Bogdan D.

Bucșe tijă împingătoare

2 postări în acest subiect de discuţie despre Bucșe tijă împingătoare

Bucșe tijă împingătoare

Bogdan D.

Salut din nou.

Pentru că se apropie concediul (primul cu rulota din această viață!) am decis să mai fac ceva verificări pe la ea.

Știam că are ceva joc tija împingătoare în bucșele de alunecare (nu se auzea zgomot decât la denivelări pronunțate), așa că m-am hotărât să le schimb.

Prima problemă, am senzația că nu se pot scoate cele vechi decât prin distrugere, bine că nu că nu m-am pus să le tai. Pentru că nu le găsesc pe cele noi...

Șasiul este produs de BPW, modelul este PAV/SR 1, 3.

Am găsit o bucșă față asemănătoare pe un site (nu știu dacă am voie să precizez numele) dar este doar pe comandă și durează 4 săptămâni.

Plus că mi-au spus că nu mai au cataloage pentru modele vechi de șasiu și nu îmi pot garanta că este ce trebuie.

Rulota este Compass Rallye 482 din 2005.

La cât costă, dacă erau pe stoc mă riscam și le luam oricum, dar nu pot aștepta 4 săptămâni...

Bucșa față ar trebui să aibă 46 mm la interior, 62, 5 mm exterior, 65 mm lungime, are 2 gulere, un opritor de 64, 5 mm și un guler pentru prinderea burdufului care are 75 mm. 

Bucșa spate trebuie să fie la fel interior-exterior, dar nu îi pot măsura lungimea. Bănuiesc că este tot pe acolo, poate o idee mai scurtă. 

Poate s-a mai lovit cineva de problema asta și mă poate îndruma.

Mulțumesc anticipat.

 

20200604_164353[1].jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan D.

Bag de seamă că pe aici sunt doar electroniști! :default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.