Mihai-Arad

Vacante propuse pentru anul 2021 prin Europa

76 postări în acest subiect de discuţie despre Vacante propuse pentru anul 2021 prin Europa

Vacante propuse pentru anul 2021 prin Europa

Mihai-Arad

Salutare tuturor  :cu-rulota: ...

 

… 2020 - anul in care nu am putut sa-mi respect (desi, am facut tot ceea ce mi-a stat in putinta) planul de vacanta.

Calatoriile sunt pasiunea mea, insa anul acesta (2020) am calatorit cu "frica-n san"…. Cateva iesiri scurte am reusit, dar comparativ cu anii trecuti a fost mult, mult prea putin. Uf, cat de greu a fost si ce sentiment "aiurea" am trait. Stand acasa am reusit sa-mi perfectionez modul in a imi alege vacantele, traseele cat si locurile interesante pe care urmeaza sa le vizitez … Am avut timp sa-mi aranjez fotografiile, pliantele si clipurile din vacante (sa le salvez pe un nou device-SSD). Am avut timp (berechet!) sa-mi intocmesc harti noi cu locatii de campare (UE), locuri de parcare pentru o noapte (sau o zi, pt a vizita un oras care mi-a trezit interes). Am avut timp, mult timp pentru mine, pentru familie …

 

2021 – Oare calatoriile vor fi posibile (se pare!) numai in baza unui certificatului electronic de vaccinarea-Covid?

Stim deja ca se vor administra 2 (doua) vaccinuri,  dupa care se poate obtine un Certificat Vaccinare, … oare va fi valabil in UE? Daca DA, asta e sansa noastra de-a calatori peste hotare. Acest Certificat poate fi una dintre conditiile cerute in aeroport, vama, … etc.

 

2021 – Mi-a propus vacanta prin:

a). Germania (Bayer + Thüringen + Sachsen)

b). Austria (Tirol + Carinthia)

c). Italia (Reg.Toscana + Reg.Emilia-Romagna-din nou Rimmini!)

d) Franta (iubirea mea)

e) Spania + Portugalia

 

Tu, unde ti-ai propus sa pleci in vacanta?

 

Calator-prin-Europa.png

 

Voi continua sa-mi aleg destinatii si obiective diferite de cele pe care (deja) le-am vizitat.

Camparea, da, poate fi intr-una dintre locatiile cunoscute din anii trecuti pe care l-am clasificat cu "voi reveni".

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

Succes în cea ce ai propus! :bravo::salutare!::noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Noi anul viitor ne uităm spre est, în vest poate ajungem în Franța o săptămână

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 5 ore, Raul G a scris:

Noi anul viitor ne uităm spre est, în vest poate ajungem în Franța o săptămână

Croatia (Istria) - o destinatie superba ! :bravo:

Novigrad , Fazana, Medulin, Pola?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Sigur 10 zile în România, sperăm 5-6 in Istria ca in fiecare an.
Visăm sa ajungem mult mai la est, Iran, India și Siberia....sălbăticia estului ma atrage ca un magnet

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

:coffee: o veste buna, dar ... cine stie ce ne rezerva viitorul?

 

Grecia speră că redresarea sectorului turismului se va produce în semestrul doi din 2021.

 

Ofertele "Last minute" vor fi probabil o tendinta generala pentru 2021, iar turismul va capata o tenta regionala...

Iesiri scurte (sf. de saptamana) si dese (de 2 ori pe luna), aproape de casa, .... pare a fi o solutie cat de cat acceptabila. Decat deloc, mai bine asa. :)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 11 ore, Raul G a scris:

Sigur 10 zile în România, sperăm 5-6 in Istria ca in fiecare an.
Visăm sa ajungem mult mai la est, Iran, India și Siberia....sălbăticia estului ma atrage ca un magnet

M-ai lovit unde ma doare... :default_big_grin:

Vise, taica, .... vise.

Alaska? Parcul National Yellowstone? Australia? 

Rezervate pt viitor, ... inainte de "renta"!

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Raul G 

 

Am pentru tine o lista luuunga cu adrese CP, dar la NE !

P.S. Dupa sarbatori iti trimit PM.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Știu ca pe malul Marii Negre undeva pe la Sochi este un camping unde gestionar este un român, la Tbilisi am iarăși o legătură, iar de aici la est doar literatură și vloguri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
La 31/12/2020 la 9:02, Mihai-Arad a scris:

...

Iesiri scurte (sf. de saptamana) si dese (de 2 ori pe luna), aproape de casa, .... pare a fi o solutie cat de cat acceptabila. Decat deloc, mai bine asa. :)

Asa a fost 2020 pt noi, e loc de mai bine in 2021.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
La 30/12/2020 la 21:23, Raul G a scris:


Visăm sa ajungem mult mai la est, Iran, India și Siberia....sălbăticia estului ma atrage ca un magnet

Cu rulota?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Cu rulotă sau remorca preparată de overlanding, sigur nu acesta ce o avem acum ci una mică tip Eriba Touring
In Turcia, Georgia, Russia (in partea Europeană a ei) se poate liniștit cu rulota. Președintele forumului geamăn itlaian a fost cu rulota și în Iran, dar avut probleme cu mașina și a fost nevoit sa lase acolo ansamblul ce s-a întors în Italia după o lună cu containerul, dar de altfel se știe ca dacă vrei sa mergi în deșert pleci cu un Land Rover, iar dacă vrei sa te întorci cu Nissan ori Toyota. Electronica de pe Discovery-ul lui a suferit mult din cauza motorinei iraniene.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Raul G 

Unde ti-ai propus pentru acest an, 2021, sa ajungi?

Croatia, Romania si ... o saptamana in Franta?

 

 

P.S. ... oleaca off-topic, dar hai sa fie dezbatut....

Iran, India și Siberia ... poate intr-un viitor apropiat, tinand cont de situatia politica.

Pt India ai nevoie de mult, foarte mult timp liber ... Angajat (?) fiind inca, .... visam la aceste destinatii, dar, ... visele pot deveni realitate, candva! :)

Siberia, ... nici nu indraznesc sa scriu ceva. O destinatie de "TOP" pt brave men (true men!), sau cum s-or numi ei in inglish. :default_109:

Turcia, Georgia, Russia (partea europeana) sunt destinatii pe care le poti "atinge" lejer, ... nu-i "la capatul lumii" (vs India). Distanta dintre Start (Home) si Finish (e vorba despre o tara pe care poate o vezi o singura data; in aceasta vacanta),   ... o saptamana + o saptamana retour. Daca nu stai (vizitezi) cel putin 14 zile la destinatie, n-are rost sa faci acest ...."obiectiv". Parerea mea. Sincer, eu, m-as incumeta sa plec la acest drum numai daca am la dispozitie min. 6 saptamani (timp liber). Deocamdata, ... nu-l am (kanci!). (:

 

Nu e vorba de costuri, e vorba de ... timp (asa cum deja stii, dusmanul meu!).

 

 

 

Modificat de Mihai-Arad
icon
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 3 ore, Gabriel I a scris:

Asa a fost 2020 pt noi, e loc de mai bine in 2021.

La multi ani @Gabriel I

Bineinteles, asta ne dorim, ... sunt pasionati de calatorii. Rulotism, natura ... :)

Dar, daca .... nu-i posibil, ce vei face? Vacante scurte (regional)... si dese, nu?

Asta-i singura solutie.

 

Poate e bine sa prezentam "atractiile turistice" din regiunea unde locuim (si din judetul vecin, daca cunoastem).

Chiar daca nu putem ajunge cu rulota, o iesire (cu familia) , tot bine-venita e. :default_109:

 

Recomand vizitati ARAD-ul!

Recomand vizitati Oradea!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Tot ceea ce ai scris este corect, timpul este tiran și nu ne lasa6sa facem ce ne-am dorii.
Anul acesta dacă ne va fii permis sa călătorim ne vom întoarce după 6 ani în țară, restul vom vedea și în funcție de cum descurc lucrările la casă.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila

Salut!

Anul trecut nu mi-au iesit socotelile... Tarile Baltice si Rusia inca sunt in plan, dar nu pentru 2021. Mai astept putin sa se linisteasca lucrurile. In schimb cred ca o sa fac un circuit prin Turcia: Istambul - Ankara - Cappadocia - Pamukkale - Solda Golu - Datca - Erdek. Cam astea ar fi tintele de atins. O sa ma apuc de desenat pe harta. Numai bine!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Pentru noi, anul 2020 a fost unul bun. Am reusit sa ne facem vacanta propusa, 30 zile si 7 mii km prin Europa. Inca mai am de scris in postarea respectiva :default_big_grin:

 

Fiindca e vremea sa visam la vacanta acestui an, sa visam .... Franta urmata de Spania (Madrid) si, daca reusim, Maroc. In momentul de fata lucrez remote deci dpdv tehnic pot pleca oricand si pot sta oricat :tipp:. Net si curent sa fie ...

Binenteles ca ne aduce cu picioarele pe pamant situatia pandemiei dar pana in vara mai e. Intre timp facem iesiri de fiecare data cand putem. 5 zile in perioada 1 Decembrie, 8 zile acum de sarbatori :clapping:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Salutare @Alin Opran 

... si eu am in "program" Spania, dar momentan vestile sunt foarte "triste".

Spania e in "Estado de Alarma" pina pe 09.Mai.2021 (!).

Starea de urgenta a fost prelungita in Noiembrie.... cu 6 luni.:default_doh:

"""El Consejo de Ministros aprobó el 3 de noviembre una prórroga del Estado de alarma por un periodo de 6 meses desde las 00:00 horas del 9 de noviembre de 2020 hasta las 00:00 horas del 9 de mayo de 2021."""

Harta interactiva cu restrictii, aici.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran
în urmă cu 15 ore, Mihai-Arad a scris:

Spania e in "Estado de Alarma" pina pe 09.Mai.2021 (!).

 

 

Cum spuneam, planurile sunt penru vara :default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

:bravo: Astazi, Comisia Europeană propune crearea unei adeverințe electronice verzi pentru a facilita libera circulație, în condiții de siguranță, în interiorul UE în timpul pandemiei de COVID-19. Adeverința electronică verde va constitui dovada că deținătorul a fost vaccinat împotriva COVID-19, a primit un rezultat negativ la testul de depistare a infecției cu virusul SARS-CoV-2 sau s-a vindecat de COVID-19.

Adeverințele vor fi disponibile gratuit, în format digital sau pe suport de hârtie, și vor include un cod QR care să le garanteze securitatea și autenticitatea. Comisia va institui un portal pentru a se asigura că toate adeverințele pot fi controlate în întreaga UE și va sprijini statele membre în ceea ce privește punerea în aplicare din punct de vedere tehnic a adeverințelor. Statele membre au în continuare responsabilitatea de a decide ce restricții în materie de sănătate publică pot fi eliminate pentru călători, dar vor trebui să aplice aceste derogări în același mod și călătorilor care dețin o adeverință electronică verde.

 

Adeverința electronică verde va facilita libera circulație în UE, în condiții de siguranță, în timpul pandemiei de COVID-19.

Va fi dovada că o persoană:

  • fie a fost vaccinată împotriva COVID-19,
  • fie s-a vindecat de COVID-19,
  • fie s-a testat și rezultatul testului este negativ;

Această dovadă va putea fi prezentată în toate statele membre ale UE.

Sistemul de adeverințe poate fi introdus, de asemenea, în Islanda, Liechtenstein, Norvegia, precum și în Elveția, fiind deschis și inițiativelor care sunt în curs de dezvoltare la nivel mondial.

 

2021 - Certificatul verde.pdf

 

2021-Intrebari_si_raspunsuri___Adeverinta_electronica_verde.pdf

 

Vacanta placuta !

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Chiritescu

Salutare. 

In August 2021, in periiada 01-14 August, intenționăm să plecăm în Macedonia de Nord și Albania. Cine este interesat, astept răspunsuri. 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 17.3.2021 la 17:51, Mihai-Arad a scris:

Adeverința electronică verde va facilita libera circulație în UE, în condiții de siguranță, în timpul pandemiei de COVID-19.

Va fi dovada că o persoană:

  • fie a fost vaccinată împotriva COVID-19,
  • fie s-a vindecat de COVID-19,
  • fie s-a testat și rezultatul testului este negativ;

Această dovadă va putea fi prezentată în toate statele membre ale UE.

 

... cu "hărtia-n buzunar" am plecat la drum.

Spre apus ... ca-i mai lejer, și ... au "apa-caldă" (vorba unui coleg de pe forum).

IMG-2021-06-12-14-01-25.jpg

 

IMG-2021-06-12-12-57-49.jpg

 

IMG-2021-06-12-14-03-18.jpg

 

IMG-2021-06-12-15-43-08.jpg

 

IMG-2021-06-13.jpg

 

Ambele parcari cu plata.

NUMAI pentru autorulote.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

... pentru ca iubesc muntele la fel de mult ca si marea (fie el si ocean), mi-am spus ca trebuie sa-l (re)vad, sa-l salut, sa-l imbratisez.

EU-8604-2021.jpg

 

EU-8615-2021.jpg

 

IMG-2021-06-12-11-27-51.jpg

 

IMG-2021-06-12-09-24-56.jpg

  • Like 8

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.