Gabriel I

Cum ar trebui sa fie un camping

46 postări în acest subiect de discuţie despre Cum ar trebui sa fie un camping

Cum ar trebui sa fie un camping

Adam Adrian
29 minute în urmă, Dragos M a scris:

campinguri afara care chiar au preturi dar au si ce oferii...

Așa e, oferă civilizație.

 

30 minute în urmă, Dragos M a scris:

necesita prezenta mea acolo aproape permanenta...

Cred că mai sunt zone aproape de Ploiesti in afara de asta. Dar probabil că nu e flux atât de mare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Andrei

Salutare! Foarte bun subiectul de discutie abordat.

Va tot citesc postarile si observ ca ati fost si prin alte parti prin Europa si v-as ramane recunoscator daca mi-ati clarifica si mie un lucru.

 

Referitor la suprafata parcelei de campare am vazut ca se discuta despre rulota + autoturism. Acest lucru este normal? Adica... ca si procentaj cat ati acorda locurilor in care ati fost (sau cunoasteti) si se parcheza rulota si masina pe aceeasi parcela de campare si cat ati acorda locurilor in care rulota /camper-ul sau cortul sunt parcate/instalate pe parcela de campare iar masina in parcarea exterioara/interioara special amenajata?

Eu unul consider ca este mai civilizat si mai practic sa lasi masina in parcare din mai multe motive (spatiu, obstructionarea vizibilitatii, daune accidentale autovehicululu, etc).

Chiar este mai comod sa ai masina pe parcela de campare? Poate sunt persoane care dorm in masini (asta n-o luasem in considerare), exista vreun echipament pe rulota care este esential pentru conectarea la masina sau invers poate. 

Imi puteti spune ce parere aveti si cum v-ar placea sa campati (cu sau fara masina pe parcela de capare)? Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Ciprian eu vreau mașina în locul de campare nu într-o parcare, de aceea eu le scriu masurile trenului meu, dacă nu este de cel puțin 100 mp merg mai departe.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

@Ciprian Andrei nu stiu daca am inteles corect intrebarea dar in proportie de 90% campingurile pe care le-am vizitat permiteau parcarea masinii langa rulota.

E corect si punctul tau de vedere , mai ales cu obstructionarea privelistei, dar majoritatea prefera sa aiba masina langa ei.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Ciprian Andrei, bine ai venit in forum!

 

Luand logica la puricat, imagineaza-ti urmatoarea situatie:

- incarci corespunzator rulota si masina (fiindca esti incepator si nu ai citit de pe aici, asta inseamna lucruri grele in masina si usoare dar voluminoase in rulota);

- ajungi in camping si:

--> pui rulota pe pozitie: daca nu are mover, cu masina - deci trebuie si ceva spatiu de manevra in alee (minim 5-6 m!). Daca nu e larga aleea, ii fortezi pe toti clientii sa aiba mover sau muschi - nu intotdeauna va fi plin campingul pentru cateva "maini de ajutor" (vidi poza de mai jos). Si tot de la aceasta situatie - cu cat partea carosabila a aleii este mai "tare" cu atat rulota poate fi manevrata mai usor pe loc;

--> apoi ai de ales: sa descarci tot din masina si sa le pui pe jos (daca picura e si mai bine!) si pleci cu ea in parcare sau sa tragi masina langa rulota si sa descarci pe rand? Masina, cel putin in cazul meu, devine si spatiu de depozitare pentru ce nu imi e necesar/util la un moment dat. Ex. de asezare aici: IMG_20200812_102620_1.jpg.68539f58f0674b445657df2872fb0ad2.jpg Daca acel camping ar fi avut acea alee de care vorbesc, ar fi fost mai bine organizata amplasarea atelajelor, insa ar fi pierdut cateva locuri de campare, deci profit mai mic.

 

Oricum, daca ai fi avut curiozitatea sa te plimbi putin prin campinguri pe YouTube, ai fi observat ca majoritatea au stilul de parcare cort-rulota-masina (precum in foto de mai sus). Am spus majoritatea pentru ca eu inca nu am vazut camping cum zici tu, dar nu exclud aceasta posibilitate.

De asemenea, daca nu ai luat suficient teren pentru o amenajare cat mai "ca la carte" cu alei si parcele, va fi destul de dificil sa incropesti un camping. Bine, nu va fi dificil, la noi se poate si asa. Dar chiar si asa, cu teren mic, poti amenaja 5-10 locuri frumoase. Daca ai suficient teren, ar fi extraordinar sa il amenajezi asa cum trebuie (vezi poza pusa pe la inceputul acestui topic cu un camping de "afara").

 

Cu o investitie zero, inainte de a te apuca de treaba, ia cortul din dotare si mergi prin cateva campinguri de la noi din tara si vei avea posibilitatea sa studiezi in amanunt situatiile pe care le intampina clientul. Apoi pui pe hartie neajunsurile, compari cu ce mai vezi ca ne plangem pe aici pe forum, mai vezi filme pe YouTube (un ex. foarte recent de reportaj de la o televiziune germana, aici), tragi niste concluzii si vezi daca poti incepe.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei
în urmă cu 10 ore, Raul G a scris:

Ciprian eu vreau mașina în locul de campare nu într-o parcare, de aceea eu le scriu masurile trenului meu, dacă nu este de cel puțin 100 mp merg mai departe.

Salut Raul si multumesc pentru parerea pe care mi-ai impartasit-o. Eu am proiectat 105 mp/parcela si parcare separata pentru autovehicule dar neavand idee despre ce vorbesc am considerat parcatul masinii langa rulota ca pe o chestie bazata pe nesiguranta persoanei de a lasa-o in alta parte din motive de securitate.

Am sa mai astept totusi pareri desi observ ca majoritatea ofera acelasi raspuns ca si tine.

Modificat de Ciprian Andrei

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei
în urmă cu 3 ore, Gabriel I a scris:

@Ciprian Andrei nu stiu daca am inteles corect intrebarea dar in proportie de 90% campingurile pe care le-am vizitat permiteau parcarea masinii langa rulota.

E corect si punctul tau de vedere , mai ales cu obstructionarea privelistei, dar majoritatea prefera sa aiba masina langa ei.

 

Merci Gabi pentru parere, treaba cu permisul parcari masinii langa rulota am inteles-o.

Intrebarea mea este in aceste camping-uri unde procentul de 90% le permitea sa faca acest lucru, oamenii isi tineau masinile langa ei?

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
33 minute în urmă, Ciprian Andrei a scris:

 oamenii isi tineau masinile langa ei?

100% fac asta, inclusiv eu 😀

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei
25 minute în urmă, Gabriel I a scris:

100% fac asta, inclusiv eu 😀

 

Am inteles.. deci fara niciun dubiu cam asa se face, eu proiectasem 9.5m latime cu 11m lungime pentru o parcela de campare si nu luasem in calcul masina si tot mi se parea cam mica latimea deoarece delimitarea parcelelor intentionez s-o fac prin vegetatie deci mai ciupesti din fiecare parte inca cel putin 25 cm. Daca o sa ramana (si intind sa cred ca asa o sa fie) sa ma decid pentru masina la locul de campare in situatia mea nu va mai ramane loc absolut deloc daca instalezi si un cort langa rulota si parchezi si masina.

Modificat de Ciprian Andrei

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Dimensiunea parcelei pare ok.

Oricum daca ai vreo schita/plan sunt convinsi ca ai primi sugestii de la colegi.

Sunt destui care au experienta consistenta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

Cu siguranta voi posta si proiectul cu acordul moderatorilor. 

Momentan am vrut sa postez o schita generala cu proiectie 2D in format .png si mi-a dat o eroare.

Modificat de Ciprian Andrei

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

9, 5x11 este ok, suntem posesori unei rulote 580, are 7, 83 lungime și 2, 5 lățime, un cort pneumatic de 2, 5 lățime.
Calculează ca nu tragi ruolot lângă gard, ci lași 1/5 metri pentru apa, curent, etc. 2, 5+2, 5+1, 5=6, 5 metri lățime, asa mai rămân 3 metri pentru bucătărie externa sau un cort unde dorm copiii.
In capătul rulotei pui mașina de-a curmezișul și ai 2+8=10 metri.
Loc de mișcare nu mai ai, după cum vezi devine "claustrofobica".
In caz ca turistul are cort, van, autocaravan le ajunge și un 11x9, 5, dar cine are atelaje lungi și largi minimul devine 12x10.
Cu Covidelul mulți cer canalizare în locul de campare pentru a evita locurile comune cât mai mult posibil.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

@Ciprian Andrei Mergi la autoritățile din turism, pentru că un camping legal trebuie clasificat. Ca să îl poți clasifica trebuie să îndeplinești anumite conditii:dotări, amplasare, etc. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Raul G Sunt total de acord cu tine referitor la dimensiuni, consider ca pentru parcela trebuie sa iei in considerare rulotele mai mari si automat ajungi peste 125 - 130 mp / parcela. Eu cred ca de aici este misterul parcelarii ca se tot intreaba toata lumea de ce camping-urile la noi nu sunt parcelate. Se profita ca unul vine doar cu cortul, altul doar cu un camper altul cu o rulota mai mica si mai intra si un al 5-lea cu atelaj mai lung.. si uite asa ai bagat un numar cat mai mare de unitati in camping, pe cand daca ai parcela nu merge asa nene, ii dai omului o parcela cu orice vine (camper, rulota, cort sau sac de dormit si umbrala de soare).

 

Referitor la gurile de captare pentru apa de canalizare ca asa cer astia din cauza Covid-ului.. nu ma mira, pe de alta parte inca ju am studiat in detaliu partea aceasta dar tind sa cred ca este absolut normal sa le ai disponibile pe parcela. Acum sa vedem ce implicari are si aceasta din punt de vedere legislativ, daca cei de la Mediu iti cer 5000mp pentru o statie de epurare, imprejmuita, pazita, ventilata, supravegheta video si gadilata te apuca durerile de cap.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Aici unde sunt acum, cum de altfel mai in toată Franța, se oferă parcele de 80 mp cu sau fără apa și electricitate, 100-120 și cele pentru Motorhome unde baga tot ce este extra-large.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Adam Adrian da normal, sunt la curent cu legislatia referitoare la camping. Este destul de minimalista iar la partea cu clasificarea este aproape imposibil de ajuns la 3/4 stele. Sunt multe aspecte de discutat pe tema asta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
în urmă cu 2 ore, Ciprian Andrei a scris:

Se profita ca unul vine doar cu cortul, altul doar cu un camper altul cu o rulota mai mica si mai intra si un al 5-lea cu atelaj mai lung.. si uite asa ai bagat un numar cat mai mare de unitati in camping, pe cand daca ai parcela nu merge asa nene,  

Daca vrei sa faci ceva profi, faci zona separata pt corturi ( fara parcele) si zona pt rulote ( parcelata). 
Lageplan_Grubhof_2020.pdf

Uita-te pe siteul asta ca sa vezi ceva cum trebuie.

Dar nu trebuie sa il faci la nivelul asta.

Cauta la ce ai tu nevoie in functie de suprafata, zona, concept...

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Salutare :cu-rulota:

 

Nu prea stiu cum e cu clasificarea campingurilor la noi (daca exista asa ceva sau recenziile scrise folosesc drept clasificare ptr alegere?) dar va pot spune cum e pe "afara".

Din vestul tarii, ai acces rapid la autobanda care te "tot duce" catre vest :) , asa ca ... rasfoind dupa informati am gasit:

- Ce spune numarul de stele despre un camping?

- Cum se obtin clasificarea campingurilor (stele)? Este oare un criteriu pentru calitate? din pacate in lb. germana

- Top Camping 

- 20 of the best family campsites in Europe ( e ceva mai vechi, dar poate, te inspira!)

 

Cunosc si camping de 5* care NU ARE parcela, desi are 20ha (marime).

Clasificat TOP ! Vezi aici!

 

P.S. Scuze daca-s off-topic! :default_doh:

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Gabriel I Multumesc pentru informatii, orice website, postare, idei sunt bine-venite. Eu m-am decis sa raman la ideea de parcela si clar sa delimitez zonele de rulote de cele cu cort si ma gandesc serios sa reduc marimea parcelelor de cort la 80 mp si sa le maresc pe cele de rulote la 125-130 mp. Exemplul dat de tine este ceva mare si frumos.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Mihai-Arad Interesante link-uri. Nu este departe legislatia noastra de ce am gasit pe aceste site-uri. Problemele la noi sunt ca nu exista autostrazi, loturi mari de teren pe care sa le achizitionezi si legislatia care a fost copiata dupa alte tari europene fara a se consulta cu ministerul mediului si altele. Treaba cu stelele este relativa dupa parerea mea pe langa celelalte neajunsuri la nivel national. Ca sa-ti dau in exemplu concret si putin off topic, o cunostinta de-a mea lucreaza la cea mai mare companie de constructii terenuri de golf din Eurpora si Orientul Mijlociu. A plecat zilele trecute acasa cu coada intre picioare dupa o vizita in Romania de 33 de zile In care nu a reusit sa gaseasca un teren pe care sa construiasca un teren de golf. Iti vine sa crezi asa ceva? Pe mine m-a bufnit rasul cand mi-a povestit. Nu mai intru in detalii insa ideea este ca si daca am vrea sa-i copiem pe cei din vest sau nord si sa aducem niste standarde normale - nu se poate! 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Ca tot vorbeam despre campinguri si siteuri, cautand o destinatie de weekend am dat si de Camping Veliko Tarnovo.

Prezentat si pe forumul nostru aici.

Ramane doar intrebarea , cum naiba la ei se poate si la noi....? :default_big_grin:

PS. Apropos , pretul camparii este de 35 leva / noapte (87 ron) doi adulti , rulota, piscina, taxe locale , curent electric, etc.

  • Like 8

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.