din alte țări, veți vedea aceleași discuții și aceleași probleme dezbătute pe acest subiect.

Cred că dacă voi călătoriți atât de mult, cu siguranță trebuie să cunoașteți măcar două limbi străine de circulație internațională.

Rulota este ceva mai ieftină, un camper este foarte scump.

Văd că doriți să investiți mulți bani în rulotă/ camper/ van.

Nu cred că merită să băgați atâția bani!

Un mic rezumat: 

1. cu rulota este foarte dificil să te deplasezi rapid și pe distanțe lungi.

2. un camper, construit de fabrică ar costa foarte mult. Și în afară de preț, ar trebui să vă gândiți că oriunde ați merge, ați atrage privirile, atenția.

Ați atrage mult mai mult atenția cu un camper, în comparație cu un van - un bus transformat în van.

Van-ul ar fi mult mai ieftin, puteți chiar voi să transformați un bus în van, dar cere timp! și bani și pricepere și un spațiu de lucru; nu ar atrage atenția și îl puteți organiza cum doriți voi la interior. 

Dacă nu vă prea pricepeți la meștereală, aici pe forumuri sunt mulți colegi care transformă busuri în vanuri. Zilele trecute am scris cuiva părerile mele despre vanul transformat, pentru că mă interesează acest subiect foarte mult, v-am spus.

@Alin Opran îmi vine acum în minte, el e din București și știu că face astfel de transformări.

Pe cine să vă mai recomand din România?

@Ionut C. este un om extraordinar! Scriu mai multe despre el pentru că m-a ajutat în vară să fac ceva reparații la panoul frontal al rulotei mele.

Dacă doriți și alte păreri și dacă vorbiți franceza, vă pot face legătura direct cu prieteni de-ai mei din Franța sau Belgia. Și ei au renunțat la case, apartamente, chirii,

și-au transformat singuri un bus în van și circulă prin lume. Superb! De vis! :default_emoticons-animated-3:

Dacă vorbiți germana, la fel.

Puteți, astfel, aduna idei, informații etc.

După cum am spus, eu aș merge fără emoții pe ideea de van/ Kastenwagen. Sunt multe grupuri pe Facebook (ale nemților) unde puteți citi (nu vorbesc cu dumneavoastră, mă adresez doar la/ către două persoane: Vasile și Diana) despre acest subiect, despre călătoriile și transformările acestui mijloc de transport și casă.

Haideți să visăm un pic și să trecem în altă extremă:default_doh::

Dacă la cele 

La 29.12.2021 la 22:18, Vasile Diana a scris:

maxim 25.000-30.000 euro,

 mai puneți (la fiecare cifră) câte un zerou, se schimbă cu totul treaba. :default_109:

 

Un exemplu cu prietenul meu: 

 

https://www.youtube.com/user/Reckfilm1

 

Și exemplele și gândurile și ideile pot continua.

Rugați un moderator și/ sau puneți-vă numărul de telefon la semnătură. 

Nu vă temeți, nu vă va deranja nimeni. Dar, poate există oameni care vor dori să stea de vorbă la telefon cu voi și vor să vă sune. Zic și eu... ca idee...

Dacă aveți timp, sunați-mă astăzi. Mai stăm de vorbă. E greu de scris. Trebuie atenție, concentrare. Eu scriu de mai bine de o oră aceste rânduri.

 

Succes în realizarea planurilor/ visurilor voastre!

Este minunat că aveți această libertate acest curaj și v-ați gândit la o astfel de idee, este un lux! Bucurați-vă! Ce frumos! Profitați din plin de acest avantaj!

 

Dacă nu mă sunați și nu ne auzim la telefon vă spun de pe acum LA MULȚI ANI! și realizarea tuturor proiectelor voastre anul viitor! :salutare!:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andreea Dinu

Buna ziua, de abia acum am putut citi mesajul dvs, imi doresc si eu sa ne auzim la un telefon cu siguranta dar am zis sa nu va deranjez acum. Va las in schimb in privat numarul meu, poate reusim zilele ce urmeaza. La multi ani tuturor! <3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

Dau si eu un mic sfat strict din punct de vedere al spatiului. Repet, doar din acest punct de vedere.

O rulota are mult mai mult spatiu la interior decat o autorulota fara drept de apel. Daca conteaza mai mult spatiul la interior decat deplasarea rapida intre destinatii atunci e clar rulota.

Daca veti alege sa mergeti pe ruta asta m-as risca sa fac si o recomandare de model in ideea ca doriti sa aveti luxul de acasa pe roti. E scump, stiu, dar eu cel putin la asta visez si m-as risca sa stau 365 zile pe an: Adria Astella 704HP. E BIJUTERIE.

Stiu e ca e noua si second abea gasiti in Germania pe la 50.000+ euro dar luxul se plateste. 

Spor la cautat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andreea Dinu
în urmă cu 2 ore, Marius Viorel a scris:

Dau si eu un mic sfat strict din punct de vedere al spatiului. Repet, doar din acest punct de vedere.

O rulota are mult mai mult spatiu la interior decat o autorulota fara drept de apel. Daca conteaza mai mult spatiul la interior decat deplasarea rapida intre destinatii atunci e clar rulota.

Daca veti alege sa mergeti pe ruta asta m-as risca sa fac si o recomandare de model in ideea ca doriti sa aveti luxul de acasa pe roti. E scump, stiu, dar eu cel putin la asta visez si m-as risca sa stau 365 zile pe an: Adria Astella 704HP. E BIJUTERIE.

Stiu e ca e noua si second abea gasiti in Germania pe la 50.000+ euro dar luxul se plateste. 

Spor la cautat!

Buna ziua, cu siguranta este o varianta de luat in calcul pentru mai tarziu, insa momentan, cum ati spus si dvs, ne dorim ceva mai multa mobilitate. Arata foarte frumos rulota din link! :D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andreea Dinu

Bun, deci, pare ca ne-am hotarat sa cumparam un Van fara nimic in el si sa il echipam. Nu ne vom ocupa noi de echipare, vom apela la cineva cu experienta, cel mai probabil de pe acest grup binenteles :). Noi inca invatam :))

Suntem momentan la prima faza, cea de gasire a masinii si ne-am hotarat la urmatoarele momentan:

- lungime 6m exterior neaparat

- ideal 4x4, cum foarte frumos ne-a explicat @Ovidiu Cica ne intereseaza acel low range. Daca insa ne va depasi cu mult bugetul vom renunta la 4x4, momentan suntem optimisti.

- automata  - din nou este o dorinta de a noastra ca sa fie mai usor de condus la drumuri multe si lungi

- motor peste 100 cp

- excludem mercedes sprinter

- ideal fiat ducato sau peugeot boxer dar putem incerca si ford transit sau citroen jumper

- vrem sa instalam multe in interior si fiecare cm conteaza asa ca cu cat mai mult spatiu in interior cu atat mai bine

 

Stim, stim ca sunt multe daca si dorinte, suntem dispusi sa ne adaptam, insa initial vrem sa vedem ce gasim, buget ideal 16-17.000 euro. Daca auziti de ceva asemanator dati-mi un semn va rog mult, insa acum ma intereseaza mai ales daca aveti recomandari de dealeri, parcuri, site-uri unde pot cauta asa minunatie.

 

Va multumesc anticipat!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki
49 minute în urmă, Andreea Dinu a scris:

- vrem sa instalam multe in interior si fiecare cm conteaza asa ca cu cat mai mult spatiu in interior cu atat mai bine

nu există așa ceva! 

Nu există „multe”. :coffee: Dacă sunt multe, luați un bus ceva mai mare. Vă reamintesc: în partea din față, imediat în spatele scaunelor din față rotative aș mai pune o masă. Va fi foarte bună în toate diminețile sau anotimpurile reci.

Orice rulotă/ van/ camper trebuie să aibă în miniatură o sufragerie, un dormitor, o baie și o bucătărie. De aici pleacă totul.

Rulotă/ van/ camper = stil de viață minimalist. Aici este punctul principal.

Întrebare: dacă dezmembrezi o rulotă - să spunem - ce refolosești/ revinzi de pe ea?

O plită, un cuptor, un boiler, toaleta, frigiderul și cam atât.

Hai să mai zicem că vrem televiziune/ internet/ panou fotovoltaic și e cam gata.

 

Mult succes în realizarea acestui proiect superb!

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

4x4 si vreți excluderea din Start a MB? Pai mai ramene VW, ce este tot un MB și Iveco.
Ați fost vreodată într-un mare oraș european? Știți ce înseamnă să intri cu un 6 metri și sa cauți o parcare? Nu există nici în lungime și nici în înălțime deoarece peste tot găsești limitate la 2 metri. Un van nu il lași parcat departe de oraș și iei o curiera pentru centru, e cum ai lăsa casa deschisa și scrie o invitație hoților unde și ce sa găsească.
Pe plan european cel mai vândut este un Posl sub 5, 50 practic cele peste nu sunt luate în considerare.
Marco Polo și California sunt și rămân cele mai vândute datorită dimensiunilor, fiind eschiparate cu un Suv mediu-mare ca și dimensiuni.
Există și Ford Nugget, alții folosesc toată linea Zafira, Space Tourer, etc cu un cort in locul acoperișului.
Acum ceva timp ne-am gândit la schimbul rulotei cu un van, oricum am luat-o și am întors-o pentru noi era o problema, nu găseam nici un singur avantaj, noi călătorim în 5 fără animale nu de alta , dar e cam greu sa bag 4 cai în mașină
Pentru ieșiri rapide, de expediție sau pur și simplu o noapte în pustiu punem la punct mașina noastră de Off-road cu un cort deasupra și sper sa reușesc în acesta primăvară sa termin remorca de Off-road.
Toate acestea doar pentru a spune ca rulota nu o bate nimic încă ca și comoditate, siguranță și comfort, plătește un pic într-o programare diferită a mobilități.
Van-ul îți aduce o mobilitate redusă în centrele urbane, dar te ajută în afara lor acolo unde călătoresti într-o țară sigură. Cam ce vezi pe tub in asa zisa Van-life este exact ca și în publicitatea acea patinate cu familii fericite și surâzâtore la micul dejun.....isi vând marfa lor.
Sfatul nostru este sa nu cheltui banii sau mai bine zis cât mai puțin posibil, folosește minimul indispensabil și vedeți ce va trebuie și ce nu va trebuie. Acel budget al vostru il cheltuiți imediat și va alegeți cu un pumn de muște. După ce folosiți VR-ul o buna bucata de timp puteți sa decideți dacă face sau nu pentru voi, iar investiția inițială o recuperați imediat poate chiar și cu plus.
Dacă am scris mult și prost îmi cer iertare, am ieșit din 10 zile de febră la 40°C și am ideile bine confuze.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nelu Predonu
în urmă cu 14 ore, Andreea Dinu a scris:

 

- ideal 4x4, cum foarte frumos ne-a explicat @Ovidiu Cica ne intereseaza acel low range. Daca insa ne va depasi cu mult bugetul vom renunta la 4x4, momentan suntem optimisti.

 

Totul este sa analizati in ce masura aveti cu adevarat nevoie de 4x4. Daca considerati strict necesara aceasta optiune pt. dvs. va trebui sa tineti cont de costul optiunii... va va mari substantial investitia in masina pe care urmati sa o convertiti. La fel si in cazul cutiei automate.
Peste 90% dintre campervan-urile uzinate de catre firmele consacrate sunt in varianta 2x4.

O cutie automata cu adevarat performanta pentru aceste masini este cea existenta doar pe Ducato, cea in 9 trepte de viteza,  din pacate, aceasta cutie este de generatie noua (sept.2019) si deasemenea aceasta va va mari substantial pretul investitiei.
De Ford numai de bine, insa dimensiunile dubei nu va avantajaza la conversia in campervan. 

Optiunile dvs. trebuie sa ramana: Ducato, Jumper, Boxer cum bine ati mentionat mai sus. Jumper si Boxer sunt identice, Ducato are o alta motorizare.

 

Bafta multa in luarea acestei prime decizii deosebit de importanta... alegerea masinii.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andreea Dinu

Multumim frumos pentru raspunsuri, analizam toate variantele insa cum spuneam, la stilul de viata pe care il avem un van pare momentan cel mai potrivit. Revin cu rugamintea daca stiti, sa ne ajutati cu dealeri, parcuri auto din Romania sau Europa unde am putea cauta sau site-uri specializate, in afara de cele bine cunoscute: autoscout, mobile.de, autotrader. Multumim inca o data!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Pentru cei interesati de campervan 4x4, am o veste buna. Anul acesta vom incerca sa aducem cateva unitati pe platforma Citroen Boxer, cu transmisie integrala. Urmariti pagina FB Corda Campers, voi publica acolo nouati.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal
în urmă cu 15 ore, Ionut C. a scris:

 Urmariti pagina FB Corda Campers, voi publica acolo nouati.

  Bună ziua @Ionut C.

 Suntem câteva utilizator al acestei forum care nu au FB! Dacă faci prezentarea lor în topicul dedicat, nu se consideră încălcare a regulamentului!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Aici nu este vorba de anunțul respectiv! 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 2 ore, Fejer Antal a scris:

Aici nu este vorba de anunțul respectiv! 

Ups! Asa e! Deschisesem mai inainte pagina de vanzari si am confundat postarile! :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucian Prodan

@Andreea Dinu 

Pe unde ati ajuns cu proiectul? Ce s-a mai intamplat?

Acum am citit toate discutiile si m-ati facut curios.

Multumesc,

Lucian

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.