Cristian A

Probleme podea rulota

6 postări în acest subiect de discuţie despre Probleme podea rulota

Probleme podea rulota

Cristian A

Zilele acestea mi-am facut timp de o revizie amanuntita la rulota, inclusiv partea de sub rulota. 

Datorita utilizarii mai intensive a rulotei, mai ales in regim de off camping, pe tot felul de drumuri cu pietris, pamant, nisip, dar si datorita utilizarii destul de mult si iarna,   cand se da cu pietris si sare antiderapanta (o medie de peste 4000 km in fiecare iarna), probabil si din maririi garzii la sol (acum roata e cu 12 cm mai sub rulota), partea de podea din spatele rotii pana in capatul rulotei (o fasie de latimea rotii) a fost practic curatata (sablata, pot sa spun), e lemnul gol golut, fara pic de solutie care protejeaza de umezeala podeaua. Partea dinspre marginea drumului, de doua ori mai mare, logic fiind acest lucru. Voi a-ti mai patit? Ma refer la cei care ies mult, inclusiv si iarna. Mentionez ca rulota nu de mult a implinit trei ani, fiind luata de noua, deci mi se pare un pic devreme sa apara lucrul acesta, chiar daca ma apropii de 100 de iesiri.

IMG_20200923_115047.jpg

IMG_20200923_115054.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

@Cristian A, n-am facut atatia kilometri cu rulota mea, ea are 23 de ani si nu prezinta astfel de simptome, insa explicatia pe care ti-ai dat-o este fezabila. Coroborat cu faptul ca rulotele marca Weinsberg sunt ceva mai ieftine decat cele ale companiei mama, este posibil ca si reducerea costului de productie sa duca si la astfel de situatii. Neamtul cand a proiectat-o n-a avut in vedere si drumurile noastre toate pline de praf si gropi! :)

 

Remedierea o faci cu Dekalin Dekaphon 9735 sau  Dekalin Dekaphon 9750.

Din clipurile despre cum se folosesc, eu gasesc singura diferenta ca fiind modul de aplicare: primul este un spray, iar cel de-al doilea se aplica cu pistolul de vopsit sau pensula.

 

PS: monteaza aparatori de noroi in spatele rotilor rulotei. De asemenea, si la masina daca nu ai pus deja. Sa-i pui si husa in partea din fata a rulotei, la cati kilometri faci, este posibil sa-ti sableze si partea din fata a rulotei.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

 NRLaurentiu , azi am terminat o revizie mai serioasa la rulota si am rezolvat, exact cum ai spus. Ramane problema: o data la doi-trei ani, nu e prea des ?    Am dat cu Dekaphon si am pus aparatori de noroi destul de mari, 16 cm pe inaltime, iar latimea cat spatiul din spatele rotii.  Daca se cere, pe viitor, pun aparatori mai mari si eventul tabla de Al subtire pe toata fasia din spatele rotilor intre marginea rulotei si sasiu. 

IMG_20200923_125116.jpg

IMG_20200923_124655.jpg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Oau! Ce repede ai pus in aplicare! :default_big_grin:

 

Daca e facut de tine + protectiile, nu cred ca o sa mai arate ca inainte. Insa, la viteza, protectia de noroi se duce in spate lasand loc prafului abraziv sa-si faca treaba in continuare. Acum stratul este dat cu simt de raspundere si banuiesc ca nu va mai fi asa rau dupa 3 ani.

 

Felicitari!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A
în urmă cu 17 ore, NRLaurentiu a scris:

Oau! Ce repede ai pus in aplicare! :default_big_grin:

 

Daca e facut de tine + protectiile, nu cred ca o sa mai arate ca inainte. Insa, la viteza, protectia de noroi se duce in spate lasand loc prafului abraziv sa-si faca treaba in continuare. Acum stratul este dat cu simt de raspundere si banuiesc ca nu va mai fi asa rau dupa 3 ani.

 

Felicitari!

Protecțiile de noroi le-am făcut din cornier și tabla de aluminiu de 2 mm grosime, sunt convins ca o sa tina. 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Rotaru

Salutare. Eu am dat cu Decaphone acum aproape 4 ani ( varianta pensulabila + o curatare cat mai buna a podelei inainte de aplicare ). Iar rulota a vazut tot felul de conditii. Arata ca in prima zi de dupa aplicare. E adevarat ca in zonele mai expuse am dar 2-3-4 straturi. Recomand aceasta solutie.   

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.