Andrei Dumitrescu

Despre carlige, vizionari, locuri si MMA... etc

9 postări în acest subiect de discuţie despre Despre carlige, vizionari, locuri si MMA... etc

Despre carlige, vizionari, locuri si MMA... etc

Andrei Dumitrescu

Poate o sa radeti, insa am decis impreuna cu sotia sa ne luam o rulota. Asa cum mentionam si pe topicul de prezentare, avem 3 copii, si credem ca ne-ar placea o rulota pentru ca mergeam des cu cortul, mai ales cand nu aveam copiii, sau cand era doar unul. Insa nu am intrat niciodata intr-o rulota, si nici nu am idee despre lucrurile la care ar trebui sa ma uit cand incep sa ma gandesc la a alege una.

Ce ma sfatuiti pentru a lua o decizie cat mai informata? Exista oameni pe aici care ar fi deschisi la o bere (virtuala sau cu distantare sociala) - data de mine desigur, eventual in locul in care tin ei rulota? Astfel incat sa am parte de a auzi cat mai multe din experienta lor de exemplu. Sau exista cineva care ne poate sfatui (contra cost sau nu) la ce sa ne uitam cand alegem o rulota cu 1, 2 sau 3 zone de dormit... etc? Sau eventual sa si mearga cu noi la 1, 2, 3 vizionari de rulote potential cumparate pentru a se uita la vicii ascunse... etc.?

 

Un prim pas il voi face oricum, in directia montarii unui carlig pe Sportage-ul din dotare. Aveti cumva vreun sfat aici?

Legat de MMA, in cartea masinii spune ca are maxim 2140, deci orice rulota de 1360Kg sau mai jos e ok pentru cat B, sau orice ansamblu de 4250Kg sau mai mic e ok cu B96, am inteles bine?

 

Multumiri :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Bună[mention=1300]Andrei[/mention], noi avem 3 băieți ce adoră rulotă și viața în rulotă și camping.

In 5 persone ai musai nevoie de cel puțin doua zone de dormit separate plus a treia ce se transforma din divan+masa în alt pat.

Poți începe in a viziona cum ar putea fi o planta precum 500fdk cu pat anterior pentru părinți, dineta în mijloc și pat suprapus în spate.

 

Cât despre cârlig și permis, dacă ai posibilitatea ia direct BE-ul sau cel puțin B96.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salut @Andrei DumitrescuDumitrescu

 Informatii despe la ce sa fi atent cand vrei sa cumperi rulota gasesti aici pe forum. Daca cumva ai intrebari la care nu gasesti aici pe forum raspuns, nu ezita intreaba. Putem vorbi la telefon dupa ora 20, Si inca ceva informatiile nu costa nimic.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
în urmă cu 5 ore, Andrei Dumitrescu a scris:

Un prim pas il voi face oricum, in directia montarii unui carlig pe Sportage-ul din dotare. Aveti cumva vreun sfat aici?

La mine Sportage-ul a venit cu cârlig de fabrica. Ai mașina de noua?

Sigur nu ai cârlig demontabil?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Dumitrescu

Mașina am luat-o de noua in 2014, dar sigur nu are cârlig că îmi aduc aminte de el ca opțional și nu m-am dus capul sa ii pun atunci. De...

 

La 500fdk am să mă uit atunci, mulțumesc de sugestie. Este vorba de Weinsberg Cara One, corect? O sugestie de ceva poze unde sa vad exact setupul acesta de paturi/masa cu 3 zone te rog? Mulțumesc :)

 

 

@Fejer Antal mulțumesc, te voi suna.

Modificat de Andrei Dumitrescu
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

După cum poți vedea ai patul longitudinal tip francez cu grupul sanitar, soba și dulapul pe fata, exista și cu pat trasversal, dineta și bucătărie pe mijloc iar în spate patul suprapus.
Nu neapărat Weinsberg, chiar dacă eu répit aceasta marca cea mai buna în raport calitate preț, toate casele producătoare au o varianta asemănătoare fiind clasica plantă pentru familie.
O alta planta foarte inteligenta după părerea mea este Dethlefs C'joy 480 QLK. 0c3dc1c345302627226eb93ea541a1e1.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
în urmă cu 12 ore, Andrei Dumitrescu a scris:

Exista oameni pe aici care ar fi deschisi la o bere (virtuala sau cu distantare sociala) - data de mine desigur, eventual in locul in care tin ei rulota? Astfel incat sa am parte de a auzi cat mai multe din experienta lor de exemplu.

 

Nu prea am inteles cum e cu berea aia virtuala dar daca vii in Prahova iti pot arata eu !

PS. Daca se poate sa fie neagra, berea zic . :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

@Andrei Dumitrescu ciau! Noi nu avem INCA 3 copii dar avem unu’ si catel si mare dragoste de rulotism. De marti suntem inapoi in Otopeni cu rulota acasa si va asteptam oricand cu drag sa va aratam ce inseamna rulota si ce implica ea in viata de zi de zi in deplasari. Ma poti suna la 0723346855 si daca nu raspund sunt eu inapoi si stabilim o intalnire. Bere e non stop in feigiderul de rulota, deci nu trebuie sa cari :default_big_grin:.

Legat de sfatul dat de @Raul G, este excelent, ramane doar de discutat buget/disponibilitate. 
Sa ne auzim cu bine!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu
în urmă cu 23 ore, Andrei Dumitrescu a scris:

Poate o sa radeti, insa am decis impreuna cu sotia sa ne luam o rulota. Asa cum mentionam si pe topicul de prezentare, avem 3 copii, si credem ca ne-ar placea o rulota pentru ca mergeam des cu cortul, mai ales cand nu aveam copiii, sau cand era doar unul. Insa nu am intrat niciodata intr-o rulota, si nici nu am idee despre lucrurile la care ar trebui sa ma uit cand incep sa ma gandesc la a alege una.

Ce ma sfatuiti pentru a lua o decizie cat mai informata? Exista oameni pe aici care ar fi deschisi la o bere (virtuala sau cu distantare sociala) - data de mine desigur, eventual in locul in care tin ei rulota? Astfel incat sa am parte de a auzi cat mai multe din experienta lor de exemplu. Sau exista cineva care ne poate sfatui (contra cost sau nu) la ce sa ne uitam cand alegem o rulota cu 1, 2 sau 3 zone de dormit... etc? Sau eventual sa si mearga cu noi la 1, 2, 3 vizionari de rulote potential cumparate pentru a se uita la vicii ascunse... etc.?

 

Un prim pas il voi face oricum, in directia montarii unui carlig pe Sportage-ul din dotare. Aveti cumva vreun sfat aici?

Legat de MMA, in cartea masinii spune ca are maxim 2140, deci orice rulota de 1360Kg sau mai jos e ok pentru cat B, sau orice ansamblu de 4250Kg sau mai mic e ok cu B96, am inteles bine?

 

Multumiri :)

Salutare Andrei,

legat de permis categoria B, eu am tot cautat si eu in ianuarie si am gasit urmatoarea explicatie legata defapt de masa remoci de max 750 kg indiferent daca are sau nu sistem de franare, care a fost modificat odata cu actualizarea legii in 2019 privind circulatia pe drumurile publice.

Sotia a sustinut examenul pt categ B anul trecut si in cartea din care a invatat scria ca la categoria B se putea conduce si remorca cu masa mai mare de 750kg cu sistem de franare si masa ansamblului sa nu depaseasca 3500 de kg. 

In legea actualizata nu mai apare decat faptul ca remorca sa nu depasesca 750 kg pentru categoria B.

Eu am facut cursul pentru B96 la o scoala de soferi, am platit 500 de lei. Am avut o sedinta de 2 ore in care am condus un bus cu remorca prin oras si facut parcare, dupa care am primit  adeverinta cu care am fost la biroul permise si mi-a trecut la categoria B subcategoria 96. Mi-a prins foarte sedinta de condus. 

Am atasat si un extras din legea actualizata:  

""OUG nr. 195/2002, Actualizata 2019, privind circulatia pe drumurile publice. Republicata""

(21) Cazurile specifice pentru care se considera indeplinita conditia prevazuta la alin. (2) lit. h) pentru a da dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice sunt urmatoarele: a) permisul de conducere pentru categoria B este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totala maxima autorizata de pana la 3. 500 kg, la care se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata sa fie mai mica de 750 kg; b) permisul de conducere pentru categoria BE este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totala maxima autorizata de pana la 3. 500 kg, la care se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata sa fie mai mica de 3. 500 kg; c) permisul de conducere pentru categoria C este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totala maxima autorizata mai mare de 3. 500 kg, la care se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata sa fie mai mica de 750 kg; d) permisul de conducere pentru categoria CE este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totala maxima autorizata mai mare de 3. 500 kg, la care se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata sa fie mai mare de 750 kg. (3) Persoanele care poseda permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, in cazul in care ansamblul depaseste 3. 500 kg, numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule.

Toate cele bune! 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.