Mihai-Arad

Salutare, eu sunt ROMANIA - Hai sa (re)descoperim tara noastra!

4 postări în acest subiect de discuţie despre Salutare, eu sunt ROMANIA - Hai sa (re)descoperim tara noastra!

Salutare, eu sunt ROMANIA - Hai sa (re)descoperim tara noastra!

Mihai-Arad

Salutare :rulotisti:

 

Din pacate traim vremuri tulburi.

Toate ziarele, stirile Tv/Radoi, on-line urla despre pandemie si Covid. Guvernul "bajbaie", iar deciziile sunt luate pe "genunchie" (vb ministrului educatiei!). Sti ce spun? Sti despre cine spun? ...

Bucuria si placerea de-a calatorii sunt restrictionate (momentan nu, dar maine poate da). Dar, noi (rulotistii) vrem sa calatorim, sa calatorim in siguranta.

Vrem sa ne bucuram de frumusetea Romaniei.

Asadar, unde calatorim prin tara indiferent de anotimp, indiferent de "restrictiile impuse"?

Pai, eu as puncta / sau mi-as dori sa (re)vad:

1. Maramures

2. M-ti si zona Apuseni

3. Suveava (zona Moldovei + manastirile. !!!evita aglomeratia!!!)

4.Delta Dunarii + Dobrogea

5. Tinutul secuiesc + Tg. Mures

6. Clisura Dunarii

7. ...

 

Spune-ne TU (cititorule care stai ascuns si mai ales, tacut!), incotro ai calatori?

TU, unde ai calatorit in ultimii ani?

 

:noroc:

 

Forum rulote , o comunitate mare, tacuta, e liniste, ... si parca "lumina se va stinge".

Oare?

 

 

 

  • Like 3
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Am ratat anul acesta una din zona cele mai dragi mie, țara moților un adevărat rai pe pământ.
Mi-ar plăcea sa petrec câteva săptămâni prin satele și catunele acestei zone trăind și vorbind cu oamenii locului.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Mihai-Arad Te salut cu respect!

Foarte frumos topicul inițiat de tine! Bravo! Felicitări pentru idee! :salutare!:

Mă bucur să văd pe câte cineva care încearcă să promoveze ROMÂNIA:noroc:!

 

DA, avem o țară superbă, cu peisaje care îți taie respirația, cu oameni buni, credincioși, iubitori, minunați!

De când am rulotă (2015), am început să cunosc din ce în ce mai bine și în detaliu zona mea și diferite regiuni ale țării.

Nu știu dacă voi mai avea vreodată ocazia de a mai face un tur al țării, așa cum am făcut anul trecut (2020).

Am fost la mare - București - Cazanele Dunării (Porțile de Fier) - Băile Herculane - Oradea (Felixbad) - Maramureș și înapoi acasă, în Bucovina mea dragă și scumpă!

În fiecare colțișor există câte ceva de vizitat, ceva interesant, un obiectiv (cultural) de interes regional/ național/ internațional.

Am spus-o întotdeauna: îmi place și practic o împletire de rulotism turistic, cultural, experimental (dacă vreți), tradițional șamd.

De fiecare dată am lăsat timpul să-mi aștearnă amintirile în suflet și la câteva săptămâni sau luni de la încheierea unei ieșiri cu rulota am făcut câte o prezentare cu cele mai importante detalii. Aceste prezentări se pot viziona pe pagina mea de Youtube. 

Am fost sunat de multe ori și de mulți colegi pentru a le da informații suplimentare, imagini, păreri, contacte.

Acesta este și scopul pentru care am pus public numărul meu de mobil.

Voi reveni cu drag, de fiecare dată, cu noi postări.

 

Tu scrii:

La 3.10.2021 la 12:52, Mihai-Arad a scris:

o comunitate mare, tacuta, e liniste,

Da, uneori e o liniște adâncă, pătrunzătoare, dureroasă, pe de o parte.

Interpretările pot fi multiple...

Pe de altă parte, vorbesc acum la modul general, există colegi care te ajută foarte mult.

Am reparat panoul frontal în primăvară. Au fost mulți colegi care au răspuns la întrebările/ nelămuririle/ provocările mele tehnice.

Alții chiar m-au sunat ca să îmi dea sfaturi. Jos pălăria! Le mulțumesc și pe această cale.

 

Închei într-o notă optimistă!

 

În articolele pe care le scriu, pentru a cuprinde ideea promovată de tine, închei mereu cu aceste cuvinte:

Români, iubiți-vă Patria!

 

Gânduri bune, tuturor, oriunde vă aflați, dragi români!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Salutare tuturor si felicitări pentru ideea de topic!

Subscriu celor scrise de Florin si sper din tot sufletul să am parte în continuare de cât mai multe momente de relazare căutând/prezentând lucruri frumoase pe forum ....

Gânduri bune de la Timisoara!  

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.