Andrei Dragos

CUMPAR rulota 2 axe

35 postări în acest subiect de discuţie despre CUMPAR rulota 2 axe

CUMPAR rulota 2 axe

Andrei Dragos

Salutare!

 

Poate sunt dintre colegi care au idee unde pot gasi o rulota mai mare.

A vrea una cu urmatoarele caracteristici (obligatoriu):

-2 axe;

-exclus engeleasca;

-an minim 2005;

-pat matrimonial si 2 paturi etajate (inafara de patul care se face din banchete);

-dus separat de WC;

-frigider mare, cu congelator separat;

 

Pe langa aceste optiuni, mi-ar mai place sa aiba AC si antena satelit cu reglaj automat.

Daca aveti idee de asa ceva, va rog sa imi dati de stire. Orice raspuns imi este de folos. Va multumesc!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

O vând pe a mea, în afara de dublu ax are tot ce ceri, Knaus Sudwind Silver Selection 580 QS din 2018 înmatriculata 1900 kg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos
La 02.02.2021 la 1:13, Raul G a scris:

O vând pe a mea, în afara de dublu ax are tot ce ceri, Knaus Sudwind Silver Selection 580 QS din 2018 înmatriculata 1900 kg

Îmi poți trimite poze? Sau găsesc undeva? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

A mea este la fel ca și aceasta din clip, in telefon am doar poza aceasta

583fe2446582f652f12591da5016e580.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos
La 02.02.2021 la 1:13, Raul G a scris:

O vând pe a mea, în afara de dublu ax are tot ce ceri, Knaus Sudwind Silver Selection 580 QS din 2018 înmatriculata 1900 kg

As prefera, totusi, 2 axe. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Cu doua axe ai mai multa stabilitate, mai ușor de făcut marșarier cu mașina, dar mai greu la mână. Mooverul costaai mult este Mak complex, în țările unde se plătește autostrada cu bariere tip Italia, Croația, Franța costul acesteia este dublu.
La dublu ax ai lărgime de 250, ești pregătit de asa ceva? A mea e 250x781, dar un România nu o duc nici in ruptul capului. Tine cont ca în ultimii 2 ani am făcut cca 5000 km in Franța, iar din aceștia 80% pe drumuri naționale inclus pasuri alipne fără probleme, dar cu 250 cm ajung maxim la Szeged...
Baftă la căutare

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos
5 minute în urmă, Raul G a scris:

Cu doua axe ai mai multa stabilitate, mai ușor de făcut marșarier cu mașina, dar mai greu la mână. Mooverul costaai mult este Mak complex, în țările unde se plătește autostrada cu bariere tip Italia, Croația, Franța costul acesteia este dublu.
La dublu ax ai lărgime de 250, ești pregătit de asa ceva? A mea e 250x781, dar un România nu o duc nici in ruptul capului. Tine cont ca în ultimii 2 ani am făcut cca 5000 km in Franța, iar din aceștia 80% pe drumuri naționale inclus pasuri alipne fără probleme, dar cu 250 cm ajung maxim la Szeged...
Baftă la căutare

Nu inteleg... Care e treaba cu 250? e prea lata?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Da, lățimea de 250 este o problema, mai ales pentru drumurile din România, practic ești lat cât un autotren.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.

250 este doar o dimensiune, nicidecum o problemă... A mea are 210, pe bune dacă m-ar deranja 250, chiar și așa, prin Românica noastră dragă! :noroc:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Clar ca este doar o dimensiune, este aproape dimensiunea unei benzi de circulație, iar România știm bine ca nu are margine în dreapta și acolo unde este e ruota si plina de gropi.
Ai o suprafață de contact cu aerul, deci frână aerodinamică de 25% mai mult decât la 210, nevoie de mașină mare, grea și puternica.
Este mai ușor da treci de la o rulotă de 5 metri la una de 6 decât de la 210-220 la una de 250.
Când vorbim despre ceva este bine sa îl cunoaștem, altfel nu facem o figură prea bună.

Modificat de Fejer Antal
  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Sunt de acord cu @Raul G ! Weekendul trecut am petrecut lângă pârtia de schi la Havas Bucsin. Prietenul meu a venit cu noua rulotă care avea lățimea de 2.5m. Dimineață la prima ora a trebuit să ieșim pe drumul principal altfel nu mai avea loc între mașinile parcate. In drum spre casă în multe locuri trebuia să intre în gropi de la marginea drumului, și de fiecare data daca era oprit o mașină jumătate pe trotuar trebuia să se oprească să treacă mașinile din sens opus. Necesită mult mai multe atenție și experiență că să tragi o rulotă cu acest gabarit. Însă nu este imposibil!

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.
în urmă cu 7 ore, Raul G a scris:

Clar ca este doar o dimensiune, este aproape dimensiunea unei benzi de circulație, iar România știm bine ca nu are margine în dreapta și acolo unde este e ruota si plina de gropi.
Ai o suprafață de contact cu aerul, deci frână aerodinamică de 25% mai mult decât la 210, nevoie de mașină mare, grea și puternica.
Este mai ușor da treci de la o rulotă de 5 metri la una de 6 decât de la 210-220 la una de 250.
Când vorbim despre ceva este bine sa îl cunoaștem, altfel nu facem o figură prea bună.

 

Omul spune că își dorește, citez:

”Aș vrea una cu urmatoarele caracteristici (obligatoriu):

-2 axe;  .........”

 

După care, câteva postări mai jos, spune din nou:

”Aș prefera, totuși, 2 axe.”

 

Deduc de aici că știe despre ce vorbește și are și cu ce să o tragă.

 

Știi când nu faci o figură prea bună Raul?

Îți spun eu, atunci când inventezi probleme (când de fapt sunt doar niște neajunsuri) doar ca să-ți lauzi marfa! PA! 

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Bogdan, nu meriți nici măcar replică

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos

 

Multumesc celor care au incercat sa imi dea cateva sfaturi.

Imi pare rau ca topicul meu a starnit oarece animozitati. 

Sa nu va fie cu suparare, dar eu chiar caut o rulota.... Astept si sfaturi, dar mai ales propuneri. 

 

Va multumesc inca odata!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Andrei, ia partea pozitivă...discutia este în "trend"
Acum fără gluma, nu ne-ai spus cam cât ar fii bugetul ca să știm ce anunțuri să îți propunem.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos
La 08.02.2021 la 22:59, Raul G a scris:

Andrei, ia partea pozitivă...discutia este în "trend"
Acum fără gluma, nu ne-ai spus cam cât ar fii bugetul ca să știm ce anunțuri să îți propunem.

10.000 - 15.000 euro

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ene Bogdan
Andrei Dragos
Gabriel Schuster
La 2/8/2021 la 21:03, Bogdan D. a scris:

 

 

Știi când nu faci o figură prea bună Raul?

Îți spun eu, atunci când inventezi probleme (când de fapt sunt doar niște neajunsuri) doar ca să-ți lauzi marfa! PA! 

 

 

Comentariul mi se pare putin deplasat, in conditiile in care observatiile au fost pertinente si @ Raul G este un coleg care a sarit mereu in ajutorul celor care au intrebat si nu este vreun vanzator de rulote. 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ene Bogdan
în urmă cu 2 ore, ANDREI DRAGOS a scris:

Multumesc, dar nu are paturi etajate

 

Salut , greseala mea , si imi cer scuze .

 

Vezi link ul de mai jos . Am studiat mai bine problema si chiar ai dreptate cu modelul pe 2 axe .

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=309099152&axles=TWO&categories=Caravan&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&grossPrice=true&isSearchRequest=true&maxPrice=20000&minPrice=10000&pageNumber=3&scopeId=MH&sfmr=false&action=eyeCatcher&searchId=b4dbcb28-7352-5f16-043b-6b82b1995bdd

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos
în urmă cu 9 ore, Ene Bogdan a scris:

Nu îmi dau seama din poze. Vasul wc este separat de dus? Ce configurație are toaleta? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dragos

Din cate vad eu, se pare ca nu are WC.

De la Dethleffs imi place modelul Camper. A vazut cineva pe undeva?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.