Silviu Stan

Recomandare controler

17 postări în acest subiect de discuţie despre Recomandare controler

Recomandare controler

Silviu Stan

Salutare, am două panouri monocristaline de 100w fiecare și o baterie gel 200ah. Nu știu ce controler să iau și care ar fi mai eficient dintre mppt și pwm. Dacă merită prețul ridicat al mppt pentru sistemul solar pe care îl am. Mi-ar plăcea ca controlerul să aibă afișaj.

 

Specificații panouri: 

– Tensiune : 17, 16 V
– Curent : 5, 83 A
– Tensiune circuit deschis (Voc) : 22, 08 V
– Curent de scurt circuit (Isc) : 6.03 A

 

Recomandați un model anume? Mulțumesc.

Modificat de Silviu Stan

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Recomand citirea acestui topic, precum si rasfoirea informatiilor de pe aceasta arie pentru comparative si alternative! :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Stan

Mulțumesc, am citit topicul.

 

Mai vin cu o întrebare, aș vrea să pot încărca bateria auxiliară de la alternator in timpul mersului. Este bună piesa asta? 

 

Screenshot_20200806_080319_ro.mercador-01.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

La bateria de acumulatori GEL tensiunea la etapa de acumulare ajunge si la circa 14, 6-14, 8 V. In timpul mersului, alternatorul produce constant energie electrica sau nu, in functie de masina (mai noua sau mai veche ca tehnologie).

Acesta este doar un releu simplu, fara management al incarcarii bateriei de acumulatori tip GEL/AGM/etc. De asemenea, daca in viitor vrei sa montezi o baterie de acumulatori tip LiFePo, trebuie sa limiteze curentul de incarcare de la alternator, altfel il arde (pe acesta din urma). Inca ceva, daca bateria de acumulatori din rulota/van este deja incarcata, acest releu nu stie acest lucru si o va supraincarca.

Asa ca eu iti recomand sa cauti ceva cu management, acest releu este scump pentru ceea ce stie sa faca si poate fi inlocuit foarte simplu de un releu obisnuit comandat de prezenta tensiunii pe firul de contact. Adica tocmai de pinul 10 de la priza cu 13 pini (daca ai rulota).

Bateria de acumulatori este destul de scumpa si necesita un management specific de incarcare, asa ca eu am optat pentru a nu o incarca in timpul mersului de la masina, ci doar prin sistemul solar in camping sau printr-un alimentator tip LIDL cand sunt acasa.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Stan
10 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

ci doar prin sistemul solar in camping sau printr-un alimentator tip LIDL cand sunt acasa.

Mulțumesc pentru răspunsul detaliat.

Încărcător tip Lidl te referi la redresor de 5-20AH?

 

Atunci probabil că voi renunța la ideea mea cu încărcatul in timpul mersului.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Nu redresorul. E un incarcator la circa 70-80 lei, compact, care are si afisaj.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sebastian Alexandru
în urmă cu 21 ore, Silviu Stan a scris:

Nu știu ce controler să iau și care ar fi mai eficient dintre mppt și pwm.

Pentru sistemul tau pwm e ok, curentul  de incarcare a panourilor e sub curentul mediu de incarcare a bateriei(20A). Diferenta intre MPPT si PWM este ca primul e un DC/DC converter si indiferent de valoarea tensiunii produse de panouri(>15V) le va incarca la maximum stabilit in in functie de tipul bateriei iar PWM incarca bateria in pulsuri la tensiunea data de panouri.

Datorita faptului ca panourile tale pot produce(in conditii optime) maxim 11A te-as sfatui sa alegi MPPT avand o eficienta mai buna.

Spor.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Stan
în urmă cu 8 ore, NRLaurentiu a scris:

Nu redresorul. E un incarcator la circa 70-80 lei, compact, care are si afisaj.

Oare se găsește în oferta curentă de la Lidl?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Stan
21 minute în urmă, Sebastian Alexandru a scris:

 

La mppt mă gândeam și eu. Am găsit un model le olx care are și conexiune Bluetooth. Pare bun, dar poate nu este mppt real?

Screenshot_20200806_170258_ro.mercador.jpg

Screenshot_20200806_170304_ro.mercador.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Stan

Mă voi duce la magazin. Pe.site găsesc doar mâncare haine flori.... Mulțumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sebastian Alexandru
31 minute în urmă, Silviu Stan a scris:

Pare bun, dar poate nu este mppt real?

Este, tensiune intrare panou <55 V. Ai grija si intotdeauna conecteaza intai bateria si apoi panoul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Stan
La 06.08.2020 la 17:38, Sebastian Alexandru a scris:

Este, tensiune intrare panou <55 V. Ai grija si intotdeauna conecteaza intai bateria si apoi panoul.

Bun, acum cum leg cele două panouri?

Sunt de 100w și am tot citit despre serie sau paralel dar nu am ajuns la o concluzie.

 

Înțeleg că la serie ar fi mai ok pentru controler mppt pentru că ar fi mai eficient când este înnorat, față de paralel unde scade voltajul și se oprește încărcarea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sebastian Alexandru
12 minute în urmă, Silviu Stan a scris:

Bun, acum cum leg cele două panouri?

In Serie, fiindca V max =17.6. Adica vei obtine aceasta tensiune in cele mai bune conditii(raze solare perpendicular pe panou). Daca ai un voltmetu poti incerca sa vezi ce tensiune scoate pe vreme inorata sau partial umbrit si vei constata ca nu depaseste 12-14 V cu sarcina minima, insuficient sa-ti incarce bateria. Chiar si cand bateria e incarcata si nu vei avea consum e OK (22+22=44) < 55V tensiune maxima intrare controller.

Spor!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Stan

Mulțumesc de răspuns. Cablu mă gândeam să iau de 6 sau este prea gros?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Stan

Am cumpărat cablu și controlerul.

După ce am mai studiat puțin, înțeleg că ar fi bine sa pun o diodă pe plus între panouri ca atunci când se umbrește un panou să nu tragă curent din celălalt.

 

Am găsit așa ceva: Diodă Bypass panouri solare : redresoare Schottky THT 50V 20A P600

 

Mai trebuie să pun oare vreo siguranță între baterie și controler sau între controler și panouri?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.