• Conţinut similar

    • Mihai-Arad
      de Mihai-Arad
      Michael Franti:
      “Cu cat vizitez mai multe locuri, cu atat mi se pare ca stiu mai putin!”.Si vreau sa vad alte si alte locatii de vis. De aceea calatoresc mereu, si nu cred ca am sa ma opresc niciodata.
       
      Oare de cate ori, intr-un an te bate gandul, ca ai vrea sa calatoresti mai mult, si de cate ori esti „tintuit locului“ de gandurile „nu am...”, „nu pot...”, „nu acum...”? Stai linistit, nu esti singurul!
      De multe ori ma intrebam, cate orase am vizitat si cate mi-au ramas de vazut/strabatut , dupa ce-am rascolit o revista de profil (turism). Rascolind prin pozele prinse in album, mi-am dat seama ca multe orase/locuri/ peisaje unice din Europa le am viu  intiparite (inca!) in minte, iar numarul lor (mare sau mic) e, irelevant. Fiecare loc ascunde o amintire, indiferent de cate ori l-am vizitat (ex: Venetia, de 3 ori, Monte-Carlo si Cannes de 5 ori, Viena de 8 ori, …. etc), si tocmai aceea amintirea face ca acel loc sa aibă o .... poveste unica. De fiecare data, am pasit/colindat pe alte stradute, pe alte poteci/ carari. De fiecare data, am gustat din arta culinara intr-o alta locatie decat ceea precedenta. De fiecare data, am salutat cu „Bonjour“ / Buon giorno / Guten Tag“ pe altcineva … De fiecare data eram intr-o alta locatie din orasul indragit , din orasul care m-a facut sa revin …
      Consider ca, pregatirea unei calatorii  este esentiala (priorietatea  nr.1!) pentru succesul ei. Totusi, trebuie sa fii realist si ca, trebuie sa pastrezi „un nivel mediu“ de asteptari / entuziasm, pentru a nu fi dezamagit cand ajungi la  destinatie, atunci cand dai piept cu realitatea si traiesti diverse experiente (unele dintre ele fara contur in imaginatia ta). Exista perfectul ? Daca da, eu nu l-am intalnit! Dar, eu am devenit „mai tolerant“….
       
      Zilele trecute vazusem o stire la Pro.Tv despre …. Magia Craciunului la Colmar / Franta.
      Mi-am amintit despre acest superb orasel (de marimea Alba-Iulia), asezat pe drumul vinului din Alsacia. Unul dintre orase pe care-l recomand cu placere.
       
      P.S.

       
      ... cateva dintre destinatiile pe care le-am vizitat.
      Anul 2020, sper (!) sa pot ajunge catre .... Portugalia si o parte din Spania (inca nevazuta!). Sper.
       
      Va doresc vacante frumoase, tuturor rulotistilor!
      Timpul, timpul pierdut, nu-L MAI RECUPEREZI nicodata (never)!
      Bucura-te de prezent, de moment ....
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.