Alin Mihaila

Turcia 2021

22 postări în acest subiect de discuţie despre Turcia 2021

Turcia 2021

Alin Mihaila

Pfffff... 2021... Cu speranta ca 2021 va fi un an mai bun decât 2020, am îndrăznit sa-mi planific concediul. In 2020 imi propusesem Tarile Baltice, dar din păcate a trebuit sa dau Helsinki, Talinn si Sankt Petersburg pe Jupiter.  Asta e! Bine ca suntem sănătoși! Cum va spuneam, mi-am propus pentru 2021 un traseu prin Turcia, obiectivele fiind in principal Istanbul, Ankara, Cappadocia, Pamukkale, Salda Golu, Datca, Efes și Erdek. In cazul in care aveti recomandari privind traseul, campinguri, obiective vă multumesc anticipat!

Vacanta Turcia 2021 bun.xls

  • Like 8
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Alin Opran
34 minute în urmă, Alin Mihaila a scris:

mi-am propus pentru 2021 un traseu prin Turcia

 

Salut :salutare!:

 

Preturile exprimate in tabelul tau banuiesc ca este in euro, corect?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila
1 minut în urmă, Alin Opran a scris:

 

Salut :salutare!:

 

Preturile exprimate in tabelul tau banuiesc ca este in euro, corect?

exact

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 9 ore, Alin Mihaila a scris:

Cum va spuneam, mi-am propus pentru 2021 un traseu prin Turcia, obiectivele fiind in principal Istanbul, Ankara, Cappadocia, Pamukkale, Salda Golu, Datca, Efes și Erdek.

 

:default_109:, ... "fisierul 2021 Turcia Bun (?) ... dar ai lasat data din 2020.

Pt Joi 22.07.2020 (!), adresa e din Helsinki, in schimb "link-ul" e corect (Camping Alexandrovo  - BG) ! :default_big_grin:

Tema de casa cu "capcana"?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila
în urmă cu 9 ore, Mihai-Arad a scris:

 

:default_109:, ... "fisierul 2021 Turcia Bun (?) ... dar ai lasat data din 2020.

Pt Joi 22.07.2020 (!), adresa e din Helsinki, in schimb "link-ul" e corect (Camping Alexandrovo  - BG) ! :default_big_grin:

Tema de casa cu "capcana"?

 

Probabil din entuziasm si graba 😁... 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila
La 1/7/2021 la 21:21, Mihai-Arad a scris:

 

:default_109:, ... "fisierul 2021 Turcia Bun (?) ... dar ai lasat data din 2020.

Pt Joi 22.07.2020 (!), adresa e din Helsinki, in schimb "link-ul" e corect (Camping Alexandrovo  - BG) ! :default_big_grin:

Tema de casa cu "capcana"?

 

Gata! Remediat :default_109:

Vacanta Turcia 2021 bun.xls

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila

Ce trist a devenit topicul de „Concedii in afara tarii”. Sper ca pâna la vara să se mai schimbe lucrurile  :cu-rulota:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Alin Mihaila legat de vacanța ta in Turcia, am un prieten care pleacă maine pentru cel puțin 30 zile prin Turcia.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila
în urmă cu 18 ore, Ursu Florin a scris:

@Alin Mihaila legat de vacanța ta in Turcia, am un prieten care pleacă maine pentru cel puțin 30 zile prin Turcia.

M-as bucura daca ne-ar impartasi impresiile lui, locatii, preturi...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Din păcate nu are treaba cu Facebook, forumuri sau lucruri de genul, dar când se întoarce îl pot întreba lucruri dacă te interesează.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila
Chiar acum, Ursu Florin a scris:

Din păcate nu are treaba cu Facebook, forumuri sau lucruri de genul, dar când se întoarce îl pot întreba lucruri dacă te interesează.

Multumesc, era doar pura curiozitate. Informatii se gasesc pe net, dar m-ar fi bucurat cateva poze, cateva descrieri ale locatiilor... Nu stiu cum sunt altii, dar eu calatoresc odată cu forumistii :default_big_grin:

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila

Gata, m-am intors... Impresii? Impresiile sunt intotdeauna subiective, asa ca ma voi rezuma la cateva informatii generale. Au fost 5000 de km, 7 camping-uri pe care o sa incerc sa le descriu in topicul dedicat, mâncare, cateva orașe și multe obiective turistice (Istanbul, Ankara, Capadoccia, Pamukkale, Salda Golu, Denizli, Marmaris, Erdek, Cumalikizik, Saitabat Selalesi, Bursa, muntele Uludag, Erdek, Bandirma), 3 mări și o grămadă de experiențe sociale. Ce ne-a plăcut? :) Turcia e fascinantă, nici nu știu ce ne-a plăcut mai mult... Aaaa, ba da, știu. Capadoccia e unică. Aaaa, și oamenii, turcii... Despre infrastructura rutieră nu vă mai povestesc. Ce nu ne-a plăcut? Traficul din orașe și... mizeria. In rest, așa cum am spus și mai sus, trebuie să trăiești experiența turcească pentru a-ți putea forma o părere.

PS: Dacă cineva are nevoie de informații pe care le-aș putea oferi, vă rog să nu ezitați, dar nu în privat pentru a putea beneficia toata comunitatea de aceste informații.

  • Like 11
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Alin Mihaila, bine ati revenit si spor la... povestit!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal
în urmă cu 2 ore, Alin Mihaila a scris:

Gata, m-am intors... Impresii? Impresiile sunt intotdeauna subiective, asa ca ma voi rezuma la cateva informatii generale. Au fost 5000 de km, 7 camping-uri pe care o sa incerc sa le descriu in topicul dedicat, mâncare, cateva orașe și multe obiective turistice (Istanbul, Ankara, Capadoccia, Pamukkale, Salda Golu, Denizli, Marmaris, Erdek, Cumalikizik, Saitabat Selalesi, Bursa, muntele Uludag, Erdek, Bandirma), 3 mări și o grămadă de experiențe sociale. Ce ne-a plăcut? :) Turcia e fascinantă, nici nu știu ce ne-a plăcut mai mult... Aaaa, ba da, știu. Capadoccia e unică. Aaaa, și oamenii, turcii... Despre infrastructura rutieră nu vă mai povestesc. Ce nu ne-a plăcut? Traficul din orașe și... mizeria. In rest, așa cum am spus și mai sus, trebuie să trăiești experiența turcească pentru a-ți putea forma o părere.

PS: Dacă cineva are nevoie de informații pe care le-aș putea oferi, vă rog să nu ezitați, dar nu în privat pentru a putea beneficia toata comunitatea de aceste informații.

 Mulțumim! :salutare!::noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 1.4.2021 la 14:59, Alin Mihaila a scris:

Ce trist a devenit topicul de „Concedii in afara tarii”.

Sper ca pâna la vara să se mai schimbe lucrurile  

Adevarat!

Incet, incet, vara trece (mai este luna lu' August!) ... dar lucrurile nu se vor schimba.

Majoritatea (userilor) s-au obisnuit sa-si culeaga informatiile utile fara a oferi "nika" sau ioc (cum spun turci) in schimb.

Cam asa stau lucrurile (p'aici).

Ce-i de facut?

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila
în urmă cu 2 ore, Mihai-Arad a scris:

Adevarat!

Incet, incet, vara trece (mai este luna lu' August!) ... dar lucrurile nu se vor schimba.

Majoritatea (userilor) s-au obisnuit sa-si culeaga informatiile utile fara a oferi "nika" sau ioc (cum spun turci) in schimb.

Cam asa stau lucrurile (p'aici).

Ce-i de facut?

Eu am mai subliniat problema asta, dar ăsta e românul... Nu e obisnuit sa dea ceva inapoi comunitatii. 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 2.8.2021 la 20:49, Alin Mihaila a scris:

[....]

Eu am mai subliniat problema asta, dar ăsta e românul... Nu e obisnuit sa dea ceva inapoi comunitatii. 

Te salut @Alin Mihaila 

 

Trebuie sa le amintim, ... vorba lu' CAROL I!

"Totul pentru țară, nimic pentru mine."

(Țară=comunitate)

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Negru Corina

Buna ziua, și eu as dori sa plec la sfârșit de August in Turcia((kusadasi, Bodrum, marmatis..). Dacă ma puteți ajuta cu ceva recomandări de campinguri. Este prima data când încercam Turcia cu rulota și puțin avem emoții.. 🫣

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila
La 7/3/2022 la 13:03, Negru Corina a scris:

Buna ziua, și eu as dori sa plec la sfârșit de August in Turcia((kusadasi, Bodrum, marmatis..). Dacă ma puteți ajuta cu ceva recomandări de campinguri. Este prima data când încercam Turcia cu rulota și puțin avem emoții.. 🫣

Buna ziua,  

Mai sus aveti un excel cu informatii. Accesati-l, e folositor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Negru Corina
în urmă cu 2 ore, Alin Mihaila a scris:

Buna ziua,  

Mai sus aveti un excel cu informatii. Accesati-l, e folositor!

Va mulțumesc mult !!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      In camping Altinkum am stat 5 nopti. Zona este de o frumusete rara, campingul asa si asa... Dotari invechite, curatenie aproximativa, gazdele in schimb era dragute. Pe plaja au si un restaurant unde se poate manca. In camping pot fi inchiriate frigidere... Asa cum am spus zona compenseaza aceste neajunsuri, dar ca pont, langa este camping Evcan pe care "l-am inspectat" si arata mult mai bine. De fapt intentia a fost sa stam la Evcan, dar in martie, cand am facut rezervarile, mi-au spus ca nu mai au locuri si m-au indrumat catre Altinkum. Pret: 17, 5 euro (curentul se plateste separat dar e derizoriu). Link: Camping Altinkum














    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Camping Tepe e situat pe dealul (muntele) din spatele travertinelor, distanta intre cele doua fiind de vreo 4 km. Daca nu aveti o masina puternica eu zic sa va reorientati, cei 4 km sunt numai rampa (5-10%). Cu 500 m a trebuit sa tragem pe dreapta si sa asteptam sa se raceasca motorul si am auzit ca marea majoritate pateste la fel. Campingul e dotat cu piscina, privelistea de la piscina este intradevar spectaculoasa. Se poate si manca aici si am mai observat o chestie faina aici, poti inchiria gratarul si poti sa-ti aduci tu ce pui pe el. Curatenia cam lasa de dorit, iar toate dotarile campingului sunt cam neingrijite. Una peste alta n-am lasat aceste inconveniente sa ne strice vacanta, ceea ce va recomand si voua. Pret: 14 euro. Link: Camping Tepe












    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      La Kaya Camping ne-am simtit cel mai bine. E un camping dotat cu tot ce-ti trebuie, dusuri curate, bucatarie functionala, masini de spalat, piscina, toaleta chimica, tot ce-ti trebuie. Despre privelistea din camping n-am ce sa va povestesc. E incredibil sa-ti bei cafeaua de dimineata admirand baloanele... Pretul platit: 20 euro. Din pacate campingul nu are un site, dar am aflat "pe surse" o adresa de e-mail unde am putut face rezervarea kayacamping@gmail.com. 












    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      In Ankara am stat la Camping Ulasan. Campingul este de fapt o extensie a hotelului cu acelasi nume. Campingul este in zona Golbasi, ceva mai departe de centrul Ankarei, dar cu masina se poate ajunge foarte usor in centru. Noi am stat in "campingul mic" sa-i spun asa, deoarece campingul propriu-zis era inchis, dar ne-am simtit foarte bine, iar privelistea asupra lacului Mogan este surprinzatoare. Campingul dispune si de piscina, astfel incat in zilele calduroase va mai puteti racori. Curatenia la grupurile sanitare este de 6 din 10, dar deh, e singurul camping din Ankara. Pretul platit: 17, 5 euro. Link: Camping Ulasan










  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.