Agapia Cristi

Dimensionare panou solar

87 postări în acest subiect de discuţie despre Dimensionare panou solar

Dimensionare panou solar

NRLaurentiu

In plus, cocotat acolo pe perete, nu are viata lunga - va pica pe jos de la trepidatiile din mers. Nu cred ca am vazut pana acum piese grele montate pe peretele firav al unei rulote. El (invertorul) se pune pe podea, langa bateria de acumulatori. De la vibratiile din mers, acele holtzsuruburi se vor desprinde din TEGO si mai fac eventual si un scurt (ori ele, ori firele smulse in cadere). De asemenea, si sursa in comutatie si invertorul puse in dulap, nu prea fac casa buna cu hainele. Eu iti recomand sa le repozitionezi.

 

Daca luai un TV nou (adica sa stie sa redea si fisiere video codate HEVC si sa aiba si tuner pentru S2) cu alimentare de la 12 V, iar la TT schimbai rezistenta,  scapai cu totul de inverter.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Costin Lipan

Daca legi panourile in serie, in cazul umbririi partiale a unui panou, scade randamentul si pentru cel de-al 2-lea panou (ambele vor incarca cu acelasi curent - curentul celui umbrit).

Pentru legarea in paralel, va scadea putin tensiunea (ambele vor incarca la tensiunea celui umbrit), dar se  vor aduna intensitatile.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Agapia Cristi

@Costin Lipan , asta nu îmi ieșea mie astăzi la proba. Era trecut de ora 17, unul dintre panouri era mai umbrit.... M-am desumflat de tot. 15v, 0.4A.
Am incercat și cu cel de 310W - 30V, 0.8A.
Era altceva.
Deci: având în vedere că pentru două panouri, in general montajul se face pe zone diferite ale rulotei, e mai avantajos să le legam in paralel, decât în serie. Corect? Unul poate fi iluminat ok, celălalt mai deloc, asta micșorând randamentul întregului sistem.
Eu am ales sa le montez în serie, crezând că controlerul va gestiona mai bine Tensiunea mai mare și curentul mai mic decât tensiunea mai mică și curentul mai mare. Așa am crezut. Cu sursa de 48V face treabă foarte bună.
Cu panoul de 310W, care-l tine in peste 30V, de asemeni.
Mare diferență între panoul de 310 și cele două de 100. E posibil sa fie o problema cu cele de 100?
Arată diferit fata de cel de 310, adică celulele sunt mai mici. Mai înguste și mai multe.
Or fi făcute din resturi...
O sa pun mâine o poza, poate mă clarificați.
Până una alta, mulțumesc tuturor celor care m-ați îndrumat! Mai am un hop, să definitivez cu panourile.
Iluminatul e trecut tot pe 12v. Am niste spoturi, care îmi și plac. Sunt cu soclu E14, și nu găsesc bec de 12V. Poate știți voi vreun pont.
Mulțumesc!



Trimis de pe al meu Redmi Note 9 Pro folosind Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Daca legi panourile in paralel, trebuie sa pui cablu ceva mai gros (din cauza asta se prefera transportul curentului electric la tensiune mare), insa in cazul panourilor, este mai eficient sa le legi in paralel.

Pentru spoturi, insa, nu exista adaptor de la e14 la g4, iar becuri e14 la 12v nu cred ca ai sa gasesti (eu n-am gasit). In schimb gasesti tot de unde ai luat sursa, soclu g4 cu cablu. Daca-ti permite spotul, poti incerca sa scoti soclul becului si pui soclu g4. 

De invertor: eu am luat 1500w si mi-a venit cu niste cabluri: 50cm x 25mmp.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

De prinderea panourilor: eu ma gandesc sa pun cornierul cu prinderea pe tavan, sub panouri (suruburile sa fie dedesubt, nu in exteriorul panourilor). In felul asta apa va ajunge mult mai greu la gauri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Agapia Cristi

Ei, aici chiar că vă faceți cam multe probleme.
Eu am o firma de acoperișuri, montez țiglă metalică. Nu e o așa de mare problema cu infiltrațiile pe la șuruburi. Daca se folosește un mastic care rămâne elastic, sau chiar banda butilica, și se curăță bine suprafețele, eu nu cred că e o problema. Noi folosim de obicei un mastic negru, asemenator cu cel cu care se lipesc parbrizele pentru etanșare. E foarte bun și își păstrează flexibilitatea, doar că dacă vrei să dezlipești, trebuie să îl tai.
Eu pentru operațiunea asta, și pentru altele care urmeaza, am achiziționat 2 tuburi de Sika 710. Atenție! Se lipește de degete că naiba!

Trimis de pe al meu Redmi Note 9 Pro folosind Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Aha! Probabil ca imi fac prea multe probleme din punct de vedere al infiltratiilor (eu repar laptopuri si fac retele :default_big_grin:). 

Masticul are aderenta foarte buna la el. Ca sa scapi de el,  faci o biluta din mastic si tamponezi cu ea masticul lipit pe mana.

Referitor la caldura din compartimentul din spatele sobei: eu am captusit tot spatele sobei cu vata bazaltica caserata de 3cm. Este special facuta pentru scopul asta (se foloseste la captusit seminee),  la Dedeman costa 18 lei o placa de 60x100 si se lipeste cu folie adeziva de aluminiu, iar tubulatura am captusit-o cu tub pentru izolat teava. Am facut proba acum 2 zile, soba are un randament mult mai bun, iar in compartimentul din spate totul ramane rece, in afara ventului care e calau (pe acela nu cred ca e bine sa-l invelesti).

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Agapia Cristi

@Costin Lipan , bun tare pontul cu izolarea sobei. O sa aplic și eu aceasta soluție, deoarece am observat că da multă căldură în compartimentul de sub dulap, iar pe traseul cel mai lung de ventilație, scoate aer doar puțin călduț. Eu mă gândeam să pun un ventilator in lateralul sobei, care să scoată aerul cald de acolo, dar cred că soluția ta e mai buna, că nici nu face gălăgie.

Trimis de pe al meu Redmi Note 9 Pro folosind Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Rotaru

Căldura "pierdută" pe tubulatură are rolul ei. Nu recomand izolarea. Câștigi la debitul de aer la gura de ventilație dar pierzi perna de aer cald din jurul pereților.  Multe tubulaturi chiar au găurele date din fabrică în acest sens. Dacă vrei neapărat debit mai mare montezi un ventilator pe tubulatură,   aproape de gura de ventilație. 

Caldura excesivă din spatele sobei poate și ea fi folosită dacă ieși iarna. Dulapul de deasupra sobei , unde se acumulează multă căldură,   poate fi locul ideal de a usca hainele ude după activitățile din zăpadă. 

Toate au rolul lor. Nu zic că nu se pot face îmbunătățiri,   dar uneori găsim probleme unde nu sunt.

Modificat de Marius Rotaru
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

@Agapia CristiEu am izolat tubulatura pe tot traseul si am ridicat-o de pe podea, sa nu ocupe din spatiul de depozitare. Am facut gauri in tuburi si in izolatie.

@Marius Rotaru si eu si Cristi, am schimbat destinatia acelui compartiment (acolo va fi "camera tehnica"), motiv pentru care "caldura excesiva" nu e deloc binevenita. 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Rotaru

Ținând cont că poziția nu permite amplasarea acumulatorului foarte aproape de "camera tehnică" eu aș fi amplasat altundeva locatarii camerei. Așa aveai cabluri mai scurte ( care sunt cruciale pe 12V ), aveai greutate amplasată mai jos și scădea și riscul să te trezești cu ele smulse din perete.

Dar voi știți mai bine care vă sunt necesitățile. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Ohooo!, ciar acolo am pus bateria, jos, la 20 cm de osie. Invertorul este la 20 cm de baterie, panoul de sigurante la 30 cm. Mpptul va veni exact deasupra, iar deasupra lui gaura pt cablurile de la panouri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.