Agapia Cristi

Bine v-am găsit!

9 postări în acest subiect de discuţie despre Bine v-am găsit!

Bine v-am găsit!

Agapia Cristi

Bună seara,

Suntem o familie de cinci membri: 2 adulți și 3 copii, și intenționăm să achiziționăm o rulota. Ne fac cu ochiul rulotele englezești, pentru dotările pe care le au, dar totodată îmi dau seama că e destul de prost momentul pentru a achiziționa o englezoaica, din cauza taxelor ce vor trebui plătite la înscriere.

O vom trage după noi cu un Duster, și sperăm să ne bucurăm de concedii minunate!

In jurul datei de 15 februarie vom cumpăra rulota, iar până atunci vom trage cu ochiul pe aici, vom culege informații care sa ne ajute in acest demers.

Mulțumesc pentru accept!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare

Raul G

Salutare și bine ati venit printre noi, și noi suntem tot o familie de 2 adulti și 3 copii.

Distribuie această postare


Link către postare
Fejer Antal

Salutare @Agapia Cristi și bun venit întregului echipaj în această comunitate! :default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Ciprian Mirescu

 :default_bun_venit:  @Agapia Cristi  :noroc: !

 

Atentie la MMA-ul rulotei, trebuie sa citesti inainte in cartea tehnica a Dusterului care ii masa maxima remorcabila, si masa maxima a ansamblului! 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Agapia Cristi
 :default_bun_venit:  [mention=6769]Agapia Cristi[/mention]  :noroc: !
 
Atentie la MMA-ul rulotei, trebuie sa citesti inainte in cartea tehnica a Dusterului care ii masa maxima remorcabila, si masa maxima a ansamblului! 
 
 
Salut!
Masa maxima tractabila este 1500kg, dar oricum as dori o rulota cu MMA de maxim 1200-1300kg. Să aibă goala in jur de 1000 de kg. Noi de obicei plecam cu mașina full, și trăgând și rulota după noi, nu as vrea sa o omor prea tare.
Și mai e un aspect: mai mergem și în natură/offcamping, și o rulota mai scurta m-ar ajuta pe teren mai denivelat.
Ce părere aveți despre modelul asta:
https://www.ruloteimport.ro/rulote/rulota-chateau-calista-440c-2/


Trimis de pe al meu Redmi Note 9 Pro folosind Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Ciprian Mirescu

Salutare @Agapia Cristi, din cate cunosc Dusterul de care zici este 4x4 (doar modelul asta poate sa traga 1500kg). 

Sunt topicuri cu privire la incarcarea masini si a rulotei pe acest forum care te vor lamuri foarte bine. Iti recomand sa le citesti,  pe mine cel putin m-au ajutat enorm. 

Din scurta mea experienta de pana acum pot sa iti spun ca am tras dupa un Megane3 combi 1.5dci, 110cp (care poate sa traga maxim tot 1500 kg) foarte bine pe asfalt rulota cu MMA 1320 kg si greutate proprie 1060kg (Fleetwood Rhapsody). 

Am avut o tinuta de drum si un confort la condus foarte ok  pana in Croatia. Am fost atent la incarcare atat in masina (pe care am avut montat un thule de 330l , bagaje pt 2 adulti+2 copii) dar si in rulota unde le-am distribuit cu atentie. Coincidenta sau nu, cand am ajuns si am alimentat in Croatia mi-a reaparut pe bord eroarea "check anti pollution system". La intoarcere in tara nu am scapat fara o curatare a injectoarelor. 

Nu pot sa zic acelasi lucru cand am facut prima iesire cu rulota (fara thule desupra) si unde am simtit foarte nasol la volan efectul venturi la depasirea tirurilor dar si cand ma depaseau ceva masini mai mari. 

In camping la Gradina Ielelor unde am facut mici manevre pe teren putin denivelat am simtit din plin lipsa unei masini 4x4. Am luat atunci decizia de a vinde masina si a face un upgrade la un 4x4 cu ceva motor de 1.9 sau 2 litri (lucru inca nerealizat!).  

Concluzia ii ca masina trage rulota, DAR mare atentie la restul. 

Mie sincer imi place rulota din link, configuratia cu pat fix mi se pare ideala pentru familie cu copii. Evident ca sunt avantaje si dezavantaje la toate tipurile de configuratie. 

Sincer eu as verifica cu mare atentie prinderea suportului de bicicleta pe spatele rulotei, deoarece am vazut niste dezastre in rulota din cauza unor infiltratii prin locurile de fixare in caroserie.  

Mai este o discutie (cred interminabila) cu categoria de permis B. Eu pentru a avea o mica initiere in condusul unei remoci dar si pentru a respecta legislatia care ca fost republicata am facut cursul pentru subcategoria B96. 

Stima si spor la cautat! 

:salutare!:

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Agapia Cristi
Salutare [mention=6769]Agapia Cristi[/mention], din cate cunosc Dusterul de care zici este 4x4 (doar modelul asta poate sa traga 1500kg). 
Sunt topicuri cu privire la incarcarea masini si a rulotei pe acest forum care te vor lamuri foarte bine. Iti recomand sa le citesti,  pe mine cel putin m-au ajutat enorm. 
Din scurta mea experienta de pana acum pot sa iti spun ca am tras dupa un Megane3 combi 1.5dci, 110cp (care poate sa traga maxim tot 1500 kg) foarte bine pe asfalt rulota cu MMA 1320 kg si greutate proprie 1060kg (Fleetwood Rhapsody). 
Am avut o tinuta de drum si un confort la condus foarte ok  pana in Croatia. Am fost atent la incarcare atat in masina (pe care am avut montat un thule de 330l , bagaje pt 2 adulti+2 copii) dar si in rulota unde le-am distribuit cu atentie. Coincidenta sau nu, cand am ajuns si am alimentat in Croatia mi-a reaparut pe bord eroarea "check anti pollution system". La intoarcere in tara nu am scapat fara o curatare a injectoarelor. 
Nu pot sa zic acelasi lucru cand am facut prima iesire cu rulota (fara thule desupra) si unde am simtit foarte nasol la volan efectul venturi la depasirea tirurilor dar si cand ma depaseau ceva masini mai mari. 
In camping la Gradina Ielelor unde am facut mici manevre pe teren putin denivelat am simtit din plin lipsa unei masini 4x4. Am luat atunci decizia de a vinde masina si a face un upgrade la un 4x4 cu ceva motor de 1.9 sau 2 litri (lucru inca nerealizat!).  
Concluzia ii ca masina trage rulota, DAR mare atentie la restul. 
Mie sincer imi place rulota din link, configuratia cu pat fix mi se pare ideala pentru familie cu copii. Evident ca sunt avantaje si dezavantaje la toate tipurile de configuratie. 
Sincer eu as verifica cu mare atentie prinderea suportului de bicicleta pe spatele rulotei, deoarece am vazut niste dezastre in rulota din cauza unor infiltratii prin locurile de fixare in caroserie.  
Mai este o discutie (cred interminabila) cu categoria de permis B. Eu pentru a avea o mica initiere in condusul unei remoci dar si pentru a respecta legislatia care ca fost republicata am facut cursul pentru subcategoria B96. 
Stima si spor la cautat! 
:salutare!:
 
Da, mașina este 1.5dci, 110 cai, 4x4. Cred că așa cum este etajata cutia de viteze la acest model, este foarte ok pentru a trage o rulota.
Are treptele scurte și cuplu bun.
Am și un portbagaj de pus deasupra, care nu prea lipsește în concediu, și cu atât mai mult daca spui că se comporta mai bine cu el montat.
Până la rulota, zilele acestea voi monta un cârlig pe mașina. Nici eu nu am experiență la condus cu remorca după mine, dar sunt sigur că mă voi descurca. Referitor la categoria permisului, nu știu ce să spun. Voi mai studia problema. Poate voi întreba și un polițist de circulație, sau mai multi, să vad dacă răspunsul e același. Eu cunosc rulotisti care tractează rulote cu MMA de 1500 cu b-ul.
Mulțumesc pentru sfaturi!

Trimis de pe al meu Redmi Note 9 Pro folosind Tapatalk

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

Bun venit alături de noi @Agapia Cristi și mult succes pentru achiziționarea rulotei pe care v-o doriți ! :OK:

:default_bun_venit:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Bogdan C.

:default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.