Bontas Mugur

Proiect Sprinter V 6 ,3000 cm, automat

4 postări în acest subiect de discuţie despre Proiect Sprinter V 6 ,3000 cm, automat

Proiect Sprinter V 6 ,3000 cm, automat

Bontas Mugur

Salut !

Mă chinui de mai mult timp sa găsesc cele mai practice soluții pt realizarea camperului potrivit nevoilor noastre , fara multe mofturi dar cu tot ce trebuie pentru confortul unei vacante tihnite !

Recunosc că am inceput in graba , la îndemnul unui prieten care se apucase și el de așa ceva și am mers pe mana lui cu unele soluții , pe care le am mai modificat pe parcurs iar altele  nu le am finalizat încă !

Să o luăm cu începutul !

Mercedes Benz Sprinter 319 CDI an 2012 , euro 5

Motor 3000 cm V 6 😉 , 190 cp

Cutie automata 7 G

Webasto 

Camera video spate , uși culisante pe ambele părți, și pe spate , luminatoare in tavan nu.trape că nu se deschid, bine ar fi fost !

Am demontat , curățat interior ul apoi izolat cu armaflex de 12 mm, vata minerala bazaltica cu aluminiu , vata in stâlpi unde nu am.putut ajunge cu armaflex ul, folie de aluminiu cu bule de aer !

Am realizat tavanul din lambriu., pereții placaj plus mdf alb., pe jos am pus peste izolație podeaua originala din tego cu mocheta !

Ulterior am.pus linoleum , dar vreau sa trec pe parchet laminat pt exterior sau cam așa ceva de trafic intens , mai studiem !!

Configurația aleasa e a unui van original cu pat in spate, rabatabil lateral pe jumatati , să pot pune biciclete sau motorul !

Apoi baia , bancheta și măsuță pe partea șoferului, iar pe partea stângă frigider , chiuveta, aragaj !

Astea le am montat , încă nu m am hotărât la izolația cabinei de dus !

Mobilierul e gata dar trebuie sa montez instalația de apa pt dus și chiuveta de bucătărie , boilerul , rezervorul de apa, pompa cu presostat , bateriile , fitinguri!

Totuși , am scos o la o plimbare sa vedem ce ne lipsește , pt că noi nu am avut  rulota până acum, sa avem experiență !

Am sa revin cu lucrările care sunt deja efectuate , si pun câteva poze la ce am.ajuns !

Menționez că mai e de lucru până la finisaje , însă am dormit mai bine că acasă...IMG-20210222-WA0035.thumb.jpg.df1f32a2dd540e417b8c77cd26211c28.jpg

 

 

 

 

 

 

IMG-20200512-WA0013.jpg

IMG-20200524-WA0000.jpg

IMG-20200512-WA0016.jpg

IMG-20200512-WA0004.jpg

IMG_20200529_165833.jpg

IMG-20210222-WA0036.jpg

IMG-20210222-WA0037.jpg

IMG_20200720_180759.jpg

IMG-20210222-WA0019.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Bravo, succes în continuare

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 16.5.2021 la 20:02, Bontas Mugur a scris:

[...]

Mobilierul e gata dar trebuie sa montez instalația de apa pt dus și chiuveta de bucătărie , boilerul , rezervorul de apa, pompa cu presostat , bateriile , fitinguri!

Totuși , am scos o la o plimbare sa vedem ce ne lipsește , pt că noi nu am avut  rulota până acum, sa avem experiență !

Am sa revin cu lucrările care sunt deja efectuate , si pun câteva poze la ce am.ajuns !

Menționez că mai e de lucru până la finisaje , însă am dormit mai bine că acasă...

Woauuu... :default_109:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.