Bogdan D.

Primul concediu cu rulota

14 postări în acest subiect de discuţie despre Primul concediu cu rulota

Primul concediu cu rulota

Bogdan D.

          Prima ieșire din viață cu rulota, cu bune și rele!

 

         Salut, cu permisiunea dumneavoastră și cu riscul de a mă face de râs, vă povestesc pățaniile mele la prima ieșire cu rulota.

         După aproape un an de la cumpărare, am reușit în sfârșit să scot rulota la plimbare. Rulota este Compass Rally 482 din 2005 trasă de un Touareg 3.2 din 2003, le-am prezentat la înscrierea pe forum. Este primul concediu cu ea, de fapt chiar prima mea ieșire pe stradă cu rulota după mine. Neavând BE la momentul înscrierii, fratele meu a mers cu ea la RAR.

         Am revizionat frânele, saboți noi, rulmenți noi, am desfăcut tot pe la proțap, până la urmă nu am mai schimbat bucșele de la tija împingătoare (nu le-am găsit), dar după gresare s-a redus considerabil jocul. Am reușit să definitivez montarea mover-ului (acela care vine foarte jos față de asfalt...) și am terminat instalația solară (panou mobil plus controller).

         Soția s-a ocupat de tot ce înseamnă dotarea rulotei, vreau să rămână totul în ea, nu să car din casă și înapoi, m-a costat mai mult decât revizia rulotei! :default_big_grin:

         Cu vreo două zile înainte de plecare am zis să umblu și la pastilele de la cupla antibalans, arătau bine dar, una nu a vrut să mai intre la loc și tot sucind-o eu, am reușit să îi rup o parte din tija de susținere cam de la jumătate și nu prea mai stătea la locul ei cu cupla scoasă. Nu mai aveam de unde să comand așa de în scurt, bun zic, nu-i bai, înainte să o leg de mașină, pun pastila, las cupla pe cârlig și nu mai are unde se duce de acolo.

         Am început să încarc rulota, eu am un obicei tare prost, car după mine toate prostiile dacă am loc, așa că lucrurile au început să scape de sub control. A mai fost o problemă, am fost 3 familii cu două rulote, un cort și două mașini. Fratele meu, la cort fiind, a avut și el o grămadă de cioroboaie, care au trebuit băgate în rulotă. Am încercat să pun greutatea pe Touareg, adică cortul rulotei (care este mare și greu), două lăzi frigorifice (cele care merg la 12V/220V și pe gaz) pline cu BERE! Au mai intrat ceva bagaje de mână, și gata portbagajul. În rulotă, bagaje în partea din față până la nivelul geamurilor, în rest pe jos, prin toată rulota... Pe cârligul mașinii am avut cam 100 kg apăsare (scrie 140 kg max). Per total cred că am depășit lejer MMA-ul de 1600 kg al rulotei.

         Am plecat la drum și prima oprire. 

IMG-20200803-WA0009.jpg.7ca8e92caed2cd839ecd84af39117c0a.jpg

         Mi-a fost cam teamă la început, rulota lungă, grea, în sfârșit. Surprinzător însă venea foarte frumos după mine! Nu am apucat să-mi iau oglinzi suplimentare (cele primite cu rulota nu s-au potrivit), nu le-am simțit foarte tare lipsa dar nu strică, vreau să vă spun că tot drumul nu mi-am văzut în retrovizoare amicul, cu rulotă cu tot, decât în curbe.

         M-am cam păcălit un pic cu presiunea în pneurile rulotei, am băgat 3.8 și pe drum făceau ceva burtă și se cam încălzea talonul. De-abia la Năvodari am reușit să bag 4.2 în ele...

         De mers am mers la Vadu, pentru poveștile frumoase despre plaja sălbatică, și acolo la fel, pentru prima dată. Am ajuns luni dimineață, am alimentat cu apă la magazinul de la intrarea în sat și ne-am aventurat în biosferă. Drumul relativ ok, trebuie mers încet. La prima cherhana am rămas mut! Plin de rulote, una lângă alta, pe ambele părți ale drumului! Plus corturi... Zic, nu stau aici nici mort! Am făcut dreapta, spre poligonul de trageri, și am tot mers. Rulote cât vezi în față, am oprit cu gândul să las rulota și să merg doar cu mașina să caut loc, de frică că nu mai am unde întoarce. Am tras lateral rulota, am pus o scândurică sub roata de manevră, am tras frâna de mână și am încercat să o ridic de pe cârlig. Nu am reușit, rulotă grea, nisipul afânat, se afunda. Am renunțat și hai cu tot cu rulotă înainte. După vreo 10 m tot trăgea greu, ei zic, nisipul ăsta, lasă că bag greul. Și dăi cu greul. Rulota tot țopăia în spatele meu... Trec pe lângă un rulotist care dă din mâini disperat, mă dau jos, zice „- Domne, ți s-a blocat ceva la mover, că nu se mișcă roata!” Mă uit pe ambele părți, mover-ul la loc, mirosea însă a încins, trec pe lângă proțap spre mașină, arunc un ochi și văd frâna de mână ca un stindard ridicată spre cer... Pfff, bine măcar că ține! :)))

IMG-20200804-WA0001.jpg.8471c5e22a63ee1bf78c1d103b97b319.jpg

          În capăt de tot, penultima intrare spre plajă, la vreo 200 m de gardul poligonului am găsit în sfârșit mai liber, dar dacă campai pe drum nu vedeai nimic, este o dună  spre plajă. Plus căldură, plus țânțari, plus în imediata vecinătate a tufișurilor cu mirosurile aferente... După acea dună mai este un drum de nisip, paralel cu marea, exact înainte să înceapă plaja. Acolo era bestial de frumos, dar intrarea era toată cu nisip, la fel și drumul. Eu și amicul meu cam circumspecți, Touareg-uri ca Touareg-uri, dar nisipul rămâne nisip și rulota, rulotă! Dar nevestele nu și nu, acolo ne campăm! Bun, ne-am făcut curaj și am zis să încercăm. Amicul meu are o rulotă mai mică binișor, a intrat din prima. Am intrat și eu, dar trebuie să faci dreapta când ajungi la plajă și pierzi din elan, am bagat-o eu, dar după aceea trebuia mers cu spatele ca să o poziționez corect față de plajă și să las și loc de trecere. Aici a intervenit șufa, cu o mașină am împins-o din proțap, cu cealaltă am tras-o legată cu șufa de șasiu. A mers mai bine decât mă așteptam! Dar totul a depins de mașini, nu vă aventurați că dați bani la tractarea de la cherhana. Numai eu am tras în prima zi 3 mașini care nici măcar nu au încercat să ajungă unde eram noi... 

IMG-20200804-WA0022.jpg.885339e3da21a0a35b993340c48919b0.jpg

 IMG-20200804-WA0020.jpg.19f1aa7b83e673c617f903ce0dab6c6d.jpg

  20200804_101911.jpg.f6922c2387c4795e081885be007c51c7.jpg       

          Mașinile le-am parcat regulamentar, la drum, dar la rulote le-am spus că dăm sigur amendă dacă vin rangerii, nu eram pe plajă sau pe vegetație, dar nu eram nici la distanța necesară de mare.

          Unde am stat noi nu a fost aglomerat, doar vineri după masă au mai apărut corturi, dar nu foarte aproape de noi. În schimb, la vreo 300 metri spre nord/cherhana erau vreo 7-8 rulote, toate direct pe plajă, cu 4 umbrare 3x3 m unite și cu mese întinse ca la botez, cu niște boxe imense de evenimente pe stative, cu fire pit-uri seara (au venit cu lemne la ei, pentru că pe acolo nu găsești un băț), artificii seara, pfff, nebunie. Și asta pe plaja sălbatică Vadu unde cauți liniște. Acum sincer, prea tare nu ne-au deranjat, vântul nu bătea din direcția lor, nu se auzea decât seara niște muzică în surdină și focurile de artificii, însă astea se terminau repede.

           Peisajul de vis, vedeam de oriunde marea, inclusiv din rulotă răsăriul de soare și cel de lună, care mi s-a părut chiar mai spectaculos! Iar faptul că ieșeam din cortul rulotei direct pe plajă, stăteam seara pe șezlonguri la povești, de neuitat.

20200804_183821.jpg.8f34c273c53c3ad0188ed41ac16b62da.jpg20200804_234235.jpg.0f9f1e8e2d4834b465d8be61dc346ad5.jpgIMG-20200806-WA0017.jpg.4a4de253e19a417b7c20bfcd1840353a.jpgIMG-20200804-WA0013.jpg.e41f7f38441ce625b01bf8a8ed931044.jpg

IMG-20200804-WA0025.jpg.94cb6d4e3d1b8a0467d570a65f82ce1b.jpg

IMG-20200806-WA0013.jpg.5e9cd92da06832b4556374a31087e738.jpg

20200804_212339.jpg.435b25acab44183a1f517e1a88e3b7ea.jpg

           Părți proaste, vântul... A bătut în continuu de luni până sâmbătă la plecare, am avut nisip pe unde nici nu vă închipuiți! Un nisip fin care intră peste tot, dacă nu aveam dușul rulotei, nu rezistam. Plus zgomotul mării, îmi era dor de el, dar fără valuri mari, după trei zile aveam în urechi tot o vâjâială. Dar a avut și partea lui bună, nu am avut țânțari. Într-o singură seară s-a potolit un pic și era plafonul cortului plin de gângănii!!!

          Cu cele două lăzi, plus cele 2 frigidere, am domnit-o, am dat bere rece și la vecinii de plajă! Cadac-ul a funcționat ireproșabil, l-am cumpărat cam nehotărât dar face toți banii.

20200804_103846.jpg.ed040652779efb765d2230413c226ba0.jpgIMG-20200804-WA0021.jpg.cfec12ed85deb543972bb2842f37d820.jpg

IMG-20200804-WA0012.jpg.6759477f45ea9373c23ca0d59dbe6c24.jpg

          Totul la rulotă a funcționat foarte bine, încărcarea solară de asemenea, în condițiile în care au fost dimineți în care am scos afară panoul abia pe la 10-11 dimineața. În câteva ore intra în float.

Mi-a fost teamă cu căldura în plin soare dar, culmea este că pe timpul zilei cel mai răcoare era în rulotă cu toate trapele ridicate, cu doar două geamuri și ușa deschisă.

Exact în ziua plecării, sâmbătă pe la 9 dimineața, au venit și rangerii, bineînțeles amendă pentru campat/calat rulota la mai puțin de 150 m de linia cea mai înaintată a mării. Mi-au dat un fluturaș cu amenzile aplicate, de la 500 la 1000 lei și au plecat la mașină să scrie. Ei, să vezi că am pus-o! Dar au fost băieți ok, au dat o singură amendă de 250 lei în loc de trei, doar mie, și au spus că dacă nu participă și ceilalți se întorc și le aplică și lor! :)))

           Peripeții? La mover i-am crăpat carcasa de jos, pe stânga, la prima ieșire dintr-o parcare pe carosabilul supraînălțat, iar pe cea din dreapta în nisip. Funcționează, dar prezintă ciufulit din punct de vedere estetic.

           La plecare am ieșit mai bine din nisip, după ce am poziționat-o pe direcție din șufă. Culmea este că amicul meu a ieșit mai greu. Eu am, pe lângă greu, și diferențial central blocabil, el nu are a treia poziție, poate contează și asta. La întoarcere am fost mai ușor considerabil, am venit foarte bine.

           Acum, vă aduceți aminte treaba cu pastila de la antibalans? Și la dus, și la întors m-am lăudat de cât de mult contează antibalansul la o rulotă mare și grea, mai ales în condițiile în care amicul meu gresează cârligul anulând astfel efectul antibalansului (de, șofer de modă veche). Viteza de croazieră a fost 80-100 km/oră, cu mici vârfuri de 110. Bun, ajung acasă, mă iau să descarc și să duc prin garaj diverse. La un moment dat m-a bufnit un râs de a venit fratele meu după mine! Pastila! Pastila de la antibalans era pe banc! Am plecat la ora 3 dimineața și în grabă am uitat să o pun! Mă miram eu că nu se strânge prea tare când apeși cupla antibalans, dar na, așa o trebui! Așa că antibalansul meu a lipsit cu desăvârșire! :default_doh:O singură dată am simțit un mic balans, dar nimic spectaculos, cred că a compensat greutatea mare a mașinii.

           Consumul mașinii a fost de 15%, pentru un motor de 3.200 V6 benzină și cu greutate pe el și după, este onorabil zic eu. Amicul cu Touareg-ul de 3.000 diesel  și cu  rulotă mai ușoară a comsumat cam 11 și ceva la %.

 

           Concluzii? Da, mi-a plăcut cu rulota, nu ești la fel de zglobiu pe șosea, dar este ok. Am dormit foarte bine în ea, am avut toate condițiile, la cort nu reușeam să rezist atât.

           În legătură cu camparea, hmm, totuși nu cred că mai vreau campare direct pe nisip, în plin soare. Au fost momente când a trebuit să mă hidratez serios! :default_big_grin:

           Și parcă tânjesc după apa din Grecia...

 

           Mulțumesc pentru timpul acordat și concedii cât mai plăcute vă doresc!

 

 

 

20200804_103255.jpg

 

IMG-20200804-WA0004.jpg

  • Like 13
  • Upvote 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

@Bogdan D.  o povestire de neuitat!

 

Ma bucur ca ai avut curent cat trebuie, poate nu-ti mai iei alt panou! :)

E bine sa plecati mai multi deodata, are cine sa te ajute!

Noi suntem la munte, Camping Panorama - Rucar.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Mulțumim pentru impresii si foto @Bogdan D. ! :salutare!:

Felicitări pentru prima experientă reusită cu rulota! :bravo:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

:bravo:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Felicitari @Bogdan D. pentru iesirea reusita. Sí multumim pentru impresi sí poze. :bravo:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.

Mulțumesc frumos pentru gândurile bune!

 

Și ca să fie tacâmul complet, m-am întors și cu un șoarece de câmp în rulotă! :default_big_grin:

Am lăsat tot deschis pe la ea, dar nu știu sigur dacă mai este sau nu... Nu miroase, nu sunt răhăței, vom vedea.

 

Între timp s-a votat în familie, la anul Croația scrie pe noi!

Raul, vei fi sfătuitorul, ghidul și îngerul nostru păzitor! :noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.

Salut din nou dragilor! Al doilea an cu rulota, și este bine tare! 

Din păcate nu mi-au ieșit socotelile cu Croația, asta este...

Așa că sunt la GPM Holiday Năvodari de ieri, o locație unde am fost de mai multe ori în trecut cu cortul și băloșeam după rulotiști!

Mi-am propus atunci ca, odată în viața asta,  să ajung și eu cu rulota aici! :))))

Vis împlinit!

Campingul este full, am prins ultimele 2 prize pe sectorul nostru (suntem 2 rulote și un cort). 

Campingul curățel, grupurile sanitare ok, dar eu mi-am luat rulotă ca să profit de ea, așa că grupurile sanitare sunt neinteresante pentru mine.

Umbră găsești, iarbă la fel, din punctul acesta de vedere cred că stă cel mai bine dintre campingurile de pe litoralul nostru.

Prețurile sunt chiar ok, magazinul din campare dotat bine cu de toate, nu am mâncat încă la autoservirea lor.

Plaja nu este lățită atât de mult în zona aceasta, sunt umbrele cu sejlonguri de lemn cu saltele (40 de lei sejlongul, mult, puțin, asta este), dar în fața lor, spre mare, îți poți pune liniștit cearceaf, scaun, saltea, ce vrei. Nisipul este oarecum deranjant, cei sensibili la tălpi au nevoie de papuci sau încălțări dedicate.

Foarte important (pentru mine), noaptea este o liniște de necrezut! Probabil că în weekend se schimbă datele problemei, vom vedea. 

Vă stau la dispoziție cu informații celor care plănuiesc să ajungă pe aici.

Toate cele bune și concedii plăcute să aveți!

 

P.S. Cei care plecați spre litoral pe drumul vechi, calculați-vă timpul așa încât să nu ajungeți mai tărziu de 9 AM la rondul unde faci stânga spre Lumina-Năvodari, eu la ora 10 dimineața am făcut o oră pe 2 km...

 

  • Like 4
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Concediu placut în continuare și vreme bună @Bogdan D. ! :OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Concediu plăcut, noi numărăm ultimele zile până să plecăm în Croația

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare @Bogdan D. și concediu plăcut în continuare!:noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.

Mulțumesc frumos pentru urările de bine!

Cu ocazia asta îmi cer scuze publice față de Raul, știe el de ce.

Antal, trebuie să schimbăm niște impresii în legătură cu tractatul la Touareg-uri.

Trebuie să ajung neapărat la Letca Nouă!

Dar am o teamă, dacă nu mai plec?! :))))

Daniel, am un feeling că noi doi o să ne înțelegem perfect! Pupe tata!

Hai, să fiți sănătoși!

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

Seara buna @Bogdan D. Si multumim pentru o descriere reala a experientei cu rulota. Nu stiu de ce dar am ratat postul tau de anul trecut insa m-am amuzat maxim citindu-l acum. Multumim de info vis-a-vis de mare acum. Am fost si noi anul trecut in acest camping, aceeasi impresie insa in weekend harmalaia ne-a facut sa ne retragem spre Bulgaria.

Concediu fain si toate gandurile bune

 

Cristian B.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
56 minute în urmă, Bogdan D. a scris:

Trebuie să ajung neapărat la Letca Nouă!

Dar am o teamă, dacă nu mai plec?! :))))

Daniel, am un feeling că noi doi o să ne înțelegem perfect! Pupe tata!

Hai, să fiți sănătoși!

 

Cu mare drag și oricând @Bogdan D. ! :OK:

Sună-mă cu câteva zile înainte sa ajungi si vedem apoi cum rezolvăm cu teama !:amuzat:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.