Buna dimineata si aici,  @Alex.lefterica!   Pe scurt: sistemul cu microintrerupatoare are o singura pompa (fie submersibila, fie externa) care trimite apa la presiune mica (de regula sub 1 bar) spre cele doua baterii (iar in unele sisteme si apa pentru vasul de toaleta). Microintrerupatoarele actioneaza (de regula) un releu care la randul sau alimenteaza pompa de apa. Sistemul cu presostat are, de asemenea o singura pompa (in varianta submersibila - desi cred ca sunt rare astfel de sisteme - sau in varianta externa) comandata evident de un presostat. Acest sistem functioneaza de regula la o presiune de circa 1, 2 bar. In acest sistem nu mai sunt necesare microintrerupatoarele de la robinete si exista (nu intotdeauna) si un vas de expansiune care asigura un flux constant de apa, dar si functionarea intermitenta a pompei daca debitul dorit este foarte mic (robinetul este foarte putin intredeschis). Din ceea ce am vazut pe acest forum, in locul vasului de expansiune de circa 1 L la englezoaice este o piesa mica intercalata imediat dupa pompa de apa (mini vas de expansiune?) care are rolul de a diminua efectul de "lovitura de ciocan" (pulsatia fluxului de apa la robinet). In ambele cazuri conductele de apa (rece si calda - daca exista) se bifurca spre chiuvetele de la toaleta si bucatarie, iar in cazul rulotelor care dispun de boiler pentru apa calda, exista de asemenea un distribuitor si catre acesta. Separat de aceste sisteme este sistemul de apa de la vasul de toaleta - comandat de un buton ce actioneaza o pompa submersibila (ce trage apa stocata local) sau in alte cazuri o electrovana care permite sa vina apa din sistemul general al rulotei. De asemenea, mai exista sistemul de tragere a apei la vasul de toaleta cu ajutorul unei pompe manuale. Indiferent de sistem, trebuie avut in vedere ca debitul pompei de apa nu trebuie sa fie mare, ci cat mai mic pentru ca apa se... termina mai repede!  Un alt avantaj al pompelor cu debit mic este consumul redus de curent electric.   Nu prea a fost pe scurt, dar sper sa te fi lamurit!   De asemenea, ar fi util ca un moderator sa modifice titlul, eu am inteles ca este vorba de infiltratii si nu de modele de instalatii pentru apa la rulote!
    • Like
    • Upvote
    5