Ringhilescu Ciprian

Infiltratie in zona de intrare

19 postări în acest subiect de discuţie despre Infiltratie in zona de intrare

Infiltratie in zona de intrare

Ringhilescu Ciprian

Bun gasit prieteni,

Acum trei zile a cazut cerul pe mine. Am mers la rulota, cu gandul doar de a scoate frigiderul si a-l da peste cap de vreo cateva ori, intrucat refuza sa mai raceasca si sa inghete, corespunzator. Surpriza am vazut-o chiar de la intrare. O infiltratie de toata frumusetea chiar in fata usii, care s-a extins pana sub frigider. Este drept ca in ultimele zile la Iasi a plouat foarte mult si pe toata durata acestor zile, rulota a ramas usor inclinata pe partea dreapta, pe cric, pentru ca trebuia sa ii schimb cauciucul. Pe unde ar fi putut intra apa, prin zona de aerisire a usii este posibil? Atasez poze. Va multumesc pentru ajutor!

20210320_180640.jpg

IMG-20210320-WA0000.jpeg

20210322_165941.jpg

20210322_165923.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan C.

        Salut. In poza atasata am marcat doua chestii. acelea sunt taieturi sau doar s-a dezlipit autocolantul?

Verifica si lateralele si tavanul din zona tocului usii. Daca infiltratia este proaspata, incearca sa duci rulota undeva ferita de ploaie si amplaseaza in ea un dezumidificator electric, deoarece nu a apucat sa putrezeasca structura. Iti recomand o remasticare totala, deoarece cred ca rulota nu a primit asa ceva de cand este ea.

 

Bafta!

20210322_165941.jpg.56d096e332176e39ffb2138a86d975ff infiltratie.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
23 minute în urmă, Ringhilescu Ciprian a scris:

Pe unde ar fi putut intra apa, prin zona de aerisire a usii este posibil? Atasez poze. Va multumesc pentru ajutor!

 

Foarte puțin probabil sa intre pe acolo.

Verifică peretele de jos în sus din zona infiltrației până la geamuri...Foarte probabil să fi intrat pe la șină sau chederele acestora. Baftă! :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Si eu zic ca tot pe undeva pe sus a intrat, propabil pe deasupra usii.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ringhilescu Ciprian

@Bogdan C. In acea zona este dezlipit colantul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ringhilescu Ciprian

Am facut poza si din exteriorul usii, dar si la sina de dedesubt. Cand inchid usa, din interior nu se vede afara, dar am observat ca in partea superioara chederul nu este presat ca in partea inferioara. Recomandati sa remastichez aceasta sina? Ce mastic sa folosesc, Sica 710? Va multumesc pentru ajutor si sustinere. Cu respect, Ciprian Rînghilescu 

20210323_125729.jpg

20210323_125703.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Daca chederul nu preseaza pe usa, inseamna ca aceasta s-a curbat din varii motive. Necesita indreptare si/sau inlocuire cheder daca este copt/rupt.

Din ce ai povestit - rulota aplecata sa bata ploaia mai bine pe usa, de aici si inconvenientul cu pricina.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ringhilescu Ciprian

@NRLaurentiu Fir-ar sa fie! Este o procedura complexa, cea de indreptare a usii? Corpul balamalei este din aluminiu sau din antimoniu? Multumesc 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Daca crezi ca apa a intrat pe laca usa, poti recla usa din balamale astfei incat sa calce mai tare. asta in cazul in care nu este stramba, dupa cum zicea si Laurentiu.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Salutare  @Ringhilescu Ciprian,

am atasat o poza cu ce am găsit si eu sub prag când făceam curățenia generală pentru făcut prima iesire. 

La mine se infiltra cel mai probabil pe la usă pe sus (pe la sină), acolo unde la tine în poză se vede ceva silicon. După ce am văzut dezastru de jos de la prag am curățat cu atenție și am remasticat sina la partea de sus. 

De atunci ii tot uscat sub prag, semn că de acolo proveneau infiltațiile . 

Din păcate acum în toamnă am observat că din interior se vede puțină lumină la partea superioară când închid usa. Provizoriu am adăugat un cheder suplimentar.

În primăvara asta vreau să dau jos toată usa si se refac zonele deteriorate. 

Toate cele bune :salutare!: !

 

20200727_200132.jpg

20200926_161957.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ringhilescu Ciprian

@Ursu Florin da, asa este, anul trecut am aplicat eu un strat de silocon transparent. Daca am gresit, va rog sa imi spuneti, pentru a-l inlatura. Multumesc 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ringhilescu Ciprian

@Bogdan C. Voi incerca sa verific planeitatea usii cu un indreptar lung. In situatia in care usa superioara este stramba, cum o pot indrepta? Din balamale am observat ca permite deplasarea doar sus-jos. Pentru stanga-dreapta cum pot face reglajul?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
48 minute în urmă, Ringhilescu Ciprian a scris:

@Ursu Florin da, asa este, anul trecut am aplicat eu un strat de silocon transparent. Daca am gresit, va rog sa imi spuneti, pentru a-l inlatura. Multumesc 

Pai din ce motiv a fost aplicat acel Silicon?

Nu cu Silicon se lucrează la rulote.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ringhilescu Ciprian

@Ursu Florin din greseli, invatam. Rulota o am de un an si jumatate iar multe lucruri le invat din mers. Cand am aplicat acel strat de silicon, anul trecut, am considerat ca fac un lucru bun, izoland posibilele zone pe unde ar putea sa patrunda apa. Errare humanum est.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ringhilescu Ciprian

Bun regasit. Am reusit, sper, sa gasesc zona pe unde intra apa in rulota. Era in partea de jos a usii, unde chederul nu era presat de usa. Cum imprivizatiile de moment raman definitive, am achizitionat de la Dedeman o banda de cheder pe care am aplicat-o exact in zona in care usa ar trebui sa presexe chederul original. Am asteptat si cateva zile in care a plouat destul de mult si se pare ca problema este rezolvata. Pana la momentul in care voi inlocui chederul usii cu unul nou, ramane varianta de moment gasita de mine. Atasez si poza. Chiar daca nu este intru-totul estetica lucrarea, ea este practica si imi este utila. Va multumesc. Drumuri bune si concedii cat mai placute "cu casa in spate"!

20210405_183108.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Mihai

Salut. Este o provizatie care nu va tine pe termen lung sau la o ploaie serioasa in mers sau palare cu jet oricat de slab.

Pt ca nu ai tras un fir continuu, va curge pe la capete.

Nici chederul folosit nu e cel mai indicat. In Hormbach cred ca am gasit un model mai lat si mai inalt (balonul interior) de culoare neagra.

 

Asta cred ca am luat. Se vinde si la metru. 

https://www.hornbach.ro/shop/Garnitura-de-etanseizare-universala-pentru-toc-de-lemn-cu-falt-5m-neagra/8890873/produs.html

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Claudiu Fabian Milea
      de Claudiu Fabian Milea
      Am facut o prostie, nu am schimbat anvelopele la timp, am cumparat rulota in mai si avea anvelopele originale din 2011, aratau foarte bine si m-am gandit sa le mai tin un sezon... Proasta decizie.
      La ultima iesire am patit-o, pe autostraza, la 100km/h, carcasa anvelopei de pe stanga s-a dezintegrat, am simtit o mica vibratie si un zgomot, in oglinda am vazut bucati de cauciuc ramas in urma... Am tras pe dreapta si am crezut ca am facut explozie. Am fost surprins sa vad ca inca mai era aer in anvelopa... Am vazut ca in 1km am o benzinarie si cu 20km/h m-am tarat pe banda de urgenta... Acolo am intrat in rulota si surpriza surpriza, miros de cauciuc si plin de resturi de polistiren... sub bancheta am gasit o gaura si prin ea vedeam asfaltul... am gasit si doua bucati de cauciuc... Asadar, am gaurit rulota in spatele rotii din stanga, gaura are cam 15/20cm si inca doua zone unde se vede izolatia din exterior... Norocul meu ca nu a fost ceva mai grav si periculos in trafic si ca nu a fost afectata instalatia electrica...
      Intrebarea mea este, cum o rezolv? Stiti pe cineva care pricepe la astfel de lucrari? Multumesc pentru sfaturi si idei.




    • Florin Males
      de Florin Males
      Buna ziua,  
      A sosit primavara si am început lucrările de reparații la rulota achiziționată in noiembrie anul trecut. Deocamdată am început prin eliminarea mochetei. Podeaua se prezintă bine, am doar o zona în fata intrării și una in fața cabinei de dus care vor necesita injectarea cu rășină epoxidica. La momentul achiziționării am descoperit o scurgere la utilizarea cabinei de duș. Cadița avea o fisură. Se pare că am avut noroc, podeaua nu a fost afectată. Deocamdată atât, atasez niste poze și vă țin la curent cu noutățile. Dacă știe cineva o sursă buna pentru cadiță noua, mulțumesc. 





    • Ionut C.
      de Ionut C.
      Oferim servicii pentru rulote si autorulote:
      - consultanta si montaj accesorii
      - consultanta si montaj sisteme fotovoltaice
      - reparatii structuri rulote si autorulote
      - lucrari de intretinere periodica (remasticare, gresat, igienizare bazine de apa cu ultraviolete).
      - spalat interior si exterior, detailing, tratament mobilier, polishare, vopsitorie
      - conversii campervan
       
      Programari la telefon 0785226373
       
    • Mihai P
      de Mihai P
      Cand am cumparat rulota (acum doua - trei saptamani) am constatat la verificare ca are podeaua usor infiltrata langa rezervorul interior de apa curata (sub bancheta, in zona osiei).
      Am luat-o asa si m-am apucat de reparat.
       
      Cel mai important - sa ma asigur ca rezervorul a fost sursa apei. Am mers in sus pe perete si nu ajunge sub geam (e clar ca peretele a “supt” de jos in sus, nu s-a prelins pe el), nu ajunge nici macar la busonul extern de alimentare cu apa). Am verificat sina de jos, e masticata f bine. Ramane doar rezervorul, care avea gaurit furtunul de alimentare. O sa intre si rezervorul in probe, sa ma asigur ca nu are vreo fisura.
       
      Am demontat bancheta care acoperea zona, sa pot lucra cum trebuie.
       
      Am dat linoleul la o parte.
       
      Am inceput sa curat partea putreda si am avut surpriza sa gasesc niste termite mutate in polistiren, asa ca am taiat suficient cat sa ramana lemn sanatos si polistiren curat - vezi pozele. Preventiv, am dat si cu un spray de gandaci / furnici pe toata zona.
       
      Acesta e stadiul lucrarii azi. 
       
      Ceva idei, sugestii si / sau reclamatii pana acum?





    • Alinluca
      de Alinluca
      Astazi cand am mers la rulota am observat o usoara infiltratie in dulapul superior undeva pe la mijlocul rulotei partea dreapta
      Dupa cautari si intrebari cred ca ar fi pe la sina
      Ajutati-ma va rog cu sfaturi
      Se poate da sina jos si cu ce s-ar putea da pentru a etansa zona?
      Am observat ca sunt niste suruburi destul de mici 
      Daca se da sina jos se mai poate prinde la loc ?
      Se mai potrivesc aceleasi suruburi sau trebuie improvizat?
      Se poate face ceva fara a da sina jos?
       
       
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.