Claudiu Fabian Milea

Camping "De Oude Wilg" Cârța

9 postări în acest subiect de discuţie despre Camping "De Oude Wilg" Cârța

Camping "De Oude Wilg" Cârța

Claudiu Fabian Milea

As dori sa prezint un camping in care ne-am simtit foarte bine si care este foarte streategic amplasat pe DN1 intre Brasov si Sibiu, aproape de muntii Fagaras si traseele montane, Transfagarasanul este la o aruncatura de bat, cetatea Fagarasului, cetatile sasesti din zona vaii Hartibaciului, trasee de bicicleta marcate de cei de la Colinele Transilvaniei.

 

Campingul este administrat de o familie din Olanda, de aici si numele in olandeza care inseamna "La salcia batrana" si ofera printre altele, o bucatarie utilata cu plita electrica pe inductie, frigider, spalator, locuri de luat masa, un spatiu de citit cu o mica bibilioteca, mese pentru diverse jocuri, o casuta de joaca pentru copii foarte bine dotata cu jucarii din lemn de foarte buna calitate.

 

Grupuri sociale cu toalete, dusuri, chiuvete foarte curate, curatenia se face de mai multe ori pe zi si am avut surpriza ca la fiecare utilizare sa le gasesc proaspat spalate...

Locurile de campare sunt foarte numeroase si se observa cum au marit dimensiunea campingului de la an la an prin achizitionarea de noi parcele pe care au plantat garduri vii, pomisori si care delimiteaza foarte frumos zonele de campare... in zonele cele mai noi achizitionate aceasta vegetatie este inca de mici dimensiuni si nu ofera multa umbra naturala dar in zonele mai vechi exista umbra suficienta.

 

Am ajuns in camping marti in 2 iunie pe o ploaie destul de serioasa si am fost rugati sa parcam rulota undeva in camping iar dupa oprirea ploii sa ne stabilim un loc de campare pentru a nu afecta gazonul care este foarte bine intretinut. In timpul saptamanii am fost doar 3 familii in camping iar in weekendul prelungit de rusalii a fost mai multa lume dar nu aglomerat, cu toate acestea am avut parte de liniste si am apreciat faptul ca nu a fost muzica sau galagie nici in weekend de la clientii campingului, singura neplacere a venit din partea unor vecini mai indepartati ai campingului, de o anumita etnie, care ascultau in timpul zilei, la un volum destul de suparator dar nu infernal o "muzica" de proasta calitate... Am discutat cu proprietara acest aspect si ne-a rugat sa facem noi plangere la politia locala deoarece ea a facut in trecut si a fost ea amendata pentru acest fapt... Cum spuneam, galagia a fost ocazionala si in timpul zilei, deci am renuntat...

 

Tariful de campare este 45lei / echipaj. Pentru copii nu am fost taxati desi au 7 si 9 ani. Consider un pret foarte foarte bun.

Nu am foarte multe fotografii din camping, insa am cateva din imprejurimi.20200602_181739_HDR.jpg.902448e4c627ba6abb60d70ecd670d21.jpg20200603_144534_HDR.jpg.6f73f862424eb77dd2929fd02e8db664.jpg20200603_203220_HDR.jpg.cbc3c980d201f4abd3a9d56e4b2a503d.jpg20200607_144132_HDR.jpg.4c27780984640afbeed4182f5120998f.jpg20200604_182522.jpg.8f35dc3af512a5bb1cb532d9189d681f.jpg20200604_191009.jpg.e066ac3685b4b5ca30a90d6af4d679fe.jpg20200602_200635_HDR.jpg.6c3e5ed074890d56b623feb4e6a0dff9.jpg20200602_202653-PANO.jpg.1c17e070b72cf27c7147a7b98fd65b8b.jpg

 

  • Like 11
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Mulțumesc pentru prezentare

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Felicitări și multumim pentru prezentare și foto @Claudiu Fabian Milea ! :OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mogos Mihai

Multumim pentru prezentare, foarte obiectiva prezentarea.

Am oprit si noi o noapte in acest, "ieftin si bun" cred ca ar fi descrierea pe scurt. Un camping dotat cu toate cele necesare si foarte curat.

 

583fd48d39da40c72431b3a9f6b50e23.jpg

 

7b107b7728e45155eb8c30bc38001996.jpg099a83d56804d28b5f907a8fc31ae140.jpg36f909ae0b64a4f422f2e8be27df7c7c.jpg

  • Like 7

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

:multumesc!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

De-a lungul timpului am poposit în 3 campinguri de olandezi in alte țări, 2 în Franța și 1 in Italia.
Pot sa spun ca sunt de ales fără doar și poate, sunt simple, dar foarte curate, de obicei sunt familii ce o fac din pasiune pentru acest tip de viață, lor le ajunge sa trăiască fără sa facă avere din sa ceva.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M

Am fost si eu in week-end-ul trecut la Oude Wilg si il recomand cu caldura, e aproape de Transfagarasan si are tot ce trebuie: toalete curate, apa calda, curent aproape de locurile de campare, etc.

A fost foarte aerisit, 4-5 rulote. O surpriza placuta a fost si vizitarea comunei Carta, care arata foarte bine. Pentru senzatii tari recomand podul pietonal suspendat peste Olt.

 

IMG_20200620_155847.jpg

IMG_20200619_202950.jpg

IMG_20200620_201123.jpg

IMG_20200620_202826.jpg

IMG_20200620_203350.jpg

IMG_20200621_090256.jpg

IMG_20200621_090258.jpg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Am fost și eu in campingul respectiv. Verdeața, loc suficient, dotări ok. Nu e un camping de 5 stele, dar prețul e corect pentru ce oferă. Pentru vizitat împrejurimile, inclusiv pana la Bâlea Lac și mai departe e cel mai indicat, zic eu.  Nu prețuri exagerate , gen camping Albota (e in zona, mai aproape de Transfagarasan),  care e un loc frumos și unde se mănâncă bine și merita vizitat, dar nu se justifica 90-100 lei/ persoana/ zi  (de persoana , nu de rulota!, e drept ca mic dejun inclus).

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Lucian Bogdan
      de Lucian Bogdan
      Buna seara dragi colegi rulotisti,
      Deschid un topic nou referitor la Camping Zavoi, din Curtea de Arges.
      Probabil o parte din voi il cunosc. Eu am mai trecut pe la ei cu ceva vreme in urma mai ales pentru restaurant. De data asta experienta nu a fost una placuta. Proprietarii au "delegat" partea organizatorica unui tanar care incearca sa faca impresie buna dar nu prea reuseste. Ca sa fiu mai explicit: am facut o rezervare pentru un sejur de 2 zile (vineri-duminica) la rulota. Cand am ajuns vineri seara, am constat ca toaletele si dusurile (pe care le-am gasit ultima data cand i-am vizitat, disparusera. Am crezut ca au fost mutate in alta parte. Am intrebat pe una din ospatarite daca stie ceva de bai. Mi-a spus ca putem folosi o baie de langa bar, baie pe care o foloseste personalul restaurantului, dar ca dus nu exista. Am spus ca ok, ne descurcam noi cumva. In prima seara, "delegatul" mai sus mentionat nu ne-a "onorat" cu prezenta. A doua zi, dupa pranz, cand ne-am intors de la plimbare, am constatat ca localul, care este situat la 20 de metri de locul de campare era pregatit pentru nunta. Am reusit sa il localizez si pe "delegat". La intrebarea "De ce nu ne-ai anuntat ca nu exista dusuri si toalete, a raspuns ca el a anuntat pe toata lumea. Apoi mi-a intors spatele si a plecat sa stea de vorba cu unul din cei care se ocupau de nunta. Nu am apucat sa il intreb de ce nu a spus nimic de evenimentul din restaurant.
      In cele din urma, dupa ce am discutat cu un alt angajat, care si-a cerut scuze in numele lui, a venit si "delegatul" incercand sa se scuze: ca ei trebuie sa faca evenimente, ca si din asta traiesc, ca ei au zis tuturor ca nu au dusuri, si alte scuze. 
       
      Una peste alta, am ales sa parasesc locatia si sa ma cazez la o pensiune, pentru a ma putea odihni ( acesta fiind motivul pricipal al iesirii).
       
      Va las pe voi sa decideti daca veti merge sau nu sa ii vizitati, dar eu nu mai revin cu rulota la ei. Daca voi reveni o voi face strict pentru restaurant, care este ok.
      Va doresc iesiri cat mai reusite!
    • Bogdan Pan
      de Bogdan Pan
       
      Bun gasit (regasit) tuturor,  
       
      Sunt un brasovean, iubitor de natura si binenteles de camping (on si off). 
      De doua zile sunt proprietarul unui minunat Hobby Deluxe 440SF,   iar aceasta este a 4-a rulota personala (de familie). 
      Am inceput tot cu un Hobby, modelul  Clasic din 1990, urmat de Dethleffs New Line 390 HK (1990)  si un  Kip Deluxe 40T (1994)
      Imi doresc mult o rulota pentru offroad (mult mai usoara) si probabil aceasta va fi cat mai curand achizitionata (daca gasesc una potrivita pentru Pathfinder) pentru a putea sa "evadez" alaturi de cei doi baieti cu bicicletele la enduro in weekend.
      Pentru ca avem acasa si doua fete invidioase pentru iesirile baietilor, noua noastra rulota Hobby le va gazdui multe zile in delta si la mare  - drept compensare . 
      Acesta e planul  
       
      O prima-vara frumoasa tuturor si concedii reusite.
       

       
       
       
       
       
       



    • Emanuel Dobrin
      de Emanuel Dobrin
      Salutare! 
      - Sunt Emanuel (pe scurt: Emi), sunt din Sibiu, am 30 ani, casatorit, am 2 copii nazdravani si vreau sa fiu rulotist. 
      (- Buna Emi... )
      -Continuam:  lucrez in IT, imi plac calatoriile pe roti... dormitul in cort si vreau sa experimentez si dormitul in rulota. 
       Am dat de forumul acesta cautand o rulota pentru familie, impreuna cu parintii mei. Asadar, ma bucur sa va cunosc si abia astept sa citesc enciclopedia rulotelor.
      Yeeee! 
    • Ene Rica
      de Ene Rica
      Buna ziua, ne propunem sa ajungem in acest week-end in Brasov sau in apropiere. Dificultatea este reprezentata de oferta de locuri de campare pentru aceasta perioada a anului. Ne poate ajuta cineva cu informatii vis-a-vis de un loc de campare (autorulota)? Multumim frumos! Toate cele bune!
    • Serban Ionut
      de Serban Ionut
      Perioada 15, 16, 17 martie .
      Iesire la munte offcamping sau camping amenajat.
      Cautam participanti.
      Zona Valcea, Brasov, Prahova, Arges.
      Cine cunoaste locatii asteptam sfaturi de campare .
      Hai in numar cat mai mare sa iesim. 
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.