Mihai-Arad

Vacante propuse pentru anul 2022 prin Europa

118 postări în acest subiect de discuţie despre Vacante propuse pentru anul 2022 prin Europa

Vacante propuse pentru anul 2022 prin Europa

Mihai-Arad

Salutare :cu-rulota:

 

„Inchide ochii“ si viseaza la vacanta ta, la destinatia pe care ti-o doresti sa o vizitezi in 2022. Viseaza la asta!

Lasa-ti grijile, si permite-ti sa-ti creionezi in minte cum va fi vacanta ta din 2022. Un vis, ... asa-i ? Viseaza-l!

Ok. Lucrurile stau cam asa; cand te gandesti la vacanta (aia de vara), inevitabil iti apar in minte diminetile alea(!) in care dormi pina taziu, serile in care stai pina tarziu cu prieteni sau familia fara sa-ti faci griji pentru ziua de maine ca nu vei auzi ceasul desteptator …. rasaritul sau apusul soarelui peste oglinda marii sau creasta muntelui.

Anul acesta, la un moment dat (aflat pe meleaguri unde soarele isi face prezenta multeeee zile pe an) mi-am facut o lista cu destinatiile pe care doream sa le vizitez in 2022. Dar, restrictiile din cauza pandemiei Covid parca-mi "trage frana de mana"...

 

2022 - Imi doresc sa calatoresc:

- Austria / Germania

- Italia (partea de nord)

- Franta (vacanta prelungita!)

- Spania (vacanta prelungita!)

* eventual scurt prin Croatia / Cehia

 

Tu unde ti-ai propus sa calatoresti in 2022 anul ?

 

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu
în urmă cu 9 ore, Mihai-Arad a scris:

Tu unde ti-ai propus sa calatoresti in 2022 anul ?

In tara!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
1 minut în urmă, NRLaurentiu a scris:

In tara!

Te salut @NRLaurentiu 

Felicitari ! Foarte frumos! :OK:

De la Bucuresti, ajungi usor (lejer) la malul marii sau ... Delta Dunarii. Locuri superbe.

Bucovina, o alta destinatie de vis pentru cei care-si petrec vacanta in tara.

Pentru cei din vest, e mai greu sa ajungem in Delta sau ... Bucovina.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Salutare Mihai,

foarte frumos planul tău pentru 2022 :clapping:, sper să îti reusescă ! 

Eu pâna la vacanța mult asteptată din vară (prin Iulie) când as vrea să ajung în Pelion- Grecia (aici la noi la Grecia cum zic prieteni mei :laughing:), vreau să vizitez zona Herculane , Dunărea, Cheile Turzii. După vacanța de vară vreau să fac cât mai multe iesiri de wekeend prin împrejurimile Timisului.

Nu am stabilit nimic mai concret până acum dar sper că odată cu schimbarea masini cu care tractez (un mic upgret la 4x4 si motor 2l) să nu mai am reținere pentru nici o locație! 

În continuare vreau să prezint și colegilor locațiile descoperite sau dacă ele au fost deja prezentate să le fac măcar un update ! 

Mulțumesc pentru faptul că împărtășești tuturor locațiile vizitate :salutare!:.

Un an 2022 cu cât mai multe vacanțe tuturor :cu-rulota:...

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Hmm, complicat de spus...initial nordul Italiei era pe lista ( zona Bibione), sudul Greciei in Peloponez a devenit interesant dar cu obiectii ca ar fi o destinatie prea indepartata pt rulota, Turcia la Canakkale ar putea fi iarasi o destinatie.

Parca nu as taia de pe lista si o mica sedere la Balaton...

Pacat ca timpul este atat de scurt si ... mai ramane de vazut care va fi si politica de acces intr-o tara si alta.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Si ca sa fie treaba clara mi-am si facut rezervare. Propietarul imi spune ca imi va asigura acelasi loc. :) Marea Ionica

image.png.561a181c01a669dc2cc5ababece6aa6b.png

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 5.1.2022 la 19:53, Gabriel I a scris:

 [....] initial nordul Italiei era pe lista ( zona Bibione), sudul Greciei in Peloponez a devenit interesant dar cu obiectii ca ar fi o destinatie prea indepartata pt rulota, Turcia la Canakkale ar putea fi iarasi o destinatie.

Parca nu as taia de pe lista si o mica sedere la Balaton.

Felicitari!

 

Thinking.jpg.ca854b9d52ef17add5b9affb775833c8.jpg

La 7.1.2022 la 19:09, Gabriel I a scris:

 [...] ... acelasi loc. -->  Marea Ionica

Marea Ionica , .... off, ce mare-i, si tu tot in acelasi loc? De ce nu dintr-o alta parte (tara)? Ex. Sudul Italiei, daca tot e concediu? Ma-ntreb, doar. :)

61d9da584e3d6_IonicSee.png.f95c629197ee964f3019ce7861fdf292.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Hmm, deschizi subiecte “ delicate” Mihai…

Cred ca unele destinatii sunt pur si simplu prea indepartate pt rulota in timpul unui concediu de 2-3 saptamani pt felul in care ne place noua.

Tot experimentand am ajuns la un fel de concluzie ca destinatia maxima pt rulota trebuie sa fie ideal pana in 1000 km distanta ( asta inseamna cam patru  zile pe drum dus-intors)si sa poti sta la destinatie macar 10 zile ( ca sa imbini relaxarea cu explorarea zonei).

Mai avem de incercat varianta “ circuitului “ in care sa alternam cazarile in campinguri cu cele la hoteluri.

Cu cat creste distanta fata de punctul final al destinatiei cu atat mai atractive sunt,  pentru noi, cazarile la hotel si calatoria cu avionul si trebuie sa recunosc asta desi imi place teribil sa conduc inclusiv pe distante mari si statul in natura, camping, etc 

PS. Poza este din campingul Elena’s beach in zona Ygoumenitsa, in apropiere de Parga.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Noi ne-am propus încă de anul trecut Grecia.

Însă ne-am reorientat cu pandemia sufletului către Albania.

Acum... să vedem și ce planuri mai au cu noi păpușarii, că degeaba vrem noi unele, când ei vor altele❗:salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 1 oră, Ovidiu-Betty a scris:

[...]

Însă ne-am reorientat cu pandemia sufletului către Albania.

Acum... să vedem și ce planuri mai au cu noi păpușarii, că degeaba vrem noi unele, când ei vor altele❗

:salutare!:

Recomand pentru Albania, a se evita luna lu' August! Caldura, trafic, aglomeratie!

In luna AUgust are loc "migratia fortei de munca" spre locurile de bastina. Europa e "full" de comunitati albaneze.

De aceea recomand luna iulie sau septembrie.

 

Referitor la papusari nostri sau aia "cu un nr. mai mare" de la UE;

Pandemia nu ne va impiedica nici anul acesta sa calatorim, DAR, cu respectarea masurilor sanitare impuse. In 2021, am calatorit "lejer" fata de 2020.

Cred ca destinatii preferate in 2022 vor fi:  Grecia, Bulgaria (sau Turcia), Croatia, dar si litoralul romanesc. Parerea mea!

 

 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty
în urmă cu 13 ore, Mihai-Arad a scris:

Pandemia nu ne va impiedica nici anul acesta sa calatorim, DAR, cu respectarea masurilor sanitare impuse. In 2021, am calatorit "lejer" fata de 2020.

Respectăm ce e de respectat Mihai, însă noi nu ne-am vaccinat și nici nu avem de gând să o facem și de aici exista rezerve vis-a-vis de introducerea pașaportului verde 👎, în diferite țări. 

De aceea Italia nici nu ne mai interesează, la fel și Franța... știu... locații dragi ție. Dar asta e situația de azi.🤷‍♂️

Sper ca Gelu Vișan să fi avut gura aurită atunci când a spus că în aprilie-mai a.c., pandemia se va termina și atunci vom mai vedea ce planuri de călătorie ne vom mai face. :salutare!:

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Ovidiu-Betty 

 

La 10.1.2022 la 8:19, Ovidiu-Betty a scris:

Franța... știu... locație draga ție.

Oh da, si cat de draga imi este. Iubesc aceasta tarisoara (tarisoara fiindca n-am reusit sa o cunosc/vad prea bine).

In schimb nu simt absolut nimic (nika) pentru Croatia /Italia (excl. partea de nord cu Dolomiti). Poate pentru simplul fapt ca le-am vizitat prea des ( de la Nord la sud si de la est la vest)

 

La 10.1.2022 la 8:19, Ovidiu-Betty a scris:

Sper ca Gelu Vișan să fi avut gura aurită atunci când a spus că în aprilie-mai a.c., pandemia se va termina și atunci vom mai vedea ce planuri de călătorie ne vom mai face.

Nu stiu ce-a spus Gelu Visan (dar presupun ca foloseste acelasi limbaj ca "mai" toti politicieni; atotstiutor, desi n-are barba alba!), dar vad/citesc ce "spun" stirile (oficiale)

Franta

Spania

Da, este foarte adevarat, regulile /restrictiile se pot schimba de la o ora la alta. Dar, momentan respectam regulile in vigoare.Pina cand? Pina cand vor ei! :)

 

Optimism în Marea Britanie cu privire la pandemie: OMS: ”Se pare că sfârșitul pandemiei nu este prea departe” / Guvernul: ”Există semne încurajatoare că infecțiile scad în toată țara”

 

La urma-urmei, fiecare decide pentru el cum e mai bine (cu sau fara vaccin).

 

Va scriu tuturor fara a intra in polemica cu cineva. Chiar scriu cu zambetul pe buze (matur fiind/deschis la subiecte tabu)

 

*Moartea nu doare, decit pe ceilalti.

E o nedreptate pe care le-o facem lor, celorlalti (celor dragi, celor cunoscuti). Iar ceilalti nu au nici o vina si nici o raspundere (inafara faptului ca mortul trebuie sa arate bine; ras, pafrumat, toale festive, ..etc. + o slujba care-i face cinste, acolo in "fosta" lui obstea)

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 25.12.2021 la 10:51, Mihai-Arad a scris:

[.....]

2022 - Imi doresc sa calatoresc:

- Austria / Germania

- Italia (partea de nord)

- Franta (vacanta prelungita!)

- Spania (vacanta prelungita!)

* eventual scurt prin Croatia / Cehia

 

 

Sarbatorile de Paste le-am petrecut prin Austria (am spus-o intr-un alt topic)....

Parcare GRATUITA ptr autorulote /RV-uri; Apa potabila = 1euro-100 L , 220V gratuit (se poate dona benevol), WC (incl. apa calda, sapun, servetele-hartie) ....

Stationarea limitata = max. 72 ore.

Activitati: trasee (biciclete,  nordic walking),   posibilitatea plimbare caiac / barca ... pescuit .

Magazin alimentar , Pub, Bistro la 100-150 m

IMG-2022-04-30.jpg

 

IMG-2022-04-30-3.jpg

 

IMG-2022-04-30-2.jpg

 

IMG-2022-04-30-4.jpg

 

IMG-2022-04-30-5.jpg

 

IMG-2022-05-01-1.jpg

 

IMG-2022-05-01-2.jpg

 

IMG-2022-04-30-9.jpg

 

IMG-2022-04-30-10.jpg

 

 

 

 

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Frumos, dar parca cam steril si plictisitor pentru romani :bravo:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Mulțumim pentru prezentare și poze!:bravo:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

De Paste am tras o fuga in Grecia. 

Campingurile au fost in mare parte inchise, dar am gasit unul ( Stavros ) ce incepuse sa primeasca turisti.

Recomand campingul in special celor cu rulote sau corturi. Cu campere mari ne-a fost destul de dificil sa intram printre maslini fara sa le zgariem.

Gazdele sunt de treaba, iar campingul are destul de multa umbra. Nu sunt taverne in apropiere, doar un mic magazin la intrare. Pentru taverne trebuie mers cu masina/camperul.

WhatsApp Image 2022-04-23 at 10.19.55 AM.jpeg

WhatsApp Image 2022-04-23 at 10.45.03 AM.jpeg

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Da, acesta este.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Nu arată rău !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

@Cornelsavu@Cornelsavu, poți să-mi spui cum arata partea de plaja, dacă este stâncoasa și adâncă, sau mai lina și cu ceva nisip. În poze, ar părea varianta a doua... Bănuiesc ca nu ai întrat în apă, dar măcar din ce ai văzut. Mulțumesc. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Noi am stat in partea stanga cum te uiti la mare. Cam 2-3m este nisip, iar apoi incep pietrele. Nu am intrat foarte mult in apa, dar am aruncat o lanseta si am recuperat-o fara ace, toate s-au prins in pietre. Catre partea dreapta pare sa fie mai mult nisip.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Nu aveam în plan o mini vacanta... în BG, dar astrele m-au "trimis într-acolo"... 

IMG_20220511_145123.jpg.ea59eac19588f52592aa62399433c412.jpg

IMG_20220511_153205.thumb.jpg.b079ffcba8ecb860a96e3927d344351f.jpg

IMG_20220511_155659.jpg.add35188c45a49190d35c9b7e727fe41.jpg

BG-Balcik

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

 

acum o oră, Mihai-Arad a scris:

BG, dar astrele m-au "trimis într-acolo"... 

Faină treabă @Mihai-Arad.:OK:

E bine că universul mai lucrează și în avantajul nostru, nu❓️:)

Distracție pe mai departe și mai așteptăm instantanee foto, că așa ne-ai obișnuit. xD:noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Multumesc @Ovidiu-Betty 

 

La 12.5.2022 la 8:08, Ovidiu-Betty a scris:

 

Faină treabă @Mihai-Arad.:OK:

E bine că universul mai lucrează și în avantajul nostru, nu❓️:)

Distracție pe mai departe și mai așteptăm instantanee foto, că așa ne-ai obișnuit. xD:noroc:

... ce sa va (mai) spun despre distractie si "obiective turistice" din BG ? Nika sau nema ... NIMIC pe placul meu. In cateva ore, ai vazut castelul si minunata gradina (sic, ce sa zic!)

Initial voiam sa raman prin Vama-Veche, dar prieteni ... hai sa mergem in BG, la celebrul Castel (“Cuibul linistit”), resedinta preferata a Reginei Maria a Romaniei, inconjurat de o la fel de celebra gradina botanica, unicat in Europa centrala si de est (mai sa fie si sa nu crezi!), in special datorita colectiei de cactusi (cativa, care nu te dau pe spate).

Am vazut multe castele si poate tot la fel de multe gradini cu flori (exclud gradina botanica!), si ma asteptam sa vad ceva deosebit, dar .... Poate asteptarile mele erau "prea-prea".

Mi-a placut privelistea la Capul Kaliakra. Atat! Da, se poate "stationa" peste noapte (chiar daca este langa un obiectiv militar , radar). Nu au fost probleme (eram 2 masini!)

Dezamagit de ce-am vazut? Sincer, preferam sa raman in Vama-Veche sau ...fugeam in Delta-Dunarii decat in Balcic. Imi pare rau c-am facut 950 km, .... aiurea!

IMG_2022_05.11_120707.JPG.bdf094420922bfd463963bef8c1ad57d.JPG

IMG_2022_05.11_123812.JPG.bb36ef85e38e61951bd6823f2d6f0604.JPG

IMG_2022_05.11_191115.JPG.b0279cbe41616de6cf4205c4ad8801fa.JPG

 

P.S

Voi mai adauga poze, in curand.

 

Modificat de Mihai-Arad
Edit - P.S.
  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

La începutul lui august vrem sa plecam pentru 10-12 zile în Grecia, cu ședere în 2 campinguri, încă nu le-am stabilit, dacă aveți recomandări de campinguri ok, v-aș fi recunoscător, in principiu Halkidiki-Sythonia și a doua zona Methoni-Platamonas. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Mihai-Arad
      de Mihai-Arad
      Michael Franti:
      “Cu cat vizitez mai multe locuri, cu atat mi se pare ca stiu mai putin!”.Si vreau sa vad alte si alte locatii de vis. De aceea calatoresc mereu, si nu cred ca am sa ma opresc niciodata.
       
      Oare de cate ori, intr-un an te bate gandul, ca ai vrea sa calatoresti mai mult, si de cate ori esti „tintuit locului“ de gandurile „nu am...”, „nu pot...”, „nu acum...”? Stai linistit, nu esti singurul!
      De multe ori ma intrebam, cate orase am vizitat si cate mi-au ramas de vazut/strabatut , dupa ce-am rascolit o revista de profil (turism). Rascolind prin pozele prinse in album, mi-am dat seama ca multe orase/locuri/ peisaje unice din Europa le am viu  intiparite (inca!) in minte, iar numarul lor (mare sau mic) e, irelevant. Fiecare loc ascunde o amintire, indiferent de cate ori l-am vizitat (ex: Venetia, de 3 ori, Monte-Carlo si Cannes de 5 ori, Viena de 8 ori, …. etc), si tocmai aceea amintirea face ca acel loc sa aibă o .... poveste unica. De fiecare data, am pasit/colindat pe alte stradute, pe alte poteci/ carari. De fiecare data, am gustat din arta culinara intr-o alta locatie decat ceea precedenta. De fiecare data, am salutat cu „Bonjour“ / Buon giorno / Guten Tag“ pe altcineva … De fiecare data eram intr-o alta locatie din orasul indragit , din orasul care m-a facut sa revin …
      Consider ca, pregatirea unei calatorii  este esentiala (priorietatea  nr.1!) pentru succesul ei. Totusi, trebuie sa fii realist si ca, trebuie sa pastrezi „un nivel mediu“ de asteptari / entuziasm, pentru a nu fi dezamagit cand ajungi la  destinatie, atunci cand dai piept cu realitatea si traiesti diverse experiente (unele dintre ele fara contur in imaginatia ta). Exista perfectul ? Daca da, eu nu l-am intalnit! Dar, eu am devenit „mai tolerant“….
       
      Zilele trecute vazusem o stire la Pro.Tv despre …. Magia Craciunului la Colmar / Franta.
      Mi-am amintit despre acest superb orasel (de marimea Alba-Iulia), asezat pe drumul vinului din Alsacia. Unul dintre orase pe care-l recomand cu placere.
       
      P.S.

       
      ... cateva dintre destinatiile pe care le-am vizitat.
      Anul 2020, sper (!) sa pot ajunge catre .... Portugalia si o parte din Spania (inca nevazuta!). Sper.
       
      Va doresc vacante frumoase, tuturor rulotistilor!
      Timpul, timpul pierdut, nu-L MAI RECUPEREZI nicodata (never)!
      Bucura-te de prezent, de moment ....
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.