Juncanariu Vili

Toyota Corolla 1.6 Cvt

11 postări în acest subiect de discuţie despre Toyota Corolla 1.6 Cvt

Toyota Corolla 1.6 Cvt

Juncanariu Vili

Am o Toyota Corolla (2018), motor de 1.6 (132cp), pe benzina, cu cutie automata. 

Conform CIV, masa maxima remorcabila cu dispozitiv de frânare este de 1300kg.

Si acum întrebarea prosteasca: pot tracta o rulota de pana la 1300 kg fără sa apară probleme la motor sau altele? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

Salutare @Juncanariu Vili

Sa si se discuta mult aici pe forum despre masina tragatoare. Parerea mea personala este ca motorul de pe Corolla e slab sí cu cuplu deficit pentru a tracta o rulota. Eventual o rulota mai mica si usoara. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ene Bogdan
28 minute în urmă, Juncanariu Vili a scris:

Am o Toyota Corolla (2018), motor de 1.6 (132cp), pe benzina, cu cutie automata. 

Conform CIV, masa maxima remorcabila cu dispozitiv de frânare este de 1300kg.

Si acum întrebarea prosteasca: pot tracta o rulota de pana la 1300 kg fără sa apară probleme la motor sau altele? 

 

Salut

 

Da , poti tracta o rulota pina in 1300 kg , MMA , adica dupa ce o incarci cu toate cele necesare sa aiba greutatea de 1300 . Multa lume o cumpara de 1300 si dupa ce o incarca cu cele necesare concediului , rulota are 1600 . Nu mai este aceeasi treaba . Masina este TOP , are un motor valvematic , aspirat pe benzina cu o cutie CVT . Daca pui si GPL pe masina asta te vei plimba cu bani foarte putini . Eu am cumparat una identica , dar este din 2020 si primul lucru pe care il fac este sa-i montez GPL . 

Deci , pune rulota aia de 1300 kg in cirlig si fugi in concediu ca ai cu ce .

 

Cu respect

Bogdan .

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut,  @Juncanariu Vili!

 

Sa verifici in talon/CIV si care este masa maxima totala autorizata ansamblu (masina+remorca) sa nu ai o surpriza neplacuta.

 

In teorie ar trebui sa nu fie probleme cu motorizarea si transmisia. Daca instalatia electrica de la carlig comunica cu calculatorul masinii (apare in bord simbol de carlig/remorca) s-ar putea sa adapteze conform situatiei si turatia la care va schimba cutia treptele. Daca nu se intampla acest lucru (nu simte remorca/nu schimba comportamentul de schimbare a treptelor), eu zic sa schimbi pe manual schimbarea treptelor si sa treci in treapta superioara la o turatie ceva mai mare decat cea de la care benzinarul incepe sa dea cuplul maxim.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

O regulă nescrisă spune sa agăți în spatele tractorului o remorcă ce nu cântărește mai mult de 80% din capacitatea de tractare a acestuia.
In cazul tău ar fii cca 1000 kg, dacă stai în București si singurul drum ce faci este A2 pentru a ajunge la mare face față, dar dacă mai ai de făcut și alte drumuri peste vai și peste dealuri as sta în maxim 800-900 kg cu tractorul tau.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ene Bogdan
21 minute în urmă, Ene Bogdan a scris:

 

Salut

 

Da , poti tracta o rulota pina in 1300 kg , MMA , adica dupa ce o incarci cu toate cele necesare sa aiba greutatea de 1300 . Multa lume o cumpara de 1300 si dupa ce o incarca cu cele necesare concediului , rulota are 1600 . Nu mai este aceeasi treaba . Masina este TOP , are un motor valvematic , aspirat pe benzina cu o cutie CVT . Daca pui si GPL pe masina asta te vei plimba cu bani foarte putini . Eu am cumparat una identica , dar este din 2020 si primul lucru pe care il fac este sa-i montez GPL . 

Deci , pune rulota aia de 1300 kg in cirlig si fugi in concediu ca ai cu ce .

 

Cu respect

Bogdan .

 

 

 

Deschide atasamentul si vei vedea ce poti tracta cu masina ta iar in poze ai cutia CVT care nu are trepte de viteza .

 

https://towcar.info/GB/outfitmatch.php . - aceast  motor fiind model 2010 de 122 cp , deci al tau are 132 cp , un lucru bun .

 

Succes .

 

20200630_105837.jpg

20200630_105919.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Juncanariu Vili

Mulțumesc pentru răspunsuri! Am găsit ca Toyota mea are un cuplu de 160. Deci este mai mic decât la un diesel. Dar dacă în CIV se menționează ca MMA poate fi de max 1300kg, cred ca mașinuța ar tb sa tragă o remorca/rulota de pana la 1300kg.

Conform CIV, masa reala a mașinii este de 1376kg, iar masa maxima tehnic admisibila a ansamblului de vehicule este de 3075kg.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
23 minute în urmă, Juncanariu Vili a scris:

Dar dacă în CIV se menționează ca MMA poate fi de max 1300kg, cred ca mașinuța ar tb sa tragă o remorca/rulota de pana la 1300kg.

Conform CIV, masa reala a mașinii este de 1376kg, iar masa maxima tehnic admisibila a ansamblului de vehicule este de 3075kg.

 

Din punct de vedere legal, mașinuța ta poate să tragă o remorcă/rulotă de 1300 Kg.

Problema se pune dpdv practic...O chinui sărăcuța și vei vedea acest lucru in trafic când va trebui sa urci un deal,   pe serpentine la munte, și așa mai departe. De aceea sfatul meu e să te orientezi spre o rulotă cu MMA de până în 1000 kg, maxim 1100. Dar alegerea îți aparține și nu pot să-ți doresc multă baftă! :OK:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Dacă vrei sa tractezi in siguranță pentru tine și pentru ceilalți participanți la trafic ai avut răspunsul mai sus.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Juncanariu Vili
în urmă cu 4 ore, Daniel P a scris:

 

Din punct de vedere legal, mașinuța ta poate să tragă o remorcă/rulotă de 1300 Kg.

Problema se pune dpdv practic...O chinui sărăcuța și vei vedea acest lucru in trafic când va trebui sa urci un deal,   pe serpentine la munte, și așa mai departe. De aceea sfatul meu e să te orientezi spre o rulotă cu MMA de până în 1000 kg, maxim 1100. Dar alegerea îți aparține și nu pot să-ți doresc multă baftă! :OK:

Cam la greutatea asta ma gândeam și eu! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.