Bogdan D.

Ștecher priză 12V

11 postări în acest subiect de discuţie despre Ștecher priză 12V

Ștecher priză 12V

Bogdan D.

Aveți idee dacă găsesc pe la noi ștecher pentru priză de 12V ca cea din imagine?

Mulțumesc.

20200708_163552.jpg.2f40eb80ae09d286f99c60a71ec609c1.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Mai bine il inlocuiesti cu priza obisnuita de 12 V. Chiar daca gasesti stecher, va trebui sa schimbi la toate echipamentele (si nu cred ca vrei asta!) sau sa faci un adaptor de la lamelele alea la priza normala, si iar nu cred ca vrei sa stai cu ceva atarnat acolo!

Cumperi o priza normala de 12 V (dintr-aceea care se monteaza intr-o gaura rotunda), scoti masca din plastic de pe perete, o fixezi ferm intr-o scandura, dai o gaura in centrul geometric al decupajului patrat,  incalzesti plasticul din zona, dar si carota cu foehnul, faci o gaura rotunda in locul aceleia patrate si asta e tot!

 

PS: sper ca in spatele mastii socul prizei de 12 V cu lamele sa nu faca corp comun cu soclul prizei TV. Se complica lucrurile, dar poti face o adaptare in spate pentru a acomoda si o priza TV separata.

 

PPS: cred ca se gaseste ansamblu format din priza 12 V normala cu priza TV, insa nu stiu daca nimeresti culoarea... :) Asta ar fi varianta cea mai usoara.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.
5 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

Mai bine il inlocuiesti cu priza obisnuita de 12 V. Chiar daca gasesti stecher, va trebui sa schimbi la toate echipamentele (si nu cred ca vrei asta!) sau sa faci un adaptor de la lamelele alea la priza normala, si iar nu cred ca vrei sa stai cu ceva atarnat acolo!

Cumperi o priza normala, scoti masca din plastic, o fixezi intr-o scandura, dai o gaura in centrul geometric al decupajului patrat,  incalzesti plasticul din zona, dar si carota cu foehnul, faci o gaura rotunda in locul aceleia patrate si asta e tot!

 

Mulțumesc Laurențiu.

De modificat nu ar fi o problemă, pe mine mă interesa dacă găsesc ștecher...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Adaptor gasesti aici.

 

Pe acelasi site gasesti si stecher, insa nu il au in stoc si nu cred ca-l vor mai avea vreodata.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Aceeasi o am si eu, dar de la Exis, cred ca a fost la un pret derizoriu. Acum vad ca nu mai e deloc.

Daca schimbi, cauta sa schimbi si priza de 230 V, adica ia sistemul de masca cu doua locasuri.

 

PS: adica o combinatie dintre astea si ce ai gasit la pieserulote.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sionut
NRLaurentiu
45 minute în urmă, Sionut a scris:

Am gasit stecher parca pe aliexpress[...]

 

Acela este pentru 230 V, model britanic, nu 12 V.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sionut

O fi ; dar mie imi intra in priza din dreapta din imagine perfect si  functioneaza :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.
41 minute în urmă, Sionut a scris:

 

Mulțumesc @Sionut dar, exact cum a spus și @NRLaurentiu , ce ai recomandat tu este un adaptor, de 110/230 nu de 12V.

Dacă te uiți atent vei observa că fantele prizei nu sunt egale, tocmai pentru a nu avea surprize în a respecta polaritatea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sionut

 E ceva asemanator, numai ca nu e adaptor . Nu am avut rabdare sa ma uit, am vazut ca prima parte seamana cu ce mi-am luat eu. Deci, are acele 2 lamele in fata si in spate am venit cu fire (lipite in interior pe lamele)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.