Agapia Cristi

Începător, caut rulota

8 postări în acest subiect de discuţie despre Începător, caut rulota

Începător, caut rulota

Agapia Cristi

Bună seara,

Așa cum am scris și la rubrica prezentare, sunt în căutare de o rulota. Suntem o familie de 5 membri, 2 părinți și 3 copii de la 1.5 la 9 ani.

Copiilor le place să doarmă îngrămădiți, așa că ne dorim sa fie cu doua spații de dormit, dar nu paturi supraetajate. MMA-ul in jur de 1300kg - o voi tracta cu un Duster 1.5dci 4x4. Ne place sa mergem în offcamping, așa ca orice dotare ce tine de autonomie e un plus. Bugetul maxim disponibil ar fi de 5500 de euro.

Am căutat pe la dealerii și am găsit anunțuri, ca de exemplu acestea:

 

https://rulote-turistice-second.ro/portfolio-items/rulota-hobby-de-luxe-440-sfe/#iLightbox[gallery_image_1]/17

 

https://www.ruloteimport.ro/rulote/rulota-beyerland-sprinter-440-lb-lite/

 

Cunoașteți aceste parcuri? Sunt seriosi?

Am înțeles că cei din Târgu Secuiesc au recomandări bune. Cei din Cluj?

As avea șanse să găsesc o rulota mai buna in banii ăștia la o persoana fizica? Eventual poate e vreun coleg care vinde rulota, sau știți pe cineva care are o rulota bună.

Va mulțumesc!

 

 

Trimis de pe al meu Redmi Note 9 Pro folosind Tapatalk

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel K

Prima pare cam grea pt masina ta. Ia vezi in talon cat poti trage si mai scade cel putin pana la 80%. Ma tem ca o sa va cam inghesuiti. S-a mai discutat despre parcuri de rulote, daca nu ma insel chiar si despre acestea. Sunt multe rulote pe piata in zona asta de pret, ai din ce alege, dar si surprize la fata locului. Documeteaza-te pe forum cat poti de mult inainte de a cumpara. Spor.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Agapia Cristi

Pot sa tractez 1500 de kg, de asta am zis MMA maxim 1300. Oricum, încărcătură grea o sa fie pe mașina, așa că eu consider că e ok.
Duster-ul a câștigat towcar of the year in 2013 la categoria lui, asa eu zic că e ok.

https://www.thetowcarawards.com/tow-car/dacia-duster/

Trimis de pe al meu Redmi Note 9 Pro folosind Tapatalk

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Bună, noi avem 3 copii și călătorim cu o 580 de 7, 80x2, 50 și 1900kg.
Cel mai mare cam de doi doarme în cortul lui afară, deci avem cele doua zone de dormit ocupate și "sufrageria" libera acum.
Dacă doriți două zone de dormit, dar nu paturi suprapuse vad ca singură soluție Knaus 500 UE sau similare unde paturile gemene se transformă într-un pat king-size.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Agapia Cristi

Pai tot căutând, am dat peste rulote englezești, care au un pat matrimonial in spate, iar în fața au doua canapele ce se unesc, și rezultă un pat mare, aprox 2x2m. Genul asta de configurație ar fi cea mai potrivită, dar inca nu am găsit nimic adus din Europa. Iar cu astea aduse din Anglia, știți și voi care e situația acum. Doar daca aș găsi una gata înmatriculată și fără probleme...

Trimis de pe al meu Redmi Note 9 Pro folosind Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Prima chestie ar fi sa mergi cu un avizat in domeniu, pentru inlaturarea pe cat posibil a riscului de infiltratii si defecte ascunse.

LA ORICE URMA CAT DE MICA DE UMEZEALA SAU INFILRTATII, RENUNTI LA CUMPARARE, CHIAR DACA PRETUL SAU NEGOCIEREA DEVINA TENTANTA! Spun asta rastit si tare, deoarece o sa iesi cu copilasii, iar aspectul asta e un focar de boala pulmonara pentru ei. In plus, reparatiile acestor probleme sunt costisitoare, suprafetele afectate fiind X3, x5 sau mai mult fata de ce se observa vizual.

Gaseste cateva rulote apoi mergi la vizite. Din postura de spatiu, ii las pe cei avizati sa-ti raspunda. Cum si ce sa verifici, gasesti aici pe forum, dar poti daca vrei sa ma suni pentru a-ti explica.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Agapia Cristi

Tot căutând am identificat ceva care sa se potrivească cerințelor noastre. Am găsit mai multe rulote Hobby Exclusive 495, model care îmi place ca si compartimentare. Am înțeles că e o marca destul de apreciata.
Săptămâna viitoare am programare la service pentru montarea cârligului, după asta urmând să mă deplasez pentru vizionari.
Voi apela la colegii de pe forum, și în funcție de locațiile unde voi merge, poate voi găsi pe cineva să mă ajute cu un sfat, sau eventual să meargă cu mine sa o vedem.
Am un simt al mirosului destul de fin, dar la ce invenții mai născocesc vânzătorii, nu mă mai bazez pe el....


Trimis de pe al meu Redmi Note 9 Pro folosind Tapatalk

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Nu te baza pe miros. Sau daca vrei sa te bazezi pe el, daca dai de o rulota parfumata si odorizata intens, sa stii ca poate ascunde ceva. simtul tactil este cel mai impotrant si de incredere. Iei colturile rulotei, geamuri de jur imprejur, la usa, la prinderile mobilierului si apesi ferm cu degetul mare. daca suprafata nu e rigida, sunt probleme. Podeaua in partea din fata, in zona usii si in spatele rotilor, la fel, sa nu fie moale, sau mascata de ceva inventii. Apoi verificarea tuturor utilitatiilor(un lucru destul de complicat pe vremea asta).

Bafta! Sa-ti gasesti rulota potrivita si buna!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.