CiprianBoaca

Salutare

4 postări în acest subiect de discuţie despre Salutare

Salutare

CiprianBoaca

Am tot cautat, am tot citit, am încercat în fel și chip dar nu ii dau de cap. Sunt sigur ca e ceva minor dar nu înțeleg eu fenomenul: 

Se da autovehicul trăgător ce are din fabrica priza 13 pini. Pe rulota am cele 2 prize cu 7 pini. Am cumpărat stecher 13 pini, am conectat firele cablului negru pe pinii indicați de schema. Totul funcționează normal. Firele cablului gri au fix aceleași culori ca și cel negru. Am conectat aceste fițe conform schemelor găsite online. Conform unor scheme îmi rămâne pe dinafara un fir maro, conform altora îmi rămâne un fir negru. În orice combinație se întâmplă urmatoarele: dacă leg toate firele cablului gri, nici un fir de pe cablul negru nu mai primește curent. Dacă leg random sa zicem firul rosu de pe cablul gri, pe celelalte le las nelegate, fix becul alimentat prin firul rosu de pe cablul negru nu mai funcționează. Găsesc unele scheme care dau ceva de genul : la pinul 10 se leaga red-brown iar la pinul 11 black-white. Sa înțeleg ca pentru a funcționa trebuie sa pun strap între pinul rosu și cel maro, și între cel negru și cel alb? Unde greșesc? Nu înțeleg eu ceva pe acolo?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihai-Arad

@CiprianBoaca Salut

 

35 minute în urmă, CiprianBoaca a scris:

Am tot cautat, am tot citit, am încercat în fel și chip dar nu ii dau de cap. Sunt sigur ca e ceva minor dar nu înțeleg eu fenomenul: ....

[....] Am conectat aceste fițe conform schemelor găsite online. Conform unor scheme îmi rămâne pe dinafara un fir maro, conform altora îmi rămâne un fir negru.....

Unde greșesc? Nu înțeleg eu ceva pe acolo?

:default_doh:, uff, uffff ...

O poza face cat 1.000 cuvinte!

Pune o poza (sau mai multe) si... poate-poate te putem ajuta, cumva.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
CiprianBoaca
52 minute în urmă, Mihai-Arad a scris:

@CiprianBoaca Salut

 

:default_doh:, uff, uffff ...

O poza face cat 1.000 cuvinte!

Pune o poza (sau mai multe) si... poate-poate te putem ajuta, cumva.

 

O poza cu ce? Cu legăturile?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
CiprianBoaca
Chiar acum, CiprianBoaca a scris:

O poza cu ce? Cu legăturile?

Pe schema asta am lucrat. Negrul de la mufa gri rămâne în aer. Și firul.de la.mufa gri odată conectat la pinul din schema, își anulează corespondentul de pe.mufa neagra

FB_IMG_1627057174024.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.