Ciprian Mirescu

Refacere perete+panou Fleetwod Rhapsody-2002

59 postări în acest subiect de discuţie despre Refacere perete+panou Fleetwod Rhapsody-2002

Refacere perete+panou Fleetwod Rhapsody-2002

Ciprian Mirescu

Salutare rulotisti,

cu putina intarziere, va prezint si eu reparatia in curs de finalizare facuta la panoul lateral si frontal de la rulota.

Fac o prezentare cat se poate de scurta!

SUNT CONVINS CA SE PUTEAU FACE UNELE LUCRURI MAI BINE SAU SE PUTEA FACE O REPARTATIE PROVIZORIE PENTRU VANZARE.

EU AM VRUT SA FAC O REPARATIE CORECTA SI SA POT FOLOSI CU PLACERE SI LINISTE RULOTA LA IESIRI CU FAMILIA.

Cand am achizitionat rulota evident ca nu am vazut infiltratia din dulap de la care a plecat toata reparatia.

Eram constient ca trebuie o remasticare dupa cum se vedeau sinele pe exterior.

Dupa ce am cumparat rulota am tinut-o cate zile in alta locatie sa ii verific daca toate sunt functionale si spre norocul meu toate erau functionale.

In februarie nu reuseam sa imi fac timp nici pentru remasticare timpul liber fiind aproape inexistent (alte activitati de dupa lucru si doi copii minunati care abia asteptau sa ajung acasa sa ne jucam).

Am intrebat in stanga si in dreapta dar din pacate nu am reusit sa gasesc pe cineva care sa se ocupe de remasticare.

Desi ma uitasem cate putin pe forum si net despre reparatii rulote, am inceput sa ma documentez mai bine si mi-am setat ideea ca trebuie sa imi fac timp si sa ma ocup de reparatie (nestiind inca ce se ascunde in spatele acelei pete din dulap).

Vazand ca la prezentarea rulotei am primit o indrumare din partea lui Bogdan C., fiind de loc din Deva, orasul meu natal am inceput sa il bombardez cu intrebari despre reparatii.

Am inceput deci odata cu declansarea pandemiei (#stamacasa) sa lucru de acasa, si sa imi fac mai mult timp liber. Am incercat sa gasesc un loc intr-un garaj unde sa pot lucra si pe timp nefavorabil dar din pacate nu am agasit asa ca am folosit pentru protectia la ploaie o prelata imprumutata, fara de care transformam rulota in piscina!  

Am parcat rulota in fata casei, incurcand putin circulatia pe trotuar, respectiv pe vecinul care nu mai are vizibilitate buna la iesirea din curte. Inca ma mai suporta dar sunt sigur ca nu ii prea comod!

Nu stiu de ce dar am observat ca totusi si cu prelata pusa,  sus pe tabla se aduna putina apa dupa ploie.

Am cumparat si eu o unealta multifunctionala Trotec PMTS 10-230V, ca restul sculelor mai aveam cate ceva prin curte.  Aceasta sa dovedit foarte utila in ce urma sa desfac si sa descopar.

Am inceput sa desfac peretele lateral, demontand in prima faza jalujelele si suportul de pat. Cand am apasat intre geamul lateral si panou frontal mi-am dat seama ca ce vazusem eu pana atunci prin poze pe net urma sa descopar pe pielea mea.

Am desfacut peretele lateral (placaj, polistiren) dar dulapul suspendat mi-a dat mare bataie de cap pana sa il pot demonta.  Am avut foarte mare mirarea sa descoper ca lemnul de la imbinarea tavan perete de sus era pur si simplu putrezit si se sfarama cand il atingeam (vezi video).

Am facut apoi un neccesar de materiale si am incercat sa ma aprovizoinez cat mai repede pentru a nu se inchide toate magazinele.

Dupa ce am curatat toata zona afectat si chiar mai mult putin am trecut la reconstructia peretelului lateral. Am facut masuratorile de rigoare si inclusiv am suplimentat cu ceva lemne verticale de sustinere.

Toate lemnele folosite le-am protejat cu ulei de in  2-3 straturi si lipite apoi su sika11FC de tabla.

Am fixat apoi polistirenul extrudat de 2 cm pe care l-am lipit cu spuma de tabla.

Am trecut apoi la demontarea sinelor si geamurilor, a elementelor de sustinere ale panoului frontal unde aveam si acolo infiltratii datorate unor fisuri.

Am avut si aici supriza sa constat ca toata structura de lemn era prinsa de panou frontal cu capse si erau zone destul de mari unde la imbinare panou frontal, lateral lipsea polistirenul.

Am desfacut inclusiv sina de imbinare de exterior dintre panou si tavan, care avea holsuruburile toate rupte aproape de la rugina. Am fost nevoit sa fortez si am indoit sina. Am cumparat una noua de la exis. Sub tabla de acoperis pe zona curbata am observat ca nu exista izolatie o folie asa ca am bagat un 2 cm de vata casetata cu folie de aluminiu.

Cel mai mult mi-a luat sa repar fisurile din panoul frontal care dupa demontare structuri de lemn existente apareau ca ciupercile dupa ploaie.

Am folosit pentru reparatie fibra de sticla si rasina poliesterica,   si kit cu fibra de sticla, in mai multe straturi, reusind intr-un final sa le astup, urmand apoi chinul cu finisarea acestora si vopsitul.

Am trecut apoi la montarea sinei de imbinare dintre panoul frontal si tabla acoperis inapoi, facand o alta gresala prosteasca sa nu pozitionez gaura surubului la mijloc sinei, dar nici sa nu adancesc putin gaura pentru surub! Acum nu pot monta banda de cauciuc!

Am mai facut greseala sa las 2 zile banda de mascare si apoi cand am desfacut sa se desprinda in unele zone si vopseaua care am dat-o pe zona reparata.

Am curatat frumos cu hartie abraziva, am aplicat primer si am mai vopsit din nou zona cu pricina.

Am refacut pas cu pas structura de lemn de la panoul frontal, si am montat polistirenul extrudat.

Am trecut apoi la montarea placajului perete lateral si frontal. Placajul l-am cumparat de la Holver – placaj de plop de 4mm. L-am lipit cu sika11FC.

Acum urmeaza sa montez sinele de la geamurile din panoul frontal, dar mai astept putin sa se uste mai bine vopseaua de la reparatie.

Am refacut intre timp si remasticare la turela de la bucatarie, prin demontarea acesteia, curatarea de mastic vechi si uzat si montat la loc cu sika11FC.

Urmeaza turela baie, demontat sine exterior , si ultima parte tapet la pereti, remontare pat si jaluzele.

O sa revin cu alte poze pe parcurs ce imi fac putin timp si avansez cu lucrarea. Toate lucrarile le-am facut singur fara nici un alt ajutor. 

Va doresc toate cele bune si multumirile de rigoare pentru toti cei care impartasesc experientele lor de orice fel, de la campinguri la mici trucuri sau reparatii.

Nu in ultimul rand lui @Bogdan C. pentru intelegerea de care a dat dovada in suportul tehnic acordat.

 

 

 

20200226_173449.jpg

20200321_173039.jpg

20200321_173040.jpg

20200321_180815.jpg

20200326_164935.jpg

20200327_162710.jpg

20200327_164335.jpg

20200327_164338.jpg

20200327_164342.jpg

20200327_170419.jpg

20200327_170527.jpg

20200328_115631.jpg

20200328_115650.jpg

20200328_121346.mp4

20200328_121828.jpg

20200328_171158.jpg

20200328_173100.jpg

20200330_150606.jpg

20200330_151736.jpg

20200402_203255.jpg

20200403_183400.jpg

20200408_195932.jpg

20200408_204014.jpg

20200408_204025.jpg

20200409_175522.jpg

20200413_193837.jpg

20200418_165140.jpg

20200418_165226.jpg

20200418_184920.jpg

20200418_184936.jpg

20200418_185025.jpg

20200422_193954.jpg

20200422_194026.jpg

20200425_115434.jpg

20200425_115845.jpg

20200425_161107.jpg

20200425_161111.jpg

20200425_190541.jpg

20200426_185535.jpg

20200427_171629.jpg

20200427_171658.jpg

20200427_192045.jpg

20200502_170519.jpg

20200502_170522.jpg

20200502_170531.jpg

20200505_101315.jpg

20200514_191050.jpg

20200516_181914.jpg

20200516_192904.jpg

20200518_212255.jpg

20200518_212259.jpg

20200519_180651.jpg

20200519_180752.jpg

20200519_192341.jpg

20200522_175316.jpg

20200522_185026.jpg

20200522_185101.jpg

20200522_185107.jpg

20200523_191104.jpg

20200523_203837.jpg

20200523_215443.jpg

20200529_112550.jpg

20200529_112606.jpg

20200530_101225.jpg

20200530_101247.jpg

20200530_101347.jpg

20200530_101353.jpg

20200530_122504.jpg

20200530_122819.jpg

20200530_133620.jpg

20200530_154755.jpg

20200530_161235.jpg

20200601_102657.jpg

  • Like 5
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Felicitari pentru curaj si atentia de care ai dat dovada in rezolvarea problemelor!

Noroc ca ai avut unde sa faci lucrarea - aici ar fi trebuit sa ii multumesti si vecinului, nu numai colegului! :)

Sa stii ca o sa-ti fie mai mare dragul sa mergi cu ea, acum cand stii ce inseamna sa muncesti la ea! Cu siguranta copiii vor fi tare mandri ca tatal lor a refacut rulota!

 

Spor in continuare si concedii placute!

 

PS: constructiv eu as fi inlocuit si expandatul ramas sub geam cu extrudat. In rest, utila ar fi fost o freza pentru decupaje goluri ferestre si canturi - a avut la Lidl una cu acumulator, iar inainte una clasica la 230 V, mai ieftina si destul de mica pentru manevrat.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Treaba buna si serioasa! :OK:  :noroc:

Felicitari in primul rand pentru indrazneala!

Era pacat sa iesi cu familia cu infiltratiile alea. Boala curata.  Infiltratie e x3 sau x5 fata de ceea ce se vede, in plus, cand desfaci, gasesti zone infiltrate si cu probleme, care nu se vad la achizitionare.

 

Spor la treaba in continuare!

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

@NRLaurentiu 

22 minute în urmă, Bogdan C. a scris:

Treaba buna si serioasa! :OK:  :noroc:

Felicitari in primul rand pentru indrazneala!

Era pacat sa iesi cu familia cu infiltratiile alea. Boala curata.  Infiltratie e x3 sau x5 fata de ceea ce se vede, in plus, cand desfaci, gasesti zone infiltrate si cu probleme, care nu se vad la achizitionare.

 

Spor la treaba in continuare!

 

Da, am inteles pe pielea mea acum!!!! 

Mai sunt mici retusuri de facut dar ma ocup si de ele.....

Chiar ieri a zis o cunostinta ca vroia sa mearga dupa o rulota in zona Arad. I-am zis STAI! si i-am aratat pozele. 

A zis: ce bine ca nu am fost sa o vad singur! 

Multumesc!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu
38 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

Felicitari pentru curaj si atentia de care ai dat dovada in rezolvarea problemelor!

Noroc ca ai avut unde sa faci lucrarea - aici ar fi trebuit sa ii multumesti si vecinului, nu numai colegului! :)

Sa stii ca o sa-ti fie mai mare dragul sa mergi cu ea, acum cand stii ce inseamna sa muncesti la ea! Cu siguranta copiii vor fi tare mandri ca tatal lor a refacut rulota!

 

Spor in continuare si concedii placute!

 

PS: constructiv eu as fi inlocuit si expandatul ramas sub geam cu extrudat. In rest, utila ar fi fost o freza pentru decupaje goluri ferestre si canturi - a avut la Lidl una cu acumulator, iar inainte una clasica la 230 V, mai ieftina si destul de mica pentru manevrat.

 

Multumesc,

legat de polistirenul de sub geam, nu am mai avut nervi sa tot desfac. Se misca deja prea tare tabla si nu am riscat sa se deformeze mai tare!

Legat de vecin, vreau sa ma revansez cumva dupa de o scot din curte, dar din pacate nu consuma alcool asa ca poate un tort tot manca! 

Sanatate si concedii linistite! 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Tivrea

Felicitari.

Uite cum de la o mica pata pe perete, ajungi sa desfaci un intreg perete. 

Subscriu la sfatul colegului @NRLaurentiu, pe cat posibil, este bine sa inlocuim polistirenului expandat cu cel extrudat, atunci cand este posibil.

In rest, multa munca, dar satisfactie maxima pentru lucrarea finalizata.:bravo:

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Vecinului da-i o lada de bere, dupa ce o golesti la o iesire. :58d6c6281fac7_faccinste:

Glumesc. Ia-i un tort de ziua lui. :salutare!:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Ciprianmirescu

felicitari pentru lucrare. Nu multi se apuca singuri de asa ceva. La final satisfactia va fi maxima la prima iesire cu rulota. Spor in continuare. 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Visan

Felicitari pentru lucrare. As mai vrea sa-i multumesc lui Bogdan C. in numele meu si al prietenilor de pe forum, pentru valoroasele sfaturi si opinii pe care ni le ofera. :multumesc!:

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Catalin Visan cu drag!

Oricand pot fi gasit si la telefon.

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Felicitari @Ciprianmirescu pentru lucrarea depusa. Se vede profesionalismul si maximalistul in lucrare. Sa aveti parte de ea multe iesiri reusite si drumuri bune sa aveti.:salutare!::noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Felicitări pentru munca depusa, de-adevărat titanica.
Vad ca rândul nostru al Devenilor crește încet încet

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Salutare,

 

In primul rand felicitari @Ciprianmirescu. Sa nu mai deschi alt topic intreb si eu aici. Am vazut ca structra de lemn ai lipit.o de tabla cu sika 11fc. Trebuie neaparat sa o lipesc de tabla? 

 

Multumesc abticipat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu
în urmă cu 11 ore, Adi Aloman a scris:

Salutare,

 

In primul rand felicitari @Ciprianmirescu. Sa nu mai deschi alt topic intreb si eu aici. Am vazut ca structra de lemn ai lipit.o de tabla cu sika 11fc. Trebuie neaparat sa o lipesc de tabla? 

 

Multumesc abticipat!

Ceau,

multumesc Adi pentru urari.

Desi nu sunt foarte expert in reparatii dar pot sa spun ca am cautat si citit inainte sa ma apuc de reparatie, cred cu siguranta ca trebuie lipita de tabla structura de lemn (pereti).

Motive pentru lipire sunt destule dar cred ca unul dintre ele este cel putin faptul ca si din constructie elementele de structura din lemn sunt lipite de tabla. 

Ca si o discutie comparativa am observat la demontarea trapelor din tavan ca tabla de acoperis nu este lipita de structura de lemn. Din cate am citit tabla de acoperis vine la sfarsit dupa ce e asamblat tavanul ca si o palarie peste!

Cu drag! 

Toate cele bune. 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Multumesc pentru raspuns. Eu la tavan trebuie sa schimb o traversa. Am luat si 11fc+, dar o sa vad si la demontare cum a fost facuta.:salutare!:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Adi Aloman de obicei, la tavan strictura nu e lipita, pentru a permite dilatarea rece-cald la care e supusa tabla de pe tavan. Dupa ce desfaci iti dai seama de ce si cum, procedand la fel cu inlocuirea traversei.

 

Spor!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Mulțumesc mult!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

@Ciprianmirescu, @Bogdan C., tot eu si tot aici :default_big_grin:. Am vazut ca urmele de adeziv se curata cu benzina si mai apoi cu alcool tehnic. Am tot cautat alcool tehnic si n.am gasit in magazinele de bricolaj vizitate de mine. Cu ce pot sa inlocuiesc alcoolul tehnic?

 

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu
29 minute în urmă, Adi Aloman a scris:

@Ciprianmirescu, @Bogdan C., tot eu si tot aici :default_big_grin:. Am vazut ca urmele de adeziv se curata cu benzina si mai apoi cu alcool tehnic. Am tot cautat alcool tehnic si n.am gasit in magazinele de bricolaj vizitate de mine. Cu ce pot sa inlocuiesc alcoolul tehnic?

 

Multumesc!

Salut,

eu am curata adezivul cat am putut cu spaclu si cuter, iar apoi am folosit asa  ceva:

https://www.adeziviromania.ro/cumpara/lichidare-curatitor-si-diluant-la-1litru-neotex-1021-7502457

 

dupa care pe tabla  am dat cu  primer:

https://www.adeziviromania.ro/cumpara/primer-amorsa-pentru-otel-aluminiu-si-alte-suprafete-metalice-primer-7501899

 

Da, din pacate alcool tehnic nu am mai gasit nici eu prin magazine (dedeman, horbanch),   dar pentru degresare am folosit alcool sanitar. (am avut noroc sa am o sticla prin casa).

La trape unde am degresat cu alcool sanitar inainte de lipire cu sika11fc nu am avut probleme inca. (Inca pun husa pe rulota dar intra totusi putina apa prin ea si balteste putin pe acoperis pe langa trapa).

Chiar de dimineata am verificat ca aseara la Timisoara a fost o furtuna cu ploaie torentiala si am fost foarte happy toata ziua cand am vazut totul perfect uscat :)

Spor! 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Eu am luat din hipermarket. Are culoare mov (induce in eroare culoarea!) si il gasesti la raionul pentru minitehnicus.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Adi Aloman daca cauti in Dedeman alcool tehnic, au raftul plin si-ti vor spune ca n-au avut niciodata. Intreaba-i de Solvent Tehnic. De obicei il gasesti la raftul de solventi si dilualti, si cum zicea @NRLaurentiu, de oicei are culoarea mov.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

@Bogdan C., gata am gasit la Leroy alcool tehnic izopropilic.

 

Multumesc mult! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Salutare colegi de pe forum! 

Am luat o pauza cu descrierea lucrarilor de reparatie insa nu si de la reparatia efectiva.  De la ultima prezentare (si prima ) am reusit sa finalizez aproape toata lucrarea.

Dupa ce am montat si placajul la panoul frontal am inceput sa refac masticarea la sinele exterioare.

Pentru asta am inceput cu demontarea sinei de pe acopris care imbina tabla cu panoul posterior realizat din plastic.

Am desfacut siliconul existent, suruburile au iesit foarte usor, am dat jos sina, am curatat, degresat si montat la loc cu sikaflex 11FC. Peste vreau sa pun apoi si o banda de sigilare de la sika.

Am demontat apoi trapa de la baie si cea de la bucatarie (cea de la baie era prinsa mai sanatos cu mastic decat cea de la bucatarie) unde am observat putina infiltratie la lemnul care borda golul dar l-am smirgheliul si l-am lasat o zi in lumina soarelui pentru se usca. Am spalat bine ambele trape, curatat  masticul existent, degresat si apoi lipit /etansat la loc tot cu sikalefx11FC.

Am trecut apoi la montarea sinelor de la geamurile din panoul frontal, tot la fel spalate, degresate, pregaurire pentru suruburile de fixare si apoi  pus adeziv sika11FC.

Am reusit apoi sa continui cu demontarea sinei din lateral insa ultima bucata din sina care avea si partea curbata m-a tinut in loc cateva zile bune, si mi-am facut o gramada de nervi.

Am avut vre-o 10 suruburi care nu se mai desfiletau, erau ruginite, si cu capul stricat.

Am incercat sa dau cu putin spray w40 pentru deblocare, sa fac un sant cu flexul , am cumparat inclusiv tarozi prenu desfiletare suruburi dar NIMIC.....

Cred ca am reusit sa scot doar unul din cele 10 care erau blocate.

Am zis ok, trecem la alt nivel dam gaura cu burgiul prin suruburi si scot sina iar apoi trebuie sa fie usor sa il desfiletez.

Cu aceasta varianta am reusit sa mai desfiletez vreo3-4 bucati dar dupa ce am stricat cateva burghie, aproape cate unul pentru fiecare surub.  Am primit de la un vecin o masina de ascutit burghie vazand ca tot ma chinui cu bormasina ore bune pe zi.

Suruburile cred ca sunt tratate sau din ceva mai rezistent ca se gaureau foarte greu si cu taroti de desfiletat nici macar nu dadeau semn ca se face vre-un filet. Am cumparat chiar doua modele de tarozi dar cu nici unul nu am avut succes.

Dupa cateva zile de chinuiala la suruburile ramase ne mai avand solutii, am facut cu surubelinta pe langa holsurub un pic mai mare gaura in sina si asa am reusit sa o demontez si ulltimul tronson din sina.

Vazand cat de greu a fost la acest tronson si faptul ca arata destul de bine a doua sina m-am hotarat sa nu o mai desfac si doar sa curat frumos pe langa iar apoi sa remastichez.

Am curat totul frumos, (tabla, sina) am degresat si montat la loc cu sika11FC , terminand lucrarea in jur de ora 12.30 noaptea.

Am luat cateva zile pauza din cauza vremii si am am constatat ca imi trebuie si cauciucurile schimbate cele existente fiind din 2000.

Am trecut apoi la masticarea sinei proapat montate si dupa am trecut la remasticarea celei de a doua sina respectand etapele de curatare , degresare dar de acesta fara a mai demonta sina.

Pentru remasticare am folosit Sika Flex521UV alb deoarece atunci cand am facut aprovizionarea cu materiale, cei de la exis nu aveau pe stoc sika lastomerul si nici in alte parte nu l-am gasit.

Am pus geamurile din panoul frontal inapoi si evident ca cel din mijloc mi-a dat ceva emotii cand am vazut ca nu intra inapoi pe pozitie!

Am reusit sa il pozitionez la loc dupa ce am dat jos cele doua laterale si l-am bagat pe sina cu mare atentie fiind la un pas sa il fisurez.

Am trecut apoi la montarea tapetului pe peretele lateral. Am folosit praf dizolvat in apa de la Bison pentru lipire tapet dar din pacate a doua zi tapetul a inceput sa se dezlipeasca, iar unde inca statea lipit era suficient cea mai mica atingere si acesta se dezlipea.

L-am desfacut pe fasii si l-am lipit inapoi cu adeziv de lipit lemn, asta il aveam pe stoc. Evident ca nu a fost o varianta buna, se incretea foarte repede , nu puteai sa il mai misti etc....

Pentru restul tapetului am luat un adeziv pasta gata facut pentru lipit tapet pe suprafete lucioase PAL, si a fost alta treaba, te jucai cu el .....

Am refacut zonele cu tapet in zona  dulapului care era demontat, am dat cu putin lavabil tavanul di zona respectiva  si apoi am montat la loc dulapul. Am astupat spaltiul ramas dintre tavan si dulap cu silicon alb.

Am desfacut si trapa din zona patului mare, am curatat bine toate zonele si apoi am trecut la reparatia cu zonelor fisuratea sau rupte cu fibra de sticla si rasina.

Am remasticat si antena, respectiv cosulde de la soba. 

Am montat chederele la geamuri, la geamul din stanga cred ca am exagerat putin cu siliconul.

Pentru cele din panoul frontal am avut mai mare grija si a iesit mai bine.

Din pacate orpitoarele de la geamul mare din fata stau pe cheder si a trebuit sa pilesc din ele ca nu trecea manerul de la geam . Am incercat sa reglez putin manerul fixat pe geam dar nu este destul loc. Chederul de la geamul din mijloc l-am inlocuit cu unul nou.

 

Mai am de remasticat usa de la intrare, dar si alte cateva mici reparati pe la portbagaj, inlocuit saboti frane, lipit stikere...

Va doresc multa sanatate, multe iesiri linistite, si cu siguranta voi reveni cu descrierea de finalizare lucrare.! 

 

20200601_102657.jpg

20200601_112329.jpg

20200622_215212.jpg

20200622_223807.jpg

20200703_205607.jpg

20200704_004242.jpg

20200706_222801.jpg

20200710_004401.jpg

20200718_154905.jpg

20200718_223255.jpg

20200719_105654.jpg

20200719_105714.jpg

20200719_224758.jpg

20200719_224842.jpg

20200601_162955.jpg

20200601_163559.jpg

20200601_163601.jpg

20200601_173804.jpg

20200601_174228.jpg

20200601_175226.jpg

20200601_184842.jpg

20200601_184844.jpg

20200601_202750.jpg

20200601_203721.jpg

20200601_204430.jpg

20200606_202209.jpg

20200606_204028.jpg

20200617_201749.jpg

20200617_201754.jpg

20200617_205434.jpg

20200619_082924.jpg

20200619_084330.jpg

20200619_091206.jpg

20200619_161354.jpg

20200619_161403.jpg

20200619_161423.jpg

20200620_143316.jpg

20200620_143330.jpg

20200620_143332.jpg

20200620_200148.jpg

20200620_200221.jpg

20200620_200359.jpg

20200701_185522.jpg

20200701_185526.jpg

20200701_185547.jpg

20200701_185633.jpg

20200701_194837.jpg

20200701_194844.jpg

20200701_212203.jpg

20200701_212221.jpg

20200701_212521.jpg

20200701_214351.jpg

20200702_074516.jpg

20200702_175952.jpg

20200704_130906.jpg

20200704_130912.jpg

20200704_130914.jpg

20200704_131255.jpg

20200704_192155.jpg

20200704_192317.jpg

20200704_194746.jpg

20200705_172549.jpg

20200705_172618.jpg

20200705_174909.jpg

20200705_175428.jpg

20200705_175440.jpg

20200705_175534.jpg

20200705_175648.jpg

20200705_175701.jpg

20200705_175707.jpg

20200705_175719.jpg

20200713_192412.jpg

20200713_192422.jpg

20200713_222317.jpg

20200713_222321.jpg

20200601_193642.jpg

20200601_194136.jpg

20200601_194138.jpg

20200601_194457.jpg

20200601_194459.jpg

20200601_194817.jpg

20200601_194819.jpg

20200601_200619.jpg

20200606_184053.jpg

20200606_193917.jpg

20200708_192650.jpg

20200708_193537.jpg

20200708_195034.jpg

20200708_201530.jpg

20200708_222030.jpg

20200710_101526.jpg

20200710_111234.jpg

20200710_111239.jpg

20200710_122907.jpg

20200710_123935.jpg

20200710_132512.jpg

20200710_134758.jpg

20200710_134803.jpg

20200710_165145.jpg

20200710_165504.jpg

20200710_165816.jpg

20200710_172613.jpg

20200715_211301.jpg

20200715_214126.jpg

20200715_233436.jpg

20200715_233441.jpg

  • Like 5
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Ai făcut la treabă, nu glumă

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.