Daniel P

Reparație carenaj de roată

12 postări în acest subiect de discuţie despre Reparație carenaj de roată

Reparație carenaj de roată

Daniel P

Mă tot intrebam pe unde imi intră apa in rulotă ori de câte ori mă prindea ploaia pe drum. In staționare n-aveam nici o problemă, dar când ploua si eram in deplasare cu rulota, pentru mine era un coșmar. Ajungeam la locul de campare si in loc sa ma relaxez cu o bere, trebuia să scot mocheta afară să se poată usca. :default_doh:

La revenirea din concediu de anul trecut, am identificat in sfârșit problema. In urma unei explozii de acum câtiva ani, s-a spart evident și podeaua rulotei pe care am reparat-o la vremea respectivă si am descris operațiunea la momentul respectiv in Reparatie podea rulota. Singurul loc pe care nu-l verificasem era carenajul de plastic de deasupra roții, imposibil de observat dacă nu dai roata jos. :default_doh:

Când am revenit din concediu, am dat ambele roți jos si așa am observat că unul din cele două carenaje era spart... așa că apa aruncata de roată in timpul mersului, patrundea pe acea spartură in rulotă, ca la ea acasă.

Am demontat aripa, apoi carenajul respectiv prins din fabrică cu ajutorul unor capse care unele au putut fi scoase, altele mai ruginite s-au rupt.

L-am spalat, am apropiat marginile spărturii si le-am lipit provizoriu cu un letcon. Apoi am aplicat cu pensula rașină și fibră de sticlă atat pe interior cat si pe exterior, fiind acum mai rezistent decat a fost din fabrică. :default_big_grin:

Găuri pentru holzșuruburi pe margine, pentru că aveam i-am aplicat si două mâini de vopsea clor-cauciuc,  sikaflex 11 FC si l-am prins inapoi de podea, rezolvând definitiv problema care mi-a dat atâta timp batăi de cap. 

Numai bine tuturor si vacanțe frumoase! :OK:

20201005_101444.jpg

20201005_101458.jpg

20201005_120807.jpg

20201005_121859.jpg

20201005_143331.jpg

20201005_143640.jpg

20201005_152342.jpg

20201005_152403.jpg

20201006_084143.jpg

20201007_113102.jpg

20201012_120529.jpg

20201012_153514.jpg

20201012_164049.jpg

  • Like 13
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin B

Super treaba! Banda gri (etansare?) din ultima poza, ce este?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Banda gri din ultima poză este garnisajul aripei rulotei, care impiedică patrunderea apei si protejează holzșuruburile cu care se fixează aripa.

 Nu am montat-o eu, așa e din fabrică :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Treaba ca la carte :salutare!:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Treaba buna! Paharelul e restanta de la cele de ieri? :default_big_grin:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Nu merge treaba fara pahărelul aferent alaturi @Bogdan C. :default_109:

Apropo de cele 44 de ieri, m-am luptat eroic sa le dovedesc până azi-noapte in jur de ora 01.00 si n-am reușit...m-au dovedit ele pe mine :amuzat:

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Felicitări @Daniel P ! Iarăși ai dat dovadă de profesionalism! Sunt sigur că mai bine nici nu se poate! Jos pălăria!:salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

:OK: fibra nu are moarte in cazul acesta !  Nu am probleme dar cand schimb amortizoarele comandate ma uit si la carenajul rotilor :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Multumim @Daniel P pentru prezentarea foarte detaliată!

Arată foarte bine rezultatul final :bravo:

Toate cele bune:salutare!: !

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Ghelec

Salut @Daniel P!

A iesit excelent carenajul, dupa reparatie. Legat de rasina si fibra de sticla: imi poti spune ce anume ai folosit, si de unde, te rog? Ma intereseaza si pe mine sa fac unele corectii, dar mult mai mici (sa astup niste gauri din caroseria de fibra de sticla)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

Meserie... 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 1 oră, Stefan Ghelec a scris:

Salut @Daniel P!

A iesit excelent carenajul, dupa reparatie. Legat de rasina si fibra de sticla: imi poti spune ce anume ai folosit, si de unde, te rog? Ma intereseaza si pe mine sa fac unele corectii, dar mult mai mici (sa astup niste gauri din caroseria de fibra de sticla)

 

Salut @Stefan Ghelec ! :salutare!:

Eu am folosit acest Kit de reparatie . Am comandat o cantitate mai mare sa fiu sigur că-mi ajunge și dacă-mi mai rămâne, să-l mai folosesc si cu alta ocazie. Dar pe același site, găsești și poți comanda o cantitate mai mică. 

Baftă ! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • A. Traian
      de A. Traian
      Am inițiat acest topic pentru a știi cum pot reda aspectul și funcționalitatea inițială a șinei de aluminiu pentru cort.
      A mea e puțin "creață".
      Cred că intervenția cu ciocanul nu-i indicată și aș vrea să aflu cum o pot îndrepta că să-i redau forma inițială sau dacă e cineva care a rezolvat aceasta problema și cum. Eventual daca există vreo sculă dedicată pentru asta 🤔.
    • Iri
      de Iri
      Salut colegi!
      Ma puteti ajuta cu un meserias fara ghilimele pentru reparatie rulota burstner club cat mai aproape de Craiova?
      Multumesc!
       




    • James
      de James
      Dragi prieteni,
      Rulota care am achizitionat-o de curand are cateva probleme exterioare (voi atasa si poze) care as vrea sa le remediez dupa cum urmeaza :
      1. Colt dreapta sus rupt la geamul cel mic de la dormitor.
      2. Colt dreapta sus rupt la geamul de la bucatarie.
      3. Geam sufragerie pe partea stanga a rulotei - crapat - lipit de fostul proprietar.
      4. Coltar spate stanga (langa stop) lipsa.
      5. Stop spate stanga spart superficial.
      6. Usa acces rezervor toaleta deteriorata si rama rupta.
      7. Sina pt cort deteriorata langa usa acces rezervor toaleta.
      8, Partea dreapta fata agatata la poarta intrare in curte de catre cel de la care am cumparat-o,  astfel incat foaia de aluminiu este taiata si polistirenul din spate putin infundat.
       
      a. Cat de grave vi se par fiecare in parte ?
      b. La geamuri sugerati sa fie remediate sau schimbate?
      c. La stop e spart doar geamul de acoperire, cel din interior este intact - sugerati reparare sau schimbare ?
      d. De unde as putea achizitiona o rama de usa sa o înlocuiesc pe cea rupta ?
      e. Sina se poate repara ?
      f. La panelul de aluminium din dreapta fatza (cel taiat/agatat in poarta) un prieten mi-a sugerat ca:
         - se poate taia doar fâșia alba (aprox 40cm) si se poate inlocui cu alta bucata de la dezmembrari.
         - totodata mi-a sugerat sa înlocuiesc si polistirenul "infundat" din spatele aluminiului deteriorat.
      => Ce parere aveti, este o varianta viabila ce mi-a sugerat el ? Daca este corect, stiti careva CINE ma poate ajuta cu partea asta de tinichigerie ?
      (eu deocamdata pe bucata cu taietura am pus silicon ca sa sigilez provizoriu pana remediez problema.


    • Stefanita Stancu
      de Stefanita Stancu
      Buna ziua,
       
      Deschid acest topic pentru a putea gasi solutia cat mai buna si la indemana pentru renovarea unei rulote.
      Am luat de curand prima rulota din viata noastra, lucru pe care nu l-am dorit foarte mult, dar acuma ma lovesc de cateva probleme tehnice si anume:
      In urma demontari mobilierului pentru schimbarea culori am descoperit ca la un colt peretele era moale,  m-am apucat sa curat tapetul si am descoperit putregai uscat deci clar a avut infiltratii.
      Va rog sa ma ajutati cu sfaturi pentru a achizitiona solutii de lipit lemnul rapid si de durata si solutii pentru lipit PFL peste polistiren si de lipit polistiren de tabla de aluminiu.
      Astept sfaturi si parerile dumneavoastra.
       
      Va multumesc
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.