Cosmin Amarian

Sfaturi pentru o prima achizitie

15 postări în acest subiect de discuţie despre Sfaturi pentru o prima achizitie

Sfaturi pentru o prima achizitie

Cosmin Amarian

Buna seara!

Asadar, din postura de incepator,  doresc achizitionarea unei rulote cu urmatoarele caracteristici:

-lungime exterioara maxima 6, 5 m! Atat imi permite locul de parcare

-2 zone de dormit, din care una sa fie un pat matrimonial, iar a doua de preferat ar fi paturi suprapuse, pt 2 copii! 

-de preferat, sa aiba moover si aer conditionat!Aici as avea nevoie de parerea membrilor, cat de utile sunt aceste dotari?! Intentionez sa folosesc rulota pentru iesiri in week-end, off camping, si poate un concediu pe an in camping! 

Buget 5000 euro, care poate fi suplimentat in cazul in care rulota are dotari suplimentare, cum ar fi panouri fotovoltaice!

Am tot cautat pe Olx, dar mai mult m-am bulversat decat m-am lamurit! Cred ca cea mai buna varianta ar fi sa merg intr-un parc cu mai multe rulote, si sa aleg una care imi place! Care parcuri sunt recomandate pt asta?! Eu sunt din Sibiu, am vazut ca este cineva din Dragasani care se ocupa, daca sunt persoane care au cumparat de acolo, ar fi de ajutor o parere! 

Sunt anumite marci/ modele care indeplinesca aceste cerinte, pe care sa le caut?! 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Mirescu

Salutare @Cosmin Amarian  si:default_bun_venit:!

Iti recomand sa citesti topicul "rulote arad"  si nu numai!

 

Bafta la cautat si MARE atentie! 

 

 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Salutare și bine ai venit printre noi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex Rusu

ce cauti tu se preteaza mai mult a fj rulotele englezesti ! eu am luat fix asa ! acum 3 luni ! la un pret de 4750  EUR!

probabil gasesti si Europene , dar mult mai scumpe !

Referitor la Dl Iulian din Dragasani sa stii ca l-am vizitat anul acesta si am tinut legatura cu dansul... din cate stiu are ceva prb de sanatate si momentan nu stiu ce mai are pe stoc sau poate aduce !

IMG_20200913_185457.jpg

IMG_20201002_113920.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin Amarian

Va multumesc pentru raspunsuri!

@Alex Rusu am vazut modelul asta, imi place, chiar daca nu sunt suprapuse paturile!

Ai gasit-o pe Olx/ parc de rulote/la comanda sau cum ai procedat?

Referitor la dotari-are Ac sau moover?

Cum se numeste modelul asta? Si ce lungime exterioara are?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

AC-ul si mooverul sunt componente scumpe si matematic o rulota la 5000 de euro la noi in tara (cine a adus-o trebuie sa-si scoata cheltuielile plus un adaos, adunat cred ca 1000 euro lejer), e cam o vechitura pt ca propriu zis pentru ea ramane putin. Mai bine te lipsesti de ele la inceput si iei o rulota mai de doamne-ajuta si le cumperi pe parcurs daca chiar constati ca sunt necesare si merita pretul. Mai am si parerea ca cine aduce rulote pe criteriul sa fie ieftine,  pentru ca astea se vand cel mai bine, chiar le face ieftine, adica le scoate chestiile scumpe gen moover,  AC, cort, si le vinde separat, adica s-ar putea sa nici nu gasesti la 5000 de euro cu asa ceva, la noi in tara. Poate la un detinator sa gasesti ceva, neinteresat de profituri de samsar.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin Amarian
în urmă cu 2 ore, Viorel K a scris:

Mai bine te lipsesti de ele la inceput si iei o rulota mai de doamne-ajuta si le cumperi pe parcurs daca chiar constati ca sunt necesare si merita pretul

Da, @Viorel K, cred ca ai dreptate!

Numai ca nu inteleg, AC la rulote cum functioneaza? Cum as putea sa il montez ulterior?! Stiu ca sunt aparate de AC portabile, dar merg la 220, ar fi cam mare consumator pentru rulota, mai ales ca intentionez sa o folosesc majoritar off-camping!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Cel mai bun AC este un loc la umbră, iar dacă ești la mare unoc pe malul marii la soare este de preferat unuia la umbră în interior.
Nu am, nu voi avea AC și sper sa nu mai am niciodată vreun vecin în camping cu AC, am avut și mi-a ajuns.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex Rusu

Cosmin , sa stii ca te inteleg perfect pt ca si eu am fost / sunt la fel ca tine  ! Am cautat dupa rulote mai bine de 6 luni ! tot ce am vazut si europene si de Uk nu au fost in cele mai bune conditii ... pana am dat de asta pe care am si luat-o si la care am evaluat tot ce pot sa repar eu ! nici a mea nu a fost perfecta...

Referitor la Moover si AC este fix ce ii lipseste , dar nu le simt lipsa pt ca unde o tin nu am nevoie de moover, iar in teren cand iesi , daca ai un 4X4 la fel.... nu iti trebuie moover. o duci unde vrei cu masina si o asezi la pozitie  ! Cat despre AC  nu stiu daca merita inca cel putin 1000 eur in plus ... Eu am in zona din mijloc/ bucatarie un ventilator care are functie de in / out al fluxului de aer ! Deci clar nu am nevoie de AC ! 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

Nu in ultimul rand pentru AC off camping trebuie sa iti faci rulota un fel de Cernavoda II, cu costurile, greutatea si spatiul necesar bateriilor aferent. Cu grup electrogen probabil vei determina un vecin de campare sa se deghizeze noaptea in urs si sa va sperie ca a doua zi sa plecati.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex Rusu

Am uitat sa iti scriu dimensiunile ! cu protap are  aprox 7 m (6.65 mai exact). Modelul este Swift GTS 500 ( 5m lungimea la interior).  Aceeasi forma/asezare/impartire interioara vei gasi si la modelele Abbey intre anii 2001-2005 !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin Amarian

Bun, cu AC si moover m-am lamurit! Daca se nimereste bine, daca nu asta este!

Problema e alta! Am masurat exact locul de parcare, dupa ce am aflat lungimea modelui respectiv, si are doar 6300! Asta cred ca o sa fie o problema destul de mare, imi va reduce mult optiunile!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin Amarian

Salutare! Inca nu am reusit sa achizitionez rulota, dar ma apropii de mal! Am gasit o rulota care pare ca mi se potriveste, in judetul Bistrita-Nasaud! Problema  e ca sunt proaspat operat de apendicita, si nu pot sa merg sa o vad/aduc! Este vreun coleg de forum, din zona, care ma poate ajuta, contra-cost, cu o verificare a rulotei? Mai departe m as descurca eu cu adusul, numai sa stiu ca e in stare buna rulota! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin Amarian

Salutare! 

Am achizionat in cele din urma o rulota, Chateau Caratt, europeana, 2 zone de dormit! 

In urma experientei prin care am trecut, am tras urmatoarele concluzii:

- cand vrei sa cumperi o rulota, ca incepator, primul lucru pe care trebuie sa il faci e sa studiezi foarte bine piata, sa vezi mai multe modele de rulote, ca sa iti dai seama care ti se potriveste

- e bine sa vezi o rulota despre care stii sigur ca e in stare f buna ( in cazul meu, rulota unei cunostiinte) ca sa ti dai seama cum trebuie sa arate o rulota buna si sanatoasa

- nu e oportun sa faci deplasari lungi pentru a vedea rulote expuse la vanzare, cauta ceva cat mai apropiat de tine. Eu am facut cateva sute de km aiurea, ca sa gasesc la fata locului niste darapanaturi care erau prezentate drept foarte bune

- nu e bine sa mergi singur, roaga un cunoscator sa vina cu tine, chiar si contra cost, altfel teapa pe care poti sa o iei te va costa mai mult

- si nu in ultimul rand, foarte multa rabdare! In cazul meu, am asteptat vreo 3 luni pana am gasit rulota potrivita, timp in care am studiat zilnic toate ofertele de pe piata

Succes tuturor si plimbari linistite!

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.

Absolut fals!

Ți se pare că tu ai găsit-o, căutat-o, de fapt ea te-a găsit pe tine! :OK:

Eu mi-am dorit o rulotă de la 18 ani, mi-am cumpărat-o la 51 de ani, dar ghici cum?! Dintr-o pură întâmplare!!!

Văzut, plăcut, luat! Fără sfaturi, fără probe, fără cunoștințe în domeniu... Când te-a găsit, te-a luat!!!

Nu subestimați puterea lor de a influența alegerile noastre! :))))

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.