Ursu Florin

Cu rulota/autorulota când ploua

13 postări în acest subiect de discuţie despre Cu rulota/autorulota când ploua

Cu rulota/autorulota când ploua

Ursu Florin

Salutare :) 

De curiozitate, voi ce faceti când ieșiți cu rulota/autorulota și prindeți 2-3 zile de ploaie?

Cum va petreceți timpul?

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

Bună seara @Ursu Florin:salutare!:

 Noi am avut ocazia de câteva ori când vremea nu a ținut cu noi. 

 Mereu am ridicat cortul rulotei și ziua petreceam in cort, chiar pregăteam și tocana în tuci, bineînțeles pe  arzătoar cu gaz. De câteva ori eram numai cu familia (nevasta și două fete), ne am simțit foarte bine. Am jucat remi, șah, cărți ect. Pentru noi nu este problemă dacă plouă!:default_emoticons-animated-3:

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Cum spune Antal, in cort la un păhărel, o carte bună, remi sau table dacă temperatura o permite altfel înăuntru dacă afară este frig.
Chiar dacă avem varianta SS deja cablata pentru TV cu tot cu suport montat, nu avem TV asa cum și acasă il folosim doar ca un terminal pt YouTube, Xbox și Disney+.

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.

Depinde și de cât de tare plouă! :)

Am prins pe Dunăre anul trecut 2 zile de ploaie continuă, cu perioade de ploaie torențială.

În momentele acelea atât de tare băteau picăturile pe cort că nu puteai sta de zgomot.

În schimb, în rulotă era ok.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Știu ca rol in rulota 😄 Dar prefer sa stau acasă dacă văd ca ploua 2 - 3 zile la rând 😆

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Ursu Florin Felicitări pentru acest topic! Bune întrebările!

 

Când plouă noi stăm în rulotă sau sub terasă. Am și cort, de acum încolo voi lua și cortul la mine, încă nu i-am făcut proba.

În rulotă jucăm „Uno” - cărți, „stăm” pe telefoane și pe tabletă, facem de mâncare.

(DA! facem de mâncare, în rulotă. Eu am luat rulota să o folosesc, cu toate utilitățile ei.

Am o trapă deasupra zonei de bucătărie și acea trapă are ventilator cu trei viteze, interior și/ sau exterior.

Ventilatorul scoate toate mirosurile și tot aburul cu o viteză fantastică! Nu am probleme, nu îmi fac griji!)

Când ninge sau plouă ne mai uităm la televizor. 

O poză făcută iarna, anul trecut, la Dorna. Minus 18 grade afară, + 25 de grade în rulotă. Am încălzire pe electric și gaz.

 

Dați-mi voie să vă povestesc o întâmplare mai puțin plăcută, legat de acest topic.

Deși am făcut cursuri de ghid turistic, nu am respectat unele lucruri învățate. 

Nu vreau să vă las și pe voi să faceți greșeli prostești ca mine. 

Știu că suntem tentați spre genul acesta de greșeală: să campăm aproape de firișoare de apă „nevinovate”, izvorașe, pâraie, râuri.

 

Greșeală imensă ce poate deveni fatală!!!

 

Poate că ați auzit despre faptul că în 2016 a fost o rupere de nori în zona Gura Humorului - Voroneț. 

Vremea era superbă! Soare, cald, atmosferă plăcută. În câteva ore s-a aschimbat complet.

Noi eram campați pe malul râului Moldova, la Ariniș. Apele râului au crescut incredibil de mult și de repede, aproape să ajungă la rulotă.

Noroc cu băiatul meu mai mare, care mi-a zis încântat:

„Tati! Uite ce frumos și ce repede cresc apele râului”. 

M-am speriat și am început să strâng toate. Râul crescuse așa de mult, mai-mai să ajungă la rulotă.

Două concluzii, pe prima am mai expus-o de mai multe ori, cu orice ocazie:

1. NU campați niciodată lângă ape curgătoare, oricât de mici ar fi și oricât de nevinovate ar părea!!!

2. Pe acea ploaie torențială am strâns cu groază tot ce era de srâns și am fugit spre casă. Asta am făcut la rulotă când ploua afară...

Odată, cândva pe 18 - 19 iunie 2016, pe ploaie. :salutare!:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_20200102_103119.jpg

 

Ca să-mi conving soția să ieșim cât mai des - indiferent de vreme - mai ales când este frig, eu am o vorbă și îi spun că nu ieșim cu cortul, ci cu rulota. În rulotă am căldură. :amuzat:

 

  • Like 9
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Pe 18 iunie 2016

 

IMG_20160618_103207.jpg

IMG_20160618_112524.jpg

IMG_20160618_193711.jpg

IMG_20160618_202817.jpg

IMG_20160618_202843.jpg

IMG_20160618_203727.jpg

IMG_20160618_203748.jpg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Pe 19 iunie 2016:

 

 

IMG_20160619_170610.jpg

IMG_20160619_193551.jpg

IMG_20160619_193616.jpg

IMG_20160619_193618.jpg

IMG_20160619_193630.jpg

IMG_20160619_193653.jpg

IMG_20160619_194207.jpg

IMG_20160619_194356.jpg

IMG_20160619_194405.jpg

IMG_20160619_194530.jpg

IMG_20160619_194532.jpg

IMG_20160619_194629.jpg

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

In 2017 coasta croată și cea din estul Italiei a fost măturată de câteva tornade, unul din acestea à trecut seara la ora 20 prin campingul unde eram noi.
A fost prăpăd, zeci de mașini și rulote complet distruse, răniți...
Atunci pe pielea și buzunarul meu, am învățat niște lecții ce nu le voi putea uita niciodată.
Cort la rulotă da, dar fără nici un fel de bețe, unul din acestea s-a înfipt în mașină și ne-a provocat peste 1000€ de daune. Când am cumpărat rulota nouă 3 luni mai târziu am luat un cort pneumatic Kampa ce nu are nici un fel de băț.
Daunele cele mai mari cum spuneam cu mașini, rulote și campere distruse în întregime au fost provocate de copaci și crengi, brazi înalți cât un bloc doborâti la pământ distrugând totul în calea lor. Crengi mari ce în cădere au distrus tot ce au găsit pana la sol. Lecția învățată atunci a fost sa nu campez niciodată sub copaci.
Majoritatea turiștilor au avut daune, în acea oră infernală era un deliriu total, lume ce fugea în băii sa se ascundă, fiind făcute din ziduri prezentau o oarecare siguranță mai ales pentru cei cu corturi, erau și alții ce stăteau liniștiți. Printre aceștia și vecini din stânga noastră, un cuplu de nemți de cca 80 ani, au stat tot timpul în cortul lor la un pahar de vin fără nici o problemă. Ce am învățat de la ei? La mare toți vrem sa punem rulota în așa fel încât sa avem cât mai multă vedere înspre mare și ne punem toți cu flancul înspre mare pentru a avea terasă pe mare. Nimic mai greșit, efectul de "toate pânzele sus" este garantat, cu corturi puse căciulă pe rulotă, cum am pățit noi, Omnistore rupte. Vântul puternic vine mereu de la mare, deci rulota se pune cu fața spre mare cu partea ei cea mai aerodinamica.
Un ultim lucru, dar nu cel mai puțin important, Tie-Down-ul pus mereu chiar dacă prognoza meteo spune Soare și vreme frumoasa, poți fi plecat la plimbare sau cumpăraturi când se abate o trombă de aer și spui adio la mulți bani.
Recapituland ce am învățat eu, Nu se campeaza sub copaci mare sau munte indiferent, Tie-Down mereu pus, la mare se renunță la "terasa" pe mare și ne punem "prua" rulotei înspre mare.
Când voi deschide pc-ul voi pune și poze de atunci, pe acest tel nu am.

  • Like 12
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristina D.

Interesant topic! 

Ca si tine, si eu am un prichindel, e intradevar putin mai mare dar si mai plin de energie! Cautam solutii sa vedem ce putem face daca ne apuca ploaia pe undeva ptr ca excludem rummy, carti de jos, etc fiind prea mic si la varsta asta se plictiseste repede🙈.

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eliza Miron

@Florin Smolnicki si @Raul G multumim de sfaturi si poze, pentru noi incepatorii sunt de nepretuit :). 

 

Cand eram tineri si inconstienti am dormit si noi cu cortul la Secu 2 zile pe ploaie langa parau, nu ne-am dat seama de pericol desi pe la TV erau stiri cu viituri in perioada respectiva. S-a umflat paraul de pe o zi pe alta dar din fericire a fost doar atat :).

 

Mai era un topic cu viitura in Grecia pe malul marii al unui coleg de forum, am stat cu sufletul la gura cat am citit :

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Asa arata rulota mea la ora 1 noaptea cand furtuna s-a terminat, o alta ce era campata la 4 locuri de campare de mine o duc dimineta , brazi cazuti pe corturi si ce a mai ramas din ele, masini distruse. 

 

IMG_2063.JPG

IMG_2117.JPG

IMG_2070.JPG

IMG_2061.JPG

IMG_2059.JPG

IMG_2050.JPG

IMG_2047.JPG

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovys1979

Ferească Dumnezeu!

Trimis de pe al meu SM-A516B folosind Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.