Ionut Cristescu

Tractare rulota cu Hyundai kona

13 postări în acest subiect de discuţie despre Tractare rulota cu Hyundai kona

Tractare rulota cu Hyundai kona

Ionut Cristescu

Salut , am si eu o intrebare poate ma ajuta cineva . Vreau sa mi iau un hyundai kona de 1.0 120cp 2021 si as dori sa stiu daca  o sa fie problema sa trag rulota mea Lunar de 915kg . In cartea masinii masa tractabila cu sistem de franare este de 1200 kg . O sa se simta asa tare rulota la motorul asta de 1.0 120 cp ? 

Mulțumesc 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Alin Opran

Primul lucru de stabilit este daca cei 915 kg ale rulotei sunt greutate proprie sau mma.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Cristescu

Mma e 1150

IMG_20210423_154852.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Azi - mâine o sa întrebe cineva dacă poate tracta cu un scuter de 50 cmc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty
în urmă cu 8 ore, Ionut Cristescu a scris:

In cartea masinii masa tractabila cu sistem de franare este de 1200 kg .

 

în urmă cu 5 ore, Ionut Cristescu a scris:

Mma e 1150

 

Din punct de vedere legal, ai dreptul să o tractezi cu Kona, dar cam ești la limită cu puterea motorașului de 1000 cmc, chiar dacă cu turbocompresor scoate 120 cp. 

Nu știu ce cuplu are Kona cu această motorizare❓

Și ce mai trebuie avut grijă, ar fi masa proprie a vehiculului trăgător, în speță Kona, care, la fel nu știu cât are cu această motorizare. 

Dar cel mai bine, folosește "aplicația" postată de @Gabriel I

Modificat de Ovidiu-Betty
Completare
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Poți din punct de vedere legal, dacă tragi de la București la mare pe autostrada și înapoi e ok, dar dacă te gândești sa mai faci și ceva dealuri treaba se complică, vei trage de motor mereu ca de un măgar obosit, iar linea temperaturi se va contopi cu cea de nivelul ei maxim.
Un motor turbo benzina ce m-a uimit în pozitiv este noul 1.3 al grupului Renault.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Cristescu

Multumesc frumos de raspunsuri . Si pe site ul acela am bagat datele si imi arata ca e ok , n am probleme doar in pante destul de abrupte . 

IMG_20210424_075444.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eliza Miron

@Ionut Cristescu Ma bag si eu in seama desi sunt femeie dar tocmai(vreo 5 luni) ce am cumparat o masina in ideea sa tragem rulota cu ea. Noi avem acum o Toyota Corolla benizina 1.6 cu 124 de cai in tineretze ( are 12 ani) si cat am plimbat rulota de la locu de parcare pana acasa si invers, mi s-a parut ca se chinuie f tare la deal. Ce-i drept nu are turbo.

 

Masina cea noua e Hyundai Tucson 2021 1.6 turbo-benzina 4x4 cu 150 cp si cuplu 250 nm la 1500-4000.

 

Principalele criterii  pentru masina au fost sa fie destul de puternica si cuplu destul de bun incat sa nu o omoram prea repede, fiind o masina noua ti-e mila sa o chinui prea tare. Chiar daca ea poate trage, nu inseamna ca nu va suferi ambreiaju si motoru ( cum am invatzat din sfaturile colegilor de forum).

 

Daca tot nu ai cumparat inca, mai bine te mai gandesti si iei in calcul si acest factor. Success in cautari!

 

PS: Nu am reusit sa punem inca rulota la masina noua, datorita 'competentei' celor de la service, dar sper ca va face fata.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Conform datelor si eu cred ca va tracta rulota. Insa, avand la baza un propulsor mic si fortat FOARTE, FOARTE mult, cred ca vei putea schimba vitezele spre  5-6000 de ture, va consuma probabil dublu (daca bate vantul din spate) si probabil nu va prinde 100.000 km. ...probabil.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Nu sunt inginer dar roman fiind imi dau cu parerea: se schimba tehnologiile poate mai repede decat ne schimbam noi optica.

Eu nu prea ma pricep la masini dar parca 

pe vremurile vechi Aro cu motor de Brasov aspirat  avea pe undeva la 3200cmc, ~ 65 CP cuplu de pana in 190 NM. 
Fordul meu cu o singura turbina, scoate din 2200 cmc, 150 CP si un cuplu de 375 Nm. 
Un Ford nou cu doua turbine scoate din 2000 cmc, 213 CP si 500 NM.

Cu toate astea zicem ca “ there’s no replacement for displacement “.

Poate ca o sa trebuiasca sa ne obisnuim din ce in ce mai mult cu alte valori decat alea cu care eram obisnuiti. 
Uitati aici o comparatie intre un motor de 3200 si unul de 2000 cmc care pare sa incline in favoarea celui mai mic : 

Teoretic dieselurile mari, sunt  favorite la tractat, probabil peste cativa ani majoritatea vom conduce auto electrice...😁

 Asa ca , @Ionut Cristescu bucura-te de masina daca iti place, oricum o vei folosi mai mult fara rulota decat cu rulota ( cred, nu?).

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Cristescu

Eu asta am intrebat ..daca tehnologiile astea mai noi le pot inlocui pe cele mai vechi .. inteleg si eu ca un motor de 2.0  va trage mult mai bine. Eu. Am intrebat daca cineva care are masina asta si pusa cu o rulota sa mi spuna daca are probleme .. sau ceva asemanator

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

@Gabriel I, corect, poti "stoarce" mai mult din orice motor, insa si asta are un pret: cu cat il muncesti mai mult, cu atat consuma mai mult si se consuma mai repede. 

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.