Nechita Alina

Ce acumulator, ce panou, ce controller, ce accesorii ?

9 postări în acest subiect de discuţie despre Ce acumulator, ce panou, ce controller, ce accesorii ?

Ce acumulator, ce panou, ce controller, ce accesorii ?

Nechita Alina

Va rog sa ma scuzati daca postez unde nu trebuie !

Am considerat ca aici pot afla raspunsuri toti cei la inceput de drum in a-si construi independenta/dependenta electrica a rulotei, in functie de consumatori, rulota, situatia existenta.Sper sa nu incurc..

Incep...cu rulota mea: Sterckemann 2006

Nu are prevazuta baterie din constructie. Voi avea nevoie de 12v, cate 4 ore/zi, timp de 6 nopti, de cca 3-5 ori pe an, timp de 2 ani. 

Consumatorii vor fi : 2 becuri, 1 pompa, 1 tel, 1 radio, 1 laptop. Din vara voi adauga un AC pt rulota, aprox 450W. 

As vrea sa pot comuta de la 12V la 220V, cumva.

Panoul/rile vor sta afara, vor trebui sa fie pana in 1, 5m H. Bateria sau bateriile ar trebui sa le pot misca singura, dar asta nu e asa imp, poate totusi se mai gasesc oameni sa ajute... ( sau..nu ?)

Am citit ce s-a postat in nenumarate topic-uri, dar...fiind novice... nu prea m-am lamurit...

Pentru inceput as cumpara acumulatorul, sa pot sa merg si eu de Paste undeva, 3 zile...

Va multumesc mult tuturor celor care isi vor bate capul cu mine !:tamp:xD

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Aurelianz

Vorbesc strict despre modul cum sa integrati o baterie in circuitul de 12 V a rulotei.

Trebuie sa identificati sursa de alimentare a rulotei care transforma curentul de la 220 V curent alternativ, la 12 V curent continuu,  necesar pentru iluminat si pompa de apa.

Cumparati acest comutator: https://www.dedeman.ro/tulcea/comutator-circular-cu-came-metop-63-017-3-poli-pozitie-1-0-2-16a/p/1019884?k=comutator&apn=4&pn=1&idc=983&pip=0&osa=1&upf=1 sau similar.

Comutatorul are trei randuri de borne (+ si -), doua de intrare si una de iesire. Consultati schema de conectare.

Iesirea de 12 V a sursei de alimentare a rulotei, o conectati la una dintre intrarile comutatorului.

Cablurile (+ si -) care alimenteaza consumatorii rulotei cu 12 V si care inainte erau conectate la iesirea sursei de 12 V, le veti conecta la bornele de iesire ale comutatorului.  

Cablurile (+ si -) de la baterie, le conectati la cea de-a doua intrare pe comutator.

Cu alte cuvinte, cand comutatorul este in pozitia "0", instalatia de 12 V a rulotei nu va fi alimentata. Pe pozitia "1" instalatia primeste curentul din baterie si pe pozitia "2", primeste curentul din sursa de alimentare. Sau invers in functie de cum se fac legaturile pe comutator.

Mare atentie la conectica comutatorului, pentru a nu "amesteca" curentul furnizat de baterie cu curentul furnizat de sursa ! 

Spor !

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nechita Alina

Multumesc foarte foarte mult pt raspunsul clar si la obiect pe care mi l-ati dat !

Mai am doar azi si maine sa cumpar acel acumulator, si chiar nu stiu de care sa iau...of...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

Un site cu preturi bune: https://www.dbsolar.ro/produse

Si o recomandare din partea mea: https://www.dbsolar.ro/produs/baterii-agm-acumulatori-100ah-panouri-solare-tractiune-deepcycle

Sau orice altceva 90-100 Ah sau mai mult, dar sa fie Deep Cycle (descarcare adanca/profunda) si tehnologie AGM (Absorbed Glass Mat).

Sunt foarte bune si cele cu gel, dar necesita un incarcator mai special, ca sa spun asa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nechita Alina

Chiar ca au preturi bune si am auzit de ei.. Ingrijorarea mea este ca aici pe forum s-a spus ca acesti acumulatori sunt fostii Jarret. Si despre Jarret am citit ceva review-uri slabe..

Aveti idee daca au vreo leg cu Jarret ? Multumesc inca o data!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Hotărârile în graba(fără documentare) duc la achiziții neinspirate și costuri ulterioare! Într-o singura zi sa faceți instalația pt 12v, sa achiziționați charger, panou, invertor este foarte puțin probabil! Fiind femeie, singura, fără experienta și cunoștințe tehnice nu recomand sa va grăbiți! 

 

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nechita Alina

MUltumesc! Dar nu, nu acum vreau sa le achizitionez pe toate! Acum o sa iau doar acumulatorul, pe care o sa il folosesc 2-3 zile. Dar m-am gandit sa va intreb de toate, pt ca trebuiesc gandite ca un tot de la inceput, nu-i asa ?

Avand in vedere ca firma DBSolar e in Dambovita, iar acumulatorul de mai sus recomandat de dl Aurelian nu este pe stoc.... ma gamdesc sa iau o Caranda gel 100A, 834 lei. Ce parere aveti?

https://www.caranda.ro/en/product/acumulator-12v-100ah-deep-cycle-gel-fcdg12-100/, am gasit-o pe stoc la un dealer.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nechita Alina

Buna ziua tuturor

Daca cumva ( mai ) aveti vreo recomandare in privinta aparatelor pe care trebuie sa le cumpar pt a putea folosi un aer conditionat pe 12 V, o ora pe zi. Stiu ca e foaaaarte pagubos, dar n-am ce face, nu ma pot descurca fara, am o problema de sanatate care ma impiedica sa rezist bine la caldura. Din ce am vazut pe net, ceva aer rece fac acele AC de 450W cu 2 unitati, cu 2A consum, de la Eurom de exemplu. Am cumparat deja un panou de 330W si o baterie Caranda de 100A.

Va multumesc ! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.