Alex.lefterica

Avento Royal 420TL Luxe

64 postări în acest subiect de discuţie despre Avento Royal 420TL Luxe

Avento Royal 420TL Luxe

Alex.lefterica

Salutare!

 

A venit momentul sa imi prezint si eu "jucaria", o Avento Royal 420 din '92. Prima noastra rulota dupa mai multi ani de umblat cu cortul. Desi batranica se tine bine, cel putin asa zic eu. Batrana a fost achizitionata de aproximativ 1 luna jumatate, de la un coleg de servici, un tip maniac cu lucrurile personale care mi-a dat-o cu toate dotarile actuale.

Printre dotari as enumera: wc cu golire exterioara, cadita dus, baterie dus,   panou solar de 300w, controller de 30A, 2 baterii gel de 200 Ah si 150Ah, iluminat full led, prize de 12v, sistem de AC cu apa, TV cu receiver si antena pe 12V, boiler pe gaz, frigider pe 3 cai, mese+scaune camping, cort dublu plus multe altele.

 

Ca planuri de viitor ar fi inlocuirea sistemului electric ca e cam haos prin ea (care intra in lucru in weekendul acesta, bazandu-ma pe sfaturile primite de la mai multi utilizatori ai forumului carora le multumesc din suflet pt rabdare), renuntarea la una din baterii, un rezervor de apa mai mare si inlocuirea bateriilor de la chiuvete si a pompei de apa (care si ea mi-a fost data de o data cu rulota) si un moover pentru a imi usura manevrarea ei.

 

Mai jos regasiti poze actuale, dar la care se vor adauga pe masura ce duc updateurile la final.0ec369ea7a28eb42443c11d0a0bf5289.jpg6cba063ab4e48a6e794ba204045b3a8e.jpg84d7e67ac751c968bbce2970581045fa.jpg841e92c709d526c83f6cb22932e837a8.jpgc6f917017788bf76050d7f40e307b584.jpgf3caff874557ccebbebbb868056e096f.jpgbaad1378146cf863c3d99794c8c440a5.jpg1e654d4551aeb873d6950ca37938a3dd.jpg28fb9bc8c3d2f176008411f75fbc6ad8.jpg

 

Trimis de pe al meu SM-G986B folosind Tapatalk

 

 

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Felicitări, sa aveți parte numai de vacanțe minunate cu căsuța voastră

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Sa va aducă doar vacante minunate! :cu-rulota:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Felicitări pentru achiziție! Să aveți parte de ea și succes la meșterit!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

S-o stăpâniți cu drag @Alex.lefterica și vacanțe minunate! :OK:

:cu-rulota:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bucur Daniel

Felicitări ! Prima mea rulota a fost Avento Royal 390 tlx luxe din 1990.Cumparată in 1998, vândută în 2006 -revizie generală la achiziție ( sistem frânare, gaz, electric) apoi absolut fără nici o problemă, rulota țeapănă, bine închegată !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

@Alex.lefterica sa o stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ea ! Vacante minunate sa aveti :salutare!:!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

Sa o stapaniti sanatosi si sa ne vededem pe campiile patriei.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex.lefterica

Multumesc tuturor pentru frumoasa primire!
Si eu imi doresc sa ne vedem pe campiile patriei cat mai curand!

Trimis de pe al meu SM-G986B folosind Tapatalk

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex.lefterica

Salutari

Pentru ca vremea mi-a permis, weekend-ul acesta m-am apucat de "renovat" casuta pe roti.
Asa cum mentionam si mai sus prima modernizare a batranei este instalatia electrica de 12v, care era haotica. Acum fiecare priza si lampa este cu circuitul ei, cel putin in partea din fata pana la jumatate. Conductorii au fost "pozati" cu canal cablu prin dublura "podelei" corpurilor suspendate pana la dulapul soldat de pe centru, apoi coboara prin dulap, tot prin canal cablu pana sub bancheta din stanga, unde va fi centrala electrica. In zona trecerilor prin peretii despartitori cablurile au fost matisate cu banda textila si fixare ferm pentru a evita "mancarea" izolatiei conductorilor din cauza vibratiilor. Pe unde totusi a mai fost nevoie de unirea mai multor cabluri (gen unirea celor 2 banzi de leduri de pe tavan cu cirtuitul lor) am folosit cleme tip wago.
Problema pe care am intampinat-o astazi a fost la trecerea conductorilor din dulapul soldat (cel ingust) prin baie (pe sub cadita de dus) pana in partea din spate, unde am de alimentat 2 lampi pe led (baie si bucatarie), 1 lampa suplimentara pe blatul de bucatarie, 1 priza de 12v, boilerul care este pe gaz, dar am vazut ca are si alimentare la 12v (probabil pt piezo?) si intentionam si pompa de apa externa. Datorita faptului ca imi este aproape imposibil sa trag atatea cabluri o sa pastrez cablajul de 2.5mmp deja tras si pozat super bine, o sa montez o cutie de derivatie in spate (de unde o sa alimentez toate cele enumerate anterior), inlocuiec tot ce pot (fara sa demontez jumatate de mobilier) din cablaj, ii pun o siguranta mai mare si, cel mai important o sa am grija sa nu folosesc totul de o data. Din pacate alta solutie nu am.
Vreau sa renunt si la una din baterii, dar nu stiu la care.

In incheiere va atasez si cateva foto facute aseara.

Orice comantariu, bun sau rau, e primit cu bratele deschidere.

Multumesc!fcc6936043f6fbc322aabdd24909ffea.jpge7b16b2af20436a3921a73175bdf6414.jpgacd95d57c4a9c44fcd2011110a5dc286.jpg5f68f8bab799dc6c7019f81a423d140f.jpg134a372e19505ee76ed493efae7ca463.jpgefcec07dd605ad93edfc2934b31974de.jpg13dec303f05df99193ff326f2c23ee2a.jpgae25f968f8594b58bb408f8d9009aacb.jpg852da8a468bf81fc66ebeb16296b0c1f.jpg

Trimis de pe al meu SM-G986B folosind Tapatalk

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

'Neata,  @Alex.lefterica!

 

Ai facut treaba buna! Insa nu e bine cu circuitul ala de care zici ca trece prin baie si nu ai loc de alti conductori. Daca nu se poate si nu se poate sa se poata sa pui mai multi conductori pe acolo :) , iti sugerez sa inlocuiesti ceea ce ai pus acum de 2, 5 mmp cu conductori de 4 mmp (bineinteles cu siguranta adecvata in punctul de origine), iar la capatul celalalt,  acolo unde vrei sa faci legaturile, sa pui iarasi o cutiuta cu sigurante sau sigurante in-line pentru fiecare circuit. Nu mai explic de  ce asa, iti dai seama de ce! Din pacate va arata urat, dar totusi va trebui sa faci acele legaturi intr-un loc usor accesibil (care probabil va fi si vizibil, dar macar e in spatele unei usi de la dulapul de jos).

Referitor la care baterie de acumulatori sa renunti, dupa experimentul sugerat de mine, vei vedea care pleaca! Noi... nu avem de unde sa stim starea de sanatate, deci degeaba ne tot spui ca nu stii care sa plece! :)

 

Spor in continuare!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex.lefterica

'Neata, @NRLaurentiu

 

Multumesc mult! Exact la varianta propusa m-am gandeam si eu in momentul in care am vazut ca nu pot trece cu cablurile, insa circuitul de 2.5 mmp ramas nu este tras de mine, asa l-am gasit si nici nu pot sa il schimb fiind prins impreuna cu cablajul de la stopuri in niste cleme din acelea cu cuisor si nu am acces sa trag alt cablaj pe langa cel existent. O sa mai studiez problema in seara asta sau maine, in functie de vreme, poate reusesc totusi sa gasesc o solutie macar pentru a trage 2 cabluri de 4 mmp si a putea face un nou panou de sigurante.

Rog un sfat (tot pentru aceasta zona): exista niste "imbinari" de cablaj, care in momentul de fata sunt facute cu riglete. As vrea sa inlocuiesc aceste riglete (nu mi se par sigure de nici o culoare) si nu stiu cu ce: cleme wago sau cositorite si termocontractabil peste?

 

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Exista un produs, o cutie in care faci legăturile după care se injectează o soluție că gelatina pentru a fi și hidroizolat. Nu știu cum se cheamă produsul. Dar dacă faci cu wago poți ulterior să modifici legăturile! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
54 minute în urmă, Alex.lefterica a scris:

[...] cleme wago sau cositorite si termocontractabil peste?

Daca nu o sa mai ai treaba cu respectivele circuite si ai loc de manevra, cositoreste-le si termocontractibil.

 

Cu o sarma otelita bagi pe la dulap si incerci s-o impingi pe langa WC,  pe la usa exterioara ghidezi sarma mai departe daca ai loc (desi cred ca acolo ai sa dai de marginea caditei si nu te ajuta manevra asta), apoi pe langa cadita pana la dulapul de sub chiuveta baii si apoi tragi cablajul. Nu cred ca nu mai exista loc pe acolo. In cel mai rau caz, daca etansarea pe langa cadita ti se pare ca trebuie reinnoita, mai bine scoti cadita (desi e munca titanica - scoti WC-ul, dulapiorul etc.), revizuiesti ce e nevoie pe sub ea (scurgerea in special), apoi aranjezi circuitele electrice si/sau de apa de la peretele exterior (acolo pe unde nu ai loc acum).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Felicitari pentru achizitie si spor la renovat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex.lefterica

Am sarpe pentru instalatii electrice, nu asta ar fi problema si nici la cadita de dus, acolo e loc destul (cadita are o margina ridicata si pe acolo e loc destul. Problema este in dreptul WC-ul, unde intr-adevar nu m-am gandit sa studiez problema daca am ceva loc pe la usa exterioara, dar acum ca mi-ai dat tu ideea o sa studiez diseara cand ajung acasa. 

Si cea mai grea problema si care m-a facut ieri sa renunt a fost ca baia are "vecin" direct dulapiorul din foto cu bateria, care e foarte ingust si nu am acces cu bormasina sa maresc gaura existenta sau sa dau alta pentru a trece cu cablurile (nu mai zic de ce pozitie minunata e sa lucrezi pe acolo).

 

Revin cu update daca am reusit :).

20210109_150743.jpg

dulap ingust.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

In dulap poti folosi asa ceva (daca lama poate fi pusa si la 90*):

DV_8_5599435_01_4c_DE_20140822083339.jpg.0dc57502cf6073cec0b304d99bed8f04.jpg

Dar, daca locul iti permite, lucreaza pe la trapa exterioara a WC-ului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex.lefterica

Salutare,

 

Ma poate ajuta cineva cu un link sau magazin de unde pot cumpara sigurante pentru curent continuu pentru a le monta intre panou si controler? Nu reusesc sa le gasesc de nici o culoare...

 

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Alex.lefterica intre panou si regulator nu se pune siguranta. Panoul are niste diode care vor ceda in caz de supratesiune sau scurtcircuit. oricum asta se intampla foarte rar.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

@Alex.lefterica de aici am luat eu. Eu zic ca e binevenita o siguranta intre panou si regulator. Asa poti deconecta bateria mult mai usor, nu mai trebuie sa desfaci firele din regulator.  

P.S. Trebuie sa alegi valoarea sigurantei in functie de necesitati (de regula 1.5 x consumul maxim).

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex.lefterica

@Costin Lipan exact pe ideea asta vreau si eu sa pun. plus ca am o tiganie facuta de vechiul proprietar acolo cu niste riglete si as vrea sa scap de ea. Dar 40A nu e cam mare? Sa pun 2 si pe minus?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Pai alegeti tu de cat ai nevoie. Eu ti-am dat linkul. De 40a am folosit eu ca general. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex.lefterica

Mai si eu o intrebare: cat lucrez la legatura dintre panou si controler trebuie acoperit panoul sau doar sa am grija sa nu fac scurt intre fire?

Multumesc!

Trimis de pe al meu SM-G986B folosind Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bilti
în urmă cu 10 ore, Alex.lefterica a scris:

Salutare,

 

Ma poate ajuta cineva cu un link sau magazin de unde pot cumpara sigurante pentru curent continuu pentru a le monta intre panou si controler? Nu reusesc sa le gasesc de nici o culoare...

 

Multumesc!

uite aici un panou. gasesti pe site si sigurante.

 

https://www.autolux.ro/tablou-sigurante-auto-10p.-cod-hf10-01074-maniacars/

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
La 3/23/2021 la 21:32, Bilti a scris:

uite aici un panou. gasesti pe site si sigurante.

 

https://www.autolux.ro/tablou-sigurante-auto-10p.-cod-hf10-01074-maniacars/

Alex cauta sigurante. Cand a zis panou, s-a referit la panoul fotovoltaic... Daca nu se scriu complet denumirile, se duce pe apa sambetei comunicarea! :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.