Claudiu Constantin

Acumulator rulota

8 postări în acest subiect de discuţie despre Acumulator rulota

Acumulator rulota

Claudiu Constantin

Buna ziua sunt nou pe aici ma intereseaza un acumulator pentru rulota mea Chateu Chiara. Precizez ca are instalatia pe 12V si am achizitionat de curand un panou solar portabil de 145W. Am gasit acest acumulator https://www.global-electronic.ro/acumulator-gel-plumb-deep-cycle-afisaj-12v-100ah_12881.html?id=530 daca este vreun coleg care foloseste acest acumulator il rog sa imi dea cateva detalii despre el sau daca ma puteti ajuta cu un sfat in achizitia unui acumulator va raman dator.

vrla-battery-outdo-otd100-12-gel12v100ah.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

Eu îți recomand Rombat Tempest :) Le folosesc de câțiva ani și sunt foarte mulțumit de ele :default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Claudiu Constantin

Ok mulumesc.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Sau la dbsolar , găsești baterii pe gel si AGM la prețuri foarte bune. Baftă! :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gigi Gavrila

Salutare colegi, va rog sa ma ajutai cu o informatie, am o baterie Tempest de 100A cumparata in vara lui 2019 ptr o mica escapada la munte, am vrut sa campam Off dar pana la urma am ajuns la Bran Vampire, bateria fost folosita cam 2 luni anul trecut sa mi lumineze curtea, as vrea sa mai cumpar una tot de 100A Tempest sa fie in total 200 legate in paralel, conteaza daca una este mai veche si alta cumparata anul asta?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut,  @Gigi Gavrila!

 

Ideal ar fi sa montezi o piesa care face echilibrarea bateriilor de acumulatori la incarcare.

 

Insa sunt multi care fac conectarea paralela bruta, chiar si fara dioda. In acest caz iti recomand ca la un interval de timp ales de tine (2, 3, 5, 6 luni,  sa verifici ce tensiune are fiecare in parte (numai dupa o perioada de o zi de la deconectarea lor din circuit si de preferat sa fie incarcate la maxim) si astfel sa apreciezi care este starea de sanatate a fiecareia in functie de diferenta de tensiune dintre ele.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gigi Gavrila

Multumesc! am vazut o piesa de egalizare ptr baterii in paralel de la Victron dar mi se pare destul de piperat, la banii astia mai puneam ceva si luam direct una de 150-200A, sunt foarte multe scheme de cablare a lor.....nici nu sti pe care sa o iei mai in serios.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Sau le-ai putea conecta cu cate o dioda pe fiecare si incarca cu cate un regulator pwm separat (un pwm a ajuns sa coste 50-60 lei).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.