Iulia B

Baterie rulota

43 postări în acest subiect de discuţie despre Baterie rulota

Baterie rulota

Nadabaica Catalin
6 minute în urmă, Costin Lipan a scris:

@Nadabaica Catalin, spune-mi si mie, te rog frumos, de la ce magazin ai cumparat celulele. Si eu vreau sa achizitionez, dar am mai citit si reviewuri ale clientilor care au primit celule folosite si deocamdata n-am comandat. 

Nu de la magazin. Dar iti pot face rost. Numai ca dureaza.. Ele vin din China, am pe cineva care vinde calitate si Ah reali. Pt ca se mai intampla sa nu fie la capacitate, unii au luat folositi, etc. In principiu cam 700 lei celula 3.2v 200Ah, egalizate din fabrica. Faci tu a doua egalizare cea de dupa depozitare. Eu cu atat am luat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Costin Lipan

Aliexpress, Alibaba, Ebay, Emag, sunt portaluri prin intermediul carora diverse magazine isi vand produsele. Credeam ca ai luat de pe un asemenea portal si intrebam de la ce store sau user ai luat. Eu am luat foarte multe lucruri direct de acolo.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bilti
în urmă cu 4 ore, Nadabaica Catalin a scris:

Am inteles ca si Bilti asteapta BMS-ul.. Deci Bilti, prima data faci egalizara celulelor, fara BMS, le legi pe toate in paralel si le lasi macar 3-4 ore.

Ale mele erau toate 3.29V, dar tot le-am lasat 3 ore in paralel pentru ca multimetru nu-mi masoara sutimile. Apoi le-am conectat in serie, fara BMS  si le-am incarcat cu Well profesional in plaja de voltaj setata special. Adica mare atentie, voltajul maxim de incacare dupa fabricant  este de 3, 65v pc, iar cel minim ce 2, 5 v pc . (Nu recomand , aici e alta poveste). Daca vreti sa aveti viata cat mai multa la acumulatori nu le incheiati cicli.. Astfel setati per celula 3, 4 v maxim si 2, 8 v minim.

 

 

asa o sa fac. in prima faza merg si eu merg pe valori mai lejere apoi, daca totul e ok, o sa incerc pe 2.6-3.5. mi-am luat bms cu bluetooth, mi se pare mai comod sa ma uit pe telefon. ce greutate au celulele de 200ah? ale mele au cam 1.8kg la 60ah.  am verificat acum voltajul si e intre 3.34 si 3.37. ce e drept sunt venite de mai bine de o luna si jumatate si nu am inca pe ce le incarca.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin
14 minute în urmă, Bilti a scris:

asa o sa fac. in prima faza merg si eu merg pe valori mai lejere apoi, daca totul e ok, o sa incerc pe 2.6-3.5. mi-am luat bms cu bluetooth, mi se pare mai comod sa ma uit pe telefon. ce greutate au celulele de 200ah? ale mele au cam 1.8kg la 60ah.  am verificat acum voltajul si e intre 3.34 si 3.37. ce e drept sunt venite de mai bine de o luna si jumatate si nu am inca pe ce le incarca.

De unde ati luat BMS-ul si cat a costat? ca sa fac comparatie.. poate e mai ieftin. O celula are 4 kg, toate 16 kg. Acum sunt in teste, merg de 10 ore pe doi consumatori, lada frigorifica 60W si frigiderul 20W + invertorul care oscileaza in repaus si in conversie. Am plecat la ora 13 cu tensiunea la borne de 13, 6v . acum la ora 22 tensiunea la borne este de 12, 9v . le mai las 2 ore, cam cat ar insemna o noapte incepand cu ora 19 si terminand cu ora 6 dimineata, de camping, pentru un calcul de suprafata pe viu, + - 10Ah iluminat, pompe  si vad cu ce raman.. pentru ceilalti consumatori care vor fi folositi cateva minute pe zi.. + laptop incarcatoare etc. La prima vedere mi-ar ajunge 24H pt toti consumatorii fara incarcare deloc.. Insa cu 2 panouri de 310W cara bag in full 20A/H care sunt rotiti dupa soare e fleac. La cele cu plumb, puse dupa rasarit de cu seara, pana ma trezeam pe la 10 erau full. Iti dai seama ca pot consuma ziua eu si alti cativa vecini de pe panourile mele. Oricum nici cu plumbul nu aveam prb. Putea fi innorat non-stop le incarca fara dificultati.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin
în urmă cu 3 ore, Costin Lipan a scris:

Aliexpress, Alibaba, Ebay, Emag, sunt portaluri prin intermediul carora diverse magazine isi vand produsele. Credeam ca ai luat de pe un asemenea portal si intrebam de la ce store sau user ai luat. Eu am luat foarte multe lucruri direct de acolo.

Eu le-am luat prin alta "filiera" , nu-mi pot forta mana cu pachete multe, insa daca vrei vorbesc si te ajut. Pe site-urile dedicate cu vraja marii pandemia, dureaza f mult , am avut de 3 ori sansa sa nu-mi vina pachetul DELOC, si banii pierduti..Si inainte de pandemie dura extrem de mult , am platit transport rapid, direct, avion, tot un rahat.. Pachetul facea 20 de escale prin toata Europa si la final era si Romania.. Apoi sta si aruncat in muntii de pachete de la Bucuresti, unde aveai "norocul" sa il gestioneze peste 3 luni.. Da ai auzit bine.. Daca povestesc tot ce am patit, nu mai cumperi, ramai cu sechele.. Pachetele fiind ajunse la Bucuresti dupa urmarire si "pierdute" de Posta Romana. M-am lecuit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bilti

a fost comandat in 18 februarue dar inca nu a ajuns.  e undeva prin depozitele postei romane! astia se misca precum melcul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin
La 04.04.2021 la 7:42, Bilti a scris:

a fost comandat in 18 februarue dar inca nu a ajuns.  e undeva prin depozitele postei romane! astia se misca precum melcul.

Nu ai sunat la posta? Eu sunasem dar cina c-o gasesc..  Eu comandasem o lanterna cu led xhp 70.2 . N-a venit nici acum dupa un an jumate.. Cica s-a ratacit prin depozit la Posta Romana.. Si ratacita a ramas..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bilti

ce sa suni? ca au munti de pachete,  abia se misca! sigur a intrat in tara. vorbim de posta romana si asta zice tot. daca nu vine intr-un anumit interval de timp primesc banii inapoi de la aliexpress.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin
în urmă cu 16 ore, Bilti a scris:

ce sa suni? ca au munti de pachete,  abia se misca! sigur a intrat in tara. vorbim de posta romana si asta zice tot. daca nu vine intr-un anumit interval de timp primesc banii inapoi de la aliexpress.

DACA NU FACI RAPORT INTR-UN INTERVAL DE TIMP , nu mai primesti banii. ma refer la timpul preconizat de vanzare. Ei verifica unde a ajuns coletul si daca a intrat in Romania, nu-i mai intereseaza, e raspunderea postei, ei iti trimit tichet de predare catre posta si judeca-te cu posta..

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bilti

inca sunt in timpul in care pot sa cer banii inapoi. nu-mi fac griji. am mai primit de doua ori pana acum. aliexpress nu se complica si iti face returnarea 100% a banilor daca nu primesti produsul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bilti

mi-a sosit BMS-ul. saptamana viitoare imi vine panoul si ma apuc de treaba. are conexiune bluetooth. se pot vedea pe telefon toti parametrii.

 

BMS.thumb.jpg.d5308bf3e7ebcc7c2e83fc7f9b1626b9.jpg

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin
La 4/17/2021 la 16:59, Bilti a scris:

mi-a sosit BMS-ul. saptamana viitoare imi vine panoul si ma apuc de treaba. are conexiune bluetooth. se pot vedea pe telefon toti parametrii.

 

BMS.thumb.jpg.d5308bf3e7ebcc7c2e83fc7f9b1626b9.jpgFoarte tare. Parca e cam mic pentru 60A. Sa inteleg ca a durat 2 luni toata distractia. Uff inseamna ca mie imi vine peste o luna si ceva? AM comandat unul de 100A. Cica e in tranzis spre Romania de 7 zile , plecat din Olanda.

 

 

 

Smart-BMS-4S-LiFePo4100A.webp

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin

Acum, pentru cei care vor sa aiba un sistem usor  si net superior celor conventionale , eu am facut o varianta. Ei bine costa ceva dar totusi am sa postez pentru doritori. Asa cum spuneam 2 panouri 300++W . Apoi am achizitionat un 3 in unul, si anume, redresor, invertor, MPPT de la Well de 1000W. (asta pentru cei care nu consuma exagerat in acelasi interval de timp) baterii lifepo4  4 buc de 3, 2 200Ah descrise si mai sus, in alta conversatia si un BMS 100A care urmeaza sa-l primesc, fiind pe drum.

2 panouri / cca 1000 lei cu tot cu transport.

Well 3 in 1 1250 lei.

Bateriile Lifepo4 2200 lei.

BMS-ul 55$+ 90 lei  taxe vamale , dupa spusele postei. Cam 4800 lei.

Cand ajung acasa revin cu poze pentru fiecare in parte.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin

A venit BMS-ul.. in sfarsit ..!  

dgsdrfzhrg.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nadabaica Catalin

Azi am terminat de facut ultimile teste. Echilibrat, verificat mppt, finalizat setarile, monitorizare balance, incarcare, consum etc. Ramane sa termin montajul in week. Atentie, e mai indicat sa se faca egalizarea prin descarcarea individuala, dupa deconectarea in paralel a elementilor,   monitorizati prin bluethoot. 

IMG_20210614_234602.jpg

Screenshot_20210616_172012_com.inuker.bluetooth.daliy.jpg

Screenshot_20210616_172444_com.inuker.bluetooth.daliy.jpg

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.