NRLaurentiu

Cum se utilizeaza toaleta chimica?

23 postări în acest subiect de discuţie despre Cum se utilizeaza toaleta chimica?

Cum se utilizeaza toaleta chimica?

NRLaurentiu

Salutare, dragi colegi!

 

Astazi, pe canalul Youtube "The Trudgians",  Dan Trudgian a postat un film explicativ extrem de bine pus la punct, prin care arata cum se utilizeaza toaleta chimica de la rulota/autorulota. In cele 8 minute, el acopera toate aspectele legate de cum se umplu/golesc rezervoarele, diferite aspecte legate de sistemele uzuale de "tras" apa, dar si sfaturi privind utilizarea toaletei la drum, dar si iarna. Filmul se poate traduce automat intr-o romana aproximativa, eu nu am urmarit subtitrarea nici in engleza (generata automat si ea!), dar este posibil sa fie greseli grosolane (inerente unei traduceri automate).

Dan Trudgian face parte dintr-o comunitate de rulotisti din Anglia si este bine vazut printre acestia. Este autorul multor filme explicative si despre reparatii in regim DIY.

Filmul il gasiti aici.

 

Zile frumoase si fara... mirosuri neplacute din toaleta! :)

  • Like 6
  • Upvote 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel I

Inspirational, daca pot spune asa.

Unele produse le foloseam si eu, de altele habar nu aveam ca exista :) 

Deja mi-am facut un cos de cumparaturi pe https://www.obelink.de/

Poate mai e cineva interesat sa ne asociem si impartim costurile de transport.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
11 minute în urmă, Gabriel I a scris:

[...]

Deja mi-am facut un cos de cumparaturi pe https://www.obelink.de/

Poate mai e cineva interesat sa ne asociem si impartim costurile de transport.

Eu as fi interesat, dar nu stiam ca livreaza in Romania.

 

Clipboard01.thumb.jpg.36042ff6d274a07eb706d1d06d56b219.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Eu am mai cumparat de la ei cortul de rulota si ceva accesorii si mi le-au livrat la poarta.

Costul de transport vad ca este de 49, 95 eur la cateva produse de igiena cat a costat si pt cort , bete , etc.

Daca vrei sa ne asociem facem un "cos" comun saptamana viitoare , dam comanda si impartim costurile de transport.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian
în urmă cu 3 ore, Gabriel I a scris:

Eu am mai cumparat de la ei cortul de rulota si ceva accesorii si mi le-au livrat la poarta.

Costul de transport vad ca este de 49, 95 eur la cateva produse de igiena cat a costat si pt cort , bete , etc.

Daca vrei sa ne asociem facem un "cos" comun saptamana viitoare , dam comanda si impartim costurile de transport.

 

Salut, daca mai e loc , m-as baga si eu la o comanda.Vreau sa cumpar o marchiza, sper sa livreze in Romania. Plata se face inainte, banuiesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Salut.

Este loc si livreaza in RO.

Daca toata lumea este de acord, platesc eu online ( daca fac eu cumparatura, o poate face si altcineva) , va trimit copie dupa ordinul de plata si fiecare ii plateste celui ce a facut plata, suma cuvenita pt cumparaturile lui.

Costul de livrare in RO ( ~ 50 euro) si costul de livrare din RO catre domiciliile noastre  catre fiecare dintre noi il impartim la cati suntem, asa as zice ca e echitabil.

Ideea e sa nu fim mai multi de 2-3 ca sa nu ne incurcam.

Daca vreti mai vorbim de marti incolo.

Succes!

PS. sau facem o iesire impreuna ca sa nu mai platim si taxe de transport intern :) 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian

Super. Vorbim saptamana trecuta si stabilim detaliile. Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Mihai

salut. ati facut comanda la Obelink ? mai este loc pt cateva produse ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Din pacate nu mai vor sa trimita in Romania desi acum cateva luni am cumparat de la ei, online, un cort pe care mi l-au trimis acasa.🤨

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Confirm si eu. Le-am solicitat in scris celor de la Obelink.de daca trimit la noi si mi-au raspuns ca nu... :(

 

Probabil in perioada in care a comandat Gabriel, fiind mijlocul pandemiei,  au dat liber pentru livrari in Romania. Au presupus ca sunt compatrioti de ai lor blocati la noi in tara si au nevoie de produse... :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Solutii pt. wc , de unde se pot cumpara in  RO? La exis nu am reusit sa le gasesc, iar la motorhome au numai cantitati de 2l.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
14 minute în urmă, Ilie Minea a scris:

Solutii pt. wc , de unde se pot cumpara in  RO? La exis nu am reusit sa le gasesc, iar la motorhome au numai cantitati de 2l.

 

De la Hornbach...dar tot la 1, 5 sau 2 litri găsești 

Modificat de Daniel P
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos I
La 08.07.2020 la 8:24, NRLaurentiu a scris:

Confirm si eu. Le-am solicitat in scris celor de la Obelink.de daca trimit la noi si mi-au raspuns ca nu... :(

 

In cazul in care aveti refuzul lor in scris puteti uza de Regulamentul 302/2018 de Aplicare al Directivei Europene 2009/22/CE (atasat) privind discriminarea in relatiile comerciale pe baza de cetatenie, nationalitate sau domiciliu. Sesizarile se depun la ANPC-ul nostru.

CELEX_32018R0302_RO_TXT.pdf

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Dragos I, multumesc frumos!

 

O sa vad daca exista reglementarea nationala privind desemnarea ANPC-ului cu atributii de preluare/consiliere conflicte comerciale intra-comunitare. Ma astept la orice de la ei, am experienta vasta in trecut cu ei, la nivel de societate comerciala, nu persoana fizica. Apoi le fac o solicitare oficiala de deblocare a situatiei. Intre timp as incerca sa le scriu din nou celor de la Obelink despre aceasta Directiva Europeana. La parcarea rulotei in curte chiar imi trebuie un mover... :(

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Mihai

salut.

 

voiam si eu ceva produse Obelink si le-am scris despre posibilitatea livrarii in Romania atat celor din Germania cat si Olanda. acelasi raspuns pe mail : NU .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
La 20.07.2020 la 14:34, Dragos I a scris:

In cazul in care aveti refuzul lor in scris puteti uza de Regulamentul 302/2018 de Aplicare al Directivei Europene 2009/22/CE (atasat) privind discriminarea in relatiile comerciale pe baza de cetatenie, nationalitate sau domiciliu. Sesizarile se depun la ANPC-ul nostru.

CELEX_32018R0302_RO_TXT.pdf

Articolul 4

Accesul la bunuri și servicii

(1) Comerciantul nu aplică bunurilor sau serviciilor sale condiții generale de acces care diferă, din motive legate de cetățenia sau naționalitatea clientului sau de domiciliul ori sediul său, în cazul în care clientul dorește: (a) să cumpere bunuri de la un comerciant și fie bunurile sunt livrate la o adresă dintr-un stat membru unde comerciantul oferă livrarea în condițiile generale de acces, fie acestea sunt ridicate dintr-un loc convenit de comerciant și de client într-un stat membru în care comerciantul oferă această posibilitate în condițiile generale de acces.

Din asta eu inteleg ca ar incalca Regulamentul comerciantul daca ar refuza sa imi trimita in regiunea X a tarii, dar daca zice ca nu trimite in Romania nu se incadreaza, la fel ar incalca Regulamentul daca ar refuza sa imi livreze mie fiind de nationalitate romana intr-o tara in care livreaza in mod obisnuit.

Cred ca nu am avea sorti de izbanda in genere, daca mai apelam si la ANPC...  :) dar e posibil sa interpretez eu aiurea textul de lege sau traducerea sa nu fie exacta.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Gabriel I , multumesc frumos pentru pasaj. Am citit textul ieri in diagonala si mi s-a parut ca as avea sorti de izbanda daca la noi in tara ar fi reglementat sa fie o institutie (respectiv ANPC) care sa solutioneze astfel de situatii.

 

Intre timp, am gasit un site (https://www.fritz-berger.de/) care are mover-ul (Truma GO2) la acelasi pret cu Obelink-ul si care are livrare in tara (circa 48 Euro). Mi-ar fi ajuns cu circa 5 milioane de lei mai ieftin decat cel mai ieftin magazin din tara! Pierderea este a lor... :) Dar si a mea caci am alte prioritati financiare in aceasta vara...

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Rectific: 55 Euro transportul, iar diferenta fata de Exis este de 6 milioane!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Asta e un semn, incepe sa ni se mai ia ceata de pe ochi 😁

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
în urmă cu 9 ore, Gabriel I a scris:

Asta e un semn, incepe sa ni se mai ia ceata de pe ochi 😁

Ideea e sa cautam mai multe variante pt ca de gasit gasim ce avem nevoie si, nu in ultimul rand, cum spunea ai @NRLaurentiu, pierderea e a lor ca si comercianti.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Mihai-Arad , multumesc, am si eu catalogul, cred ca cel din 2018. Insa pe site sunt preturile actualizate si mai sunt si oferte din cand in cand. De urmarit, cand bugetul imi va permite! :)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sebastian Alexandru

Salutare, sunt in Olanda in prezent si mai stau pana in jur de 17 August. Daca inca mai doreste careva produse de la Obelink ii pot ajuta cu mare placere.Livrarea in olanda pentru comenzi mai mari de 50E e gratuita. Cum voi strabate tara in diagonala pana in Constanta se rezolva si problema livrarii pentru cei aprope de ruta.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Stefan Ion
      de Stefan Ion
      Turbina (dispozitiv )anti miros wc rulota ! Garantat 0 miros chiar si fara soluții !!!! 0726193315 // 300 lei // Asigur telefonic suport instalare ! Instalare simpla , necesita alimentare 12 v si montaj întrerupător .
    • Stefan Ion
      de Stefan Ion
      Turbina (dispozitiv )anti miros wc rulota ! Garantat 0 miros chiar si fara soluții !!!! 0726193315 // 300 lei //  Asigur telefonic suport instalare  ! Instalare simpla , necesita alimentare 12 v si montaj întrerupător   .





    • Samir Mandu
      de Samir Mandu
      Mă bucur că există o comunitate consistenta de rulotisti, deși Romania nu are o cultură proprie, fiind o mai tânără țară liberă, europeana. Sint interesat de a achiziționa o rulota pentru familie 2 adulți + 2 copii, cat mai ușoară și compacta, dar si cu utilități minimale baie-bucatarie. Orice sfat este binevenit. Momentan rulotele Kip îmi par atractive.
    • Alexandru Remus
      de Alexandru Remus
      Salut,
      Cred ca frigiderul pe amoniac pe care il am pe rulota este stricat. In consecinta ma gandesc sa il schimb. Am 2 variante: altul sh tot pe amoniac sau unul pe compresor. 
      Mentionez ca pe rulota am un acumulator deepcycle de 100 a. Din discutiile pe care le-am avut cu vanzatorii mi-au zis ca, daca cumpar un panou de 150 w este suficient.
      Am nevoie de ceva sfaturi de la rulotistii care au folosit asa ceva sau care au cunostinte despre subiect.
      Atasez si un link cu frigiderul cu compresor:
      Frigider:
    • Mihai Bradu
      de Mihai Bradu
      Salutare comunitate.
       
      Vreau ca anul acesta pe la începutul lunii septembrie sa fac o nouă iesire cu rulotica. De data aceasta avem in plan Grecia. Mai exact Armenistis Camping. 
      M-am documentat cat de mult am putut dar as avea nevoie din nou de sfaturi de la cei mai experimentați.
       
      Datorită faptului că nu am B+E am ales ca si traseu Timisoara-Vidin-Botevgrad-Sofia-Seres-Salonic-Sarti. Va rog sa imi spuneti daca este ok ca si traseu. GPS-ul imi da un traseu mai scurt de la Montana direct către Sofia dar din ce am vazut pe forumuri si ce am întrebat pe la diferiți mi-au spus sa evit traseul direct Montana-Sofia  pentru ca e drumul rău si plin de serpentine. Va rog pe cei care ati mers prin Bulgaria daca ati putea sa imi spuneti daca traseul ales de mine e OK.
       
      In ceea ce priveste cazarea ma gândeam undeva in zona Sofia. Am găsit un camper stop Vrana chiar la Sofia. Nu as vrea sa pun link dar poate stiti sau va puteti da cu parerea. In cazul in care aveti alt sfat de innoptare in zona va rog sa imi spuneti. 
      Ca si vigneta, am inteles ca as avea nevoie de 2 una pt masina, una pentru rulota pentru a nu avea probleme.
       
      Va multumesc si astept cu interes sfaturile voastre.
       
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.