Mihai-Arad

Vacante propuse pentru anul 2022 prin Europa

118 postări în acest subiect de discuţie despre Vacante propuse pentru anul 2022 prin Europa

Vacante propuse pentru anul 2022 prin Europa

Cristian A

Vacante prin Europa? La 9 lei litrul de motorina, media pe UE 10 lei, doar o Grecia,  la  si ceva iesiri prin Ungaria la bai, ca deja pretul transportului e primul, in fata costurilor cu camparea si mancarea.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Mirescu

Salutare,

dacă totul decurge conform planului pentru perioada 24.07-05.08 mergem în Grecia , Pelion, camping Hellas, două echipaje.  Vrem să facem pauză pentru o zi "de acomodare" (de odihnă) în zona Paralia Katerni ceva offcamping. Am văzut că în zona Pelion sunt destule obiective de vizitat și sper să ajungem la câteva dintre ele.

Dacă cineva a mai fost prin zona Pelion si poate să îmi recomande ceva îi multumesc anticipat !

Până atunci sper că reusim să mai facem iesiri de weekend măcar.

Drumuri bune tuturor:salutare!:!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Daca zilele trecute eram p' undeva prin Est (M.Neagra si BG), iata-ma ajuns in Viena, capitala fostului imperiu austro-ungar.

Am mai vizitat orasul (am si scris cateva randuri), asa ca voi adauga cateva poze ...

 

"Povesti cu printi si printese" intrigi si razbunari ... Fabulos.

Despre Prince Eugene of Savoy & Palaces Belvedere

IMG-2022-05-30-084846.jpg

 

IMG-2022-05-30-072635.jpg

 

IMG-2022-05-30-073315.jpg

 

IMG-2022-05-30-083544.jpg

 

IMG-2022-05-30-084028.jpg

 

IMG-2022-05-30-084659.jpg

 

Oare ziua de maine ce-mi rezerva? Incotro?

 

La 29.5.2022 la 11:38, Cristian A a scris:

Vacante prin Europa? La 9 lei litrul de motorina, media pe UE 10 lei, doar o Grecia,  la  si ceva iesiri prin Ungaria la bai, ca deja pretul transportului e primul, in fata costurilor cu camparea si mancarea.

@Cristian A  ...sa nu uit , astazi... pretul 1L Diesel = 1, 789 euro / 1L benzina= 1, 779 euro (+/- 0, 10 euro).

Maine (la anul sau poate peste ceva timp), poate fii mai rau sau poate nu va mai exista ...

1 pachet Marlboro = 5, 80 euro /  1 pachet Davidoff Silver=6 euro

Ce sa fac? Sa renunt? Ah, nu. NU in aceasta lume (doar in aceasta lume ne bucuram de : bere, tigari si ... femei!)

 

P.S. 

@Ovidiu-Betty , ne posteaza zi de zi citate/pilde superbe! :bravo:

Eu, stiu una si buna:

Traieste ACUM, maine poate fi (prea) tarziu.

Timpul ti-e dusman? Atunci, fa ceva (util) si NU-L pierde aiurea. Timpul pierdut, nu-l mai "recuperezi"  niciodata.

 

Bucurati-va de fiecare clipa, de fiecare anotimp.

... si nu uita sa zambesti! :)

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 6
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
G.Janos
La 2022. 05. 28. la 10:27, Alin Ifrim a scris:

La începutul lui august vrem sa plecam pentru 10-12 zile în Grecia, cu ședere în 2 campinguri, încă nu le-am stabilit, dacă aveți recomandări de campinguri ok, v-aș fi recunoscător, in principiu Halkidiki-Sythonia și a doua zona Methoni-Platamonas. 

Va salut. @Alin Ifrim  noi am vizitat de 2 ori, pe vremea aceea cu cortul inca,  Camping Lacara . Locatie mare, liniste chiar si la sfarsit de saptamana, plaja proprie, magazin in camping. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim
în urmă cu 11 ore, G.Janos a scris:

Va salut. @Alin Ifrim  noi am vizitat de 2 ori, pe vremea aceea cu cortul inca,  Camping Lacara . Locatie mare, liniste chiar si la sfarsit de saptamana, plaja proprie, magazin in camping. 

Salutăm . În Lacara și în Camping Rea am întrat și noi acum vreo 4 ani, sa vedem despre ce este vorba, le știm, sunt ok. M-ar tenta Thalatta, care este mai jos de Sarti. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Salutare :cu-rulota:  din Bratislava to ...home.

IMG_2022_06.04_102402.JPG.1eb183d2e070cd8b4ffde9089a54be81.JPG

IMG_2022_06_11.JPG.355701e85bf84a6a5ceb40cdf3aad705.JPG

 

La 29.5.2022 la 11:38, Cristian A a scris:

Vacante prin Europa? La 9 lei litrul de motorina, media pe UE 10 lei, doar o Grecia,  la  si ceva iesiri prin Ungaria la bai, ca deja pretul transportului e primul, in fata costurilor cu camparea si mancarea.

 

... daca ieri-alaltaieri erau preturile "obisnuite" (1, 789 euro /1L Diesel), ieri sambata 11.06.2022 am trait s-o vad si pe cea sarita de 2 euro/1L Diesel

IMG_2022_06.11_200458.thumb.JPG.e9378c68e29a82419c25a4bd0f826c81.JPG

... Woauuuu, am gasit si sub 2 euro/1 litru. Economie ... 0, 97 euro ! :)

IMG_2022_06.11_174833.JPG.2495d807bdc1651efbf321d7ba7d0ea5.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Modificat de Mihai-Arad
Add Smile icon____:)____
  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Distracție plăcută și drumuri bune în continuare!!!:noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Fejer Antal

Multumesc  :noroc:

 

în urmă cu 20 ore, Fejer Antal a scris:

Distracție plăcută și drumuri bune în continuare!!!:noroc:

 

... maine trebuie sa fiu acasa, din pacate.

Nu am niciodata vacanta cat mi-as dori! Dar cred ca nu-s singurul, sau ?

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Negru Corina

Noi acum ne-am întors din Grecia, camping Elena din Plataria. Superb locul!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Negru Corina

Un alt camping fffff frumos și organizat Camping Ouzouni ! Aveți grija faceți dreapta la intrare, sunt doua campinguri unul lângă altul! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Negru Corina

Campin Katerina , de lângă Sarti! Un alt camping liniștit !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Salutare @Negru Corina 

în urmă cu 6 ore, Negru Corina a scris:

Noi acum ne-am întors din Grecia, camping Elena din Plataria. Superb locul!!

 

în urmă cu 6 ore, Negru Corina a scris:

Un alt camping fffff frumos și organizat Camping Ouzouni ! Aveți grija faceți dreapta la intrare, sunt doua campinguri unul lângă altul! 

 

în urmă cu 6 ore, Negru Corina a scris:

Campin Katerina , de lângă Sarti! Un alt camping liniștit !

 

Multumim! :bravo:

 

Asteptam si cateva poze "sugestive", ... daca nu-i prea mare deranjul. Multumim

:)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Negru Corina
în urmă cu 19 ore, Negru Corina a scris:

Noi acum ne-am întors din Grecia, camping Elena din Plataria. Superb locul!!

 

9C15F2F4-B59B-4082-B360-E8A674ADA9E6.jpeg

E1CE4ADD-2F99-4112-8237-6C32274E949F.jpeg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Negru Corina
în urmă cu 13 ore, Mihai-Arad a scris:

Salutare @Negru Corina 

 

 

 

Multumim! :bravo:

 

Asteptam si cateva poze "sugestive", ... daca nu-i prea mare deranjul. Multumim

:)

Camping Ouzouni 🥰

34F3792E-C083-4C47-8857-F3EF05C27025.jpeg

F8397DDE-CC7B-43B4-BF46-0DF5550C5477.jpeg

999B2E10-C8F1-47DA-9599-91B77A3647E8.jpeg

1066A31A-3DC5-4FC3-9074-B60A75980A0A.jpeg

  • Like 7

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Metoni Cristian

Salutare,

 

Si vine momentul  sejurului de vara:

Cca 15 zile la final de iulie si inceput de august,   cu Ungaria , Austria si ....Romania;

Un traseu cu plecare  din Rasnov si........

- Camping Jonathermal/Kiskunmasja ( 1 noapte +la baie !! );

- Camping Kaprun ( 5 nopti si  Castelul Kaprun, trasee pe munte - spre Kitzsteinhorn si  Rezervoare glaciare , Zell am See, trasee de bicicleta , Tauern SPA, Sigmund Thun Gorge, Grossglockner High Alpine Road );

- Gostling an der Ybss ( 3 nopti la pensiune , exista si varianta de camping in apropiere la Lunz am See , cu trasee la Hochkar, lac de munte, cabanute/Hutte , zona Mendlingtal/poteca de lemn:------- Camping Robinson Oradea ( 1 noapte si la baie );

- Camping Transilvania Dej ( 2 nopti si ceva trasee );

- Camping Cheile Rasnoavei Rasnov ( 2 nopti );

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal
în urmă cu 14 ore, Metoni Cristian a scris:

Salutare,

 

Si vine momentul  sejurului de vara:

Cca 15 zile la final de iulie si inceput de august,   cu Ungaria , Austria si ....Romania;

Un traseu cu plecare  din Rasnov si........

- Camping Jonathermal/Kiskunmasja ( 1 noapte +la baie !! );

- Camping Kaprun ( 5 nopti si  Castelul Kaprun, trasee pe munte - spre Kitzsteinhorn si  Rezervoare glaciare , Zell am See, trasee de bicicleta , Tauern SPA, Sigmund Thun Gorge, Grossglockner High Alpine Road );

- Gostling an der Ybss ( 3 nopti la pensiune , exista si varianta de camping in apropiere la Lunz am See , cu trasee la Hochkar, lac de munte, cabanute/Hutte , zona Mendlingtal/poteca de lemn:------- Camping Robinson Oradea ( 1 noapte si la baie );

- Camping Transilvania Dej ( 2 nopti si ceva trasee );

- Camping Cheile Rasnoavei Rasnov ( 2 nopti );

 Frumos traseu! Drumuri bune și distracție plăcută! 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Uf, ufff...

Eu, mai am de asteptat "o bucata buna" de timp ... pina la inceputul lu' Septembrie. Dar, am ca de obicei 3 saptamani de "vacanta".

De ce tocmai in Septembrie? Am spus-o: trafic aglomerat (autobanda /sosea), caldura (peste 30°C), plajele "aerisite", vacantele "juniorilor" s-au sfarsit, ... etc. Dar motivul principal era ca voiam sa schimb RV cu o autorulota, si iata ca astrele s-au aliniat (vb lu' @Ovidiu-Betty) :noroc:

 

@Metoni Cristian - Felicitari ! Pe bune, chiar ai ce vedea, ai ce face prin zona Kitzsteinhorn, Zell am See , (oh, da... foarte frumos; imi amintesc cand am urcat pe Grossglockner Strasse/Grossglockner High Alpine Road ). Am scris intr-un topic despre acest "Transfagarasanul din  Austria ... La Sigmund Thun Gorge (Schlucht), de cate ori am fost prin zona, n-am apucat sa-l "vizitez". Ba era pericol de "inundatie" dupa ploile din ultima vreme, ba era in consolidare, ba era ... Incat renuntam la el. Dar, candva, in viitorul apropiat am sa-l vizitez. :)

La 4.7.2022 la 13:48, Metoni Cristian a scris:

Cca 15 zile la final de iulie si inceput de august,   cu Ungaria , Austria si ...

Nu uita de vigneta. Vigneta online pt Austria trebuie comandata cu 18 zile inainte de utilizare.(dreptul de a returna in decurs de 14 zile!).

 

Zilele trecute am cumparat si eu una (fizica), dintr-o benzinarie, dintre aceea care se lipeste pe parbriz. Aveam nevoie fiindca mi-am schimbat RV (dupa ceva ani de folosire numai pt vacante lungi prin Europa) cu o autorulota (voi face prezentarea in topicul dedicat / inca sunt "sedat" de farmecul ei). Am calatorit cu trenul (super conditi /super service) si m-am intors cu autorulota (germana=Wohnmobil).

 

IMG-2022-07-09-064804.jpg

 

...stationare pe autobanda (A1)

IMG-2022-07-09-115141.jpg

 

Cunoscand cateva locuri linistite, langa lac... am decis sa fac o pauza (somnul de amiaza!) :)

Am deschis marchiza , am incercat incodaata cum functioneaza x, y si z (panoul solar, frigiderul, tv+satelit ... etc). Da, totul e ok, asa cum mi s-a spus inainte de-a semna C-V.

IMG-2022-07-09-1453223.jpg

 

IMG-2022-07-09-203559.jpg

 

IMG-2022-07-09-203633.jpg

 

Asa ca, ... deabia astept vacanta in Septembrie catre Franta & Spania.

 

 

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Felicitări pentru achiziție și drumuri bune! :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Mihai-Arad , felicitari! S-o folositi sanatosi si sa faceti mii de km cu ea, cel putin cat ati facut cu cea veche.

Toate cele bune!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Metoni Cristian

@Mihai-Arad       sunt deja luate si vignette-le , stim regimul lor !!  (  cam pe acolo sunt vacantele , si de ski );

în urmă cu 13 ore, Mihai-Arad a scris:

 

@Metoni Cristian - Felicitari ! Pe bune, chiar ai ce vedea, ai ce face prin zona Kitzsteinhorn, Zell am See , (oh, da... foarte frumos; imi amintesc cand am urcat pe Grossglockner Strasse/Grossglockner High Alpine Road ). Am scris intr-un topic despre acest "Transfagarasanul din  Austria ... La Sigmund Thun Gorge (Schlucht), de cate ori am fost prin zona, n-am apucat sa-l "vizitez". Ba era pericol de "inundatie" dupa ploile din ultima vreme, ba era in consolidare, ba era ... Incat renuntam la el. Dar, candva, in viitorul apropiat am sa-l vizitez. :)

Nu uita de vigneta. Vigneta online pt Austria trebuie comandata cu 18 zile inainte de utilizare.(dreptul de a returna in decurs de 14 zile!).

 

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Woooaaawwww Mihai❗️:bravo:

Felicitări pentru achiziție și vă dorim din tot sufletul să o folosiți sănătoși și în ieșiri... cel puțin la fel de frumoase ca cele ce le-ați făcut cu vechea căsuță ❗️:noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
G.Janos

Felicitari @Mihai-Arad . Sa aveti parte de calatorii minunate cu noua achizitie!!!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@NRLaurentiu  Mulțumesc, asemenea și vouă. Drumuri line și multe vacante frumoase va dorim. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Mihai-Arad
      de Mihai-Arad
      Michael Franti:
      “Cu cat vizitez mai multe locuri, cu atat mi se pare ca stiu mai putin!”.Si vreau sa vad alte si alte locatii de vis. De aceea calatoresc mereu, si nu cred ca am sa ma opresc niciodata.
       
      Oare de cate ori, intr-un an te bate gandul, ca ai vrea sa calatoresti mai mult, si de cate ori esti „tintuit locului“ de gandurile „nu am...”, „nu pot...”, „nu acum...”? Stai linistit, nu esti singurul!
      De multe ori ma intrebam, cate orase am vizitat si cate mi-au ramas de vazut/strabatut , dupa ce-am rascolit o revista de profil (turism). Rascolind prin pozele prinse in album, mi-am dat seama ca multe orase/locuri/ peisaje unice din Europa le am viu  intiparite (inca!) in minte, iar numarul lor (mare sau mic) e, irelevant. Fiecare loc ascunde o amintire, indiferent de cate ori l-am vizitat (ex: Venetia, de 3 ori, Monte-Carlo si Cannes de 5 ori, Viena de 8 ori, …. etc), si tocmai aceea amintirea face ca acel loc sa aibă o .... poveste unica. De fiecare data, am pasit/colindat pe alte stradute, pe alte poteci/ carari. De fiecare data, am gustat din arta culinara intr-o alta locatie decat ceea precedenta. De fiecare data, am salutat cu „Bonjour“ / Buon giorno / Guten Tag“ pe altcineva … De fiecare data eram intr-o alta locatie din orasul indragit , din orasul care m-a facut sa revin …
      Consider ca, pregatirea unei calatorii  este esentiala (priorietatea  nr.1!) pentru succesul ei. Totusi, trebuie sa fii realist si ca, trebuie sa pastrezi „un nivel mediu“ de asteptari / entuziasm, pentru a nu fi dezamagit cand ajungi la  destinatie, atunci cand dai piept cu realitatea si traiesti diverse experiente (unele dintre ele fara contur in imaginatia ta). Exista perfectul ? Daca da, eu nu l-am intalnit! Dar, eu am devenit „mai tolerant“….
       
      Zilele trecute vazusem o stire la Pro.Tv despre …. Magia Craciunului la Colmar / Franta.
      Mi-am amintit despre acest superb orasel (de marimea Alba-Iulia), asezat pe drumul vinului din Alsacia. Unul dintre orase pe care-l recomand cu placere.
       
      P.S.

       
      ... cateva dintre destinatiile pe care le-am vizitat.
      Anul 2020, sper (!) sa pot ajunge catre .... Portugalia si o parte din Spania (inca nevazuta!). Sper.
       
      Va doresc vacante frumoase, tuturor rulotistilor!
      Timpul, timpul pierdut, nu-L MAI RECUPEREZI nicodata (never)!
      Bucura-te de prezent, de moment ....
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.