Alin Ifrim

Traseu Calimani și Rarau

16 postări în acest subiect de discuţie despre Traseu Calimani și Rarau

Traseu Calimani și Rarau

Alin Ifrim

Salutare tuturor, vreau sa fac un tur de 7-10 zile cu rulota spre Sovata, apoi în zona Parcului național Calimani, apoi spre Munții Rarau continuând spre Bicaz (sau invers). Plecarea este din Buzău. M-ar interesa, cei care ați fost în zonele respective, ce recomandări de campinguri cât mai decente aveți, în zonele :Sovata, lac Colibita,   Vatra Dornei sau Câmpulung Moldovenesc pentru Rarau, și Bicaz. M-ar interesa și detalii legate de drumuri, starea lor și dacă este mult de urcat. Mulțumesc în avans celor care vor răspunde. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Alin Ifrim

Nimeni, nici un sfat? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
G.Janos

Salut. la Sovata am fost la Camping Stana de Vale, preturi ok, conditii bune. Mai sunt si alte campinguri in Sovata dar nu am intrat. La Colibita am fost la camping La Sculptor, preturi bune, conditii decente, iesire abrupta din camping. Oricum, ar fi bine sa te interesezi inainte de a ajunge la ei, anul curent este unul atipic.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Pentru campinguri foloseste aplicatia "park4night"  si site-ul "cucortu.ro". 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

Ok, mulțumesc. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Salut.La Sovata este campingul Vaskert iar la Campul Cetatii camping Mustang, de acolo se fac plimbari cu camioane militare.Ambele sunt super ok.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

Am plecat invers decât plănuiam, 2 zile la Ceahlau(lac Bicaz), unde era Water Fest, campat off, totul ok, mai puțin în prima seară, când după ora 10.30 când s-a terminat concertul Trooper, au inceput maneliștii pana noaptea târziu. Am pescuit, vreo 10 plătici delicioase, plus o plimbare pe lac. De luni suntem la Dorna ECO Camping, un camping foarte ok și cu bai și dușuri foarte curate, liniște, zona frumoasa, unde o sa stam pana mâine dimineață, când o sa plecam către Camping Sovata.

IMG_20200819_130146.jpg

IMG_20200818_191023.jpg

IMG_20200818_143843.jpg

IMG_20200815_144253.jpg

IMG_20200815_130944.jpg

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Salutare. Poti sa ne spui unde ai campat la Bicaz si care era atmosfera acolo( in afara de manelisti)?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Te salut @Gabriel I 

 

16 minute în urmă, Gabriel I a scris:

Salutare. Poti sa ne spui unde ai campat la Bicaz si care era atmosfera acolo( in afara de manelisti)?

 

La 20.8.2020 la 15:46, Alin Ifrim a scris:

 .... 2 zile la Ceahlau(lac Bicaz), unde era Water Fest, campat off ....

  @Gabriel I , cred ca-i vorba despre aceasta locatie , langa Debarcader! Sper sa nu ma-nsel, sper. Poate @Alin Ifrim , ne confirma, daca nu-i secret ! :)

 

Vacanta placuta!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

:) da , din pacate am vazut! 
Probabil este deja un model imuabil la noi.   
Peste cateva sute de ani, in vreo monografie, o sa se consemneze ca eram urmasii “getilor cei mai viteji si mai drepti intre traci “ iar in weekend obisnuiam sa dam foc la gratare in oftaturi manelistice. 🤨


 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

@Gabriel I Ai grijă că poti deranja multi membri de pe acest forum. Eu pentru o asemenea afirmație am fost sancționat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

@Adam Adrian sper din tot sufletul sa nu fie asa, si chiar daca mai sunt exceptii intre noi, poate isi ridica niste semne de intrebare.

Acum 20 si un pic de ani campam pt prima data in zona barajului Paltinu , offcamping , cort , masina , catei.

Impreuna cu ceilalti tovarasi de drum mai plimbati decat mine admiram peisajul despre care ei imi spuneau ca este o mica Elvetie( ca sa fiu sincer savuram si niste Feteasca Neagra :) ).

Era intr-o zi de vineri.

A doua zi mica noastra Elvetie a fost invadata de masini, doamne si domni galagiosi care , indata ce au ajuns au inceput sa faca un fel de concurs de fumuri de gratare , zbierat unul la celalat si , bineinteles cui ii gajaie mai tare casetofonul din masina . :) 

Fix ieri citeam reviewuri pe Google Maps despre aceeasi zona : zona campare Valea Doftanei 1,  zona campare Valea Doftanei 2, samd.

Adica , chiar nu se schimba nimic?

 Sunt copii celor de atunci sau sunt tot ei ? :) 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Gabriel I, nu neaparat! "Educatia" este perpetua si se transmite de la generatie la generatie! :) Cealalta educatie este pe cale de disparitie, fiind sufocata de prima.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

@Gabriel I Păi acum 20 de ani erau prosti, acum sunt și mai rău...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim
La 23.08.2020 la 21:42, Gabriel I a scris:

Salutare. Poti sa ne spui unde ai campat la Bicaz si care era atmosfera acolo( in afara de manelisti)?

Scuze, ultimele zile nu prea am avut semnal. Am campat la Ceahlău, la debarcader. Se pare ca e zona de grătare pentru cei din zona sau din orașe apropiate. Zona off, fără condiții, eu doar am luat apă de la bar, și cam atât. Oricum, e risc de manele și gălăgie pana târziu în weekend, în timpul săptămânii cred ca e mai ok. 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.