Ducan Vasile

Probleme incarcare acumulator rulota ELDDIS ODYSSEY

4 postări în acest subiect de discuţie despre Probleme incarcare acumulator rulota ELDDIS ODYSSEY

Probleme incarcare acumulator rulota ELDDIS ODYSSEY

Ducan Vasile

Salutare tuturor! Vă rog frumos să ma ajutati si pe mine! Sunt nou, nu ma pricep de loc la rulote, dar mă voi stradui să învăț.

La rulota mea ELDDIS ODYSSEY aumulatorul nu se incarca cand rulota este conectată la rețea.Am ințeles că rulota a fost conectată inainte din greșeală la un generator de curent pe benzină fără stabilizator de tensiune, si i s-a dat tensiune prea mare Am găsit arsă sursa in comutație existentă pe rulotă si sărită siguranța diferențială din tabloul electric al rulotei. 

Am desfăcut sursa in comutație și am găsit pe placa electronică un varistor ars si siguranta  de pe placă arsă.

Le-am înlocuit, sursa in comutatie lucrează,  am ridicat siguranța diferentiala din tablou, toate merg, dar nu incarcă acumulatorul.

Am verificat si placa electrică cu releele si sigurantele si toate sunt ok. Nu stiu daca s-a mai umblat înainte la firele de acolo sau nu. Eu la demontare le-am făcut poze și le-am montat la fel. 

Daca aveti careva o poză cu firele de conectare,  Nu stiu unde să mai caut. Mă puteți ajuta cu o schemă electrică a rulotei?

Am facut schema de comandă a releelor poate va fi de ajutor cuiva si cateva poze..

Cablajul releelor si a sigurantelor este dublu-cablat, are circuite pe ambele fețe..

 

 

schema electrica sigurante 12V.jpg

placa sigurante cu releele date jos.jpg

conexiuni2.jpg

conexiuni3.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Salut,  @Ducan Vasile si bine ai venit!

 

Incearca sa gasesti un comutator care opreste alimentarea cu 12 V spre bateria de acumulatori cand rulota e cuplata la 230 V. Daca nu exista, probabil circuitul este deschis spre ea (undeva in centrala, probabil la conexiunile unui releu). Oricum acumulatorii AGM sau GEL au alte caracteristici de incarcare si de aceea s-a anulat. Nu ai ce face cu sursa actuala. Ea da (probabil) doar 13, 8 V, iar cu aceasta valoare poti strica acumulatorii de tip nou. Presupun ca ai masurat la bornele batriei de acumulatori cand sursa este alimentata de la 230 V si nu se observa ca se ridica tensiunea de la cat e ea in repaus.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ducan Vasile

Multumesc frumos pentru promtitudine! :salutare!:Da , am verificat cu aparatul de masura  la bornele bateriei de acumulatori cand sursa este alimentata de la 230 V si nu se observa ca se ridica tensiunea de la cat e ea in repaus.

Ultima data cand am verificat nu am găsit nici un comutator, care ar putea intrerupe circuitul ....

Rulota  este la țară si acum nu pot verifica, dar cand merg din nou o să verific circuitele iarăși , caci acum am schema releelor si a sigurantelor de 12V. 

Am un punct de plecare...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Cu placere! Spor la cautat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.