Gabriel I

Croatia vs Grecia 2021

36 postări în acest subiect de discuţie despre Croatia vs Grecia 2021

Croatia vs Grecia 2021

Gabriel I

Nu ca nu mi-ar fi placut anul trecut pe litoralul romanesc ( am fost probabil vreo 8 weekenduri unele mai prelungite ca altele) dar parca imi e dor de apele alea turcoaz, de plaje cu pietre si de ce nu si un pic de Retsina  sau ce vinuri or mai avea si croatii. 😁

C5B4F7B1-4871-4173-96E9-884073CB4B67.jpeg.c143ddddef05d1b68aea4c7e25f04aeb.jpeg
432B032A-5045-4480-803D-60591917F0BF.thumb.jpeg.8a8b718b6fefa0417ec814b8d157114e.jpeg
E609D8DB-5180-4F11-8001-A999E6E6ABEB.thumb.jpeg.d37261c43041d474db7c1f5bc14d31a5.jpeg

In ce priveste Grecia conform travel.gov.gr incepand cu 19.04 gradual deschid granitele pt turism iar 14.05 reprezinta “deschiderea completa”.

Conditiile de intrare ar fi : completarea unui formular online PLF, dovada vaccinarii sau test negativ Covid efectuat in ultimele 72 ore inaintea sosirii plus testare “random “ anticovid efectuata la trecerea frontierei . 
In cazul in care esti depistat pozitiv “ “primesti “ cel putin 10 zile de carantina din partea statului elen intr-un hotel de carantina ( banuiesc ca nu e pe malul apei).

Nu vorbesc nimic ( sau nu am observat eu) de cei care deja s-au vindecat de covid dar pot iesi inca mult timp pozitiv la teste.

Croatia in schimb, cel putin deocamdata, ii ia in considerare, pe langa cei vaccinati sau testati negativ, si pe cei care s-au vindecat de Covid ( test pozitiv in ultimele 180 zile dar cu cel putin 11 zile inaintea intrarii in Croatia.

Cum noi suntem 3 in trei situatii diferite ( sotia cu vaccinurile la zi, copilul test negativ iar eu am reusit sa fac o forma de severa dupa prima vaccinare), cel putin din punctul asta de vedere Croatia pare mai “ interesanta “😁.

Ce mi s-a parut deasemeni atractiv in legatura cu Croatia este ca am gasit campinguri unde iti poti rezerva locul, unele avand inca ceva locuri libere chiar pe malul apei, plus ineditul locatiei pt noi si posibilitati multiple de excursii de o zi in zona. 
Ce ma atrage mai putin, o senzatie de inghesuit, aglomerat ( desi extrem de subiectiva pt ca nu am fost nici o data acolo).

Asadar ar fi de apreciat optiunile voastre in cauza si eventual sugestii de regiuni de campat in Croatia.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Dragos M

Noi nu mai tarziu de anul trecut am fost si in Grecia si in Croatia..., in ambele tari am fost la mare de mai multe ori de-a lungul anilor (cu rulota) dar acum ce sa zic..., depinde de gusturi..., pentru mine Grecia e top..., in primul rand in Croatia nu e nisip (sunt vreo 2-3 locatii dar cu rulota e dificil de prins loc...) iar alte varinate sunt niste plaje artificiale de nisip..., ca sa nu mai spun ca anul trecut am avut si o experienta neplacuta in camping Lanterna (Croatia) unde mi-a fost furata bicicleta de pe locul de campare din spatele rulotei (si am aveam o bicicleta Cube nu tocmai ieftina..) 

In Croatia am fost de sus pana jos..., de la Dubrovnik (nu retin numele camoingului) inclusiv krka si plitvice de 2 ori..., ti-am spus depinde doar de gusturi...

In Croatia gasesti campinguri tip resort, niste imensitati..., mini orase as putea spune..., pe cand in Grecia sunt mai modeste..., insa apa si plaja nu are termen de comparatie...

Cum am zis..., depinde de gusturi...

Daca vrei ma poti intreba despre Croatia sau Grecia si iti raspund cu mare placere..., asa nu stiu ce as putea spune... 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Salutare, clar că totul depinde de gusturi.

Mie singurul lucru care nu imi place în Croația este lipsa nisipului de pe plaje. Există ceva plaje amenajate cu nisip dar foarte puține. 

Am fost acum doi ani într-un circuit prin Croația iar de acolo am mers în Italia. Nu pot să descriu bucuria copiilor de a se juca în nisip fin pe plajă în Italia.

Anul trecut tot în Croația am fost datorită obligativități testelor de la intrare în Grecia și nu mi-a părut rău deloc. 

Anul asta sper să ajung totusi în Grecia după vre-o 3 ani în care nu am ajuns:default_doh: .

Merită părerea mea o iesire în Croația, după care vezi dacă mai mergi sau nu! 

Toate cele bune:salutare!:,

 

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Noi mergem în Croația tocmai pentru lipsa nisipului și apele ei.
O data pe an mergem și în Franța la nisip, dar preferăm apele Croației.
In Grecia încă nu am fost, e prea departe și mai bine de jumătate din concediu l-aș petrece mai drum.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Cum spuneam, in Grecia mergeam si de doua ori intr-un an , e destinatia noastra favorita de vacanta.

Nu am o problema cu lipsa nisipului, mi se pare mai limpede apa fara nisip, mai ales ca principalele distractii legate de plaja la noi sunt caiacul si un pic de snorkeling.

As merge in Croatia macar sa vedem si noi cum e , sper sa nu fie o dezamagire.

Ma gandeam sa cautam un camping in regiunea Istria in ideea ca poate dam o fuga in Venetia .

Orice recomandare in legatura cu zona/ camping e binevenita .

In genere ne plac locurile mai linistite unde ai si un pic de intimitate.

Deasemeni nu stiu daca sa fac rezervare de acum sau oricum vom gasi locuri si in timpul sezonului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Gabriel eu am fost, dar nu am stat cazat ci oaspeții la niște prieteni.
Acolo sigur nu dai greș dacă îți plac resorturile all inclusive, este un adevărat camping 5*.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Multumesc @Raul G, tocmai le-am dat un email sa vad daca imi pot garanta un loc cu adevarat pe malul marii.

Pe siteul lor apare de doua stele, pe noi nr-a incantat ca aveau locuri libere premium.

2F068F65-B80A-443C-B4A9-59F3A2BA5FAB.thumb.jpeg.ba7eb1217ba805e41dc8cac9663293e5.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Gabriel îmi cer scuze l-am confundat cu un alt camping, despre Brioni știu ca este mare și ai loc mereu, este vizitat prévalent de familii din Germania și Austria.
Pot recomanda 2 camping mai la nord, Amarin (cel cu care am confundat Brioni) Ia Rovinj, iar mai sus la Porec camping Istra camping resort.
Dacă nu găsești locul ideal în Istria, poți vedea pe insula de Krk, o insula legata de țărm cu un pod.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Sper ca am gasit locul ideal, deja am facut rezervare aici la Brioni.

Dupa un schimb rapid de emailuri ca sa ma asigur ca intr-adevar voi avea loc chiar la malul marii, le-am platit avansul.

Oricum, prima impresie e favorabila, radeam cu consoarta cum in campingurile romanesti, in special in cele de la mare nimeni pare sa nu poate sa conceapa rezervarea unui loc, nemaivorbind de un anume tip de parcela ( hmm, care parcela? :) ).

Din ce am observat pe siteul lor diferenta intre stelele campingurilor este data de numarul si felul dotarilor, se pare ca ce am ales noi este mai minimalist , adica nu are aqua park ( cred ca nici piscina nu are-nu ca ar conta aspectul).

@Raul G cand spun ca au conexiune de curent electric si apa , inseamna ca trebuie sa imi aduc eu prelungitor si furtun de apa ?

Conectorii de apa arata asa?

image.png.36178a1f00e58e59d20814f16f4c911e.png

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Excelent, vei vedea ce frumos ea stai pealul mării fără sa ai de-a face cu nisipul ce întra peste tot. Ce mi-a plăcut totdeauna la ei, ca au pădurea pana pe malul mării, deci umbra nu lipsește niciodată.
Ai spus bine, ai nevoie de un cablu pentru curent și de un tub pentru apă cu care umpli rezervorul din rulotă, acel racord din poza ta e ok, noi folosim din acela ce nu se innoada.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Gabriel cand veți merge în Croația?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Daca poate cineva sa recomande traseu Prahova - Istria si obiective de vizitat pe traseu , ii multumesc anticipat !

Mai concret, nu stiu care ruta e mai potrivita: cea prin Ungaria sau cea prin Serbia?

Pe de alta parte, am vrea sa vedem , pe cat posibil, si pestera Postoina si rezervatia Plitvice dar si orice alte sugestii sunt binevenite.

 :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Când am fost acasă din Istria am făcut Serbia și întrat pe la Jimbolia, dar eram doar cu mașina. Bun drumul nu ce spune, dar dacă aș rulota in spate drumul ce as face este acela clasic ****-Liubliana cu trecere pe la Postoina - Maribor - Budapesta - Arad și de aici pe unde îți convine mai mult în România. Acesta este drumul classic către România.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos

Salutare!

Si eu voi merge dupa 30 iunie in Croatia. Ma gandeam sa incep din sud, din Dubrovnik si sa ma opresc mai multe zile intr-un camping din zona Porec (vand 2 copii de 6 ani, ma gandesc la Lanterna), apoi poate chiar Venetia.  Nu am mai deschis un alt topic, sper sa nu deranjez pe nimeni pentru ca cer cateva pareri si eu. Am o Toyota Hilux si o rulota pe 2 axe, impreuna de vreo 13, 5 metri (am categoria E).

Mai intai:

Pe unde sa ies din tara spre Dubrovnik? Pe la Jimbolia, pe la  Moravita sau pe la Portile de Fier II? 

Sa merg prin Serbia si Bosnia? Sau prin Serbia si Muntenegru? Am auzit ca traseul prin Muntenegru e foarte pitoresc, dar dificil. (Am fost cu atelajul pe Transalpina si am traversat Lefkada pe stradutele acelea inguste.) 

Orice detaliu si sugestie imi este de folos.

Multumesc!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Bună, ai un atelaj important ca și mine, 12, 80x2, 50 si nu as trece nici prin Srb sau alta mai la sud.
Poți ieși pe la Arad, Budapesta Liubliana, Zagreb, Zara și Dubrovnik

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos
7 minute în urmă, Raul G a scris:

Bună, ai un atelaj important ca și mine, 12, 80x2, 50 si nu as trece nici prin Srb sau alta mai la sud.
Poți ieși pe la Arad, Budapesta Liubliana, Zagreb, Zara și Dubrovnik

De ce nu ai trece prin Srbia? Sunt drumuri inguste? Sau alte cauze? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
De ce nu ai trece prin Srbia? Sunt drumuri inguste? Sau alte cauze? 
Cum spuneam am făcut acel drum, dar fără rulotă. E cam ca și în România, șosele strâmte și traficate, dar eu nici in Romania nu aș circula cu atelajul meu, de asta spun.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos
17 minute în urmă, Raul G a scris:
37 minute în urmă, ANDREI DRAGOS a scris:
De ce nu ai trece prin Srbia? Sunt drumuri inguste? Sau alte cauze? 

Cum spuneam am făcut acel drum, dar fără rulotă. E cam ca și în România, șosele strâmte și traficate, dar eu nici in Romania nu aș circula cu atelajul meu, de asta spun.

As inconjura mult daca m-as duce cum zici tu. Intre Bosnia si Muntenegru, ce imi recomanzi?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
As inconjura mult daca m-as duce cum zici tu. Intre Bosnia si Muntenegru, ce imi recomanzi?
Te poți opri și face pauza la terme de Cadez in Slovenia, superbe.
Bosnia nu cunosc, dar Muntenegru este într-adevăr țara vulturilor cu străzi foarte înguste și în pantă rău, am fost acum mulți ani doar cu mașina și avem amintiri de străzi năucitoare. Varianta Jimbolia - Belgrad - Zagreb cred ca poate fii cea mai buna dacă spui ca prin Ungaria e prea lungă.
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

 

în urmă cu 2 ore, ANDREI DRAGOS a scris:

 Nu am mai deschis un alt topic, sper sa nu deranjez pe nimeni pentru ca cer cateva pareri si eu.

Dimpotriva, esti binevenit!

Initial si noi ne gandisem sa mergem prin sud dar ne-au dat inapoi conditiile de calatorie in Serbia.

Prin Ungaria faci mai mult cu ~ 140 km, daca vom putea inopta intr-un camping cu apa termala se merita ocolul, zic eu.

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos
Chiar acum, Gabriel I a scris:

 

Dimpotriva, esti binevenit!

Initial si noi ne gandisem sa mergem prin sud dar ne-au dat inapoi conditiile de calatorie in Serbia.

Prin Ungaria faci mai mult cu ~ 140 km, daca vom putea inopta intr-un camping cu apa termala se merita ocolul, zic eu.

 

Vreti sa ajungeti si in sud, in Dubrovnik, sau doar in nord?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

In zona Dubrovnik am vrea sa ajungem doar in vizita, similar cu Venetia.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.