Viorel K

Rulota sh dar ca noua

56 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota sh dar ca noua

Rulota sh dar ca noua

Gabriel I

Si eu sunt de parere ca rulota noua are o durata de viata mai mare ca una SH, ai si o garantie de producator in plus ( fata de cea SH ) chiar daca e relativa in cazul nostru deocamdata(RO).

Pe de alta parte , nu cred ca sunt multi cei care schimba rulota noua dupa 2-3 ani, in conditiile in care respectivul nu se ocupa de inchirieri, nu a avut cine stie ce accident cu ea sau nu o foloseste decat ocazional in concedii.

Ca si la masini , unde, chiar daca ar fi similare costurile de intretinere intre auto nou si auto vechi de 2-3 ani, riscul de a avea probleme tehnice creste odata cu rulaju/varsta, cred ca si la rulota se poate discuta in termeni echivalenti.

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Adrian Mihai

In completarea celor spuse mai sus nu vad decat ratiuni de business in decizia de a vinde o rulota de 1-2ani avand in vedere ca deprecierea cea mai accentuata este in primii 3 ani. Doar cele de la inchiriere se incadreaza in 90% din situatii si asa procedau acum 2-3 ani si cei de la Haff , dupa 2 sezoane le vindeau . Ce om rational si in conditii normale comanda o rulota de 12 000 euro mai pune de 4 000 euro optionale si dupa 1 an o vinde cu 13 000 ?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M
56 minute în urmă, Adrian Mihai a scris:

Ce om rational si in conditii normale comanda o rulota de 12 000 euro mai pune de 4 000 euro optionale si dupa 1 an o vinde cu 13 000 ?

De dragul polemicii, sunt oameni care vreau să facă upgrade/downgrade din diferite motive: a crescut familia, nu se potrivește alegerea, are nevoie de bani, vrea ceva mai bun/mare.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
în urmă cu 6 ore, Adrian Mihai a scris:

Ce om rational si in conditii normale comanda o rulota de 12 000 euro mai pune de 4 000 euro optionale si dupa 1 an o vinde cu 13 000 ?

Eu.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Metoni Cristian

@Viorel K  ca posesor de Weinsberg ( Cara Two )-2020 - dc te hotaresti la una noua, intre cei 2 dealeri, recomand Peti; garantiia si diverse dotari/reparatii le poti face si in Bucuresti/Pantelimon la Corda ; la Weinsberg preturile includ cele 3 pachete ( zis optionale ) pt ca vin de la fabrica din Budapesta pt europa de Est  ; pt Vest, fabrica din Germania si sunt alte reguli /preturi;

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Dide
în urmă cu 14 ore, Vlad Iliescu a scris:

Eu.

Ai asa ceva de vanzare?

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
57 minute în urmă, Marian Dide a scris:

Ai asa ceva de vanzare?

Multumesc

Nu, am avut vara trecuta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K
în urmă cu 15 ore, Metoni Cristian a scris:

intre cei 2 dealeri, recomand Peti

Multumesc pentru sfat. Momentan nu stiu de ce as alege Peti. La un calcul sumar ar iesi mai ieftin cu 3-4 sute de euro. Din ei mai scad insa drumul ca sa dau avansul pentru singura rulota 390 pe care o va avea la sfarsitul lui martie, plus iarasi drumul sa o iau, nu prea mai ramane mare lucru.

 

în urmă cu 15 ore, Metoni Cristian a scris:

vin de la fabrica din Budapesta pt europa de Est  ; pt Vest, fabrica din Germania si sunt alte reguli /preturi;

Peti a zis ca livrarile intarziate se daroteaza faptului ca fabrica din Ungaria nu mai produce si vin din Germania. Daca ar fi asa cum spui tu, poate ca ar merita mai mult cele din Germania, presupus facute mai bine, depinde si de preturi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Metoni Cristian

@Viorel K  nu trb sa faci un drum pt avans , poti sa faci transfer; al 2-lea trebuie , dar merita- stai in camping acolo si poti sa faci  un sejur mai mare, destule campinguri sau off ( dupa gust ) in Ardeal si Muntenia in fct de drumul ales pt intoarcere;  dar e alegerea ta ;

Fabrica din Ungaria a fost reorientata pt autorulote ( cereri f mari, bani mai multi, de altfel si in 2020 au vrut sa faca asta in martie-iunie cand inchisesera din motive de virus ); in rest sunt exact aceleasi rulote, aceleasi materiale, facute identic; contractarea de catre dealeri se face din septembrie pt anul urmator,  

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

@Metoni CristianMultumesc pentru info si sfat. Peste vreo saptamana sun la Otopeni sa vad cu livrarea si apoi vad mai exact. Inca nu am exclus nici sh, mai ales dupa ajutorul promis de Sandu Arcadie,  si de-asta voi mai amana avansul, desi momentan se pare ca restrictiile de circulatie se inaspresc, dar nici nu am o graba extrema.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Te-ai uitat și pe situl celor de la Fustinoni din Brescia?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K
în urmă cu 19 ore, Raul G a scris:

Te-ai uitat și pe situl celor de la Fustinoni din Brescia?

Multumesc, M-am uitat de atunci. Poate fi si asta o optiune daca pe aici se lungeste si nu am o varianta mai buna. Este si un Knaus 400lk din 2014 demn de atentie. N-am exclus nici varianta cu paturile suprapuse (exista si weinsberg 400lk si par cam indentice) dar ar trebui sa vad pe viu. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Arcadie Sandu

am fost astazi printr-un parc de rulote (sa comand ceva pentru rulota mea).

in zona am vazut cel potin 4 parcuri tematice de rulote (fendt, hoby etc.)

am comandat placuta pentru detarare ( e mai simplu cand apelezi la oameni care stiu cum se face si au contract cu fabricantul)

intamplator am vazut o rulota expusa spre vanzare care mi-a amintit de topicul acesta , am facut 2-3 poze si am intrebat daca este disponibila, m-i sa spus ca aceste rulote se vand foarete repede din cauza pretului scazut.

in comparatie un Fendt asemanator costa 24000 eur (sper ca nu m-am inselat in privinta dimensiunilor)

poate fi de folos sau macar pentru o comparatie, (am fost la un dealer Fendt)

daca as fi fost la un dealer dedicat as fi primit alte preturi.

P.S am fost la un alt dealer mai de dimineata si in program scria ca este deschis de la 09,   la 10.30 nu erea nimeni   :)

20210123_122141 (Copy).jpg

20210123_122147 (Copy).jpg

20210123_122156 (Copy).jpg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Arcadie Sandu

nu am intrebat despre o reducere (posibil la cash) sa faca ,

nu a fost o discutie despre achizitie , doar informala

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

@Arcadie SanduMultumim mult ca te-ai gandit la noi. Aici pretul este cam 14.800 si ceva. Pretul de baza e cam la fel, dar la neamt sunt in plus transportul aproape 1000e, cresterea mma-ului 97e, nu e mult si e chiar buna zic eu,   mai e 356e acel bugfenster care daca sunt rolele antiinsecte, sunt de fapt incluse in pachetul smart pe care il are, ori sunt altceva, si documentele 174e, nu stiu aici cat ar fi, sa zicem ca merg si astea. Se mai adauga drumul pana intr-o mie si trecerea granitelor in nebunia asta. La nemti ma gandeam mai degraba la ceva sh bun. La rulote noi nu stiu daca se negociaza, aici n-am pomenit de asa ceva, poate acolo sunt alte obiceiuri.

Toata stima.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Arcadie Sandu

in oraselul unde am fost cred ca am vazut cel putin 4 parcuri de rulote, total cred ca aveau cateva sute de rulote, totul e sa sti ce vrei si sa iei parcurile la vizitare.

pentru mine a fost usor, am cautat un dealer de Fendt dar care vindea si alte marci.

din discutia cu el am inteles ca acest tip (marca) Weisberg de rulote nu prea se gasesc sh aproape noi, a indrugat el ceva motive dar nu cred.

din cautarile mele anterioare (pentru mine) am observat un lucru: rulote bune sunt in Germania, rulote mai accesibile la pret sunt in Olanda.

dealeri din Germania urmaresc piata din Olanda si inporta rulote pentru a le vinde in Germania.

pentru mine a fost o dezamagire sa vad o gramada de rulote cu probleme la preturi nesimtit de mari (nemtzi au bani :))

succes in continuare si sper sa va gasiti rulota dorita.

P.S. sunt convins ca orice dealer poate face o reducere, cel vizitat avea 1000 euro reducere la un Fendt de 25000 eur

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

Cam stim ce vrem si e mai simplu ca suntem doar doi. Mai ales ca venim de la cort, orice rulota ne aduce un plus, dar totusi trebuie si vrem sa privim mai departe de atat.

Probabil se confirma ca afacere mai buna faci in Olanda decat in Germania, nemtii avand si renumele de cam zgarciti.

Cel cu Fendt-ul cred ca facea reducere pe ce umflase anterior. M-am mai uitat pe oferta trimisa de tine, optionalele sunt umflate bine fata de la noi, si in final una peste alta ajunge fara tva mai mult decat aici cu. Asa ca isi permite sa mai lase.

Mulumim inca o data.

Numai bine.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Anul acesta a ieșit un model francez foarte interesant, se cheamă Caravelair Alba 350, eu unul o găsesc o soluție foarte inteligenta pentru 2 persoane cu sau fără copil.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

@Raul GMultumesc mult,

Pe asezarea si dimensiunea asta mai studiasem Adria action 361lh. Canapelele ar fi fost perfecte daca se putea dormi decent pe ele. Pentru o motaiala de dupa amiaza in zielele cand ploua (specialitatea sotiei) ar merge, in schimb pentru noapte de noapte sunt cam inguste, chiar si pentru niste subtirei ca noi. 

Patul intreg cu dormit pe lungimea rulotei (demontand masa) ramane totusi un avantaj, chit ca e doar un spatiu de dormit cu dezavantajele de rigoare. Imi doresc o rulota mai mica, totusi o lungime de 5.20 (cu protap) ma tem sa nu fie cam mica, ma refer la senzatia de inghesuiala,  chit ca asa cum ziceam, veniti de la cort orice rulota e un plus. Ar trebui s-o vedem pe viu, sau una oarecum similara. In viziunea mea un 5.60/2.10 ar fi fost cumpromisul ideal intre confort si usurinta in deplasare, manevrat in viraje stranse etc, tinand cont ca mergem mult. Weinsberg 390 cu 5.93/2.20 e cam la limita.

O sa mai caut date despre ea si dealeri. Oricum, luand ca avantaje pretul si dimensiunea sub 6m cu protap, in zona Carevelair si Sterkeman sunt ceva modele de luat in seama, pacat ca nu sunt dealeri la noi. 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Alba 350 are multe configurări, am înțeles ca sunt exact 5 pe pentru a aranja zona de dormit.

Adevărat ca trebuie văzută pe viu, asa cum este și noua LMC 400f

 

https://www.campingtrend.nl/caravan-lmc-style-400-compacte-caravan-opklapbed/

 

PS in acest link în josul paginii poți vedea și un 580 D.... Superbă.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
în urmă cu 12 ore, Viorel K a scris:Imi doresc o rulota mai mica, totusi o lungime de 5.20 (cu protap) ma tem sa nu fie cam mica, ma refer la senzatia de inghesuiala...

In viziunea mea un 5.60/2.10 ar fi fost cumpromisul ideal intre confort si usurinta in deplasare, manevrat in viraje stranse etc, tinand cont ca mergem mult. Weinsberg 390 cu 5.93/2.20 e cam la limita.

 

 

De regula, daca ansamblu auto +rulota sunt potrivite una cu cealalta, echilibrate, incarcate corespunzator dupa 100 -200 km uiti ca tractezi ceva :) 

Probleme cu gabaritul nu prea ai la o rulota de pana in 6, 5 -7 exceptand eventual anumite particularitati ale intrarii in anumite campinguri, curte, parcari aglomerate .

In schimb poti descoperi ca o rulota foarte simpatica in showroom devine claustrofobica cand va puneti bagajele in ea si o folositi in vacanta.

Si noi ne-am orientat dupa principiul “cumparati cea mai mica rulota in care puteti incape cu totii daca calatoriti mult si cea mai mare rulota pe care o poate trage masina daca sunteti stationari.”

Daca nu ati facut-o pana acum, poate nu ar fi rau sa inchiriati rulote de diverse marimi sa vedeti care vi de potriveste mai bine.

Cred ca , pe final, iesiti mai bine daca testati inainte si cumparati apoi in deplina cunostiinta de cauza ( inclusiv financiar).

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

@Raul GInteresant patul si pare chiar ok.

Am vazut diverse variante de a usura asternerea si strangerea patului, fie in varianta cu un spatiu de dormit ca aici, fie cand sunt doua spatii dar fara pat fix. Ideea e comparata cu cea de la Burstner 410ts, cu un pat coborat din tavan, dar dormi mai sus, urci si te dai jos cu scara, insa lasi masa la locul ei. Si mai scazi din inaltimea utila, mai adugi vreo 100kg la carat cu centrul de greutate mai sus, si ceva in plus la pret. Iar daca se strica mecanismul e naspa rau. Weinsberg au si ei 390puh tot cu patul in tavan. Personal n-as lua din astea.

 

@Gabriel I In principiu, cum zici si tu, ideea inchiriatului este cea mai buna pentru alegerea modelului,  insa in perioada asta cand livrarile sunt intarziate si incerte, cu inscrieri, nu stiu daca ramane cea mai buna varianta. Intarzierea in alegere ma trimite mai degraba la una sh, ceea ce nu ar fi cel mai rau lucru, dar totusi as prefera noua. Pana la urma, din ce ziceti voi relativ la dimensiuni, weinsbergul 390 pare foarte bun pentru noi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Dide
La 23.01.2021 la 19:27, Arcadie Sandu a scris:

nu am intrebat despre o reducere (posibil la cash) sa faca ,

nu a fost o discutie despre achizitie , doar informala

Salut Sandu,

 

Poti sa spui unde anume se afla acest parc de rulote?

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Arcadie Sandu

Sunt mai multe parcuri in acelasi orășel. 

Mulheim an der Ruhr.

La cam 20 km sud-est de Duisburg 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Dide
La 19.01.2021 la 18:35, Viorel K a scris:

@Bogdan Moldovan Am vorbit dupa amiaza asta si cu Peti. La sfarsitul lui martie primeste doua 390 din care pentru una s-a dat avans, pt cealalta ori dau si eu avans, ori la noroc sa fiu cel mai iute. Toate optionalele sunt din fabrica, sunt puse pe site degeaba ca optionale, sunt in dotarea standard de fapt. Boilerul il pune Peti acolo, 1250e cu totul, in fabrica ar dura mult caci au capacitate de productie redusa. Comparata cu cea din Germania, e fara geam la baie (doar trapa 25x25cm, ) fara usa de intrare fractionata, fara racord exterior la apa si evident fara cort. Pretul,  daca iese cu vreo 2-300e mai putin ca la Otopeni. Si in paranteza fie zis, cam tot ce vad legat de Peti pare ceva cam amatoricesc.

 

@Raul GSingura mea observatie la dispunere este patul transversal si accesul prin zona ingusta de mijloc. Daca chiar va fi incomod noaptea, vom face din masa pat si ne separam.:la-somn:Cu cortul e posibil sa ai dreptate, o sa mai studiez. O sa incerc si sa o iau fara.

 

@Gabriel IDaca scazi ce are in plus fata de cum vine din fabrica sunt niste mii de euro, nu chiar 4 cum a zis Laurentiu dar sunt. O sa angajez o discutie pe mail si mai pe departe o sa incerc sa le cer vin-ul, sper sa nu-i enervez.

Dupa socoteala mea, cred ca ma duc si ma intorc cu ceva mai putin de 1000e, nu stiu actele cat costa.

Am mai gasit una la un dealer tot cu acelasi fel de cort, nededesfacut, din 2016, la vreo 70km de prima, 13500e. Decii as avea si de unde alege. Nu ma cramponez neaparat de weinsberg 390 dar nu prea am gasit altceva, multe Sterkeman si Caravelair care zicea cineva pe aici ca nu ar conta pe ele si am luat de buna. Si cel mai important, la oricare alta nu am date prea multe in descrieri, asta macar stiu cum e din fabrica in amanunt.

In zona aia ploua la rand doua saptamani si nu ma duc pe ploaie,  nu imi ingreunez statutul de incepator. Intre timp mai vad ce mai apare si poate reusesc si ma si vaccinez, azi n-am reusit sa ma inscriu.


@Adrian MihaiM-ai pus serios pe ganduri.  Daca mai poti detalia putin din ce cunosti la ce se refera imbunatatirile, sa vad daca merita modelul nou. Sa stii ca eu urmaresc preturile de vreo 3 ani, sporadic dar totusi m-am uitat (de atunci au tot aparut probeleme care au amanat cumpararea rulotei) si a fost cam acelasi pret, cel putin la modelele mici, ba chiar a fost si o iarna in care au scazut sub 10000e. Anul asta sunt cu 1000e mai mult ca anul trecut, scumpite acum vreo saptamana.

 

Se poate un numar de telefon al acestui domn Peti, va rog.

 

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.