Bogdan Lungu

Grad de ocupare autorulote

10 postări în acest subiect de discuţie despre Grad de ocupare autorulote

Grad de ocupare autorulote

Bogdan Lungu

Salutare. Studiez piata inchirieri de autorulote din România. Am văzut ca sunt din ce în ce mai multe firme de închirieri. Ceea ce nu am găsit și sunt curios este gradul de ocupare mediu pe autorulota. Oricum anul trecut a fost atipic dar se pare ca anul acesta si-a revenit. Unde as putea găsi aceste informații? Ma puteți ajuta? Mulțumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Adrian Mihai
La 03.08.2021 la 8:17, Bogdan Lungu a scris:

Salutare. Studiez piata inchirieri de autorulote din România. Am văzut ca sunt din ce în ce mai multe firme de închirieri. Ceea ce nu am găsit și sunt curios este gradul de ocupare mediu pe autorulota. Oricum anul trecut a fost atipic dar se pare ca anul acesta si-a revenit. Unde as putea găsi aceste informații? Ma puteți ajuta? Mulțumesc.

Salut. O astfel de informatie este privata si publicarea ei ar expune detalii businessului respectiv. O dezbatere mai coerenta despre activitatea de inchiriere o poti gasi pe youtube ca si filmare de la conventia anuala a Asoc Romane de Caravaning. Exista si un canal dedicat RVtravel parca.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Ultimul an a fost atipic, in general, dar in România mai special, ca de obicei și ca la orice.  Zicea cineva, pe YouTube, cineva din domeniu, care se ocupa cu așa ceva,  ca in România exista deja peste 200 firme de închirieri autorulote. Fata, de exemplu,  de Germania, care are cca 70 de firme. Germania care are o populație mult mai mare, o cultura a turismului cu rulota/autorulota etc. Și deja începe o contracție a fenomenului de închiriat in România, sunt tot mai multe autorulote de vânzare, de către firmele care au sperat ca “au dat lovitura”. Da, pentru o perioada de un an au dat-o, dar acum, unele, cam încep sa vândă, ca de la programări cu 4-5 luni înainte s-a trecut la “trei, plus una zile gratis”, sunt multe autorulote care stau pe tușa.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Mihai
în urmă cu 2 ore, Cristian A a scris:

Ultimul an a fost atipic, in general, dar in România mai special, ca de obicei și ca la orice.  Zicea cineva, pe YouTube, cineva din domeniu, care se ocupa cu așa ceva,  ca in România exista deja peste 200 firme de închirieri autorulote. Fata, de exemplu,  de Germania, care are cca 70 de firme. Germania care are o populație mult mai mare, o cultura a turismului cu rulota/autorulota etc. Și deja începe o contracție a fenomenului de închiriat in România, sunt tot mai multe autorulote de vânzare, de către firmele care au sperat ca “au dat lovitura”. Da, pentru o perioada de un an au dat-o, dar acum, unele, cam încep sa vândă, ca de la programări cu 4-5 luni înainte s-a trecut la “trei, plus una zile gratis”, sunt multe autorulote care stau pe tușa.

Confirm. De la 01 sept este curtea plina de autorulote la dealerul din DN1 iesire Otopeni. Cele pe care le-a vandut pot fi parcate probabil contracost. Sezonul normal se incheia cam la 15 Oct.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Daca creste oferta in dauna cererii, teoretic, scad preturile nu?
Eu nu prea am inteles businessul asta cu inchirierile de RV prin perspectiva preturilor, adica ce fel de clienti si cat de multi sa gasesti care sa plateasca ~ 100-150 euro/zi + camping, in conditii in care, cel putin in tara , oferta hoteliera e mult mai buna.
Nu cred ca functioneaza aici sloganul cu “pasiunea, stilul de viata “ pt ca cine e pasionat, dupa o inchiriere, doua, isi cumpara propriul RV.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Mihai

A functionat mai bine anul trecut din cauza restrictiilor si fricii de Covid . Insa si atunci pt sejururi scurte 3-7 zile in Romania si pe cat posibil off-camping. Vara aceasta pt ca s-au deachis granitele nu a mai fost cerere pt ca multi s-au urcat im masini si cu 3 zile de inchiriat au stat 10 in Bulgaria sau 7 in Grecia. 

Alt factor care a pacalit sau ademenit intreprinzatorii a foat falimentul Haff care a pus pe piata 60-70 autorulote la preturi foarte bune. Au cumparat 2-3 unii care nu aveau deloc experienta in domeniu sau chiar in rulotism in general.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Lungu
La 22/09/2021 la 9:21, Gabriel I a scris:

Daca creste oferta in dauna cererii, teoretic, scad preturile nu?
Eu nu prea am inteles businessul asta cu inchirierile de RV prin perspectiva preturilor, adica ce fel de clienti si cat de multi sa gasesti care sa plateasca ~ 100-150 euro/zi + camping, in conditii in care, cel putin in tara , oferta hoteliera e mult mai buna.
Nu cred ca functioneaza aici sloganul cu “pasiunea, stilul de viata “ pt ca cine e pasionat, dupa o inchiriere, doua, isi cumpara propriul RV.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Hai sa-ti raspund.

 

in primul rand eu am inchiriat de la Haff acum cativa ani cu 550 euro un sejur de 7 zile pentru ca au avut o promotie cu 50% reducere si atunci am prins gustul acestui tip de vacanta.

 

in 2021 am facut doua sejururi. unul de 4 zile de pasti la sarmisegetuza-hunedoara si unul de 7 zile bucovina-maramures. in primul am platit cca 90 euro/noapte. in al doilea am platit 120 euro/noapte.

 

este intr-adevar un alt fel de vacanta. mult mai interesant si pentru copii si pentru adulti. am fost cu ele si in europa si in romania. daca am avea mai multe campinguri m-as duce mai des.

 

daca vrei doar sa te plimbi in vacante, nu merita sa cumperi una. mai bine platesti 2500 euro/an in doua vacante decat sa platesti 1000 euro/luna.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

@Bogdan Lungu mulțumesc pt răspuns.

Asta chiar ar fi o discuție interesantă.

Adică când se merită să închiriezi și când se merită să fii proprietar.

Ma gândeam ca s-ar putea să fie niște costuri mai mari și suficientă bătaie de cap in cazul in care ești propietarul.

Pe de alta parte noi nu prea stăm off camping și în situația asta 150 euro pe zi închirierea și 40-50 euro campingul începe sa îmi para cam scump totusi.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Lungu

@Gabriel I sunt pe piata autorulote relativ ok si la 130 euro iar in Europa campingul costa cca 32-35 euro (doi adulti si un copil). in Romania este cca 20-25 euro. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

De prin 2018 ne-am mai plimbat și noi prin campinguri și pe afara si prin țara . Prețurile sunt cam cele pe care le spui dar depinde totuși și de locație și in aceeași locație depinde de parcela.

In același camping poți plăti și 50 EUR pe “ pitch” și 25 EUR dar asta este alta discuție .

Din păcate nu exista situație numai cu “ plus” motiv pt care am ales sa cumpărăm rulota proprie ( nu ni se potrivește , cel puțin acum , autorulota) dar sa mergem in continuare și la hoteluri, avion,  etc

Probabil sunt prea multe considerente de ordin personal sa faci o alegere in dauna celeilalte .
 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.